• BIST 85.310
  • Altın 247,876
  • Dolar 6,0466
  • Euro 6,7481
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

Allah o günleri göstermesin

Allah o günleri göstermesin
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,, 7 sıfırlı eski 20 milyon lirayı gösterdi, ''Allah bir daha o bol sıfırlı günleri göstermesin''

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Yıllar yılı paramızın değer kaybetmesinden şikayetçiydik, şimdi paramızın değerli olmasından şikayetçi olmak bana göre yanlış. Paramızın değerli olmasından iftihar ediyorum" dedi.
Erdoğan, Merkez Bankası'ndaki Türk Lirası banknot ve madeni paraların tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, paradan 6 sıfır atma operasyonunun sonuna çok yaklaşıldığını belirterek, "1 Ocak 2009'dan itibaren asıl arzuladığımız, o asli para birimimiz olan, yenilenmiş, itibarı ve değeri artmış Türk Lirası'na dönüyoruz" dedi.
Türkiye'nin geçen on yıllarda çok ağır enflasyon baskısı yaşadığını anlatan Erdoğan, geçmiş yıllardaki enflasyon rakamlarından örnekler verdi. Enflasyonun 1994 yılında üç haneli rakamlara çıkarak yüzde 125 oranına ulaşt ığını anımsatan Erdoğan, dünyada eşine az rastlanan bu enflasyon sürecinin sadece ekonomik ortamı değil, siyaseti, dış politikayı ve sosyal hayatı derinden etkilediğini ifade etti.Erdoğan, kronik enflasyonun başta yoksulluk, işsizlik ve gelir dağılımında eşitsizlik olmak üzere göçten teröre, çarpık kentle şmeden siyasi istikrarsızlığa kadar hemen her alanda derin ve telafisi zor izler bıraktığını söyledi.
Başbakan Erdoğan, 1980'lerden itibaren seçime giren her siyasi partinin, birinci sorun olarak enflasyonu görerek, enflasyonla mücadele vaadiyle iktidara geldiğini, bu mücadelede başarı sağlayamadan iktidardan ayrıldığını ifade etti.
İktidara geldiklerinden bu yana uyguladıkları sıkı mali ve para politikaları sonucunda 2003'ten itibaren enflasyonda hızlı düşüş kaydedildiğini anlatan Erdoğan, enflasyonu 2004 yılı sonunda tek hanelere çektiklerini kaydetti.
Bu yılki küresel kriz nedeniyle tüm dünyada enflasyon oranlarında kı smi yükselme söz konusu olduğunu dile getiren Erdoğan, "Türkiye'de geçen bir yıl zarfında yaşanan bazı iç politik gelişmeler sebebiyle kısmi bir yükselme olsa da hükümet olarak enflasyonla mücadeledeki kararlılığımızı sürdürüyor, yaşanan bazı iç ve dış olumsuzluklara rağmen enflasyonu kontrol altında tutmaya devam ediyoruz" dedi.
Yüksek enflasyonunun olumsuz etkilerinden birinin para biriminde olduğunu, fiyatların sürekli arttığı ortamda para biriminin sürekli değer kaybettiğini anlatan Erdoğan, paraya hemen her yıl yeni bir sıfır eklendiğini ifade etti.
Erdoğan, 1995 yılında basılan 1 milyon liralık banknotu göstererek, "Bakıyorsunuz, yanında 6 tane sıfır. Bu bizim için gerçekten çok çok anlamlı, üzücü ve düşündürücüydü. Bunları hatırlamamızda fayda var" diye konuştu.
Sonraki yıllarda 10 ve 20 milyon liralık banknotların basıldığını anımsatan Erdoğan, "Üzerinde tam 7 adet sıfır olan 8 haneli bu paramız, dünyada en fazla sıfırı olan paralar arasında yer aldı. Sıfır arttıkça paramız itibarını kaybetti" diye konuştu.
O dönemde maaşını alanların parasının değerinin kaybolmamas ı için döviz bürolarına koştuğunu anlatan Erdoğan, "Bazı ülkelerde 'kim milyoner olmak ister' yarışmalarında bol sıfırlı banknotlarımız kullanılıyordu. Bunlar bizim için adeta istihza noktasında çok ağır ithamlardı" dedi.
O dönemde Türk Lirasına özel hesap makineleri, benzin pompaları üretildiğini dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:
"Çok şükür bu günleri artık geride bıraktık. Enflasyonla mücadelede elde ettiğimiz başarının sonucu olarak, paramızdan 6 sıfır atmaya karar verdik ve bugün artık operasyonu nihai aşamaya getirdik. Bizden önce bir çok hükümet bu hayali kurmuş, ancak enflasyonla mücadelede başarı elde edemedikleri için bu amaçlarını gerçekleştirememiş, paraya yeni sıfırlar ekleyerek iktidardan ayrılmışlardır. Biz paradan 6 sıfırı atma hedefimizi açıkladığımızda, bazı çevreler bunu imkansız girişim olarak görüyorlardı."

