• BIST 103.408
  • Altın 230,128
  • Dolar 5,4731
  • Euro 6,2133
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 1 °C

Antalya Limanı trafiği yükselecek

Antalya Limanı trafiği yükselecek
GLI Pazarlama Direktörü Figen Ayan Antalya’nın kruvaziyer sektörün en hızlı gelişen limanı olması için çalışmalarına hızla devam edeceklerini söyledi.

ANTALYA- İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi tarafından düzenlenen VII. Denizcilik Sempozyumunda, sektörü değerlendiren ve Antalya Limanı’nın hem Türkiye hem de bölge açısından önemini vurgulayan Global Liman İşletmeleri (GLI) Pazarlama Direktörü Figen Ayan, yatırımlara ara vermeden ve Antalya’nın kruvaziyer sektörün en hızlı gelişen limanı olması için çalışmalarına hızla devam edeceklerini söyledi.
Gündemi “Kruvaziyer Turizmi ve Antalya” olan, 30 Mart Cuma günü Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen Geleneksel Denizcilik Sempozyumu’nda Türkiye’nin tek liman grubu ve operatörü olan, Antalya, Kuşadası ve Bodrum Limanlarını çatısı altında bulunduran Global Liman İşletmeleri adına sempozyumda sunum yapan Pazarlama Direktörü Figen Ayan, Antalya Limanı’nın Türkiye’de hızla gelişen kruvaziyer turizmine ve Antalya’ya kazandırdıklarını paylaştı.

ANTALYA’NIN KRUVAZİYER SEKTÖRÜNDE ÖNE ÇIKMASINI SAĞLIYOR
Ayan, bölgede bulunan hiçbir limanın, kruvaziyer turistlerine Antalya kadar geniş alternatifler sunamadığını söylerken, Aspendos, Perge ve Sagalassos gibi tarihi bölgelerin şehir merkezine yakınlığının yanı sıra, Antalya’nın güzel, modern ve güvenli yapısının da kruvaziyer sektöründe öne çıkmasını sağladığını belirtti.
Antalya’nın tüm bu avantajlarının yanında, Antalya Limanı’na 2009 yılından beri düzenli olarak yatırım yaptıklarını belirten Figen Ayan, gemi firmalarına sağladıkları ayrıcalıklı hizmetler ve teknik altyapının kalitesinin, limanın sektör oyuncuları tarafından tercih edilmesi adına son derece önemli faktörler olduğunu vurguladı.
Global Liman İşletmelerine bağlı limanların başarı hikayelerinin yanı sıra, 2009 yılından günümüze gelmiş olduğu konumu ve Antalya kruvaziyer yolcu trafiğini
15.000 yolcudan 150.000 yolcuya nasıl çıkardıklarını ve Türk limanlarının bu tür başırılara ulaşabilmek için yapılması gerekenleri sektörün önde gelen katılımcıları ile paylaştı.
2009 yılına kadar Antalya Limanı, gemi firmaları tarafından nadiren uğranan bir destinasyon konumunda iken, Global Liman İşletmeleri’nin yatırımları, aktif pazarlama faaliyetleri, doğru strateji uygulaması ve yoğun çalışmaları sonrasında bugün artık Barselona veya Venedik gibi öncü indi-bindi limanları gibi bir ana liman konumuna geldiğini belirten Ayan, Antalya Limanı’nın Akdeniz çanağında hem tek ana liman hem
de bir transit liman olduğunu sözlerine eklerken, Antalya’nın artık bir liman şehri olarak anıldığının altını çizdi.

BİR KRUVAZER TURİSTİ 5 TURİSTE BEDEL
Bir kruvazer turistinin, Antalya’ya farklı ulaşım araçları ile gelen 5 turiste bedel olduğunu söyleyen Figen Ayan, Global Liman İşletmeleri olarak amaçlarının sadece turist sayısını arttırmak değil, aynı zamanda kruvaziyer sektörünün A+ müşterilerini bölgeye çekmek olduğunu belirtti.
Normal bir turistin günlük ortalama harcamasının 48 USD olduğunu, transit bir limanda kruvaziyer turistlerinin harcama ortalamasının 120 USD, bir ana limanda ise ortalama harcamanın 150 USD’a kadar yükseldiğini söyleyen Figen Ayan, sadece turistlerin değil aynı zamanda gemi personelinin de yerel ekonomiye büyük katkı sağladığını belirtti. Ayan, bir tayfanın günlük olarak ortalama 70 USD harcama yaptığını söylerken, Antaya Limanı’na gelen kruvaziyer turistlerinin normal bir turistten yaklaşık 30 kat daha fazla harcama yaptığını ve bunun yerli esnafın her kesimine ekstra katkı sağladığını söyledi.

