• BIST 96.779
  • Altın 223,198
  • Dolar 5,3756
  • Euro 6,1235
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 2 °C

Akaretler Sıraevler açıldı

Akaretler Sıraevler açıldı
Tarihi dokusu kornaraık restore edilen Akaretler Sıraevler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından törenle açıldı.

İSTANBUL- Tarihi dokusu kornaraık restore edilen Akaretler Sıraevler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından törenle açıldı. Osmanlı Devleti'nin hayata geçirdiği ilk toplu konut uygulaması Akaretler Sıraevler, restore edilerek yeniden hizmet vermeye başladı. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün restore ettirdiği Akaretler Sıraevler konutları ve alışveriş merkezi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Akaretler Sıraevler'in işletmecisi Serdar Bilgili tarafından açıldı.
Törende bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, tarihi eser niteliğindeki bazı eserleri yeniden canlandırmak isteyen bazı girişimcilerin karşılaştığı sıkıntılara dikkat çekti. Erdoğan, girişimcilerin karşılaştığı engellere işaret ederken, ahlaki olmayan taleplerin dile getirildiğini anlattı.Törende bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği restorasyon, renovasyon projelerinin önemine dikkat çekti. Tamamen çöplük, mezbelelik haline gelmiş tarihi eserleri Türkiye'ye yeniden kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını, bunun kendileri açısından bir heyecan vesilesi olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, restore ve renove edilen eser sayısının 2 bin 600'ü bulduğunu kaydetti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın elindeki eserlerin de restore edilmesi ile bu sayının 4 bini aştığına dikkat çeken Erdoğan, "Bütün bunlarla birlikte adeta kaybolan bir medeniyet yeniden ayağa kalkıyor. İstanbul'da tarihi eserlerimizin ne hale geldiğini görüyorsunuz. Bunları yeniden aslına döndürmek, amacına uygun veya en azından amacına ters düşmeden kullanılır hale getirmek ülkemiz için bir zenginlik, yeni nesiller için de geleceğe bakarken bir özgüven meselesidir. Batıya gidiyorsunuz bütün tarihi eserlerini nasıl ele alıp canlandırıyor ve geleceğe yürüyorlar. Biz de ise 'Bırakın kendi haline gitsin' deniliyor." ifadelerini kullandı. Akaretler'e gençliğinde çok sık geldiğine işaret eden Başbakan Erdoğan, "Buralardan geçerdik. Maaselef kapanın elinde kalmıştı Akaretler. Şimdi gerçekten sahiplerinin elinde olan bir Akaretler var." dedi.

Başbakanlık ofisi olarak kullandığı Beşiktaş'taki binaya değinen Erdoğan, "Kaymakamlık binası vardı. Orası bir ucubeydi. Dolmabahçe mimarisi ile çelişiyordu, tezattı, hançerdi, sığıntıydı. Geldik onu yıktık. Mevcut binayı ele aldık, bitirdik. Yanında kaymakamlığa ait olan yeri de yapıyoruz. Çok amaçlı olarak yaparak tüm insanlığın hizmetine sunacağız." şeklinde konuştu. Ofisin hemen karşısında bulunan Tekel deposu olarak kullanılan yerle ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Erdoğan, şunları söyledi; "Ne mücadeleler verildi. Bir değerli girişimcimiz burayı sağolsun aldı. Fakat engeller anlatılmayacak kadar çok. Almak yeterli değil. 'Burayı alıp yapayım' demek yetmiyor. İçerden birileri adeta bariyer oluşturuyor. 'Hayır yapamazsın. Yapacaksan benden geçeceksin' diyor. 'Senden nasıl geçeceğim? Ne yapayım?' dediğin zaman bakıyorsun orada ahlaki olmayan yollar karşınıza çıkıyor. Er veya geç bu millet inşallah bunu da aşacaktır. Bunu aştığımız zaman gümbür gümbür yürürüz. İstanbul'da tüm otellerimizde adeta yatak kapasitesi açısından doluluk yaşanır. Bu bizim için önemli bir kaynak. Vatandaş diyor ki; 'Buraya otel yapacağım, şaheser olacak. Bırak yapayım, bitireyim' Bakıyorsunuz, 'Yok'. Engel."

