• BIST 84.596
  • Altın 251,970
  • Dolar 6,0970
  • Euro 6,8177
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 17 °C

Akdağ: Hasta izole edildi

Akdağ: Hasta izole edildi
Bakan Akdağ: Hasta, ABD vatandaşı olup havaalanında başka kişilerle temas etmeden yakınları ile birlikte izole edilerek gözlem altına alınmıştır" dedi.

İSTANBUL - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Atat ürk Havalimanı'nda bir yolcuda "domuz gribi" tespit edilmesiyle ilgili, "Hasta, ABD vatandaşı olup havaalanında başka kişilerle temas etmeden yakınları ile birlikte izole edilerek gözlem altına alınmıştır" dedi.
Sağlık Bakanı Akdağ, konuyla ilgili Holiday İnn İstanbul Airport Nort Otel'de, bakanlık bürokratları ve İstanbul Valisi Muammer Güler ile düzenlediği basın toplantısında, ABD'den yola çıkıp Amsterdam üzerinden Irak'a gitmek amacıyla 14 Mayıs 2009'da İstanbul'a giden bir kişide, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan giriş yaparken yüksek ateş tespit edildiğini, bu kişide, Ulusal Grip Referans Laboratuvarlarında yapılan tetkikler sonucunda, "domuz gribi" virüsü bulunduğunun belirlendiğini ifade etti.
Dünya Sağlık Örgütü kuralları gereğince kişiden alınan numunenin Uluslararası Referans Laboratuvarına gönderileceğini belirten Akdağ, "Hasta, ABD vatandaşı olup havaalanında başka kişilerle temas etmeden yakınları ile birlikte izole edilerek gözlem altına alınmıştır. Genel durumu iyi olan hastanın tıbbi takibi yapılmaktadır. Bakanlığımız tarafından gerekli tüm tedbirler alınmış ve titizlikle uygulanmaktadır" dedi.
Bakan Akdağ, hasta ile seyahat eden yolcu listesinin temin edilerek muhtemel temaslara ilişkin izleme çalışmalarına başlandığını kaydederek, prosedüre göre hastanın temas ettiği düşünülen kişilerin yakından izlendiğini ve bunlara koruyucu olarak ilaç da verilmeye başlandığını söyledi.
Akdağ, "Bakanlığımız giriş kapılarında aldığı tedbirleri hassasiyetle sürdürmeye devam edecektir. Bugüne kadar aldığımız tedbirlerin ne kadar zamanında ve yerinde tedbirler olduğu, vakanın giriş sırasında tespit edildiğinden de rahatça anlaşılabilir" diye konuştu.
Hasta ailesinin 6 kişi olduğunu ve izole edilerek kendilerinden numune alındığını ifade eden Akdağ, uçağın THY'ye ait olmadığını, yolcu sayısının 163 olduğunu ve 96 kişinin İstanbul'da kaldığını bildirdi.
Sağlık Bakanı Akdağ, , virüs taşıdığı tespit edilen kişinin, başka kişilerle temas etmeden yakınlarıyla birlikte izole edilerek gözlem altına alındığını söyledi.
Akdağ, hastayla birlikte aynı uçakta seyahat eden yolcu listesinin temin edilerek muhtemel temaslılar için izleme çalışmalarına başlandığını kaydederek, prosedüre göre temas etmiş olduğu düşünülen kişilerin izlendiğini, tedbir olarak ilaç verildiğini bildirdi.
Recep Akdağ, bakanlık olarak alınan tedbirleri hassasiyetle sürdürülmekle birlikte, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hastalığın görülme riskinin devam ettiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti:
"Esasen bugüne kadar aldığımız tedbirlerin ne kadar zamanında ve yerinde tedbirler olduğu, vakanın iniş sırasında tespit edilmesinden de anlaşılabilir. Herhangi bir vakanın, ülke içine girip, toplumda hastalığından haberdar olunmayıp, bir çok kişiye hastalığı bulaştırdıktan sonra tespit edilmesi tabii ki çok daha farklı bir durum meydana getirirdi. Doğrudan doğruya giriş sırasındaki tespit, yayılmayı kontrol etmek açısından bizim elimize önemli bir fırsat vermektedir."
Bakanlık olarak, hazırladıkları bilgilendirici spotların televizyonlarda yayımı ve bilim adamlarının açıklamalarıyla vatandaşları son 20 gü ndür uyarmaya ve dikkatli olmaya çağırdıklarına işaret eden Akdağ, farkındalığı artırmaya çalıştıklarını ve bu farkındalığı artırmak üzere çal ışmaların hep birlikte devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.
"Zorunluluk olmadıkça hastalığın görüldüğü ülkelere seyahatlerin ertelenmesi, seyahat edilmesi zaruri ise kişisel korunma önlemlerine uyulması gerekmektedir" diyen Akdağ, yurt dışına çıkan bütün vatandaşlara bu korunma önlemlerinin neler olduğunun hava alanlarında dağıtılan broşürlerle açıklandığını anımsattı.
Akdağ, son 7 gün içerisinde yurt dışından gelen ve 38 derece ile üzerinde ateşi ve boğaz ağrısı, öksürüğü, kırgınlığı ve halsizlik belirtilerinden en az biri olanın hastanelere müracaat etmeleri gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Genel kişisel korunmalara özen gösterilmelidir. Kişiden kişiye bulaşmayı azaltmaya yönelik tedbirler şu anda toplum olarak yapacağımız en önemli işi oluşturmaktadır. Su ve sabunla ellerin iyice köpürtülerek yıkanmalı, öksürme ve hapşırma esnasında ağız ve burnun, tek kullanımlık mendillerle kapatılmalıd ır. Bakanlığımız gelişmeleri kamuoyu ile düzenli bir şekilde paylaşmaya devam edecektir."
