• BIST 99.677
  • Altın 220,794
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 3 °C

Alternatif Taksim projesi

Alternatif Taksim projesi
Mimar Hakan Kıran: Taksim'de panoramik manzarayı engelleyen yüksek yapıları yıkamadıktan sonra, Topçu Kışlası ve AKM’de ısrar etmek de gereksiz...

İSTANBUL- Tartışmaya açılan Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi’yle ilgili bir ilginç proje de mimar Hakan Kıran’dan geldi. Kıran’a göre, meydanda panoramik manzarayı engelleyen tüm yüksek yapıları yıkamadıktan sonra, Topçu Kışlası’nı yapmak da AKM’de ısrar etmek de gereksiz...
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden 16 Eylül 2011’de oy birliğiyle geçip Anıtlrı yıkalımar Kurulu’nda onaylanan Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi tartışmaya açılırken, Haliç Metro Köprüsü’nün mimarı Hakan Kıran’ın meydanla ilgili çalışması ortaya çıktı. Kıran’ın hayalindeki Taksim Meydanı’nda ne Topçu Kışlası var, ne de trafik yer altına alınıyor. Kıran’a göre meydanda Topçu Kışlası’ndan sonra yapılan ve panoramik manzarayı engelleyen tüm yüksek yapıları yıkamadıktan sonra, Topçu Kışlası’nı yapmak da gereksiz Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) ısrar etmek de.

‘AĞLAYAN BİNA OLUR’
Kıran, kendi görüşüne göre, kışlanın neden yapılamayacağını şöyle anlattı: “Kışlanın olduğu dönemde, The Marmara’nın yeri boştu ve orası bakı alanıydı. AKM’nin yerinde bir köşk vardı. Dönemin yapılarının bir senkronizasyonu, uyumu vardı. Şimdi ise orada herkesin korumaya çalıştığı bir bina var (AKM). Meydan, Beyoğlu, Dolmabahçe, Fındıklı, Tarlabaşı ve Harbiye’yi de içine alan bölgeyle tasarlanmalı. Tek başına Topçu Kışlası’nı yapmanız onu geri getirmez. Ceylan Otel, The Marmara, Hilton, Orduevi, Odakule, Tepebaşı’ndaki TRT’nin modern cam binası, Gökkafes, Swissotel’i yıkabiliyorsak, ‘Eski geleneksel dokuyu tamamlayacağız’ deriz. Bunu yapamayacaksak, Topçu Kışlası’nı yapıp içine ruh bile koysanız, onu zavallılaştırırsınız. Ağlayan bina yapacaksınız. Orada kendini kötü hissedecek. Çünkü o, organizmanın bir parçasıydı.”

YERALTI TRAFİĞİ ÇELİŞKİ
“Topçu Kışlası tamamen insana ait bir yapı. Avlusu, cephesi, haşmeti, kuleleri, dönemsel özellikleri ve hikâyesiyle bir binayı yaparken, trafiği alta alıp binayı göstermeden, insanı yeraltına alıp geçirmek de başka bir çelişki. Kışla yapıldığında ortada AKM, The Marmara ile çevrilen ve kapalı bir alan kalır. Bunun adı 3 tane birbiriyle benzemez yapıyla çevrilmiş bir alan olur, meydan değil.”

YEŞİLİ KORUYAN SENARYO
Mimar Hakan Kıran, Taksim Meydanı’nda mümkün olduğu kadar boş alan oluşturacak senaryolardan yana. Hürriyet gazetesinin haberine göre Kıran’ın yeşili koruyan senaryosu şöyle: “Gezi Parkı ile meydan arasındaki merdivenleri yıkıp otobüs duraklarını kaldırarak, 350 metre uzunluğunda bir alana kavuşmak. Hatta bu alanı yaya köprüsüyle, Divan Oteli arkasındaki alandan, Maçka Açıkhava Tiyatrosu ve parkına, oradan da stadyum özelliği ve üst örtüleri kaldırılıp arena ve çok amaçlı alan fonksiyonu verilmiş bir İnönü Stadyumu’na kadar birleştirmek.” Kıran, AKM binasını da yıkıp bu alanı, üst kotu meydanla birleştirilmiş bir seyir terası olarak senaryosuna dahil ediyor, sıfır kotun altında kalan alanda da çağdaş bir salon (senfoni, tiyatro, bale, filarmoni vs.) dizayn edip, otoparkları da bu yapı içinde çözüyor. Gezi Parkı’nın kot farkından yararlanıp yarı gömülmüş kafeler inşa edilebileceğini, kitap, çiçek ve geleneksel ürün satışlarının yapılabileceğini söylüyor.

ODAK NOKTASI ATATÜRK ANITI
Meydandaki yapıların gölgesinde kalan Atatürk Anıtı’nı odak noktası olarak belirleyen Hakan Kıran, tasarladığı yeni meydanda anıtı Gezi Parkı’nın önündeki alana taşıyor. Tarlabaşı’ndan gelen araç trafiği de Harbiye yönünde devam edip Divan Oteli ve Ceylan Otel’in önünden U dönüşüyle Mete Caddesi’ne verilip AKM’nin önünden Gümüşsuyu’na bağlanıyor.