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün yaklaşık 2 bin 600 eserin restorasyonu ve renevasyonu için son 5 yıl içinde 1,2 milyar YTL harcadığını, 50 bin kişiye istihdam sağladığını belirten Erdoğan, "Tarihe, kültüre sahip çıkmak budur" dedi. Vakıflar'ın vatandaşlara kuru gıda dağıttığını, bunun siyasi amacı olmadığını anlatan Erdoğan, "Bu vakıfların asıl amacı. Şimdiye kadar yapılmadı. Biz öyle medeniyetten geliyoruz ki ayağı kırılmış leylekler için vakıf kurmuş bir medeniyetin torunlarıyız. Böyle bir anlayışla hareket etmişler. Ecdadımıza bakalım, hayvansever örneği veren biziz dedelerimiz. Bunun için tarihimizi iyi bilmeliyiz." şeklinde konuştu.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bi hizmetleri bütçeden pay almadan gerçekleştirdiğine işaret eden Erdoğan, "Bu eserler neyle yapıldı? Vakıfbank'ın en büyük ortağı Vakıflar Genel Müdürlüğü'dür. Vakıfbank şimdiye kadar sürekli zarar yazdığı için yıl sonu temettü dağıtmadı. Dönemimizde Vakıfbank karlı hale geldi. Temettü dağıtmaya başladı. Vakıflar Genel Müdürlüğü de bu temettüden payını alarak yatırımlara para ayırabilmiştir." ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan konuşmasında Eminönü ilçesinin Fatih'e bağlanması konusuna da açıklık getirdi. "Eminönü'yü Fatih'e katarken düşündüğümüz bir incelik var." diyen Erdoğan, Eminönü'nün normal nüfusunun yaklaşık 30 bin, gündüz nüfusunun ise 3 milyona yakın olduğunu dile getirdi. 30 bin nüfuslu bir ilçeye ayrılan kaynakla 3 milyonluk bir nüfusa hizmet götürülemeyeceğini belirten Erdoğan, "İdare edemezsin. Yöneticiliği bilen de konuşuyor bilmeyen de konuşuyor. Şimdi daha güçlü bir ilçe ile daha bakımlı olacak." şeklinde konuştu. Fatih'in de ucebelerden kurtulacağını anlatan Erdoğan, "İşte Sulukule. Sulukulenin halini görmeyenler konuşuyor. Şimdi gelip görseler, 'Arkadaş helal olsun, burda güzel bir eser meydana getiriyorsunuz' diyecek. Sulukule'yi ucube halinden kurtaracağız. Biz İstanbul'u seviyoruz. İstanbul sevdalısıyız. İstanbul'a aşığız.İstanbul Türkiye'nin vizyonu olan bir kenttir. Gözümüz gibi bakmamız gerekiyor." dedi.

Erdoğan'ın konuşmasının ardından Akaretler Sıraevler'in açılışı gerçekleştirildi. İşletmeci Serdar Bilgili, Başbakan Erdoğan'a üzerinde "Maşallah" yazan bir tuğla hediye etti. Bilgili bu tuğlanın, Akaretler Sıraevler'in ilk yapıldığı zaman ünlü ressam Fausto Zonaro'nun üzerine "Maşallah" yazdığı tuğlanın bir örneği olduğunu anlattı.

Sıravlerde dünyanın hızlı büyüyen otel zincirleri, ünlü markaların mağazaları, restoran ve kafeler ile rezidanslar yer alıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün denetiminde gerçekleştirilen İstanbul'un en büyük restorasyon projesi Akaretler Sıraevler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir törenle açıldı.

Akaretler Turizm Yatırımları A.Ş., projeyi toplam 55 bin metrekare alan üzerinde gerçekleştirdi.

