• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 3 °C

Akbük'ü karıştıran imar planı

Akbük'ü karıştıran imar planı
Akbük Çevre ve Kültür Derneği Orman ve Su İşleri ile Kültür ve Turizm Bakanlıklarının birlikte düzenledikleri imar planına bayrak açtı.

AKBÜK - Aydın'ın Didim İlçesi'ne bağlı Akbük Beldesi'nde Orman ve Su İşleri ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları tarafından yapılan 1/100. 000'lik planda, 507 dönüm arazinin imara açılacağını öne süren Akbük Çevre ve Kültür Derneği, planın geri çekilmesi için çalışma başlatacak.
Op.Dr. Göz Hastalıkları Uzmanı Nebi Sarıca Çevre HastanesindeAydın'ın Didim İlçesi'ne bağlı Akbük Beldesi'nde Orman ve Su İşleri ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları tarafından yapılan 1/100. 000'lik planda, 507 dönüm arazinin imara açılacağını öne süren Akbük Çevre ve Kültür Derneği, planın geri çekilmesi için çalışma başlatacak.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Akbük Beldesi'nde bulunan ve beldenin etrafını çevreleyen 507 dönümlük araziyi kapsayan 1/100. 000'lik planı, Akbük Çevre ve Kültür Derneği'ni (AKÇED) harekete geçirdi. Planlama ile Akbük'ün ciğerlerinin betonlaşmaya terk edileceğini öne süren Dernek Başkanı Ferda Kılınç şunları söyledi:
"Söz konusu yerler ile ilgili bakanlığın talebi doğrultusunda ve belediye oluruyla hazırlanmış plan mart ayı meclis toplantısında vatandaşa dağıtıldı. Belediye tarafından halkla paylaşılan ilk haritada orman arazileri üzerinde imar yoğunluğu bu kadar yokken, bakanlık tarafından hazırlanarak gelen bu haritada neredeyse Akbük'ü çevreleyen ormanlık alanın tamamı 1/5000 ve 1/25. 000'lik planlarda imara açılabilecek şekilde çalışma yapılmış. Buna göre Harita Mühendisleri ile yaptığımız çalışmalar neticesinde 507 dönümlük arazinin imara açılması söz konusu. "

MUĞLA İTİRAZ ETTİ
Söz konusu planın Denizli- Muğla ve Aydın'ı kapsadığını belirten AKÇED Başkanı Kılınç, şöyle devam etti:
"Planı önemli kılan husus, imara açılmış olarak işaretlenen bu alanda daha sonra düzenlenecek olan 1/25. 000 ve 1/5. 000'lik planların bu esasa göre düzenleme yapma zorunluluğunda olması. Halen ilgili Bakanlık Muğla İl Genel Meclisi'nin plana yapmış olduğu itirazı değerlendirmekle meşgul. Akbük ile ilgili şu ana kadar bir itiraz yapılmadığını biliyoruz, Akbük'ün ciğerleri kaderine terk edilemez. "

YETERLİ ALT YAPI YOK
Akbük'ün planda belirtildiği şekilde yapılaştığı takdirde doğal cazibesini yitireceğinin altını çizen Kılınç, beldede kentsel gelişim için gerekli alt yapının oluşturulması gerektiğini hatırlattı. Kılınç, "Beldemizde hala altyapı yok, foseptikler sızdırmalı, buna rağmen hala yapılaşmaya gidiliyor. Yeterince konut fazlalığı var" dedi.
Dernek olarak konunun takipçisi olacaklarını ve diğer çevre dernekleriyle birlikte hareket edeceklerini ifade eden Kılınç, başta bakanlığa sunulmak için bir imza kampanyası olmak üzere eylem planı hazırlayacaklarını da söyledi.
AKÇED daha önce de 2B kapsamına giren alanların iptali için açtığı ve hala devam eden davalar ile sesini duyurmuştu.

RUHSAT YETKİSİ AKBÜK BELEDİYESİ'NDE
Akbük Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Erçin Sandalcı ise, 507 dönümlük arazi içerisinde 2B kapsamına giren 17 arazi bulunduğunu ve bu arazilere karşı açılan davalara belediye olarak müdahil olduklarını kaydetti. Sandalcı. "Bu plan işlenmiş durumda. Planda sürpriz yaratacak ve doğanın korunması anlamında sıkıntı yaratacak bir durum yok" diye konuştu. Belediye olarak orman alanlarının korunması için hassasiyet gösterdiklerini aktaran Sandalcı şunları söyledi:

"Daha önce aldığımız bir meclis kararımız var. Bir yerin orman olması ya da olmaması ile alakalı imar konusundaki tedbiri biz şöyle aldık; Bir yer imarlı veya bizden önce imar düzenlemesi yapılmış veya imara açılmış olabilir ama, alan üzerinde herhangi bir ağaç varsa biz belediye olarak yatırımcıyı o ağaçları koruma yönünde zorluyoruz. O ağaçları korumadan bir proje planı yapmasını engelliyoruz. Orman vasfı olmasa dahi üzerinde ağaç bulunan imarlı arazilerde ağaçlara göre projesini yaptırmaya zorluyoruz. Amacımız ağaçları korumak. İmar planı ne olursa olsun inşaat ruhsatı verme yetkisi Akbük Belediyesi'ndedir"

ÇAMLIBURUN'DA İMARLAŞMAYI AZALTTIK
Orman arazisi kapsamına giren alan olarak sadece Çamlıburun Mevkii'nde çalışma yaptıklarını dile getiren Sandalcı, "Eskiden burnun tamamı planda günübirlik alanken, belediye olarak yeni planlama önerisinde bulunduk. Günübirlik alanı 5'te bire kadar düşürerek Bakanlığa öneride bulunduk" dedi. Sandalcı, geçici paket arıtma çalışmalarına da başlandığını belirtti.

1/25. 000'LİK PLAN BİZİM ELİMİZDEN GECEÇEK
Didim İl Genel Meclis üyesi ve İl Genel Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı Mehmet Cahit Kaya da, 1/100. 000'lik planlama yetkisinin Orman ve Su İşleri ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları'nın elinde olduğunu, ancak 1/25. 000'lik planların yerel irade tarafından yapılacağını vurguladı. Kaya, "Bakanlığın yetkisindeki imar planı daha sonra müteşebbislere verilir. Özel İdarenin görevi turizm teşvik alanlarının işaretlediği yerlerin dışında kalan yerin planlamasını yapmaktır. Eylül ayında komisyon toplantısında konuyu gündeme taşıyıp gereken çalışmaları yapacağız" diye konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.