• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 5 °C

Antalya Piyano Festivali başladı

Antalya Piyano Festivali başladı
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 12’nci Uluslararası Antalya Piyano Festivali, bu yıl da özel bir programla sanatseverlerle buluştu.

ANTALYA- Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 12’nci Uluslararası Antalya Piyano Festivali, bu yıl da özel bir programla sanatseverlerle buluşuyor. Sanat yönetmenliğini Fazıl Say’ın yaptığı festival, 25 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşecek. Dünyaca ünlü sanatçıları ve grupları Antalya’da buluşturan festival, 12’nci yılında da sanatseverlere unutulmaz bir klasik müzik şöleni yaşatacak. Ana sponsorluğunu Volkswagen’in yaptığı festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da geniş repertuvarı ve renkli programı ile dikkat çekiyor. Festival, sadece sahnedeki konserler ile sınırlı kalmayacak; sanatçılar, okullarda düzenlenecek workshop'larla öğrencilerle buluşacak. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da şehrin uzak bölgelerinde düzenlenecek halk konserleri ile konserlere gelme şansı olmayanlar klasik müzik ile tanışma fırsatı yakalayacak. Festival öncesinde Antalya Kültür Merkezi (AKM) Aspendos Salonu’nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Antalya Piyano Festivali Genel Sanat Yönetmeni Fazıl Say, Şef Gürer Aykal ile festivalin ana sponsoru olan Volkswagen’in temsilcisi Doğuş Otomotiv Stratejik Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Koray Bebekoğlu katıldı.

antalya-piyano-festivali-2.jpg

Festivalin yelpazesi genişliyor
Başkan Mustafa Akaydın, Antalya Piyano Festivali’nin halkla buluşma yolunda giderek yelpazesini genişleten bir sanat etkinliği olduğuna dikkat çekerek, “Antalya halkının 12’nci yılda da bu sanat dalına karşı olumlu bir katkısı var. Festivalimiz giderek büyüyor. Bu yılki 25 etkinliğin 4 tanesi ücretsiz halk etkinliği niteliğinde. Bunun için Fazıl Say’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Son derece Atatürkçü, devrimci ve halkçı bir sanatçımız” dedi.

Dünyanın en büyük piyano festivallerinden biri
Festivalin Genel Sanat Yönetmeni Fazıl Say, Antalya halkına ve Başkan Mustafa Akaydın’a festivale olan katkılarından dolayı teşekkür ederek, şunları söyledi: “Festivalin organizatörü Kadir Dursun ile 12 yıl önce festivale başladığımızda maddi imkanları ve boyutları sınırlıydı. Son 3 yıldır hedeflerimize ulaştık. Kadir Dursun’a ayrıca teşekkür ediyorum. Festival bir şehrin aydınlatmasıdır. Antalyalılar bizi yanıltmadı. Bugün 15 bin bilet satılan bir festival haline geldi. 4 halk konseri var. Sanatçılar workshoplar yapıyor. Bunlar daha iyi bir konuma gelmek demek. Antalya piyano Festivali, dünyanın en büyük piyano festivallerinden biridir. Altın Portakal Film Festivali ile birlikte kentin en önemli simgelerinden biridir. Bu bir başarıdır. Antalyalılar istedikçe bu festivali aynı büyüklükte, aynı güzellikte yapmaya devam edeceğiz. Sayın Belediye Başkanımıza çok şey borçluyuz. Onun iyi yaklaşımı sayesinde festival bugünlere geldi.”

Yurtdışında konuşulan festival
Şef Gürer Aykal da Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin festivale olan katkısına işaret ederek, “Bir kentte eğer belediye istemezse hiçbir şey olmaz. Belediyenin bu çok önemli sanat olayına yaklaşımı ve yardımları için Sayın Başkan’a teşekkür ediyorum. Kentinizde olan bu festivalin yurtdışında ne denli önemli olduğunu İtalya’da, İngiltere’de ve Almanya’daki sanat çevrelerinde konuşulduğunu görürsünüz. Bu benim için en büyük mutluluktur. Bu festival yalnızca bir Piyano Festivali değil, bir müzik festivalidir” dedi.