Kentin mimari ve kültürel dokusunu değiştiren Akaretler Sıraevler'de dünyanın hızlı büyüyen otel zincirlerinden W Hotels Worldwide firmasına ait W Istanbul, dünyaca ünlü markaların mağazaları, restoran ve kafeler ile rezidanslar yer alıyor.

Beşiktaş'taki Akaretler Sıraevler İstanbul'da gerçekleştirilen en büyük restorasyon projesi kapsamında yenilenerek sosyal yaşama ve ekonomiye kazandırıldı. Uzun yıllar bakımsız kalan tarihi evler, proje kapsamında Akaretler Otel İşletmeciliği ve Turizm A.Ş. tarafından restore edilerek hayata geçirildi. W Istanbul Oteli, dünyaca ünlü markaların mağazaları, restoran ve kafeler ile rezidansların yer aldığı toplam 55 bin metrekarelik alanı kapsayan Akaretler Sıraevler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.
Törende Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, Akaretler Turizm Yatırımları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Özhan Canaydın ve işadamı Faruk Süren de hazır bulundu.

Projeyi gerçekleştiren Akaretler Otel İşletmeciliği ve Turizm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili, törendeki konuşmada Beşiktaş semtinin ve İstanbul'un mimari ve kültürel çehresini değiştiren bir çalışmayı tamamlamaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Bilgili "19. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en önemli anıtsal projesi olan Akaretler Sıraevler'in tarihini ve kişiliğini koruyarak yeni bir kültürel doku oluşturacak şekilde kentimize kazandırdık. Bu tür örneklerin çoğalmasının ülkemizde tarih bilincinin korunmasına ve gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde aktarılmasına katkıda bulunacağına inanıyorum. Burada yaptığımız çalışmalar sadece Beşiktaş'ı canlandırmakla kalmayacak, İstanbul'un uluslararası bir marka ve çekim merkezi haline gelmesine katkı sağlayacak. Sadece bölgesel değil, kentsel dönüşüm paralelinde de ciddi bir değer yaratacak olan bu örnek projenin ülkemize hayırlı olmasını dilerim," dedi.

 

ATATÜRK, KURTULUŞ SAVAŞI'NIN PLANLARINI AKARETLER'DE HAZIRLADI

Akaretler Sıraevler İstanbul'da, 19. yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı İmparatorluğu'ndaki ekonomik ve toplumsal değişimlere bağlı olarak gündeme gelen "sıraev" uygulamalarından en önemli anıtsal projesi olarak kabbbulediliyor.

1875 yılında Sultan Abdülaziz'in iisteğiyle Dolmabahçe Sarayı'nın önde gelen ağalarının lojmanı olmak üzere yapımına başlanılan Akaretler'deki Sıraevler, Osmanlı İmparatorluğu'nun görkeminin ve son döneminin bir sembolü, aynı zamanda dönemin ilk toplu konut ve ilk sıraev örneği olarak gösteriliyor.

Dolmabahçe Sarayı'nı inşa eden Balyan Ailesi'nden Sarkis Balyan'ın mimarlığını üstlendiği Sıraevler, sarayla aynı dönemde inşa edilmesine karşın daha sade bir üslup taşıyor.

Dolmabahçe Sarayı'nın aksine cephelerinde Barok tarzı yerine Ampir çizgiler tercih edildi.

Süleyman Seba ve Şair Nedim caddelerinin birleştiği kentsel pozisyon, gerçekten benzersizdir.

66 tekil ünite ve altı apartman biriminden oluşan Akaretler Sıraev Grubu başlangıçta saray ağalarınca kullanılmış olmakla birlikte 19. yüzyıl sonunda prestij alanına dönüştü.

Saraya yakınlığının yanı sıra burada oturan ünlü isimlerin varlığı bunun açık kanıtıdır.

Akaretler Sıraev Grubu'nun yol ayrım noktasında yer alan ünitesi, sanat tarihinin önemli ismi olan Saray Ressamı Fausto Zonaro'nun konutu olarak ünlendi.

Ayrıca Cumhuriyet'in Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım ve kız kardeşi Makbule Hanım burada yaşadı.