HENÜZ BİZE HİÇ PROJE GELMEDİ
Taksim Yayalaştırma Projesi’nin işlendiği 1/1000 ölçekli plana onay veren 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mete Tapan: “Alternatif projeler yüzde yüz olabilir, çünkü önümüze hiçbir proje gelmedi. Topçu Kışlası’nın planlara işlenmesi bir şey ifade etmez. Planın üzerinde, bir plan notu var. ‘Uygulama projeleri Kurul’dan geçecek’ diyor. Acaba, Topçu Kışlası rekonstrüksiyonu (yeniden yapma) nasıl olacak. Yapabilecekler mi? Biz, orada bir Topçu Kışlası’nın var olduğunu söylüyoruz. Ama ‘Her ihyası istenen yapılamaz’ diye de bir plan notumuz var. Bir rekonstrüksiyon yapılabilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Taşınmaz Kültür Varlıklarının Gruplandırılması, Bakım ve Onarımları’yla ilgili 660 sayılı ilke kararı var.”

ALTERNATİF FİKİRLER YARIŞSIN
İstanbul Metropolitan Merkezi (İMP) kurucularından, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Aykut Karaman: “Taksim’de trafiği yeraltına almamak koşuluyla, çözüm alternatifleri var. Önce yapılabilecekler netleştirilip, yarışmaya çıkması lazım. Fikir projeleri üretilsin. Topçu Kışlası’yla ilgili de bir panel düzenleyip tartışma platformu oluşturmak ve yarışmaya doğru giden sürecin başlatılması lazım. Fikir projesi elde edildikten sonra bir daha tartışılır.

taksim11.jpg

Taksim Projesi'ne karşı çıkan eylemciler Gezi Parkı'nda buluştu

İSTANBUL- Taksim Meydanı ve çevresinde gerçekleştirilmesi planlanan Taksim Projesi'ne karşı çıkan eylemciler bugün Gezi Parkı merdivenlerinde buluştu. DİSK'in de destek verdiği eylemde, eylemciler açıklama yapılmasının ardından Cumhuriyet Anıtı çevresinde el ele tutuşup halka oluşturarak projeye tepki gösterdiler. Taksim Platformu adına konuşma yapan Cem Tüzün eylemlerinin devam edeceğini söyledi. 
Taksim Platformu adına bir bildiri okuyan Cem Tüzün yaptığı açıklamada, "Plan değişikliği, evrensel şehircilik değerleri gözardı edilerek, ulaşım planlama ve projelendirme bilim ve tekniği gözetilmeden, koruma ve hukuk kuralları ihlal edilerek hazırlanmıştır. İlan edilen, aslında bir betonlaştırma, insansızlaştırma ve kimliksizleştirme projesidir," diyerek Gezi Parkı'nın yok edildiğini; ağaçlar, yürüme, buluşma ve dinlenme alanları betonlaştırılmaya ve ticarileştirilmeye çalışıldığını söyledi. 

"TAKSİM OYUN ALANI DEĞİLDİR"
DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi:
"Taksim'i kirli elleriyle kimsenin lekelemesine müsade etmeyeceğiz. Burada Recep Tayyip Erdoğan padişahlığının hükmü sökmeyecektir. Burası hukuksuz bir şekilde imara açılmaktadır. Burası 1 Mayıs Alanı olarak işçilere kapatılmak istenmektedir. Burası 1 Mayıs'ı tatil ettirdiğimiz alandır. Burası 1 Mayıs'ı resmi bayram ettirdiğimiz alandır. Hiç kimse burada hukuksuz bir işlem içerisine girmesin. Burayı oyun sahası, rant sahası alanına dönüştürtmeyeceğiz. " 
"12 Mart'ta itirazlarımızı on binlerce imzayla Büyük Şehir Belediyesi'ne götüreceğiz"
Açıklamaların ardından el ele tutuşan eylemciler Gezi Parkı'ndan Taksim Cumhuriyet Anıtı etrafına yürüyerek, anıt etrafında halka oluşturdular. Cem Tüzün uyarılarının devam edeceğini belirterek şunları söyledi: 

TAKSİM'İ KİMLİKSİZLEŞTİRME PROJESİ 
"Taksim Projesi, Taksim'i betonlaştırma, insansızlaştırma ve kimliksizleştirme projesi gündeme geldiğinden bu yana sivil toplum örgütleri, çeşitli aydınlar, sendikalar, meslek odaları bu kötü projeyi durdurması için uyarı görevini sürekli yerine getiriyorlar. Bunu çeşitli bilimsel ortamlarda, basın toplantılarıyla dile getirdik. Artık bizim bu uyarılarımıza kulağını tıkayan yöneticilerimize sesimizi sokaktaki eylemliliğimizle duyurmak zorunda kaldık. Bugün olduğu gibi İstanbulların bu uyarısı devam edecek. 12 Mart'ta şu anda bu meydanın yapılmasına olanak sağlayan, imar planı değişiklikleriyle ilgili itirazlarımızı Büyük Şehir Belediyesi'ne on binlerce imzayla götüreceğiz. 17 Mart'ta bu itirazlarımızı dikkate alarak bu kötü projeyi durdurmamaları halinde, 17 Mart'ta bu kez Taksim Meydanı'nda on binlerce İstanbullu, on binlerce emekçi, on binlerce mühendis olarak buluşacağız." 
"Taksim Hepimizin" yazılı balonların gök yüzüne bırakılmasının ardından eylem son buldu.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.