• BIST 90.611
  • Altın 214,651
  • Dolar 5,3535
  • Euro 6,0891
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 9 °C

Amasya'da yemek yarışması (1)

Amasya'da yemek yarışması (1)
Amasya Valisi Celalettin Lekesiz: Türkiye’nin ilk Osmanlı Saray yemekleri yarışması ile Amasya kültür turizminin buluşma ve barış noktası olacaktır.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM


İSTANBUL- Türkiye"nin ilk Osmanlı Saray Yemekleri Yarışması şehzadeler şehri Amasya"da  yapılıyor. İstanbul Marriott Asya Oteli'nde Osmanlı Saray Yemekleri Yarışması'nın tanıtımında Amasya Valisi Celalettin Lekesiz "Yarışma ile Amasya kültür turizminin barış noktası olacaktır. Amasya'da Osmanlı saray mutfağı buluşacaktır. Unutulan mutfağımızın kültürü gelecek nesillere aktırlacaktır. Kent halkının kültürel mirasa sahip çıkmasına vesile olacaktır" dedi.


Amasya Valisi,yarışma jürisi ve sponsorlar

“Kültür” başlığı altında değerlendirildiğinde başlangıcı 15. Yüzyıl olarak ele alınan Osmanlı Saray yemekleri ilk kez büyük bir organizasyonla Türkiye"nin ünlü otellerindeki şeflerin katılacağı yarışmayla tanıtılacak. Yarışma, dünyanın üç büyük mutfak kültüründen biri olan Osmanlı mutfağının günümüzde de bilinirliğinin artırılmasına katkı sağlayacak.
“Osmanlı Saray Yemekleri Yarışması”nın ilki Amasya Valiliği"nin desteğiyle gastronomi yayıncılık grubu Food in Life moderatörlüğünde Anadolu Halk Mutfağı Derneği"nin koordinatörlüğünde yapılacak.


Aşçılar

5 yıllık bir projenin ilk ayağı Şehzadeler Şehri olarak bilinen Amasya"da gerçekleştirilecek. “Osmanlı Saray Yemekleri Yarışması” imparatorluğun en önemli şehirleri olan Bursa, Edirne, Manisa"da da yapılacak. Yarışmanın en son final ayağı ise imparatorluğun başşehri İstanbul"da yapılacak.
“Osmanlı Saray Yemekleri Yarışması”nın ilki Amasya Valiliği"nin desteğiyle 15 / 16 / 17 Ağustos 2008 de Amasya da gerçekleşecek.
Yarışma jürisi ve yönetim

“Osmanlı Saray Yemekleri Yarışması”nın tanıtımı ve duyurulması amacıyla Amasya Valiliği, İstanbul"daki Marriott Hotel Asia"da basın lansmanı düzenledi. Basın lansmanına Amasya Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ile birlikte yarışmanın moderatörlüğünü üstlenen Food İn Life Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen, yarışmanın koordinatörü Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin ile jüri başkanı Vedat Başaran katıldı.
Yarışmanın en önemli amacı: Osmanlı saray mutfağındaki “malzeme seçimi”, “pişirme teknikleri” ve “sunumların” kayıt altına alınması, günümüz şartlarında orijinalliğini bozmadan yenileyerek ulusal ve uluslararası profesyonel mutfaklarda uygulanma oranını artırılması.
Yarışmada, Osmanlı saray mutfağının dünü, bugünü ve yarını ile ilgili arşiv planlama, uygulama ve izlemeler gerçekleştirilecektir. Ülkemizdeki dünyaca ünlü büyük otellerden 11 tanesi mutfak kültürümüzün ilerlemesi için yarışacaklar:


Ünlü aşçılar

YARIŞMAYA KATILACAK OTELLER & ŞEFLERİ
1. Ankara Sheraton Zeki Açıköz
2. Conrad İstanbul Batuhan Piatti
3. Çırağan Palace Kempinski İstanbul Uğur Alpaslan
4. Dedeman İstanbul Adnan Öztürk
5. Four Seasons Hotel İstanbul Sultanahmet Mehmet Gök
6. Hilton İstanbul Hasan Sabuncu
7. Holiday Inn Airport North Hotel İstanbul Mehmet Siriş
8. Marriott Hotel Asia İstanbul Eyüp Kemal Sevinç
9. Polat Renaissance İstanbul Yücel Dereyayla
10.The Marmara İstanbul Sedat Özkan & Aytekin Karakaya
11.Wow Hotel İstanbul Mehmet Yalçınkaya


Yarışma jürisi ve aşçılar

YARIŞMA JÜRİSİ
Vedat Başaran Araştırmacı Yazar / Gurme (Jüri Başkanı)
Ahmet Örs Mutfak Dostları Dernek Başkanı / Gazeteci-Yazar / Gurme
Özge Samancı Araştırmacı Yazar
Ayberk Şurdu Şef
Aydın Demir Şef
Maximillian J.W. Thomae Şef
Genel Koordinatör M. Adnan Şahin Anadolu Halk Mutfağı Dernek Başkanı
Yarışma Moderatörü Gökmen Sözen Food in Life Turizm Gastronomi ve Yaşam Dergisi
Sponsorlar:Ayvada Yağları, Güral Porselen, Istanbul Marriott Hotel Asia, ÖztiryakilerOSMANLI SARAY MUTFAĞI İLE İLGİLİ NOTLAR


*Saray mutfaklarında sıradan halkın tükettiği bulgur yerine pirinç, bal- pekmez yerine şeker, esmer ekmek ve yufka yerine beyaz mayalı ekmek çeşitleri tüketilirdi.

*Osmanlı sofralarında su yerine şerbet ve hoşaf içilirdi.

*Koyun ve kuzu eti tercih edilirdi.

