• BIST 96.861
  • Altın 239,466
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 1 °C

Amara Wing Resort Otel’de çevre

Amara Wing Resort Otel’de çevre
Kemer Amara Wing Resort Otel 2007 yılından bu yana başarı ile uyguladığı kalite yönetim sistemini, çevreye duyarlı önlemlerle daha ileriye taşıdı.

ANTALYA- Kemer Amara Wing Resort Otel 2007 yılından bu yana başarı ile uyguladığı kalite yönetim sistemini, çevreye duyarlı önlemlerle daha ileriye taşıdı. Kalite yönetim sistemlerinin yanına çevrenin korunması ve enerji tasarrufu gibi bir dizi önlemler uygulayan Amara Wing Resort Otel Akdeniz bölgesinde örnek olmayı sürdürürken tüm tesislere çağrıda bulunarak “Unutmayalım ki bu çevre hepimizin. Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur” dedi.
ISO 9001 Kalite yönetim sistemi ve ISO 22000 Gıda güvenliği yönetim sisteminden sonra bu yıl ISO 14001 Çevre yönetim sistemi ve OHSAS 18001 is sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi belgelerini alan tesis turizmde örnek olmayı sürdürüyor.

ÇEVRE KORUNMASINDA ÖNCÜ KURULUŞ
Turizm sektöründe kalite yönetim sistemlerinin en iyi uygulayıcılarından biri olarak aldığı ödüllerle dikkati çeken Amara Wıng Resort Otel, yaptığı çalışmalarla çevre yönetim sisteminde de öncü olmayı hedefliyor.
Amara Wıng Resort Otel bünyesinde kurulan Kalite Yönetim Temsilciliği birimi ile tüm bu kouşlları yerine getirmek için özen gösteriyor.
Amara Wıng Resort Otel"de çevre yönetimi ile ilgili kanun ve yönetmeliklerin eksiksiz yerine getirilmesi yanında, çevreyi korumak, giderek azalan ve önemi daha da artan doğal kaynakların kullanımını en aza indirmek için yapılan uygulamalar şöyle sıralanıyor:

TASARRUF İÇİN ALINAN ÖNLEMLER
Musluklarda su tasarruf cihazları, fotoselli bataryalar, sulamada damlama yöntemi ve sprinkler kullanılıyor.
Odalarda enerji saverler mevcuttur. Genel alan aydınlatmalarda tasarruflu lamba sistemleri bulunurken, fotoselli lambalar bulunuyor. Temizlikte doğaya zarar vermeyen kimyasallar tercih ediliyor. Tasarruf için güneş enerjisi ile ısıtma sistemi kullanılıyor. Isıtma sisteminde LNG kullanılırken ve iç cephe ısı izolasyon iyileştirmeleri yapılıyor.
5 yıldız normlarında kullanım ömrü biten tekstil ve üniformaların ikinci kullanıcılara aktarımı yapılıyor.
Emisyon ölçümleri ve ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) yapılıyor, gürültü ölçümleri yaptırılarak çevreye verilen gürültü kontrol altında tutuluyor.

ATIKLARIN GÜVENLE YOKEDİLMESİ
Verilen mavi bayrak ödülünün tüm kriterleri eksiksiz yerine getiriliyor. Hava kalitesinin korunması adına araçların egsoz muayeneleri zamanında yaptırılırken, personel servislerinin de egsoz muayenelerinin takibi yapılıyor.
Atık havuz suyunu doğaya vermemek için kurulan arıtma sistemi ile atık suyun tekrar kullanımı da sağlanıyor.
Atıklar organik atık, ambalaj atığı, pil atık, tıbbi atık, cam atık, bahçe atıkları şeklinde ayrıştırılarak depolanıyor. Hepsi ayrı ayrı GATABA teslim edilerek, oradan geri dönüşüm firmalarına gönderilip geri kazanımı sağlanıyor. Atık yağlar uygun şekilde biriktirilerek anlaşmalı geri dönüşüm firmasına teslim ediliyor.

YENİ PROJELER
Yapılan çalışmalar yanında çevre politikası gereği sürekli iyileştirme ilkesi ile yeni projeler hazırlanıyor.
Çevre yönetim sistemi için çözülmesi gereken önemli bir konu bos kimyasal, boya, tiner kutuları, deo
spreyler gibi tehlikeli atıkların yok edilmesi önemine değinen Amara Wing Resort Otel Kalite Yönetimi çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:
”Bununla ilgili çalışmaları başlatarak ilgili firma araştırması yapılıyor. Ancak Akdeniz bölgesinde böyle bir firma olmadığı için yerel yönetimlere ve bölgede ki diğer otellere büyük bir görev düşüyor. Bu konu ile ilgili ortak çalışmalar yapılarak herkese yarar sağlayacak ve en önemlisi de çevremizi
korumak adına önemli katkıda bulunulacak işler yapılabilir. Bu nedenle Akdeniz bölgesindeki tüm yerel yönetimlerin konuya eğilim göstermesini ve çözüm sağlanmasını ayrıca çevre dostu olan diğer tüm otellerin ve isletmelerin de konuya daha duyarlı yaklaşmasını rica ediyoruz. Unutmayalım ki bu çevre hepimizin. Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur.“

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.