• BIST 96.142
  • Altın 241,487
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 6 °C

ALTSO: Turizmi feda etmeyelim

ALTSO: Turizmi feda etmeyelim
ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, yabancıların yeni vize uygulaması başta yatçılık marina ve emlak sektörü olmak üzere turizm sektörüne büyük darbe vuracak

ALANYA- Türkiye'de kaçak çalışan işçileri önlemek amacıyla turizme getirilen 90 gün şartının yatçılık, marina, inşaat ve emlak sektörü için olumsuz sonuçları olabileceğini belirten ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, “Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım. Kaçak çalışanla mücadele etmek isterken turizm ve emlak sektörünü feda etmeyelim” dedi.
1 Şubat 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan yabancıların yeni vize uygulamasını değerlendiren Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Kerim Aydoğan, uygulama ile başta yatçılık marina ve emlak sektörü olmak üzere turizm sektörüne büyük darbe vuracağı endişesini taşıdıklarını ifade etti. Aydoğan, “Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım. Kaçak çalışanla mücadele etmek isterken turizm ve emlak sektörünü feda etmeyelim” dedi.

ÜLKEYE GİRİŞLERE 90 ŞARTI GETİRİLİYOR

‘5683 Sayılı Yabancıların Türkiye'de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanunu’nda yapılan değişiklik ile 1 Şubat’tan itibaren Türkiye’yi ziyaret edecek yabancı uyruklular 180 gün içinde en fazla 90 gün süre ile ülkemizde kalabilecekler. 90 gün sonunda Türkiye dışına çıkarak ancak 90 gün ara verdikten sonra tekrar gelme hakkını elde edebileceklerdir. Önceki uygulamada ülkemize gelen yabancılara genelde 90 günlük vize veriliyor, yurtdışına bir gün giriş çıkış yapmak sureti ile bu süreleri uzatabiliyorlardı.

‘EMLAK VE YATÇILARI OLUMSUZ ETKİLER’

Aydoğan, ülkemizde kaçak çalışan işçileri önlemek maksadı ile alınan söz konusu uygulamanın, başta yatçılık ve marina sektörü ile bölgemiz gibi gayrimenkul edinerek yılın büyük bir kısmını ülkemizde geçiren çok sayıda yabancı uyruklunun bulunduğu turistik merkezlerdeki inşaat ve emlak sektörü için olumsuz sonuçları olabileceğini belirtti. Bu uygulama özellikle ülkemizden konut alan ve yılın bir kısmını ülkemizde geçiren yabancılar ve yatları ile ülkemiz sahillerinde yaz aylarını geçiren ve yatlarını bırakan yabancı uyrukların açısında olumsuz bir durum teşkil edeceğini ifade etti.

‘YABANCILARA AİT 27 BİN EMLAK, 9 BİN YAT’

Alanya’nın binlerce yabancı uyruklunun sürekli yaşamak için talep ettiği bir yöre haline geldiğini ve değişik ülkelerden 27 bini aşkın yabancı uyruklunun konut aldığını vurgulayan Aydoğan, “Türkiye, yabancıların mülk edinimiyle ilgili olarak geçirmekte olduğu sürecin henüz başındadır. Yabancı sermayenin ülkeye giriş biçimlerinden biri olarak taşınmaz ediniminin artışı, Türkiye’nin küresel emlak piyasalarında yeni bir hedef bölge olarak ortaya çıktığına da işaret etmektedir. Yine marina sektörü açısından ise ülkemiz kıyılarında ve çekek yerlerinde yaklaşık 9 bin civarında yabancı bayraklı yat bulunmaktadır” dedi.

‘TURİZM AÇISINDAN ENDİŞE ETMEKTEYİZ’

Aydoğan, şöyle devam etti: "Bu yeni uygulamanın yürürlüğe girmesi ile sayısını tahmin edemeyeceğimiz önemli oranda yat sahibinin ülkemiz kıyılarından ayrılması ve ülkemiz kıyılarına gelmeyi düşünen çok sayıda başka yat sahibinin de gelmekten vazgeçmesi ile konut alan çok sayıda yabancının konutunu satışa çıkarması ve yeni alacaklarında bu alımlardan vazgeçmesi sonucunun gerçekleşeceğinden endişe etmekteyiz. Yabancıların ülkemizi konut edinimi açısından ‘ikinci adresleri’ olarak konumlandırmaları uzun vadede yüksek getiriler sağlayacak bir sektör olarak görülmektedir.”

‘KONUT VE YAT KONAKLAMASI İÇİN PLANLAR’

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanarak TBMM gündemine gelmesi beklenen ve yabancıların mülk ediniminde Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen ülke vatandaşlarına ‘karşılıklılık’ şartı aranmaksızın ülkemizde gayrimenkul edinimine izin veren bir kanun tasarısı ile emlak sektörüne ivme kazandıracaktır. Diğer taraftan ülkemiz kıyılarında sayıları 22 bin civarında yat konaklatma kapasitesine sahip 69 çekek yeri ve yat limanı faaliyette bulunmakta ve 2024 yılına kadar toplam 19 bin civarında yeni yat konaklama yeri kapasitesinin yaratılacağı planlanmaktadır.”

