• BIST 85.241
  • Altın 249,321
  • Dolar 6,0814
  • Euro 6,7923
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 25 °C

Aktob Genel Kurulu yapıldı

Aktob Genel Kurulu yapıldı
AKTOB genel kurulu Antalya Lara’daki Concorde De Luxe Resort Hotel’de yapıldı. Tek liste ile gidilen seçimde birliğin yeni yönetim kurulları belirlendi.
ÜNAL BAŞUSTA-TÜRKİYE TURİZM

ANTALYA- 25. Yılını dolduran Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) genel kurulu Antalya Lara"daki Concorde De Luxe Resort Hotel"de yapıldı. Tek liste ile gidilen seçimde birliğin yeni yönetim kurulları belirlendi.


Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz

25. Yılını dolduran Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) genel kurulu Antalya Lara"daki Concorde De Luxe Resort Hotel"de yapıldı. Tek liste ile gidilen seçimde birliğin yeni yönetim kurulları belirlendi.
Genel kurula Antalya"nın turizm dernek ve birlikleri temsilcileri ile Kültür ve Turizm Bakalığı yetkilileri, belediye ve ticaret odaları başkanları, milletvekilleri ile turizm sektöründen bir çok temsilci katıldı.
Genel kurulun açılışında bir konuşma yapan AKTOB başkanı Sururi Çorabatır, 2009 sezonunu değerlendirdikten sonra 2010 yılına ilişkin beklentilere ilişkin de bilgiler verdi.Birlikte hareket başarı getirdi
AKTOB"un sektördeki birikimlerin bir sonucu olarak 25. yılına daha örgütlü ve güçlü girdiğini vurgulayan Çorabatır birlikte hareket etmenin önemine vurgu yaparak, "turizm sektörünün enerjiden vergilere, istihdamdan döviz getirilerine kadar bir çok alanda sürükleyici sektörlerden biri olduğunu ortaya koydu. Çorabatır, "İşte bu gerçekler de gösteriyor ki bu başarılar birlikte hareket etmeyi gerekli kılıyor. Artık rekabetin daha fazla yoğunlaştığı sektörümüzde dünyadan daha fazla pay almak istiyorsak, tanıtımdan pazarlamaya güçlerimizi ve ceplerimizi birleştirmek eksisinden daha da önemli hale gelmiştir"dedi.2009"daki sonuçlar, gücümüzü gösteriyor
Kriz ve etkilerinin dünya turizmini önemli oranda etkilediğine işaret eden Çorabatır, "2009"da bazı bölgelerimizde gerileme olmasına karşın, genelde umulan kadar kötü bir sezon yaşamadık. Bu kriz sürecinde gelir kaybına uğramış olsak da pazarda gerilemeden durabilmek bir başarıdır. Aslında bu Türkiye tuirminin ne kadar güçlü olduğunu da gösteriyor"dedi.


Rakiplerine oranla işletmelerin krizin koşullarına daha esnek yollarla daha çabuk cevap verebildiğinin de altını çizen AKTOB başkanı, özellikle yüksek oranlı düşüşler beklenen Rusya gibi pazarlarda Türk kökenli turoperatörlerinin çabalarının da teşekküre layık olduğuna vurgu yaptı.
Sektörün 2009 gibi zor dönemleri aşmadaki fedakarlıklarından da söz eden Çorabatır, "Maliyetlerin arttığı, talebin azaldığı bir dönemde bizler de kazançlarımızdan fedakarlıkta bulunduk. Burada basit bir gelir-gider hesabı geçerli değil, olsaydı turizmi bugünkğ gibi sürdürülebilir kılamzdık"dedi.Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Akaydın, Antalya Vali Yardımcısı ve sektör temsilcilerinin yaptıkları konuşmaların ardından birliğin faaliyet ve denetleme raporları okunarak genel kurul tarafından onayladı.Konuşmaların ardından AKTOB"un yeni dönem kurullarının seçimleri yapıldı. Halen başkan olan Sururi Çorabatır"ın liste başı olduğu seçimde şu isimler yer aldı:

Sururi Çorabatır

Osman Ayık
Yusuf Hacısüleyman
Yaşar Sunal
Cenk Halil Bayaz
Mehmet hakan Süral
Bekir Akkaş
Hikmet Arabacı
Aslı Ulukapı
Yeliz Gül Ege
Erkan Yağcı
Tolga Cömertoğlu
Bilal Aydın
Fikret Demirtürk
Tayfun Turanlıoğlu

Öte yandan birliğin denetim kurulu da şu isimlerden oluştu:

Erdal Tontu
AliGüneş
Nebi barut

SEKTÖRÜN LOKOMOTİF KESİMİ KONAKLAMANIN ÖNCÜ KURULUŞU AKTOB 25 YAŞINDA

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) 1984"te Türkiye turizmde bugün ile hiçbir alanda karşılaştırılmayacak bir noktadayken, örneğin o dönemde Türkiye"nin toplam yatak kapasitesi bugün tek başına Side ya da Belek kadar bile değilken, Akdeniz Turistik Otelciler Derneği (AKTİD) adıyla kuruldu.
AKTOB, kurulduğu 25 yıl önce sektörel gelişmelere öncülük ettiği gibi, bugün de dünya turizm hareketinin ilk 10"u içinde yer alır duruma gelen Türkiye"de turizm sektörünün "amiral gemisi" konumundaki konaklama kesiminde ve sektör genelinde gelişmelere yön veren bir kurum
1984 yılında, başta Antalya Turistik İşletmeciler Derneği (ANTİD) olarak kurulan daha sonra adı Akdeniz Turistik Otelciler Derneği (AKTİD) şeklinde ismi değiştirilen, son olarak Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) adını alan sektörel örgütlenme AKTOB, 25 yılını geçtiğimiz Aralık ayında verdiği bir yemekli etkinlikle kutlamıştı
AKTOB üyeleri: Türkiye"deki yatak kapasitesinin % 27"sini, Antalya"daki yatak kapasitesinin ise % 85" ini temsil ediyor. Üyelerinin % 73"lük bölümünü, 4 ve 5 yıldızlı oteller oluşturuyor. 1984"te 30 işletme ile faaliyetlerine başlayan kurum, bugün 407 üyeye ulaşmış durumda.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.