*Ekmeğe çok önem verilirdi. Has beyaz ekmek, en has beyaz ekmek, sıradan ekmek gibi çeşitlere ayrılıyor ve saraydaki hiyerarşik yapıya göre dağıtılırdı. Sultan en has ekmeği yerdi.

*Ençok sevilen sebze patlıcandı. Ancak patlıcan da Anadolu"dan değil Çin"den gelen bir sebzeydi.

*Fasulye, patates, hindi, kakao, mısır, bazı kabak çeşitleri Amerika kıtasının keşfinden sonra, yani 15. yüzyıldan sonra Osmanlı mutfağına girdi.

*Bamyanın özel bir yeri vardı.

*Misk ve gül suyundan helva, keten helva, bademli helva gibi yedi-sekiz çeşit helva vardı.

*19 yüzyılda saray mutfağında et ve balık pişirilirken tarçın kullanılırdı.

*Koruksuyu (olmamış üzümün suyundan yapılır) mutfakların demirbaşıydı.

*Tencere yemekleri koruk, limon suyu, nar ekşisi, ve tabii ki soğan ve çeşitli baharatlar ile tatlandırılırdı.

*Yemekler her zaman sadeyağ yani tuzsuz tereyağı ile pişirilirdi.

*Domates, 18. yüzyıl sonu Osmanlı mutfağına "yabani" olarak girdi. Daha sonra aşılanarak bugün bildiğimiz domates haline geldi. İlk hali kiraz domates boyutlarındaydı. Domates yeşilken tüketilirdi. Dolması, çorbası, zeytinyağlısı yapılırdı. Kırmızıya döndüğünde de çöpe atılırdı.

*Şiş kebap bugünkü gibi demir şişte yapılmazdı. Şiş olarak defne dalı ya da patlıcan sapı kullanılırdı. Sıcaklıkla birlikte bunların aromaları ete geçer.

*Sultanın yemeğini önce çaşnigirbaşı, yani çeşni tadıcı tadar sonra padişah yerdi. Yemekler sahanda gelirdi.

*Bugün bizim bildiğimiz asma yaprağından sarmalar Osmanlı"da fındık kestanesi yaprağının sürgünlerinden, at kestanesi yaprağından, ayva yaprağından, fasulye yaprağından yapılırdı.

*Yemeğini yalnız yiyen Fatih Sultan Mehmet en çok karides, tavuk ve balık severdi. Fatih Sultan Mehmed için pişen yemeklerde en çok yumurta kullanılırdı. Örneğin, tavuk kızartmasında, özel lapa ve peynirli pidede en çok harcanan yumurtaydı. Fatih`in padişah sofrasında yenen etler koyun, tavuk, kaz, baş, paça ve işkembeydi. Sarayda en çok yenen sebzeler pırasa, lahana ve ıspanaktı.

*Sultan II. Abdülhamid"in en çok sevdiği yemek soğanlı yumurtaydı. Ssoğanlı yumurtayı kim iyi yaparsa o ödüllendirirdi. Soğanlı yumurtanın yapılması, pişirilmesi çok büyük bir marifet gerektirirdi. Soğanlı yumurtanın pişirilmesi üç buçuk saat sürerdi.

*Sultan Abdülhamit sade yemekleri severdi. En çok sevdiği yemek yoğurt ve çılbır (yoğurtlu yumurta) idi.YARIŞMASI İLE İLGİLİ DETAYLAR

*Yarışma başlama saati 10:00 sunuma başlama saati 13:00 dür.Toplamda yarışmacı ekibe yemeğin hazırlanması, pişirilmesi ve sunuma hazırlık için 3 saat süre verilecektir.

*Yarışmacı ekipler 3 aşçı"dan oluşacaktır.

*Her ekip 1 çeşit giriş yemeği, 1 çeşit ana yemek ve 1 çeşit tatlı dan oluşan Yemek Listesi hazırlayacaktır. Hazırlanan Liste miktarı tadım ve teşhir için toplam 10 kişilik olacaktır. (İsteyen ekip ekmeğini de kendisi hazırlayabilir)

Jüri önceden yapılmış hazırlık olarak aşağıdakilere izin verecektir:
+Yıkanmış ve soyulmuş meyve yada sebzeler
+Temel soslar
+Pişmemiş yağlı yada diğer hamurlar ( Açılmış hamur olabilir )
+Önceden pişirilmesi gerekli dekor amaçlı garnitürler

Jüriden, katılımcıları değerlendirmeleri istenecektir, katılımcılar ise, yiyeceklerin hazırlanmasında, tüm becerilerini göstermeye gayret edeceklerdir. Tahsis edilmiş süre içerisinde, kasaplık ve balık filetosu çıkarmak da dahil olmak üzere, mümkün olduğunca fazla görev tamamlamak yarışmacıların lehine olacaktır.

Genel Yarışma Kriterleri
a-Yapılan yemekler mümkün olduğu kadar geleneksel yöntemlere ve orijinal tariflere bağlı kalarak uygulanacak tır.
b-Tüm ( Giriş / Ana Yemek ve Tatlı) hazırlıklarda Kaynak gösterilmesi zorunludur.

Jüri değerlendirmesi 100 puan üzerinden yapılacaktır.
-Orijinalliğe uyum – 20 puan
-Hijyen kurallarına uyum – 20 puan
-Lezzet – 20 puan
-Sunum – 20 puan
-Uygulama ve işçilik – 20 puan

ÖDÜLLER:
Ödüller, ulaşılan standarda göre Juri başkanı tarafında açıklanacaktır.
ALTIN ÖDÜL 10.000 YTL
GÜMÜŞ ÖDÜL 5.000 YTL
BRONZ ÖDÜL 2.500 YTL
ŞEHZADE ÖZEL ÖDÜLÜ 2.500 YTL

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.