Doğuş Otomotiv Stratejik Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Koray Bebekoğlu ise Antalya Piyano Festivali’nin dünyanın en önemli sanat festivallerinden biri olduğunu yineleyerek, “Bunun bir parçası olmaktan çok mutluyuz. Doğuş Holding olarak birçok kültür ve sanat etkinliğinde yer alıyoruz. Ancak bizim en fazla keyif aldığımız organizasyon Antalya Piyano Festivali’dir. Bize bu imkanı veren Başkan Akaydın’a, Antalya halkına, Fazıl Say, Gürer Aykal ve Kadir Dursun’a teşekkür ederim” diye konuştu.

Festival açılışı Say'ın eserleriyle
Festivalin açılış konserinde, bu yıl da dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say'ın imzası var. Say'ın bestelediği 'Trompet Konçertosu'nu, ünlü trompet sanatçısı Gabor Boldoczki seslendirecek. Ardından Fazıl Say ve Gabor Boldozcki, Shostokovich’in “Piyano, Trompet ve Yaylı Çalgılar Konçertosu”nu birlikte yorumlayacaklar. 25-26 Kasım tarihlerinde, saat 20.30’da düzenlenecek açılış konserinde Say’ın tüm dünyada büyük ilgi gören 'İstanbul Senfonisi' eseri de yer alıyor. Eserin solistleri ise Burcu Karadağ (Ney), Hakan Güngör (Kanun) ve Aykut Köselerli (Vurmalı çalgılar) olacak. Gecede Şef Gürer Aykal yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası sahne alacak.

Festivalin ‘Genç Yetenekler’i
Kamuran Gündemir anısına her yıl geleneksel olarak düzenlenen 'Genç Yetenekler' konserinde, genç piyanistler izleyici karşısına çıkacak. 27 Kasım günü, saat 14.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde verilecek ücretsiz konserde, Ayşegül Yörükoğlu, Eylül Esme Bölücek, Lara Melda ve Suzanna Rudanovskaya sanatseverlerle buluşacak.

Labeque Kardeşler'den özel bir konser
Güçlü programıyla dikkat çeken festivalin bu yılki özel konukları arasında, Katia & Marielle Labeque piyano ikilisi de bulunuyor. Tüm dünyanın ilgiyle izlediği Labeque Kardeşler konser gecesi bir Türkiye prömiyerine imza atarak Philip Glass’ın İki Piyano için Dört Bölüm adlı eserini seslendirecekler. Ayrıca Ravel ve Gershwin’in eserlerinden oluşan bir program sunacak olan sanatçılar, 29 Kasım günü saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak.

200'üncü doğum yılında 'Liszt Gecesi'
Ünlü Macar besteci ve piyano virtüözü Franz Liszt, doğumunun 200’üncü yılında, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de farklı konserlerle anılıyor. İzleyenlerin merakla beklediği ‘Liszt Gecesi’nde; Dezsö Ranki ve Edit Klukon’un, bestecinin unutulmaz eserlerinden oluşan bir repertuvar sunacak olmasının yanı sıra gecede Liszt’in Faust Senfonisi adlı eserinin daha önce hiç seslendirilmemiş bir versiyonu da ilk kez Antalya’da seslendirilecek. Konser, 1 Aralık günü, saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.
‘Igudesman & Joo’ ile eğlence devam ediyor
Festivalin bu yılki keyifli sürprizlerinden biri, klasik müziği eğlenceli sahne şovlarıyla birleştiren Igudesman & Joo. Dünyanın ilgiyle takip ettiği ikili, 3 Aralık günü, saat 20.30'da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirecekleri 'A Little Nightmare Music' adlı şovlarıyla, klasik müzik ve kahkahayı aynı sahnede buluşturacak.