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 14 Nisan tarihinde Dünya Sağlık Örgütü'nün virüsü dünyaya ilan ettiğini ve Meksika'da görüldüğünü açıkladığını hatırlatarak, kendilerinin de 25 Nisanda ilk virüsle ilgili bilimsel kurulu topladıklarını anımsattı.
Bu kurulun önerileriyle de gerekli hazırlıkları başlattıkların ı, kurumlar ve bakanlıklar arası irtibatı sağlayarak alınan tedbirleri kamuoyuyla paylaştıklarını belirten Akdağ, bir salgın planı çerçevesinde Sağlık Bakanlığı olarak hazırlıkların tamamlandığını ve çok ciddi ve çok yoğun bir çalışmanın devam ettiğini dile getirdi.
Bakan Akdağ, "Başbakan Yardımcımız Cemil Çiçekle beraber ilgili müsteşarlarımızı bir kaç gün önce toplayarak onlarla bu konudaki gö revleri bildirdik. Salı günü il valilerimizi toplayarak valiler nezdinde ve yerel seviyedeki duyarlığın artması içinde gereğini yaptık" dedi.
Recep Akdağ, sözlerine şöyle sürdürdü:
"Yurt dışından gelen misafirimizin temas ettiği kişilerle ilgili olarak onları yakından takip etmemiz gerekiyor. Bakanlık olarak yakından takip etmemiz gerekiyor ki hastalık yayılmasın. Kontrollü bir alanda tutup mümkünse başka hiç kimseye bulaştırmasın. Bu kişiyle beraber ailesi de var, 6 kişilik bir aile. Bu aile de izole edilmiş durumda ve onlardan da numuneler alınıyor. Kişilerin, hastalığı bulaştırması en muhtemel diğer insanlar, kendi aile bireyleridir. Uçakla birlikte seyahat eden yolcular ve personel açısından da izlemlerimizi devam ettireceğiz. Hepimize sorumluluklar düşüyor. Duyarlı olmak durumundayız. Bir taraftan vatandaşı doğru bilgilendirmek durumundayız. Bir taraftan hasta haklarına riayette azami hassas davranmalıyız."
Bir gazetecinin "Söz konusu yolcu, diğer yolcu ve kabin görevlileriyle temas etmiş olabilir. Bu konu hakkında neler söyleyebilirsiniz?" sorusu üzerine Akdağ, şu bilgileri verdi:
"Bütün yolcuların listesini temin ederek bu yolcularla irtibat kuruyoruz. Bunlarla sağlık görevlileri direkt irtibat kurarak ziyaret ediyorlar. Kendilerini bilgilendiriyorlar. Herhangi bir belirti çıkarsa ne yapacaklarını anlatıyorlar. Mümkün olduğu kadar bulundukları adreste kalmalarını kendilerinden rica ediyorlar. Böylece yüksek seviyede bir tedbir almış oluyoruz. Ayrıca kendilerine tedbir olarak koruyucu ilaç verilmeye başlanıyor."
Akdağ, uçağın, hangi hava yoluna ait olduğu ve yolcular arasındaki Türklerin sayısının sorulmasına karşılık, bu detayların çok fazla verilmesini doğru bulmadığını, birey ve firma hukukunun korunması gerektiğini belirterek, uçağın THY'ye ait olmadığını bildirdi. Recep Akdağ, uçakta 163 yolcu bulunduğ unu dile getirerek ancak isimlerinin bilinmesinin gerekmediğini, bunların doğru da olmadığını, İstanbul'da 96 yolcunun bulunduğunu bildirdi.
Bir gazetecinin Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde alınan önlemlere ilişkin sorusu üzerine Akdağ, hastanelerde bu konuda önceden özel olarak eğitim almış doktorların bulunduğunu, izolasyon önlemleri olduğunu ve personeli korumak için de ciddi tedbirlerin alındığını söyledi.
Toplantıda söz alan Prof. Dr. Recep Öztürk, hastanın özel bir odaya konulduğunu ve onlarla ilgilenen doktor ve sağlık personelinin "N 95" adlı özel maskeleri ve önlükler taktığını kaydetti.
Öztürk, hasta yakınlarının da ilaçla koruma tedavisi altına alındığını anlatarak, hastanın tüm ihtiyaçlarının odasında karşılandığını belirtti. Öztürk, "Diğer hastalara bulaşma ihtimali yok. Bunlar özel enfeksiyon hastalıkları bölümünde" diye konuştu.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ da "Bütün mesele, başka kişilere bulaşmayı mümkün olduğunca önleyerek yayılma hızını azaltmak. Yapılması gereken bu" dedi.
Bir gazetecinin, "Uçakta 163 kişi ne kadar süre sonra normal hayatına dönebilir. Hastalığın kuluçka dönemi ne kadar?" sorusuna karşılık Akdağ, kuluçka döneminin 3-7 gün olduğunu söyledi.
Türkiye'de iki referans laboratuvarı bulunduğunu hatırlatan Akdağ, bu laboratuvarların hızlı ve güvenilir sonuçlar verdiğini ifade etti.
Akdağ, bu salgın ile ilgili Ulusal Danışma Kurulu içinde Ulusal Yür ütme Kurulu oluşturduklarını, bu kurulda çok önemli bilim adamlarının yer aldığını dile getirerek, Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan'ın bu operasyonu yönettiğini bildirdi.
Recep Akdağ, Türkiye'de termal kamera sayısının 27 olduğunu, hava ve kara limanlarına bunlardan 10'unun monte edildiğini, 17'sinin de pazartesi günü monte edileceğini belirterek, Karaköy ve Kuşadası limanlarına da termal kameralar yerleştirileceğini vurguladı.

