• BIST 85.310
  • Altın 247,876
  • Dolar 6,0466
  • Euro 6,7481
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

AK Parti mucize bekliyor

AK Parti mucize bekliyor
Ak Parti'nin orta vadeli programı, mucize beklediğini ortaya koyuyor. TCMB’nin 10.6 enflasyon hedefi 2009 için 7.5 olunca program inandırıcı olmuyor
MURAT EMEN - EMEM&EMEN

" İki tür insan var" dermiş İndira Gandhi..
"İşi yapanlar ve yapılan işten kendilerine pay çıkaranlar."
Sonra da eklermiş..
"Ben daima birinci grupta yer alıp çalışmayı tercih ettim. Çünkü bu grupta daha az rekabet var."


HÜKÜMET GERÇEKLERDEN UZAKLAŞIYOR

AK Parti Hükümeti tarafından açıklanan orta vadeli program, hükümetin mucize beklediğini ortaya koyuyor. Yandaş ekonomistlerin bile %3.8"lik büyümeyi olumlu gördüğü günümüz koşullarında, planda büyüme hedefi %5.5 olarak belirlenmiş durumda. TCMB"nin 10.6"ya yükselttiği enflasyon hedefi de 2009 için 7.5 olarak belirlenirken  program inandırıcılığını yitiriyor.

Üretime yönelmek yerine, imar izinleri, imara açma, kamu ihaleleri, özelleştirme yolları ile belli iç ve dış çevrelere rant sağlamak hedeflenmiş durumda. Kalıcı, ekonomik yapıyı değiştirici işler yapmak yerine altgeçit-üstgeçit açılışları, alışveriş merkezlerinin , yandaşların klinik açılışlarının kurdelelerini kesmek ve toplu konut gibi olağan işler siyasetin gündemine oturmuş durumda.

Diğer yandan sanayi elektriğine %22 zam yapılması iş dünyasının tepkisine yol açıyor. Reel ekonomiyi çok etkileyecek bir karar. Bugün üretimde ve rekabette büyük zorluklar yaşayan, döviz ve yüksek faiz kıskacından sancılı reel sektör sinmiş durumda. Kafalara üretmenin yerini, AVM"ler, gayrimenkul yatırımları, rant düşünceleri yerleşiyor. Acaba Mısır"a mı taşınsak veya Çin"e mi gitsek diyen bir reel sektör gelişiyor. Yatırım beklediğimiz insanlar bu işleri yurtdışında yapmayı yeğliyorlar. Ama ülkenin işsizlik konusu hala çözümsüz.

Özal dönemini yaşamış bir aydın olarak, gün ekonomik seferberlik günü ama kimse farkında değil. Dönen çekler, kapanan fabrikalar ve iflaslara bakan yok. Reel sektör çaresizlik içinde. İster istemez ekonominin sahipsizliği akla geliyor. Hükümetin ve AKP"nin yanlışları konuşuluyor. Yetersiz ekonomik kadrolar gündeme geliyor. Makro olarak ekonomiye hakim olamayan bir iktidardan söz ediliyor. Sorunların hasıraltı edildiği veya , gündemin gerilerine itildiği intibaı hakim. Sn. Başbakan"ın siyaset içeren nutukları ekonomiyi gündemin dışına atmış durumda. Muhalefet ne yapıyor ? Aynı şeyler maalesef. Ekonomiyi gündeme taşıyamayan ve demogoji yapan bir muhalefet var.
Ülkeyi uyutan bir yandaş medya anlayışı gelişiyor. Kimse aynı gemide olduğumuzun farkında değil.

Bir tarafta Atatürk"ün bahşettiği hürriyetleri hazmedemeyen güdümlü bir zümre, türban takıntısı ile zaman öldüren ama Ahmedinecad"ın karısının fotoğrafını yorumlamaktan aciz insanlarımız. Diğer yanda polemik içinde, yapıcı olmaktan uzak çare üretmeyen ve zaman öldüren bir muhalefet.

Yaşar Nuri Öztürk Hoca"nın “Türkiye"yi kemiren İhanet- Allah ile Aldatmak” kitabını herkesin okuması gerekir.
“
Kuran, Allah ile aldatılmayın ihtarında bulunmasına rağmen Türk halkı, dinine olan derin saygısı yüzünden Allah ile aldatılıyor. Allah ile aldatmak, dini çıkar, koltuk, baskı, egemenlik aracı yapan bir sanayi koludur. İşin esası bakımından ne dini vardır ne de imanı. Onun dini imanı, tanrısı, ibadeti hep çıkarı ve hesabıdır.
Allah ile aldatanlar dokunulmaz, eleştirilmez bir “tahakküm teolojisi” oluşturmuşlardır. Türkiye"de bu teolojiyi egemen kılmak istiyorlar ve bunda da büyük ölçüde başarılı olmuşlardır. Bu bir haçlı-İngiliz siyasetidir. Atatürk bu şeytani siyaseti, ta 1920"de Müslüman dünyaya tanıtıyor; İngilizlerin siyasetinin “İslam"ı İslam"la yok etme siyaseti” olduğunu ilan ediyor. Allah ile aldatma zülmünün en ağırları kadın ve kadın hakları konusunda işlenmektedir. Türkiye"de bugün kadın, özellikle örtünme meselesinin istismarı aracılığıyla, Allah ile aldatan zümrelerin temel sömürü aracı olarak öne çıkarılmaktadır.

