• BIST 104.443
  • Altın 229,858
  • Dolar 5,4751
  • Euro 6,2151
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 17 °C

Anadolujet, Samsun'da buluştu

Anadolujet, Samsun'da buluştu
Anadolujet öncülüğünde küçük ve orta ölçekli şirketleri Türkiye'nin 2023 vizyonuna hazırlayan söyleşisi, Samsun'da gerçekleşti.

SAMSUN- Anadolujet öncülüğünde küçük ve orta ölçekli şirketleri Türkiye'nin 2023 vizyonuna hazırlayan "Aile Şirketlerinde Marka Zekası-BQ ve Kurumsallaşma" söyleşisi, Samsun'da gerçekleşti. Uluslararası danışman, eğitimci, koç ve yazar Dr. Şaban Kızıldağ'ın eğlenceli anlatımıyla renklenen söyleşide marka zekası ve kurumsallaşma yolunda KOBİ'lerin yaptığı kritik hatalar irdelendi.
Anadolujet önderliğinde Türk Hava Yolları Samsun Satış Müdürlüğü, Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, SamsunTicaret ve Sanayi Odası'nın katkılarıyla gerçekleşen etkinlikte söz alan SamsunTicaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun'un Türkiye'de yalnızca üç kentte bulunan kara, hava, deniz ve demiryolu ulaşım altyapısına sahip Karadeniz'deki tek kent olduğunu belirterek "Lojistik Kent Samsun idealine hızlı ve emin adımlarla ilerliyoruz. Lojistik master planımızı hazırladık ve bu plan doğrultusunda lojistik organize sanayi bölgesinin kurulması konusunda projeler üzerinde çalışıyoruz." dedi. Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ulaşabilmesi için KOBİ'lerimize çok büyük iş düştüğünü belirten Murzioğlu "Bu yolculukta kurumsallaşma ve markalaşma konusunda kurumlarımıza öncülük eden Anadolujet'e teşekkür ediyorum." dedi.
Aile şirketlerinin en büyük probleminin kurumsallaşamama olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı ise "Aile şirketleri aile ve şirket kavramını birbirine karıştırıyorlar. Servetin yönetimi ve şirketin yönetiminin birbirinden farklı olduğunun anlaşılması gerekiyor." diye konuştu. Samsun'un Karadeniz'in gelişmiş ve birçok alanda da lider ili olduğunu belirten Samsun Vali Yardımcısı Hakan Kubalı ise "2011 yılı istatistiklerine göre, yıllık ihracat ve ithalat verilerine göre Türkiye'nin ilk 20 ili arasına giriyoruz. Devreye girecek Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı projesi ile kentimizin stratejik önemini daha da artıracak." diye konuştu.
Ekonomist Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu ise "Çin ve Hindistan'ın önümüzdeki 5 yıl içinde yaratacakları ekonomik büyüklük 6 trilyon dolar. Bu pastadan yüzde 1'lik bir pay alsak 60 milyar dolar eder. Türkiye, bu fırsatı görüp Hindistan, Çin ve Afrika gibi pazarlara yapacağı ihracat atağı ile 2023 hedeflerine ulaşabilir. Bu ülkelerin ekonomik büyüklüğü ve büyümesi önemli bir potansiyel oluşturuyor ama maalesef şu anda Türkiye'nin bu ülkelerle dış ticaret açığı var. Bu dengenin değişmesi için Kobi'lere ve aile şirketlerine büyük görev düşüyor." diye konuştu.
Anadolujet öncülüğünde gerçekleşen "Aile Şirketlerinde Marka Zekası-BQ ve Kurumsallaşma" konulu söyleşi, iş adamlarından da yoğun ilgi gördü. Uluslararası danışman, eğitimci, koç ve yazar olarak tanınan Dr. Şaban Kızıldağ'ın renkli anlatımıyla gerçekleşen söyleşide Türkiye'nin 2023 vizyonu doğrultusunda marka zekası ve kurumsallaşma konusunda bilgi edinen Samsunlu girişimciler, işletmelerindeki sorunlarını da dile getirdiler.

"MARKA ZEKASI VİZYON GEREKTİRİR"
Konuşmasında işletmelerin üretmiş oldukları ürün ve hizmetleri nasıl konumlandırmaları gerektiği konusunda yol haritası niteliği taşıyan Marka zekası (Brand Quotient – BQ) kavramına değinen Kızıldağ, "Marka zekası, entegre iletişim faaliyetlerinin bütününü oluşturuyor. Kurumsallaşmış yapılarda yöneticilerin ürün ve hizmetlerini bütünleşik pazarlama bakış açısıyla yönetmesi gerekir. Zira marka zekası bunu gerektirir. Markasıyla ilgili tüm unsurları bütünleşik olarak gören şirketler kurumsal bir yapıya kavuşabilir. Türkiye'de şirketlerin en temel sorunu marka olma yolunda reklam, halkla ilişkiler ve pazarlama gibi hizmetleri bütüncül bir bakış açısıyla görememelerinden kaynaklanıyor. Şirketler kendilerini bütün olarak algılayamadıkları için ne marka zekaları ne de kurumsal kimlikleri oluşuyor." şeklinde konuştu.

SAMSUN LOJİSTİK KONUMUNU DOĞRU KULLANAMIYOR
"Aile Şirketlerinde Marka Zekası-BQ ve Kurumsallaşma" söyleşide Anadolujet, Samsunlu KOBİ'lerin şehirlerine bakışını değerlendiren bir araştırma da yaptı. Buna göre katılımcıların yüzde 88'i Samsun'un çok ciddi bir ulaşım merkezi olmasına karşın iş dünyasının bu potansiyeli gerektiği gibi kullanmadığını düşünüyor. Araştırmaya göre Samsun özelinde katılımcılar tarafından en güçlü olarak gösterilen üç sektör arasında Medikal, İnşaat ve Mobilya geliyor. Katılımcılar tarafından en zayıf olarak değerlendirilen Kimya, Turizm ve Tekstil sektörlerine karşın özellikle Medikal diğer Anadolu şehirlerine oranla Samsun'da gelişmiş durumda. 'Sanayi Şehri' denildiğinde Samsun'un akla ilk sıralarda gelmesi için devlet teşviklerine ve eğitime ağırlık verilmesi gerektiğine değinen katılımcılar 2013 yılı için de umutlu. 2013'te Türkiye'nin ekonomik olarak daha iyi bir yıl geçireceğini belirten Samsun iş çevresi, Samsun özelinde işlerin daha iyi gideceğini düşünüyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.