ANTALYA’YA GELEN TURİSTİN YÜZDE 1’İ KRUVAZİYERLE
Her sene Antalya’ya 10 milyon turistin geldiğini ve şimdilik sadece %1’lik bir oranı kendilerinin sağladığını belirten Figen Ayan, amaçlarının bu oranı %5’e yükseltmek olduğunu söyledi. 2009 yılında Antalya Limanı’na gelen turist sayısının genel olarak bakıldığında Antalya’ya gelen turist sayısının %1’ini bile kapsamadığına dikkat çeken Ayan, 2011 yılında ise bu oranın Antalya gelen toplam turist sayısının %1,5’ini oluşturduğunu belirtti.
İtalya'nın batısındaki Giglio Adası açıklarında kayalıklara çarparak yan yatan ve birçok turistin yaşamını yitirdiği Costa Concordia kruvaziyer kazasının, sektörü uzun vadede etkilemeyeceğine değinen Global Liman İşletmeleri Pazarlama Direktörü Figen Ayan, yaşanan olayın müşteri algısında negatif bir etki oluşturmadığını ancak, Antalya Limanı’nın daha çok gelişmesi için Ortadoğu’da suların durulması ve dengelerin yeniden kurulmasının şart olduğununun altını çizdi.
Antalya Limanı’nın Türkiye’nin İstanbul’dan sonra ikinci en büyük ana limanı olduğunu da sözlerine ekleyen Figen Ayan, Antalya Limanı’nın yakın dönemde İstanbul, hatta Barselona, Venedik, Napoli ve Pire Limanları ile yarışacak potansiyele sahip olduğunu, çünkü Kuzey Afrika, İsrail ve Suriye’yi kapsayan Akdeniz çanağında benzer hizmetler ve alternatifler sunan başka bir ana liman olmadığını söyledi.

GLOBAL LİMAN İŞLETMELERİ A.Ş. HAKKINDA:
Global Liman İşletmeleri A.Ş. (Global Liman) Türkiye’deki ve Akdeniz bölgesindeki ticari ve aynı zamanda kruvaziyer limanlarındaki fırsatları değerlendirmek için kurulmuştur.
Global Liman İşletmeleri halihazırda portföyünde önde gelen üç kruvaziyer ve ticaret limanını işleten Türkiye’deki yegâne liman grubu ve operatörüdür. 2003’ten bu yana, Global Liman İşletmeleri, her biri güçlü temellere outran, ayrıcalıklı hinterland erişimi sunan, Türkiye’de stratejik olarak konumlandırılmış limanlardan oluşan bir portföy geliştirdi. Global Liman, 2008’de gelen gemi sayısı bazında kruvaziyer limancılık sektörünün yüzde 57’sini elinde bulunduran Türkiye’nin en büyük liman operatörüdür.

GLOBAL LİMAN ÇATISI ALTINDA BULUNAN LİMANLAR:

EGE PORTS
Kuşadası Yolcu Limanı (“Ege Ports-Kuşadası”) Türkiye'nin Ege kıyılarında yer alan bir kruvaziyer ve feribot limanıdır. Ege Ports-Kuşadası, antik Yunan ve daha sonra bir Roma şehri olan Efes kenti ve Meryem Ana'nın son yıllarını geçirdiğine inanılan ve Hıristiyanlar için kutsal sayılan Meryem Ana Evi gibi benzersiz tarihi yerlere yakın bir konumda bulunmaktadır. 2009 yılında 568.000'den fazla kruvaziyer yolcusu ağırlayan Ege Ports-Kuşadası, gemi seferi bazında 2009 yılında TDM verilerine göre Türkiye'nin birinci ve G.P. Wild International'a göre tüm Akdeniz çanağının on beşinci en çok ziyaret edilen kruvaziyer limanı olmuştur. Global Ports'un Ege Ports-Kuşadası'nda sahip olduğu hisse oranı % 72,5'tir.

PORT AKDENİZ
Port Akdeniz-Antalya Limanı (“Port Akdeniz-Antalya”), hem ticari hem de yolcu hizmetlerinin sunulduğu bir limandır.
Port Akdeniz-Antalya, 2 adet kruvaziyer gemisi rıhtımı, 250 tekne kapasiteli marinası ve 150 yat kapasiteli kuru havuzu ile bir yolcu limanı olarak da hizmet sunmaktadır. Global Ports Yönetimi, Türkiye’nin en önemli uluslararası havalimanlarından olan Antalya Havalimanı'na ve değerli arkeolojik yapılara olan yakınlığı ile Port Akdeniz-Antalya'yı Akdeniz'in en önemli yolcu limanlarından biri konumuna getirmeyi hedeflemektedir. Global Ports'un, Port Akdeniz-Antalya'da sahip olduğu hisse oranı %100'dür.

BODRUM YOLCU LİMANI
Türkiye'nin Ege sahillerindeki Bodrum'da yer alan Bodrum Yolcu Limanı 2008 yılının ikinci çeyreğinde faaliyetlerine başlamış bir kruvaziyer, feribot ve mega-yat limanıdır. Tarihin ilk çağlarında bir Karya balıkçı kasabası olarak kurulan Bodrum, Avrupa'nın en iyi korunmuş Ortaçağ kalelerinden birine sahip olup Türkiye'nin en popüler deniz kıyısı tatil yöresidir. Faaliyete geçtiği 2008 yılından sonra hızla süper ve mega yatlar için en popüler uğrak noktalarından biri haline gelen Bodrum Yolcu Limanı; ziyaretçilerine su, elektrik ve gümrüksüz yakıt hizmetleri de sunmaktadır. Global Ports'un, Bodrum Yolcu Limanı'nda sahip olduğu hisse oranı %60'dır.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.