YOLCULAR 21 MAYISA KADAR İZLENECEK
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, domuz gribi vakası saptanmış kişinin aile üyeleri, onunla aynı uçakta seyahat edenlerin, hastalığın kuluçka dönemi göz önünde bulundurularak 21 Mayısa kadar izlenmelerinin devam edeceğini bildirdi.
Domuz gribi vakası saptanmış kişinin ailesiyle birlikte Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bulunduğunu ifade eden Akdağ, basın mensuplarının hasta ve insan hakları açısından hassas davranmalarını istedi.
Recep Akdağ, uçağın pilot ve kabin görevlileri ile yeniden uçuş a çıkıp çıkmadığının sorulması üzerine, o hava yolu şirketinin yabancı bir kuruluş olduğunu, yeniden sefere çıkabileceğini belirterek, "ABD'de 4 bin 500 domuz gribi vakası var. Avrupa'nın bir çok ülkesinde görüldü. Ama onların televizyonlarında bu kişilerle ilgili bir görüntü ortaya çıkmadı. Bireyleri rahatsız etmemek lazım" dedi.
Akdağ, Sağlık Bakanlığının uçak yolcularının takibini düzenli bir şekilde yaptığını yineledi.
"Uluslararası referans laboratuvarlarına gönderilen numune sonuçları ne zaman çıkacak?" şeklindeki bir soru üzerine Akdağ, bunun bir prosedür olduğunu dile getirerek, "Türkiye'de görülen ilk vaka olduğu için biz bunun sonuçlarını iki ayrı laboratuvarımızda ayrı ayrı teyit ettik. İlk vakadan emin olmak için bunu yaptık. Yoksa böyle bir şeye gerek yok" diye konuştu.
Hastalığın Türkiye'de bir Türk vatandaşında ortaya çıkmadığını vurgulayan Akdağ, "Yayılmasını önlemek için hayatı durdurmak gibi bir şey söz konusu değil" dedi.

 

Domuz gribi hastasının yattığı hastane yıkandı

 ABD'den yola çıkıp Amsterdam üzerinden Irak'a gitmek üzere geldiği İstanbul'a domuz gribi virüsü belirlenen kişi için tedavi altına alındığı Haseki Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği önünde önlemler artırıldı.

Önüne barikat kurulan kliniğe vatandaşların girişi yasaklandı. Kliniğin çevresi, görevliler tarafından yıkandı. Gelişmeleri takip etmek üzere hastaneye gelen basın mensupları da, önlemler kapsamında maske taktı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.