• BIST 99.326
  • Altın 236,843
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 4 °C

Amerika medikal turizm ihracında birinci

Amerika medikal turizm ihracında birinci
Deloitte ‘ın 2008 ve 2009 raporlarına göre yılda ortalama 2 milyona yakın Amerikalı tedavi için yurtdışını tercih ediyor
LEVENT BAŞ

Dünyada en çok medikal turist ihraç eden ülke Amerika . Bu ülkede yaşayan insanların yaklaşık 50 milyon kadarı sigortasız insanlardan oluşuyor. 120 milyon kişinin da diş tedavileri konusunda sigortası yok. Amerika"da bir devlet sigortası sistemi olmadığı için insanlar ya kendileri için özel sigorta yaptırıyorlar ya da işverenleri çalışanlarını sigortalıyorlar. Deloitte "ın 2008 ve 2009 raporlarına göre yılda ortalama 2 milyona yakın Amerikalı tedavilerini almak için yurtdışına gitmeyi tercih ediyor. Bu rakamın 2017 yılında 10 milyonu bulması bekleniyor. Bu da medikal turist ithal etmek isteyen ülkelerin iştahını kabartıyor. Her yıl ortalama 35 % lik bir artış bekleniyor.

AMERİKA VE TÜRKİYE FİYAT KIYASLAMASI
Amerika"daki tedavi ücretleri özellikle Türkiye ile kıyasladığımızda çok yüksek.
Örnek vermek gerekirse ;
Kalp by-pass ameliyatı Amerika"da 100 -130 bin dolar civarında iken aynı ameliyat Türkiye"de 10-15 bin dolar seviyelerinde yapılmaktadır.
Kalça protezi ameliyatı Amerika"da ortalama 45.000$ civarında , aynı operasyonu Türkiye"de 8-9 bin dolar seviyesinde almak mümkün.
İnsanlar en çok diş tedavileri, estetik ameliyatlar, kalça protezi ve diz protezi ameliyatları , kalp ameliyatları , obezite tedavileri ,kanser tedavileri ve tüp bebek tedavileri için yurtdışı tedavilerini tercih ediyorlar.

AMERİKALILAR TEDAVİ ARAYIŞI İÇİNDE
Şimdi Amerika"da yaşadığınızı ve sigortanız olmadığını düşünün ve aynı zamanda da kalp ameliyatı olmanız gerektiğini düşünün. Sigortanız olmaması da gelir seviyenizin çok yüksek olmadığını açıklıyor. Böyle bir durumda olan Amerikalılar da aynı tedaviyi çok daha uygun fiyata nerelerde alabileceklerini araştırıyorlar .
Amerika"dan diğer ülkelere tedavi için giden kişilerin en çok tercih ettiği ülkeler özellikle coğrafi ve kültürel yakınlığı sebebi ile Meksika , Kosta Rika , Kolombiya gibi Güney Amerika ülkeleri. Buralardaki fiyatlar Türkiye"deki ortalama fiyatların biraz daha üstünde.
Amerikalıların diğer tercih ettiği ülkeler ise Singapur, Tayland gibi hem tatil için hem de medikal servisler için güvenebilecekleri destinasyonlar.

AMERİKA'DA TEDAVİ İSTEYEN İŞVERENLER
Amerika"da hedef Pazar olarak 50 milyon sigortasız kişinin dışında da bazı dikkate alınması gereken gruplar var.Bunlardan bir tanesi de işverenler. Özellikle son yıllarda yükselen tedavi maliyetleri işverenleri bu konuda bir çözüm arayışına itmiş durumda. Çalışanlarının tedavilerini gerçekleştirebilecekleri alternatif yerlerin ve ülkelerin arayışı içindeler. Tabii ki bu tedaviler ayakta tedavilerin ve acil müdahalelerin dışında kalan tedaviler için. İşverenler genelde sigorta şirketleri ile direkt muhatap olmuyorlar ve işçileri için uygulayacakları sigortaları genelde aracı brokerların çalışmaları ile belirliyorlar.

Türkiye"nin Amerika pazarından hasta alabilmesi için yaklaşık 2 senedir çalışmalar yapıyoruz Türkiye"nin medikal turizm anlamında Amerika pazarının önemli bir partneri olabileceğini anlatmak için çalışmalar yapıyoruz. Geçen sene Amerika"da yapılan dünya kongresinde Türkiye olarak altın sponsorluk yaptık ve medikal sektörümüzü temsilci kurumlarla beraber orada en iyi şekilde ifade etmeye çalıştık.

