• BIST 102.094
  • Altın 228,239
  • Dolar 5,3208
  • Euro 6,0256
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 8 °C

Altın Oklava ödülleri dağıtıldı

Altın Oklava ödülleri dağıtıldı
Yarışmanın şampiyonu Murat Ulusoy’a ödülünü Kültür Turizm İl Müdürü Ahmet Bilgili, Vali Yardımcısı Hürrem Aksoy ve BAKTAD Başkanı Mehmet Yıldırım verdi.

İSTANBUL- BAKTAD"ın Yarışması İstanbul Radisson SAS Airport Otel"inde düzenlediği ve 2010 yılı Avrupa Kültür başkenti olan İstanbul"la ilgili yapılan çalışmalar kapsamında Kültür Bakanlığı"nın desteklediği 5. Altın Oklava Baklava Ustaları Yarışması"nda  şampiyonluk ödülünü 541 puanla Murat Ulusoy kazandı . 2.lik ödülünü 512 puanla Zeki Köker"in aldığı yarışmada, 488 puanla Recep Aydın üçüncü, 455 puanla Vedat Karahan ise dördüncü oldu.Devlet Bakanı Veysel Eroğlu, Nadir Güllü'ye “Artık plaket yerine ağaç dikim sertifikası verelim. Gaziantep”de size ağaç dikme yeri göstereceğim” diyerek plaket yerine ağaç dikimini teşvik etti.


BAKAN EROĞLU"NDAN SERTİFİKA SÜRPRİZİ

Altın Oklava Yarışması"na katılan Devlet Bakanı Veysel Eroğlu, yurtdışına çıktığı zaman Türk olduğunu anlayan insanların,  hemen İstanbul, baklava kelimelerini söylediklerine işaret ederek, “Türkiye"nin tanıtımına çok büyük katkı gösterdiği için bu işadamlarını kutluyorum. İkinci takdirim de istihdam sağladığınız içindir. Üçüncü takdirim; bu insanların pek çoğunu tanıyorum. Esasen aralarında bir sevgi var. Bu bakımdan size gıptayla bakıyorum. Dördüncü takdirim, ülkemizde gıda güvenliğinin en öncelikli ele alınması gerektiğini düşündüğüm içindir.” ifadelerini kullandı.

Bakan Eroğlu, “Hükümetimiz KDV”yi indirdi, SSK primleri ile ilgili de çalışmaları var. Dünya 5. Su Forumu İstanbul"da yapılacak. Bu forumda baklava üreticilerine bir stand vereceğiz.” dedi. Eroğlu, “Artık plaket yerine ağaç dikim sertifikası verelim. Size ağaç dikme yeri göstereceğim” diyerek plaket yerine ağaç dikimini teşvik etti.

Eroğlu konuşmasını şöyle tamamladı: “Ülkemizin gelişmeye ve yarışmaya ihtiyacı var. Bu ülkenin kalkınması lazım. Tek bayrak, tek ülke bizim ülkümüz.  Gece gündüz bütün bakanlar bunun için çalışıyoruz.”
JÜRİ DUAYENLERDEN OLUŞTU

Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü"nün Başkanlığını yaptığı 5. Geleneksel Altın Oklava Baklava Ustaları Yarışması"nın jürisinde, Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü, Hacı Bozanoğulları Yönetim Kurulu Başkanı Murad Bozanoğlu, Köşkeroğlu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kaya, Hacıbey Yönetim Kurulu Başkanı Ali Buzul, Ünlü Baklavacı Bayramoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Bayındır, Gaziantepli Samet Usta Baklavaları Yönetim Kurulu Başkanı Samet Karayılan, Diyar Burma Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Ömer Papuçcu, Garip Usta Pastaneleri Yönetim Kurulu Eşbaşkanı Ferhat Kahraman, Gaziantepli Çavuşoğlu Baklavaları Genel Müdürü Muhlis Okkıran, Habeş Seyidoğlu Gelen Müdürü Serdar Seyidoğlu, Kontrollab Laboratuar Genel Müdürü Dr. Can Demir, Gurme ve yazar Oktay Aymelek ile Manken ve Oyuncu Tuğba Özay yer aldı.

 

Mesleğe kaliteli ustalar yetiştirilmesi ve oklavanın genç ustalara gönül rahatlığı ile teslim edilmesi konusunda önemli bir köprü olan yarışma, sektör açısından büyük öneme sahip. Yıllık kongre niteliği de taşıyan yarışmada ayrıca sektör temsilcileri ile tedarikçilerin buluşması sağlanarak, Osmanlı Saraylarından günümüze gelen baklavanın, “Altın Oklava Baklava Ustaları Yarışması”yla daha geniş kitlelere  tanıtılması amaçlanıyor.