-"KARIŞIKLIK YAŞANMAZ"-

Erdoğan, 1 Ocak 2005'te başlayan Yeni Türk Lirası döneminin, Türk Lirası'na geçiş sürecinin en önemli halkası olduğunun ve sorunsuz atlatıld ığının altını çizerek, şöyle devam etti:
"Operasyonun en önemli aşamasını başarıyla tamamladık ve bugüne geldik. Yeniden Türk Lirası'na dönüyoruz. Yeni Türk Lirası hazırlık çalışmaları sırasında kimi çevreler tarafından alışkanlıkları üzere çok olumsuz senaryolar üretildi. 'Enflasyon yükselecek, fiyatlar yükselecek, karmaşa yaşanacak, halkın alışması, uyum sağlaması zor olacak' dediler. Tüm bu senaryolar boşa çıktı. Operasyonu ç ok büyük başarıyla yürüttük ve Yeni Türk Lirası çok hızlı bir şekilde kabul gördü. Çizilen bu karamsar senaryoların hiç biri gerçekleşmedi. Dünyada eşine çok az rastlanan bir operasyonu büyük bir dikkat ve titizlik içinde yürüttük ve nihai aş amaya geldi. Yine o dönemde çok sayıda söylenti de ortaya atıldı. Banknotların tasarımlarına ilişkin, üzerlerindeki resim ve yazılara ilişkin çok sayıda dedikodu üretildi. Benzer dedikoduların, benzer olumsuz senaryoların Türk Lirasına geçiş öncesinde de üretildiğine şahit oluyoruz. Bu konuda ilgili makamların yapacağı açıklamalar dışında hiçbir söylentiye inanılmaması konusunu aziz milletimizin dikkatlerine sunuyorum. Aslında çok güzel tasarımlar gerçekleştirilmiş, gülümseyen bir Türk Lirası tasarımı oluşturulmuş vaziyette."
Banknotlar ve madeni paraların görünür ve görünmez özellikleriyle çok emniyetli hale getirildiğini vurgulayan Erdoğan, Yeni Türk Lirası banknotlarının da bir yıl içinde piyasadan toplanmış olacağını kaydetti.
Başbakan Erdoğan, Türk Lirasına dönüşte tasarım farkı dışında hiçbir zorluk görülmediğini dile getirerek, "Milletimiz Yeni Türk Lirasına çok hızlı uyum sağlamıştı. Türk Lirasına dönüşte de hiçbir karışıkl ık yaşanmayacağına inanıyorum" dedi.

-"PARAMIZ İTİBARINI YÜKSELTTİ"-

Türk ekonomisi ve günlük yaşantının paradan 6 sıfı r atılmasından çok olumlu etkilendiğini ifade eden Erdoğan, "6 sıfırın atılmasıyla birlikte artı k uluslararası para birimi oldu. Paramız saygınlığını yeniden kazandı, itibarını yükseltti, her şeyden önemlisi değerini yeniden kazandı" dedi.
Erdoğan, 2007 yılı Temmuz ayı sonunda dolaşımdaki banknot tutarının 2004 yılı sonuna göre yüzde 117 oranında arttığını anlatarak, halkın uzun bir aradan sonra kendi parasını kullanmaya başladığını vurguladı.
Paranın değerli olmasından zaman zaman şikayet edildiğini anımsatan Erdoğan, "Biz paramızın değerli olmasını savunuyoruz ve savunacağız. Yıllar yılı paramızın değer kaybetmesinden şikayetçiydik. Şimdi paramızın değerli olmasından şikayetçi olmak bana göre yanlış. Ben, paramızın değerli olmasından iftihar ediyorum. Artık benim vatandaşım cebinde Türk Lirasını göğsünü gere gere taşıyorsa biz mesafe aldık demektir" diye konuştu.
Erdoğan, paradan 6 sıfır atılmasının moral olarak da ülke ekonomisi üzerinde olumlu etki yaptığını ifade ederek, yüksek enflasyon sürecinin bittiğinin, istikrar ve güven sürecinin yerleştiğinin tescil edildiğini söyledi.

-"TÜRKİYE KÜRESEL KRİZE DİRENİYOR"-

İyimser beklentilerin yatırım ve üretimi olumlu etkilediğini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:
"Hükümet olarak enflasyonla mücadele noktasında mali ve para politikasında en küçük bir tavize bile sıcak bakmadık, bakmıyoruz. Türkiye'nin on yıllar boyunca tecrübe ettiği olumsuz şartların, olumsuz ortamın, kronik problemlerin geri gelmesine asla müsamaha göstermedik, göstermeyeceğiz. 2002 yılı sonundan itibaren Türkiye, çok sağlıklı bir ekonomik dönüşümü başlattı, bu süreci devam ettiriyoruz. Eğer bizler de 1990 ve 2000'li yılların krizlerinden ders almamış olsaydık şu anda mevcut küresel ekonomik krizin darbesi bizi de süratle vurabilirdi. İnanıyorum ki biz bundan en az etkilenen ülke konumunda olacağız. Türkiye, devam etmekte olan küresel krize güçlü ekonomik yapısıyla direniyor, karşı koyuyor. Elbette dikkati ve ihtiyatı elden bırakmıyoruz. Gelişmeleri an be an tüm kurumlarımızla takip ediyoruz. Alınması gereken önlemleri hiç tereddü t etmeden alıyoruz, alacağız. İnanıyorum ki bu küresel türbülansı en az etkiyle aşacak, Türkiye ekonomisindeki dönüşümü tavizsiz şekilde sürdürecek ve hedeflediğimiz gibi Türkiye'yi dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına sokmuş olacağız."
Erdoğan, konuşmasının sonunda Türk Lirası'nın hayırl ı olmasını dileyerek, bu çalışmalarda emeği olan bakan, bürokrat ve tüm görevlilere teşekkür etti ve "Allah bu millete bir daha o bol sıfırlı günleri göstermesin" temennisinde bulundu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.