Michel Camilo Trio’dan muhteşem caz konseri
Festival, ünlü besteci ve piyanist Michel Camilo Trio ile keyifli bir caz gecesine de ev sahipliği yapacak. Latin ve caz müziğin efsane isimlerinden, Grammy ve Emmy ödüllü piyaniste, Charles Flores ve Cliff Almond eşlik edecek. Konser, 5 Aralık günü, saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Müziğin dahisi Nobuyuki Tsujii
Doğuştan gözleri görmeyen Japon piyanist Nobuyuki Tsujii, festivalin en merak edilen isimlerinden. 1988 doğumlu genç sanatçı, müzikal yeteneğiyle sadece Japonya’nın değil, tüm dünyanın gelecek vadeden piyanistleri arasında gösteriliyor. 7 Aralık tarihinde, saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek konserde, genç piyanist, Mozart, Beethoven ve Mussorgsky'den eserler seslendirecek.

Dördüncü Kardeşler'den 'Makrokosmos' ve Say sürprizi
Uzun süredir birlikte çalışmanın getirdiği uyum ve sıradışı teknikleriyle klasik müziğe yeni bir yorum getiren Ufuk ve Bahar Dördüncü, özellikle Fransız müziğindeki başarılı icralarıyla dikkat çekiyor. “Makrokosmos” adıyla gerçekleşecek gecede, Dördüncü Kardeşler perküsyonun usta isimleri Francois Volpe ve Sebastien Cordier ile birlikte sahne alacak. Konser gecesinde ikili, bu yıl çıkardıkları ‘Makrokosmos Dörtlüsü' adlı albümünden örnekler sunacak ve Prokofiev’in 'Kül Kedisi Suiti'ni seslendirecek. 9 Aralık günü, saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek konserin sürprizi ise, Fazıl Say’ın 'Varyasyonlar op 32' eserinin Türkiye prömiyerinin gerçekleşecek olması.

Olli Mustonen'den güçlü yorum
The Sunday Times'ın, “Her performansta ellerini kusursuz kullanıyor. O çalarken ruhunu hissediyorsunuz” yorumunu yaptığı Finlandiyalı besteci, şef ve piyanist Olli Mustonen, festivale katılacak bir diğer güçlü isim. 11 Aralık günü, saat 20.30'da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek konserde, ünlü piyanist, Bach, Shostokovich ve Rachmaninoff’un eserlerinden oluşan bir programla dinleyenlerin karşısına çıkacak.

Say'ın 'Dört Şarkı' Türkiye prömiyeri 'Andante Gecesi'nde
Klasik müzik dergisi 'Andante' adına yapılan gecede, Fazıl Say’ın yeni eseri ‘Dört Şarkı Op 37'nin Türkiye prömiyeri yapılacak. Nazım Hikmet'in 'Masallar Masalı', Ingeborg Bachmann'ın 'Die Grose Fracht' (Büyük Yük), Turgut Uyar'ın 'Göğe Bakma Durağı', Rilke'nin 'Der Panther' (Panter) adlı şiirlerden oluşan 'Dört Şarkı'da, Elif Şahin’in piyanosuna bas Szymon Chojnacki eşlik edecek. Konserin ikinci yarısında, Birsen Ulucan izleyicilere keyifli anlar yaşatacak. Gecede, Say’ın 'Nasreddin Hoca' eseri de seslendirilecek. 'Andante Gecesi', 13 Aralık günü, saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Dorantes ile flamenko ateşi
Dans ve müziğin ateşini aynı sahnede buluşturan İspanyol piyanist David Peña Dorantes ve grubu, festivalin en hareketli gecelerinden birine imza atacak. 15 Aralık günü, saat 20.30'da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek ' A Piano Abierto' gecesinde, piyaniste, Yelsy Heredia (Kontrabas), Faikal Kourrich (Keman), Nano Peña (Perküsyon) eşlik edecek. Flamenko dansçıları Manuela Rios ve Joaquin Grilo ise, danslarıyla izleyenlere unutulmaz bir gece yaşatacak.