BÜYÜK KATILIM
5. Altın Oklava Baklava Ustaları Yarışması"nda baklava sektörü buluştu.  Sektörün büyük ilgi gösterdiği organizasyona Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu başta olmak üzere, İstanbul Vali Yardımcısı Hürrem Aksoy, Küçükçekmece Kaymakamı Osman Ebiloğlu, Esenler Kaymakamı Mustafa Canarslan, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, İstanbul Tarım İl Müdürü Ahmet Kavak, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Erhan Özmen ve VGHD Başkanı Dr. Can Demir katıldılar. Ünlü mutfak uzmanı ve program yapımcısı Oktay Aymelek"in de hazır bulunduğu etkinliğe, dünyaca ünlü İtalyan mutfak uzmanı ve yazar Vittorio Castellani de katıldı.

5. Geleneksel Altın Oklava Baklava Ustaları Yarışması"na bir çok STK yöneticisi ve sektör temsilcisi de hazır bulundu.
BAŞKAN YILDIRIM"DAN "HUZUR" İKAZI

Ödül töreninde konuşma yapan BAKTAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, “Hızla küçülen yeni dünyada, elimizdeki değerlerimizi korumak ve geliştirmek için Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği olarak bu etkinliği düzenliyoruz” dedi. “Baklava özeldir. Bir saray tatlısıdır. Sultanların tatlısıdır. Aynı zamanda tatlıların da sultanıdır” diyen Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti; “Ekonomik değeri olmakla birlikte, baklava sektörü turizm açısından da önemli bir misyon üstlenmiş durumdadır. Türkiye"ye gelen turistler Türk baklavasının lezzetini tattıkları zaman hayran kalıyorlar. Ve ülkelerine dönerken kolilerle baklava götürüyorlar. Burada baklava sektörü, Türkiye"nin tanıtımına da ciddi anlamda katkıda bulunuyor. Bize düşen ise, bunun devamını istikrarlı bir şekilde sağlamaktır.”
Yıldırım, Türkiye ekonomisinin değişik zaman aralıklarında farklı krizler atlattığını ve son olarak 2001 yılında tamiri mümkün olmayan yıkımlar yaşadığını, bu acı tecrübeyi bir daha yaşamak istemediklerini, bunun için ülkemizin, suni gündemlerle vakit kaybetmemesi gerektiğini belirtti. Mehmet Yıldırım, “Ülke insanımız, bu tarz gerginliklerden bıkmış, artık huzurlu bir Türkiye istemektedir. İş dünyamız, geleceğini görerek yatırımlarını hızlandırmak istemektedir” diye konuştu.

BAKTAD Başkanı Yıldırım: “Organizasyondan hemen sonra Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül Bey başta olmak üzere, Hükümet ve muhalefet yöneticilerinden randevu talebinde bulunup, baklavalarımızla ziyaret etmek istiyoruz. Ziyaretlerimizde ise; "tatlı yeyin, tatlı konuşun, tatlı yönetin, tatlı yaşayalım", demek istiyoruz” dedi.

 

NADİR GÜLLÜ"DEN BAŞARI AYRINTILARI

BAKTAD Onursal Başkanı Nadir Güllü ise konuşmasında, Baklavanın Türk mutfak kültürünün bir parçası olduğunu ve onu Türkler kadar iyi yapan başka bir milletin olmadığını vurguladı.

Baktad Onursal Başkanı Güllü, başarının sırlarını ise şöyle açıkladı: “Baklava dünyasında başarının temel ilkeleri vardır. Bu ilkeler mesleğe olan saygı ve sevgiyle başlar. Sorumluluk, meslekte olan sadakatimiz, samimiyetimiz, sözünün eri olmak bu süreci devam ettirir. Çünkü, sebat etmeden, sabretmeden başarı gelmez. "Kendin yemedin mi, müşteriye yedirme" prensibi ise temel ilkelerin tamamlayıcısıdır.”

Üretimde başarı için üç noktaya dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Nadir Güllü, “Birincisi yöresinden ve zamanında alınmış hammaddedir. İkincisi işi bilen ustalarla çalışmalısınız. Bizim inancımızda, ustasına saygılı olmayana, vatanını, bayrağını sevmeyene meslek öğretilmez. Kısacası bir firmada çalışanın iş ahlakı çok önemlidir. Üçüncüsü ise, firma sahibi olarak işin başında durmalısınız. Kontrol edilemeyen güç güç değildir prensibini uygulamazsanız.” şeklinde konuştu.

