• BIST 104.862
  • Altın 229,848
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C

Ankara dünyaya derman olacak

Ankara dünyaya derman olacak
ATO Başkanı Bezci sağlık sektöründe Türkiye’ye rakip olabilecek ülkelerle yaptığı kıyasta Ankara’nın çok önemli avantajlara sahip olduğunu söyledi

ANKARA- Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın sağlık turizmi pazarının 100 milyar dolarlık hacme ulaşacağını ve 5 milyon kişinin sağlık turisti olarak çeşitli ülkelerde tedavi göreceğini açıkladı. Buna bağlı olarak Bakanlık bünyesinde Hasta Yol Desteği adlı bir teşvik uygulamasını hayata geçireceklerini açıklamasının ardından Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci’den yeni teşvik projesine tam destek geldi.

ANKARA TEK BAŞINA ÇİN VE ALMANYA’YA BEDEL
ATO Başkanı Bezci yazılı açıklamasında, sağlık sektöründe Türkiye’ye rakip olabilecek ülkelerle yaptığı kıyasta Ankara’nın çok önemli avantajlara sahip olduğunu belirterek “Türkiye’nin, İngiltere ve ABD gibi sağlıkta öncü ülkelerle kıyaslandığında büyük bir ekonomik avantaja sahip olduğunu göz önüne alırsak, sağlık sektöründe Türkiye’nin en gelişmiş şehri olan Ankara için sağlık turizminin kaçınılmaz bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de bulunan JCI akredite belgeli hastanelerin yüzde yirmisinin Ankara’da toplanmış olması da önemli bir avantajdır. Uluslararası akreditasyona sahip hastanelerin Almanya’da beş, Çin’de sekiz adet olduğu düşünüldüğünde Ankara’nın tek başına bu ülkelerin üzerinde bir güce sahip olduğunu görmekteyiz” dedi.
Bezci, son yıllarda dünya ekonomisinde pazar payını ciddi bir şekilde arttıran sağlık turizminin ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını belirterek Ankara’nın sağlık altyapısı, ekipmanı ve tesisleşen sağlık kuruluşlarıyla dünyanın önde gelen sağlık merkezlerinden birisi olabileceğini dile getirdi.

SAĞLIK TURİZMİNDE LİDER ŞEHİR OLABİLİRİZ
ATO Başkanı Bezci, Avrupa’da eşi benzeri olmayan birçok avantajı bünyesinde barındıran Ankara’nın yeni teşviklerle sağlık turizminde lider şehir olma konumuna erişebileceğini, bunun için yatırımcıların sağlık sektöründe kümelenme yaklaşımına yönelmesi gerektiğinin altını çizdi.
Bezci, “Ankara, birçok alanda olduğu gibi sağlık turizminde de lider şehir olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Bu, sağlam temelleri olan bir iddiadır. Ankara ulaşım kolaylığının yanı sıra her geçen gün sayısı artan kaliteli ve bilimsel hizmetten ödün vermeyen, konforlu sağlık kuruluşları, eğitimli ve deneyimli hekim kadrosuyla önümüzdeki beş yıllık süreçte Avrupa’nın önde gelen sağlık merkezlerinden biri olma potansiyeline sahiptir. Bu potansiyeli harekete geçirmek için sağlık sektöründeki yatırımcılarımızın sermaye birlikteliklerini oluşturarak kümelenme programları ile güçlerine güç katmaları Başkentimizi sağlık sektörünün lider şehri konumuna ulaştıracaktır” dedi. Sağlık turizminin son yıllarda, hızla gelişen ve en yüksek gelir getiren sektör olduğunu dile getiren Bezci, “Ekonomik anlamda kalkınmasını hızla geliştirmekte olan Ankara’nın medikal turizm destinasyonlarını oluşturarak bölgesinde ve Avrupa’da sektörün lideri olacağına inancım sonsuzdur” dedi.

BAŞKENTİMİZ DÜNYAYA DERMAN OLUR
Dünya çapında tanınmış uzman doktor kadrosunun Ankara’da istihdam edildiğini dile getiren Bezci, “Deneyimli ve ün kazanmış tıp hekimleri Ankara’daki seçkin sağlık kuruluşlarında hastalarımızın derdine derman oluyor. Bu tecrübeye ve bilimsel liyakate sahip hekimlerimizin dünya ülkelerindeki hastalara da hizmet edebilecek kapasitede olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte Avrupa ülkelerindeki tedavi harcamaları ile Türkiye’deki tedavi harcamaları arasında azımsanamayacak farklar olduğunu da görüyoruz. Cerrahi müdahaleler, diş tedavileri ve estetik operasyonların Türkiye’de Avrupa ülkelerinin neredeyse üçte bir fiyatına gerçekleştirilebiliyor olması ülkemizin sağlık sektöründe liderliğe yükselmesine olanak sağlayacaktır. Sağlık sektöründeki kalitemiz ve uygun fiyatlarımız inanıyorum ki farkımızı ortaya koymaya yetecektir” dedi.

HEM TEDAVİ HEM SEYAHAT
Sektörel katkısının yanında sağlık turizminin yurt dışından çekeceği turistlerle şehre önemli bir döviz akışını da sağlayacağını belirten Bezci, “Tedavi için Ankara’ya gelecek olan turistler, sağlık ödemeleriyle ekonomimize katkıda bulunurken şehrimizde konaklayacakları ve alışveriş yapacakları için şehir ekonomisine de ciddi bir canlılık kazandıracaklardır. Ayaş, Beypazarı, Çubuk, Güdül, Haymana, Kızılcahamam ve Polatlı’da yer alan zengin termal kaynaklarımız şehrimize tedavi amacıyla gelen turistlerin ilgisini çekecek ve tedavi için Ankara’ya gelen turistler için bu aynı zamanda bir seyahat olanağı da oluşturacağı düşüncesindeyim. Bu nedenle, sağlık turizmi birçok fırsatı içinde barındıran önemli bir sektördür” şeklinde konuştu.

BAKAN ÇAĞLAYAN’A DESTEK
ATO Başkanı Bezci, önceki gün Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın dış ticarete ilişkin açıkladığı teşvik düzenlemelerini de yerinde bulduğunu belirterek “Sayın Çağlayan’ın Hasta Yol Desteği adlı teşvik projesini sonuna kadar destekliyorum. Proje kapsamında sağlık kuruluşlarının yurt dışından getirecekleri hastaların uçuş giderlerinin yüzde 50 oranında Bakanlık bütçesinden karşılanması ve hasta başına bin dolara kadar destek verilmesinin Türkiye’ye olan ilgiyi arttıracağını düşünüyorum. Benzeri teşvik ve sağlık yatırımlarının Ankara merkezli olması için de gayret sarf edeceğiz” diye konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.