• BIST 86.796
  • Altın 249,148
  • Dolar 6,0654
  • Euro 6,7645
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 9 °C

Almanlar Türkiye'de mutlu

Almanlar Türkiye'de mutlu
Ankarada sona eren Türk-Alman İşbirliği Konseyi toplantısında Alman Müsteşar "Türkiye evim gibi, gelen Almanların her yıl artmasını anlıyorum" dedi.

ANKARA- Ankara"da Türkiye Odalar Borsalar Birliği Turizm Grubu Başkanı Hüsnü Gümüş"ün  düzenlediği TOBB ETÜ Sosyal Tesisleri"nde sona eren Türk-Alman İşbirliği Konseyi toplantısında Almanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Silberg: “ Türkiye'de kendimi evimde hissediyor ve Almanya"dan gelenlerin her yıl artmasının nedenini daha iyi anlayabiliyorum” dedi.
14"ncü Türk-Alman İşkonseyi Toplantısı sırasında enerjiden sonra kültür ve turizm konulu mesajlara verilen önem tüm konuşmalarda, toplantıların resmi kısmında ve sohbetlerde farkedildi.

Türkiye"nin ve kurumlarının Türkiye"yi Dünya Rekabet Endeksinde üst sıralara taşıma yönünde planlama, eğitim, ulaşım ve çevre konularına verdiği önem, kaliteye yönelik çalışmalar ve paylaşmaya hazır olduğu geleneksel konukseverlik ön planda kendini hep hissettirdi.

Turizm Çalışma Grubu eşbaşkanları Dr. Norbert Schultes ve Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar "nın deneyimli ve her görüşe değer veren yorumları ile hazırlanan ve Yazar"ın Genel Kurul"a sunduğu Çalışma Grubu Raporu*  takdirle izlendi.

 

TÜROFED 2. Başkanı Seçim Aydın ve üyeler Dr. Ali Erdim, Cengiz Haydar Barut  ile TÜRSAb Başkan Danışmanı Ali Rendan tarafından toplantıda çalışma grubunun yanında yer aldılar. Böylece meslek kuruluşlarının Almanya"dan gelen üyelere birlik beraberlik mesajı verdiler.

2010 Avrupa Kültür Başkentleri İstanbul ile Essen arasında sağlanmaya çalışılan tanıtım işbirliğinin bu yılın en dikkate değer önerilerinden biri oldu. TRT 1"de konuyla ilgili olarak yayınlanan programı izleyenler İstanbul-Essen-Pecs şehirlerini bir araya getirecek Avrupa Kültür Kentleri Forumu"nun  Türkiye öncülüğünde organize edilmesi gerektiğini belirttiler.

Toplantıda 16 başlık halinde 200 "e yakın tedbiri ve hedefleri içeren Türkiye"nin 2023 Eylem Planı konuklara verildi

TUI"nin Türkiye Temsilcisi, Ögertorus"dan Rıdvan Edebal, THY "nın toplantı için Almanya"dan gelen temsilcileri sorulara verdikleri cevaplar ve gelişmeler yönünde verdikleri desteklerle başarılı gelişmelerin yanında olduklarını gösterdiler.

DPT, Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı özellikle DHMİ ve SHGM temsilcileri konularını karşı tarafın beklentilerinin ötesinde açıkladılar.

Akdeniz Türk-Alman İşadamları Derneği Başkanı ve Almanya"nın Eski Adana Fahri Konsolosu  Tevfik Kısacık"ın katkıları ile gündeme gelen Adana/Mersin Turizm Gelişme Bölgesi konusu sonuç raporunda da yerini bulacak kadar ilgi ve destek gördü. Özellikle Edebal"ın gelişme potansiyeli konusundaki açıklamaları ile ulaşımla ilgili olarak THY, DHMİ ve SHGM gelen bilgiler ilginin ve potansiyelin haklılığını kanıtladılar.

Bu yıl kültür konularının da çalışma gurubunun ilgi alanına dahil edilmesi yönündeki isteklerin, Erhst Reuter Intiative tarafından desteklenen Jungenc Filarmoni Orkestrası Konserleri ve diğer kültürel faaliyetlerin etkileri ile gelecek yıldan itibaren gündemdeki yerini alması için de hazırlıklı olmak gerektiği anlaşıldı. 

Bakanlığın çeşitli birimlerinden gelen temsilcilerin katkıları yanında  toplantının düzeni konusunda özenle çalışan Tanıtma Genel Müdürlüğü ve Dış İlişkiler Dairesindeki arkadaşlarımızn özverili çalışmaları Almanya"da yapılacak 15"nci toplantının başarısında da etkili olacağı belirtildi.

 

Toplantının kapanışında ise sonuç raporu şöyle belirlendi:

 

Turizm Çalışma Grubu öncelikle dünya ve Türkiye"deki turizm hareketlerini değerlendirmiş bu bağlamda Türkiye"nin Almanya"da yürütmekte olduğu tanıtım kampanyaları ve gerçekleştirilecek kültürel etkinliklerin Almanya"dan Türkiye"ye olan turizm hareketini daha da artıracağı vurgulanmıştır.

Türkiye"deki turizm hareketlerinin ülke düzeyine dengeli bir şekilde yayılması ve tüm yılı kapsayacak şekilde genişletilmesi amacıyla Türkiye turizminin çeşitlendirilmesi çalışmalarının sürdürülmesi gerektiği belirtilmiş ve bu bağlamda Adana, Mersin örneği ele alınarak bu şehirlerimizin sahip olduğu turistik potansiyel değerlendirilmiş, somut uygulamalardan örnekler verilerek bölgenin kıyı turizmi imkanı ile birlikte kültür turizmi açısından gelecek vaat ettiği vurgulanmıştır.

Sektörün kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla;

Taraflar karşılıklı olarak orta öğrenim düzeyinde eğitim veren turizm meslek okulları arasında staj değişim programı,

Almanya"da yaşayan işsiz Türk gençlerine meslek edindirmek amacıyla sertifikalı eğitim programlarının düzenlenmesi,

Türkiye"de turizm eğitimi veren eğiticilerin Almanya"da kısa süreli eğitim programlarına katılabilme olanakları değerlendirilmiştir.

Turizm çalışma grubu ele aldığı konularda gerçekleştirilecek çalışmaları takip etmek amacıyla bundan sonra da sürekli iletişim ve işbirliği içinde olmayı kararlaştırmıştır.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.