Moskova Virtüözleri ve Harika Gençler
Festivalin kapanışını, festivalin daimi orkestrası Moskova Virtüözleri ve şef Vladimir Spivakov yapacak. 'Moskova Virtüözleri & Vladimir Spivakov ve Harika Gençler' adıyla gerçekleşecek bu özel konserde, piyanoda Daniel Kharitonov, obuada Sergey Finoedov, çelloda ise Anastasia Kobekina sahne alacak. Spivakov Vakfı’nın dahi yeteneklerinin yer alacağı kapanış konseri, 17 Aralık günü, saat 20.30’da Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Halk Konserleri ve Atölye Çalışmaları
Halk konserleri devam ediyor
Festival, 12’nci yılında da ücretsiz halk konserleriyle kentin her noktasına ulaşabilmeyi hedefliyor. Antalya Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek performanslarla sınırlı kalmayacak festival programında, bu yıl dört farklı halk konseri yer alıyor. Fazıl Say’ın vereceği konser 11 Aralık Pazar günü saat 13.30’da, oldukça ilginç bir mekan olan Döşemealtı Orfe Atlı Spor Kulübü’ndeki Manej’de gerçekleşecek. Eğlenceli şovlarıyla beğeni toplayan Igudesman & Joo ikilisi, 2 Aralık Cuma günü saat 14.30’da Akdeniz Üniversitesi’nde sahne alacak. 8 Aralık Perşembe günü ise Ufuk & Bahar Dördüncü saat 14.00’te Kepez Kültür Salonu’nda izleyicilerle buluşacak. Son olarak, 12 Aralık Pazartesi günü saat 20.30’da Alman caz piyanisti Dieter Köhnlein de Antalya Kültür Merkezi’ndeki Perge Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak.

Öğrenciler ve sanatçılar Atölye Çalışmaları’nda buluşacak
Sanatsal değeri kadar, eğitim yönü de önem taşıyan festivalde, ünlü müzisyenlerin ve öğrencilerin buluştuğu workshop'lar (atölye çalışmaları) gerçekleştirilecek. Gürer Aykal, Gabor Boldoczki, Lara Melda, Olli Mustonen, Birsen Ulucan, Elif Şahin & Szymon Chojnacki, Dorantes ve Vladimir Spivakov‘un gerçekleştireceği workshoplarda, öğrenciler sanatçılarla çalışma olanağı yakalayacak. Atölye çalışmaları, Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı, Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Güzel Sanatlar Fakültesi, Antalya Koleji ve Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde festival süresince devam edecek.

Festival boyunca 'Liszt Sergisi'
Festivalin bir diğer etkinliği; ünlü Macar besteci Liszt’in doğumunun 200’üncü yılı anısına düzenlenecek 'Liszt Sergisi'. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Macaristan Büyükelçiliği işbirliğiyle hayata geçirilecek sergi, 25 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Antalya Kültür Merkezi fuaye alanında görülebilir.

Biletler Biletix'te satışta
25 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşecek 12’nci Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin biletleri Antalya Migros Vakkorama’dan, Antalya She Mall Alışveriş Merkezi’nden, Antalya Muske Turizm’den, Biletix perakende satış noktalarından, www.biletix.com adresinden ve 0 216 556 98 00 numaralı çağrı merkezinden alınabilir. Ayrıca; Antalya Kültür Merkezi’ndeki gişeden de bilet temin edilebilir. Antalya Kültür Merkezi Gişe Tel: 0242 238 53 08

Festivalin Bilet Fiyatları
Balkon : 30 TL
Salon : 35 TL
Kombine : 200 TL ( Tüm etkinlikleri kapsar)

www.antalyapianofestivali.com
http://www.facebook.com/antalyapiyanofestivali
http://twitter.com/piyanofestivali

Festival Programı

Açılış Konseri
Gürer Aykal / Şef
Fazıl Say / Piyano
Gabor Boldoczki / Trompet
Hakan Güngör / Kanun
Burcu Karadağ / Ney
Aykut Köselerli / Vurmalı Çalgılar
Antalya Devlet Senfoni Orkestrası
25-26 Kasım 2011 / Antalya Kültür Merkezi - Saat: 20.30

Genç Yetenekler Konseri
Eylül Esme Bölücek / Piyano
Suzanna Rudanovskaya / Piyano
Lara Melda / Piyano
Ayşegül Yörükoğlu / Piyano
27 Kasım 2011 / Antalya Kültür Merkezi - Saat: 14.30

Labeque Kardeşler
Katia Labeque/ Piyano
Marielle Labeque / Piyano
29 Kasım 2011 / Antalya Kültür Merkezi - Saat: 20.30