‘ÜLKE EKONOMİSİ CİDDİ KAYIPLAR VERİR’

“Tüm bu planlamalar ve öngörüler ışığında mevcut uygulamanın hayata geçmesi halinde her iki konu içinde olumsuz etkilerinin kısa sürede görülebileceği endişelerini taşımaktayız. Konu ile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı talebi üzerine hazırlanan Bakanlar Kurulu Kararının, asıl amacı olan ülkemizdeki yabancıların kaçak çalışmalarının engellenmesine yönelik olduğu bilinmekte ve bu yönü ile doğru kabul edilmekle birlikte, yansımaları ile oluşacak zararın ülke ekonomimiz açsından çok daha büyük kayıpları olacağı görülmektedir.

‘EMLAK VE YAT SAHİPLERİ MUAF TUTULSUN’

“Bu itibarla oluşabilecek bu zararın önlenmesi açısından ilgili Bakanlar Kurulu Kararının uygulamasında, ülkemizden gayrimenkul edinmiş olan yabancılar ile ‘Yat sahiplerinin bu uygulamadan muaf tutulması ve önceki uygulamalarda olduğu gibi 90 günün ( veya vize süresine göre daha az bir süre olabilir) sona ermesinden önce ülkeden ayrılanların yurtdışında kaldığı sure dikkate alınmadan dönüşünde tekrar 90 günlük vize süresi verilmesinin uygun olacağını düşünmekteyiz.”

ALTSO TARİH OLACAK

ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, Büyükşehir yasası ile Alanya’nın Antalya’ya bağlanması halinde ALTSO’nun tarih olacağını ifade ederek, Alanya’nın yasa kapsamına alınmaması gerektiğini anlattı. Alanya gündemi uzun zamandır meşgul eden ‘Büyükşehir Yasası’nı değerlendiren Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Kerim Aydoğan, bu yasa ile Antalya Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisine dâhil edilmesi halinde Alanya’nın durumunu tartıştı. Yasanın yürürlüğe girmesi ve Alanya’nın Antalya’nın bir alt belediyesi olması halinde ALTSO’nun son yöneticileri olacaklarını belirten Aydoğan, “Biz tarih olacağız. Alanya’da sadece odanın şubesi kalacak” dedi.

‘KENDİ YAĞIMIZDA KAVRULALIM’

Aydoğan, Büyükşehir projesini mantıklı bulduklarını ve güç birliği içerisinde hareket edilmesi noktasında benimsediklerini belirterek, Alanya’nın dışarıda tutulması gerektiğini vurguladı. Gazipaşa ve Antalya’nın 180 kilometre mesafede olduğunu, bunun yanında Antalya sahil şeridinin 640 kilometre olduğunu ifade eden Aydoğan, “Bu nedenle hizmetin sağlıklı bir şekilde verilebileceğini düşünmüyorum. Alanya il olarak kendi yağımızda kavrulmamız gerekir” diye konuştu.

‘YAZ NÜFUSUMUZ 750 BİNİ AŞIYOR’

Alanya’nın bu yasa kapsamı dışında tutulması ve il olması noktasında milletvekilleri ve başbakanlık yetkililerine raporları ile birlikte anlatıldığını belirten Aydoğan, “Hükümet bu programı ile 750 bini aşan bölgelerin büyükşehir olacağını söylüyor. Ama bizim yaz nüfusumuz 750 bini geçiyor. Biz il olmayı çoktan hak etmişiz. Yani Alanya ayrı bir konumda olmalı diye düşünüyorum. Ama diğer yerler böyle bir kapsam içine alınabilir. Bu bakımdan ‘Büyükşehir yasasına karşıyız’ diyemeyiz” dedi.

‘TELEFERİK FARKLILIK KATACAK’

Alanya Belediyesi’nin kaleye yapılacak teleferik projesi konusunda detaylı bir bilgiye sahip olmadığını ancak turizm çeşitliliği açısından desteklediğini belirten Aydoğan, “Ben de basından olduğu kadarı ile bilgiye sahibim. Projenin nerde ve ne şekil yapılacağı belediyenin işi. Ama ben Alanya’da bir teleferik projesinin bölgemize ivme kazandıracağına inanıyorum. Alanya’ya defalarca gelen turistler açısından farklılık oluşturur. Mutlaka olması gerekir” diye konuştu.

‘BEDESTEN TİCARET MERKEZİ OLACAK’

ALTSO tarafından yürütülen Koza projesi çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Aydoğan, proje sayesinde şehirdeki değişikleri aktardı. Proje kapsamında 15-16 yüzyılda ticaret merkezi olarak kullanılan Bedesten’in yeniden ticari faaliyet ile turizme kazandırılması için çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Beş yıldan beri atıl durumda olan Bedesten şehrin en güzel olan yeri. Odamıza yakışacağını düşünüyorum. Turistlere nostalji alanı olarak yaşatmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.