Güllü, “Baklava, ülke tanıtımı açısından çok önemli bir araçtır. Eşsiz lezzetiyle ağızları tatlandırırken, sihirli yönüyle de ülkeler arası gönül köprüleri kurulmasını sağlamaktadır” dedi.

 ERHAN ÖZMEN EĞİTİME DİKKAT ÇEKTİ

Törende konuşan Özmen Un Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Erhan Özmen, Avrupa ve ABD"nin gelişmesinde en önemli unsurlardan birinin eğitim olduğunu beyirterek, verdiği eğitimlerden ötürü BAKTAD"ı kutladı. Türkiye Un Sanayicileri olarak  ulusal ve uluslar arası organizasyonlar yapmaya başladıklarını belirten Özmen, bir kongreyle  ekmek israfını ele alacaklarını belirtti.

 

AHMET KAVAK GIDA GÜVENLİĞİNİ ANLATI

İstanbul İl Tarım Müdürü Ahmet Kavak, 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında İstanbul Valiliği"nin öncülüğünde kurulan İstanbul Gıda Platformu olarak gıda güvenliğine çok önem verdiklerini söyleyerek, “BAKTAD"ın bu konuda çok hassasiyet gösterdiğini görüyoruz. Gıda denetimi görevimizi yapmada BAKTAD bize çok destek oluyor.” şeklinde konuştu.

 AHMET BİLGİLİ "TANITIM" DEDİ

İstanbul İl Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, baklavanın tadının teknolojinin gelişimine kurban edilmemesini rica etti. Bilgili, “Bu konuda özellikle hassasiyet gösteren Nadir Güllü”ye teşekkür ederim. Bizim baklavamızı bütün dünyaya tanıtmamız gerekiyor. Biz ülkemizin tanıtımını yapmış oluyoruz böylece. Ülke insanı olarak krizlerin sonuçlarını hep beraber yaşıyoruz. Kendi ayağına kurşun sıkan ülke olmayalım” diye konuştu.

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ise kısa bir konuşma yaparak organizasyonunun ülkemize hayırlı olmasını diledi.

 

HÜRREM AKSOY"DAN GIDA BANKASI MÜJDESİ

İstanbul Vali Yardımcısı Hürrem Aksoy, “Marifet iltifata tabidir. İnsanlarımız marifetli çalışmaları görürse teşekkür edecektir.” cümlesiyle başladığı konuşmasında, İstanbul"un üç medeniyetin birleştiği bir yer olduğunu, bunun neticesinde de 2010 yılı kültür başkenti seçildiğini vurguladı. Aksoy, “Baklavayı tüm dünyaya tanıtmamız gerekmektedir. Bunun için gıda platformunu oluşturduk. Gıda ile ilgili hijyen bilincini artırmaya çalışıyoruz. Bu süreç içinde gıda gönüllüleri oluşturmak istiyoruz. Meslekte çalışanları eğitiyoruz. Gıda bankası girişimimiz olacaktır.” dedi.

 YALÇIN MENTEŞ SUNUCU, TUĞBA ÖZAY JÜRİ ÜYESİ

Sunuculuğunu Yalçın Menteş"in yaptığı yarışmada, manken ve oyuncu Tuğba Özay da jüride yer alarak, geleneksel tatlımızın sunumunu yaptı. Ayrıca Kültür Bakanlığı”nın desteklediği organizasyon için İtalya”dan gelen yazar ve gurme Vittorio Castellani"ye de bir plaket takdim edildi.

 

FİNALİSTLERE HİJYEN KONTROLU YAPILDI

Finalist baklava ustaları, yarışma esnasında VGHD Genel Başkanı Dr. Can Demir"in hijyen testlerinden geçtikten sonra yarışmaya başladılar. Ayrıca, jüri puanlamasında hijyen maddesi de yer aldı. Bu çalışma ile baklava sektörünün hijyen bilinci tüketicilerimize yansıtılarak; gıda sektöründe bir ilk gerçekleştirilmiş oldu.

 

 

Resimaltı:

BAKTAD Başkanı Mehmet Yıldırım, hükümet ve muhalefet yetkililerinden randevu talebinde bulunacaklarını ifade ederek, “Baklavalarımızla kendilerini ziyaret edip, "tatlı yeyin, tatlı konuşun, tatlı yönetin, tatlı yaşayalım" demek istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Resimaltı:

Baktad Onursal Başkanı Güllü, baklava dünyasında başarının temel ilkeleri olduğunu bu ilkelerin de mesleğe olan saygı ve sevgiyle başladığını ifade etti.

 

 

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.