• BIST 96.153
  • Altın 239,668
  • Dolar 5,8253
  • Euro 6,5531
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 8 °C

Ankara valiliğinin turizmcilere sitemi

Ankara valiliğinin turizmcilere sitemi
Ankara Valiliği, Türkiye'nin sahil kentlerine turlar düzenleyen, Ankara'yı ‘pas’ geçen turizm şirketlerini başkenti de programlarına almaları için çalışıyor.

ANKARA- Ankara Valiliği Türkiye'nin sahil kentlerine turlar düzenleyen, Ankara'yı "pas" geçen turizm şirketlerini başkenti de programlarına almaları için çalışıyor. Ankara Kültür ve Turizm Müdürü Doğan Acar yeniden hazırlanan Ankara kent planı ve rehberinde, kentin ulaşım, konaklama, tanıtma ve pazarlama unsurlarının ön plana çıkarılacağını söyledi.
Türkiye'ye en fazla yabancı turist getiren bir tur firmasının yetkililerine Ankara'yı gezdirdiklerini anlatan Acar, ''Tur şirketinin yetkilileri, Ankara'ya hayran kaldı. 'Biz, Ankara'yı böyle bilmiyorduk' dediler. Ankara'ya bu ay içinde tekrar gelecekler ve turistlerin gezdirilmesi için yol haritası belirleyeceğiz. Artık Ankara da tur şirketlerinin programlarında yer alacak'' dedi.

UÇAKLAR ANKARA'YA GECELİK İNİŞLER YAPACAK
Hava yolu şirketlerinin de Ankara'ya katkılarını sağlamak için çalışmalar yaptıklarını belirten Acar, bu kapsamda Sky Havayolları'nın Esenboğa Havalimanı'nı gecelik inişler şeklinde kullanacağını bildirdi. Doğan Acar, ''Turistlerin bir gece Ankara'da kalması küçümsenecek bir olay değil, Sky Havayolları'nın 16 uçağı var. Bunların Ankara'yı kullanması çok önemli'' diye konuştu.
Acar, uluslararası nitelik taşıyan ve 10 milyon yolcu kapasite olan Esenboğa Havalimanı'nın kapasitesini değerlendirmek istediklerini dile getiterek, ''Eğer bu uçaklarla bir geceliğine gelen turistlere özenip diğer uçaklardaki turistler de Ankara'ya gelirse otellerdeki konaklama sayısında otomatik olarak artış olacak'' dedi.
Tur şirketiyle yaptıkları konuşmada bir geceliğine kente gelen turistler için gezi programı hazırlamayı planladıklarını ifade eden Acar, ''Gece konaklayacak turistlere, Ankara merkez ve ilçelerine yönelik hazırlayacağımız gezi programının dışında bir de Ankara'ya yakın kentlere yönelikte programlar düzenleyeceğiz'' diye konuştu.
Acar, deniz, kum ve güneş için Türkiye'ye gelen yabancı turistler için tur programlarına Ankara'yı özendirici programlar koyacaklarını,turistlerin Ankara'ya kültür ve termal turizm için geleceklerini söyledi.