Liszt Gecesi
Dezső Ránki & Edit Klukon
01 Aralık 2011 / Antalya Kültür Merkezi - Saat: 20.30

Igudesman & Joo
“A Little Nightmare Music”
Aleksey Igudesman / Keman
Hyung-ki Joo / Piyano
03 Aralık 2011 / Antalya Kültür Merkezi - Saat: 20.30

Caz Konseri
Michel Camilo Trio
Michel Camilo / Piyano
Charles Flores / Kontrabas
Cliff Almond / Vurmalı Çalgılar
05 Aralık 2011 / Antalya Kültür Merkezi - Saat: 20.30

Nobuyuki Tsujii
07 Aralık 2011 / Antalya Kültür Merkezi - Saat: 20.30

Makrokosmos
Ufuk & Bahar Dördüncü
Ufuk Dördüncü / Piyano
Bahar Dördüncü / Piyano
François Volpé / Vurmalı Çalgılar
Sébastien Cordier / Vurmalı Çalgılar
09 Aralık 2011 / Antalya Kültür Merkezi - Saat: 20.30
Olli Mustonen
11 Aralık 2011 / Antalya Kültür Merkezi - Saat: 20.30

Andante Gecesi
Birsen Ulucan / Elif Şahin & Szymon Chojnacki
Birsen Ulucan / Piyano
Elif Şahin / Piyano
Szymon Chojnacki / Bas
13 Aralık 2011 / Antalya Kültür Merkezi - Saat: 20.30

A Piano Abierto
Dorantes with Manuela Ríos & Joaquín Grilo
Dorantes / Piyano
Joaquín Grilo / Dansçı
Manuela Rios / Dansçı
Yelsy Heredia / Kontrabas
Faikal Kourrich / Keman
Nano Peña / Vurmalı Çalgılar
15 Aralık 2011 / Antalya Kültür Merkezi - Saat: 20.30

Vladimir Spivakov & Harika Gençler & Moskova Virtüözleri
Vladimir Spivakov / Şef
Daniel Kharitonov / Piyano
Sergey Finoedov/ Obua
Anastasia Kobekina / Viyolonsel
Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası
17 Aralık 2011 / Antalya Kültür Merkezi - Saat: 20.30

Halk Konserleri

Igudesman & Joo
“A Little Nightmare Music”
Aleksey Igudesman / Keman
Hyung-ki Joo / Piyano
02 Aralık 2011 / Akdeniz Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi - Saat: 14.30

Ufuk & Bahar Dördüncü
Ufuk Dördüncü / Piyano
Bahar Dördüncü / Piyano
08 Aralık 2011 / Yeni Mahalle Semtevi / Kepez - Saat: 14.00

Fazıl Say
11 Aralık 2011 / Orfe Atlı Spor Kulübü – Manej Salonu/ Döşemealtı - Saat: 13.30

Caz Konseri
Dieter Köhnlein / Piyano
12 Aralık 2011 / AKM Perge Salonu - Saat: 20:30

Workshoplar

Gürer Aykal
25 Kasım 2011 / Antalya Koleji - Saat: 14.00

Gabor Boldoczki
26 Kasım 2011 / A.Ü. Devlet Konservatuvarı - Saat: 14.00

Lara Melda
28 Kasım 2011 / Antalya Koleji - Saat: 14.00

Olli Mustonen
10 Aralık 2011 / A.Ü. Devlet Konservatuvarı - Saat: 14.00

Birsen Ulucan
13 Aralık 2011 / A.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi - Saat: 14.00

Elif Şahin & Szymon Chojnacki
14 Aralık 2011 / Güzel Sanatlar Lisesi / Kepez - Saat: 11:00

Dorantes
15 Aralık 2011 / A.Ü. Devlet Konservatuvarı - Saat: 14.00

Vladimir Spivakov
16 Aralık 2011 / Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı - Saat: 16:00

Sergi
Liszt Sergisi
Liszt’in doğumunun 200. Yılı anısına…
25 Kasım - 17 Aralık 2011 / Antalya Kültür Merkezi Fuayesi

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.