Hazırlanmakta olan Alternatif Türkiye Poliçeleri brokerlar ve sigortalar aracılığı ile Amerikalı işverenlere sunulacak. Bu şirketler özellikle 100 ve üzerinde çalışanı olan kurumlar olacaklar. İşverenler bu alternatif planı çalışanlarına sunacak ve bu seçeneği düşünen işçiler için çok ciddi avantajlar sağlanacak. Çünkü işçilerin bu alternatifi seçmelerinden en çok kazanç sağlayacak olan yine işverenler olacak.

AMERİKA'DA SAĞLIK SİGORTASI OLMAYAN KALMAYACAK
Amerika"da bu sene içerisinde yapılan sağlık reformu yasa tasarısı birçok soru işaretleri ile birlikte kongre tarafından kabul edildi. Şu anda bu tasarıların nasıl ve ne derece uygulanabileceği konusunda birçok soru işareti bulunuyor. Ben şahsen bu çalışmaların devletin üzerindeki sağlık giderleri maliyetini çok üst seviyede arttıracağını düşünüyorum. Bu reformu en kısa şekilde özetlemek gerekirse, Amerika"da sağlık sigortası olmayan kimsenin kalmaması hedefleniyor. Bunu yapabilmek için oluşacak maliyetin bir bölümü devlet tarafından özellikle sigorta şirketlerinin ve işverenlerin üstüne yıkılacak.Her yıl 6% oranında artış gösteren sağlık giderleri bu reformdan sonra çok daha yüksek olacak. Bu sebeplerle de Amerika"da uzun süreli kalıcı bir çözümün gelmesi zor gibi gözüküyor. Özellikle işverenler alternatif poliçeleri değerlendirmeyi arttıracaklardır. Bu da bizlere çok çalışarak ve doğru pazarlama stratejilerini belirleyerek yakın bir gelecekte oluşacak bu büyük pazarda yerimizi almamız gerektiğini gösteriyor.

TÜRKİYE THY'NİN UÇTUĞU YERDEN HASTA ALABİLİR
Türkiye , Amerika"dan hasta almak istiyorsa kuzeydoğu ve Ortadoğu Amerika"yı kendine hedef olarak seçmelidir. Özellikle batı kıyısı ve güney bölümlerinde yaşayan nüfusun büyük bir bölümü , özellikle de sigortasız olanların büyük bir bölümü Hispaniklerden yani Güney Amerikalılardan oluşmaktadır. Bu sebeple ve de coğrafi yakınlık sebebi ile genelde yurtdışını düşünen kişilerin büyük bir bölümü Meksika , Kosta Rika gibi ülkeleri tercih edeceklerdir. Bu bölgelerden Türkiye"ye şu an için direkt uçuş olmaması ve uçuş mesafesinin de uzun olması buradan hasta lamayı zorlaştırıyor. THY"nin New York ve Chicago"ya direkt uçuşların olması büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu bölgelerden diğer rakip medikal turizm destinasyonlarına olan uçuş sürelerini kıyasladığımız zaman Singapur"un aktarmasız 18 saat , Meksika"nın 6 saat , Hindistan"ın 16 saat olduğunu görebiliriz. İstanbul ise yaklaşık 10 saatlik bir mesafede . Bu anlamda bizim de Amerika pazarında diğer destinasyonlar kadar şansımız bulunuyor.


Sonuç olarak özetlemek gerekir ise Amerika"dan hasta alınması konusunda Türkiye"nin artıları ;

- Amerika"daki sağlık sistemindeki ve sosyal sitemdeki sorunlar

- Türkiye"nin medikal anlamda çok kaliteli ve üst seviyede teknoloji ile donanmış hastanelere ve doktorlara sahip olması . 32 tane JCI akreditasyonu olan kurum var . Dünyada ikinci sıradayız.

- Fiyat olarak ciddi avantajlara sahip olunması

- Kültrel ve doğal güzelliklere sahip iyi bir turizm destinasyonu olmamız

- Lokal servis altyapısının son derece hazır olması
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.