Türkiye"de sosyal devleti çöküşün eşiğine getiren sebeplerin başında Allah ile aldatanların yarattığı “sadaka kültürü” ve bu kültürün yarattığı” sömürü merhametçiliği” gelmektedir. AKP dönemi bu yıkıcı sebebin saltanat sönemini temsil etmektedir. Allah ile aldatanlar, iane çadırları ile yetinecek bir toplum özlemektedirler.

'AKP kapatılırsa 2001'deki gibi olmasa da ekonomi darbe yer!'

Reuters'ın yerli ve yabancı uzmanlara dayandırdığı analizine göre AKP'yi kapatma kararı çıkarsa 2001 krizindeki gibi olmasa da Türkiye ekonomisi ciddi yara alacak..

Reuters Haber Ajansı, AK Parti'nin kapatılması sonrasında ekonominin ağır yara alacağı öngörüsünde bulundu. Reuters'in yerli ve yabancı analistlerin görüşüne dayandırarak yaptığı analize göre AKP'nin kapatılması kararı 2001 krizindeki gibi olmasa da Türk ekonomisine büyük darbe vuracak. Haberde 2001 yılında yaşanan krizin Türkiye ekonomisinin yüzde 10'unu süpürdüğü ifade edilirken söz konusu dönemde işsizliğin arttığı faizlerin hızla yükselişe geçtiği ve liranın da değer kaybettiği anımsatıldı.

Reuters'in sorularını yanıtlayan Dankse Bank's Analisti Lars Christensen
"Türkiye piyasalarını bekleyen en büyük risk benim tahminlerime göre döviz kuru ve cari açık gibi görünüyor. Politik risk de bu etkileri artırıyor" görüşünü savunurken, haberde yıllık cari açığın 49 milyar doları bulduğu ve zirveye çıktığına işaret edildi.

UZMANLAR NE DEDİ?
Haberde görüşü alınan Credit Suisse ekonomisti Berna Bayazıtoğlu da Mayıs ayında Türkiye'nin IMF ile anlaşmasının sona ermesinin ardından yabancı yatırımcıların Türk piyasalarını dikkatle izlediğini kaydetti. IMF ile anlaşma sağlanmasının yaşanabilecek siyasi türbulansın şiddetini azaltabileceği savunulan haberde ayrıca IMF ile anlaşma konusunda henüz hükümetin kesin bir karar vermediği anımsatıldı. Analizde görüşüne yer verilen Ekspres Yatırım Baş Ekonomisti Güldem Atabay ise Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadelede kısmen yanlız kaldığına dikkat çekerek, "Bize göre hükümet bir yandan siyasi krizle uğraşırken Merkez Bankası'na gereken desteği veremeyebilir. Çünkü kendi sorunları ile meşguller" dedi.

ENFLASYON BEKLENİYOR
Bu hafta açıklanacak olan haziran ayı enflasyon oranları merakla bekleniyor. TCMB toplantısının özetine göre enflasyonda riskler devam ediyor. Gelecek oran piyasaları belirleyecek. Beklenen TÜFE"de 0.5-0.6 düzeyinde. Beklentilerin üzerinde gelecek bir oran özellikle bono piyasasını bozabilir. Bu durumda TCMB"nin faiz artırımını sürdüreceği tahmin ediliyor.
Bono bileşik faizleri önceki hafta gördüğü %22.50"li seviyelerini geçen hafta tekrar test etti.
Özellikle yabancı banka bilançolarına ilişkin menfi gelişmeler borsayı kötü etkilemişti. İçerdeki kapatma davası da eklenince durum iç açıcı gelmiyor.

Geçen hafta dövizde satış ağırlıklı bir hava vardı. 1.24 den 1.20"lere gerileyen doların bu hafta 1.20-1.25 trendinde gelişmesi bekleniyor.
Gerek ABD gerekse AB tarafından faiz artırımı gelebilir. 1.57"yi gören paritenin petrole bağlı hareketi sürebilir. Fiyatlar düşerse aşağı yönlü, aksi takdirde kısa vadeli olarak yukarı hareket beklenebilir.
Yurtdışı bu hafta da bilanço açıklamaları nedeniyle tedirgin geçmeye namzet. İçeride de açıklanacak enflasyon oranı gelişmelere yön verecek.
Tavsiye kısa vadeli ve YTL yatırımlara yönelmek. Piyasalarda özellikle gayrimenkul satışlarındaki durgunluk nedeniyle konut sektörüne yönelik stok alışlar dikkati çekiyor.

EMEN&EMEN
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.