Ulu Önder Atatürk'ün kendi de Akaretler'de bir dönem kalarak Kurtuluş Savaşı planlarını hazırladı.

Akaretler Sıraevler, Net Holding tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden 15 Ekim 1987'de 49 yıllığına "yap-işlet-devret" modeli ile kiralandı. Daha sonra Net Holding'in altında kurulan Akarnet Konaklama Tesisleri Yatırım ve İşletme A.Ş. tarafından restore edilen Akaretler Sıraevler, 2003 senesinde Garanti Bankası'na devredildi. Son olarak 2006 senesinde Akarnet'in hisseleri Akaretler Turizm tarafından satın alındı.

 

Akaretler Sıraevler, vakıflara ait olarak İstanbul içinde yapılan ve şehrin mimari çehresini değiştiren en büyük restorasyon projesidir. Toplumun kültürel ve sosyal yaşantısına gerek mimarisi gerek içinde barındırdığı restoranlar ve mağazalar aracılığıyla uyum sağlıyor. Dünyanın önde gelen otel gruplarından Starwood Hotels&Resorts'un hızlı büyüyen lüks otel markası W Hotels Worldwide, Avrupa'daki ilk otelini İstanbul Akaretler Sıraevler'de açmaya hazırlanıyor. 5 yıldızlı otel "W Istanbul" adıyla 1 Nisan 2008'de hizmete girecek. Projede 134 odalı W İstanbul'un yanı sıra, otele bağlı olarak inşa edilen rezidanslar, ofisler, restoranlar ve mağazalar bulunuyor. Tüm mimari çalışmaları Geomim Mimarlık tarafından yapılan W Istanbul, özgün Osmanlı tasarımını konuklarının ve İstanbulluların beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

 

Tamamı 55 bin metrekare olan yatırımda toplam alanı 11 bin metrekareye ulaşan 34 mağaza yer alıyor. Akaretler Sıraevler içinde yer alan ve Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın yaşadığı bina ise Atatürk Müzesi olarak düzenlenecek.

 

AKARETLER YENİ BİR KÜLTÜREL DEĞİŞİME TANIKLIK EDECEK

Akaretler Sıraevler, bahçeli daireler, çatı dubleksleri, stüdyo ve tek katlı, farklı büyüklükte 56 daireden oluşan rezidansları, toplam alanı 11 bin metrekareye ulaşan dünyanın en tanınmış markalarının da yer aldığı 34 seçkin mağazası, 450 araç kapasiteli otoparkı, aralarında yerli ve dünyaca tanınmış, Konyalı, Cafe Nero, Spice Market, Pastorito, It is a Joke, Cafe City gibi, 6 kafe ve restoran bulunan yeme-içme mekanları ile şehrin merkezinde yeni bir kültürel değişime tanıklık ediyor.

 

Akaretler Sıraevler'de 1 Nisan 2008'de faaliyete geçecek olan W İstanbul, son yılların tüm dünyada en hızlı büyüyen lüks otel zinciri W Hotels Worldwide'ın Avrupa'daki ilk oteli olacak. W İstanbul'da aralarında birçoğu kendi bahçelerine sahip suit ve dubleks suit odaların da yer aldığı toplam 137 oda bulunuyor. Ünlü Şef Jean-Georges Vongerichten'ın "Spice Market by Jean Georges' " adlı restoranı da W İstanbul'un cazibesini artıran başka bir özelliği olacak.

 

Akaretler Sıraevler'de Cornelliani, Jimmy Choo, Bottega Venetta, Paul Smith, Marc by Marc Jacobs, Etro, Fred Perry, Haaz, Nux, Mandarina Duck, 1930 Antika, Tumi, Piaget, Chronos, Kent Optik, Damas, Stork gibi dünyanın en tanınmış ve seçkin markaları yer alıyor. Ayrıca, aralarında Sevan Bıçakcı, Vertu, Haremlique, Marc Jacobs, Sergio Rossi, Alberta Feretti, Marni, Lanvin, D-Squared ve Berlutti'de olduğu markalar Akaretler'deki ilk mağazalarıyla İstanbullularla buluşuyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.