ANKARA'NIN GEZİLECEK YERLERİ
Başkent Ankara'nın 17 ilçesinden her birinin kendine özgü özellikleriyle dikkati çektiğine işaret eden Doğan Acar, sağlık turizmi açısından ''Kızılcahamam, Haymana ve Ayaş'' ilçelerindeki kaplıcaların özellikle cilt hastalıkları olanlar ile bayanların güzellik kürleri için tercih edeceği yerler arasında bulunduğunu bildirdi.
Acar, Hacı Bayram Veli Camisi ve August Tapınağı'nın sırt sırta yıllardan beri ayakta olmasının önemli bir potansiyel olduğunu dile getirerek, Ankara Kalesi içinde yer alan Alaaddin Camisi ile Aslanhane Camisi, Ahi Elvan Camisi, Cenab-ı Ahmet Paşa Camisi, Hacı Bayram Vali Camisi, Karacabey Camisi ile Nallıhan ilçesinde bulunan Taptuk Emre, Bacım Sultan ve Çamlıdere ilçesinde bulunan Şeyh Ali Semerkandi türbelerinin inanç turizmi açısından önemli merkezler olduğunu vurguladı.
Kültür ve Turizm Müdürü Doğan Acar, Polatlı ilçesindeki Gordionlu Kral Eşek Kulaklı Midas ve Duatepe'deki Kurtuluş Savaşı'nın yapıldığı bölge ile Kızılcahamam ve Çamlıdere ilçelerini kapsayan ''Jeopark'' alanının tarih meraklıları için bulunmaz mekanlar olduğunu dile getirdi.
Anadolu Medeniyetleri, Etnografya, Cumhuriyet (2. TBMM Binası) ve Kurtuluş Savaşı (1. TBMM Binası) müzelerinin gezilebilecek yerler arasında olduğunu anlatan Acar, Ankara'nın gezilebilecek yerleri hakkında şu bilgileri verdi:
''Anıtkabir, MTA Tabiat Tarihi Müzesi, Resim ve Heykel Müzesi, Roma Hamamı, Gordion ve Gordion Müzesi, Augustus Tapınağı, Julien Sütunu, Gavurkale, Külhöyük, Alagöz Karargah Müzesi, Milli Mücadelede Atatürk Konutu ve Demiryolları Müzesi, Pembe Köşk, Topçu ve Füze Okulu Müzesi, TCDD Müzesi Atatürk Orman Çiftliği Atatürk Evi ve Müzesi, Şefik Bursalı Müze Evi, Atatürk Orman Çiftliği Atatürk Evi ve Müzesi, Çankaya Köşk Müzesi, ODTÜ Müzesi, TRT Müzesi.''

BAŞKENTE 921 BİN TURİST GELDİ
Başkente gelen turist sayılarıyla ilgili de bilgi veren Acar, Ankara'ya gelen yabancı turistlerin Esenboğa Havalimanını kullandıklarını hatırlattı.

2009 yılında 334 bin 560'ı yabancı 767 bin 465 turistin geldiği başkente, geçen yıl 407 bin 502'si yabancı olmak üzere 921 bin 607 kişinin geldiğini anlatan Acar, kente gelen turist sayısının her geçen yıl arttığını ifade etti. Acar, kente gelen turist sayısı bakımından Almanya'nın birinci, Hollanda'nın ikinci, Avusturya'nın üçüncü, İran'ın dördüncü ve Belçika'nın beşinci sırada yer aldığını bildirdi.
Ankara'ya gelen turist sayısını arttırmak amacıyla Ankara Valiliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalışmalar yaptıklarını yineleyen Doğan Acar, bu amaçla Ankara ile ilgili yeniden hazırladıkları tanıtım haritasında, başkentin gezilebilecek müze, ören yerleri ve kentin özelliklerinin tanıtım yazılarıyla yeniden oluşturulduğunu bildirdi. Başkentte sivil mimarlık örneği 1217, dinsel 196, kültürel 151, idari 135, askeri 6, endüstriyel ve ticari 81, mezarlıklar 19, şehitlikler 2, anıt ve abideler 34, doğal varlıklar 28, kalıntılar 17 olmak üzere toplam 1886 adet tescilli taşınmaz kültür varlığının bulunduğunu ifade eden Acar, 563 de tescilli sit alanı bulunduğunu söyledi.
Acar, Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı yatırım belgesi almış 4 bin 970 yatak kapasiteli 25 konaklama tesisinin inşaatının devam ettiğini belirterek, 3 yılda tamamlanması planlanan tesisin ardından Ankara'da yatak kapasitesinin 31 bin 305'e ulaşacağını söyledi. Acar, 2009 yılında yüzde 50 olan doluluk oranının geçen yılın ilk altı ayında yüzde 54 olduğunu belirtti.
Doğan Acar, 2010 yılının ilk 6 ayında Anadolu Medeniyetleri Müzesini 113 bin 982, Etnografya Müzesini 43 bin 7, Cumhuriyet Müzesini 119 bin 184, Gordion Müze ve Ören yerini 26 bin 555, Roma Hamamı Ören yerini 6 bin 272 kişinin ziyaret ettiğini sözlerine belirtti. Acar, 2011 yılında seyahat acentalarının tur programlarına Ankara'yı almalarının ardından kente gelen turist sayısının daha da artacağını sözlerine ekledi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.