• BIST 96.886
  • Altın 237,717
  • Dolar 5,8044
  • Euro 6,5207
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 11 °C

Aids Kongresine 25 bin kişi geliyor

Aids Kongresine 25 bin kişi geliyor
İstanbul, 2014 yılında yapılacak ve dünyadan 25 bin delegenin katılacağı 20.Uluslararası Aids Kongresi’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

İSTANBUL- İstanbul, 2014 yılında yapılacak ve dünyadan 25 bin delegenin katılacağı 20.Uluslararası Aids Kongresi’ne ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Akademik çevrelerin, sağlık kuruluşlarının, resmi temsilcilerin ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra konferansa 2,000’in üzerinde uluslar arası basın mensubunun katılımı bekleniyor.
Uluslararası AIDS Derneği- IAS, iki yılda bir düzenlenen 2014 yılı AIDS Konferansı’nı (20th International AIDS Conference – AIDS 2014 ) İstanbul’da gerçekleştirmek üzere İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu’na (ICVB) başvuruda bulundu. Özellikle Türkiye ve İstanbul’un coğrafi özelliklerinden ve daha önce Müslüman bir ülkede hiç gerçekleşmemiş olmasından dolayı 2014 AIDS Kongresi’nin özellikle İstanbul’da gerçekleşmesini istediklerini bildirdi.
Türkiye UNAIDS’in finansal donör ülkelerinden bir tanesidir. 2008’den bu yana toplam 3 milyon dolar katkıda bulunmuştur. Amerika, Fransa gibi ülkelerin katkılarının yanında çok küçük bir rakam olsa da Türkiye’nin içinde bulunduğu ülkeler sınıfında oldukça önemli görülüyor.

aids-kongresi-4.jpg

NİHAİ KARAR BEKLENİYOR

İstanbul, Nisan ayında başlayan adaylık sürecinde Melbourne ve San Paolo şehirlerini geride bırakmış ve Uluslararası AIDS Derneği Yönetim Konseyi tarafından 2014 kongresine ev sahipliği yapmak üzere bazı şartların kesinleşmesine bağlantılı olarak konfirme oldu. Dünyanın en büyük kongrelerinden biri olan 2014 uluslararası Aids kongresi için yöneticileri Unaids başkanları resmi görüşmeler için Ankara’ya geldi.
İlgili devlet bakanlıklarından ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden destek sözü alındı. Kasım ayının ilk haftasında Uganda’da yapılacak Yönetim Kurulu Toplantısı’nda İstanbul 2014 Uluslararası AIDS Kongresi’nin İstanbul’da yapılacağı resmen açıklanacak. Aday ülkeleri geride bırakarak kongre için öne çıkan İstanbul, kasım ayında sonuçlanması beklenen nihai kararı bekliyor.

aids-kongresi-3.jpg

KONGRE KENTİ İSTANBUL

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yapılan görüşmelerde Uluslararası AIDS Kongresinin İstanbul’a gelişinin kesinleşmesinde hükümet desteğinin çok önemli olduğu bir kez daha vurgulandı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile yapılan görüşmelerde AIDS Kongresiyle ilgili bilgi verilirken kongre şehirleri arasında dünya 7. liğini elinde bulunduran İstanbul’un bu konuda kendini kanıtladığı bildirildi.

BAKAN GÜNEY DESTEK VERİYOR
İstanbul’un Doğu Avrupa, Asya, Doğu Afrika bölgesinde çok önemli bir konuma sahip olmasının ve kongrenin ilk kez Müslüman bir ülkede yapılacak olmasının heyecanı paylaşıldı.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “ITO ve ICVB ‘nin çalışmalarını takip ettiklerini ve bu doğrultuda da kendilerinden beklenen desteğe tüm imkanlarıyla hazır olduklarını bildirdi. Turizm sektöründe THY-Türk Hava Yolları ile sürekli işbirliğinde bulunduklarının söyleyen Günay, ilgili kuruluşlar ve ulaşım desteği için THY ‘nin de hazır olacağını bildirdi.

aids-kongresi-2.jpg

DAVUTOĞLU İŞBİRLİĞİ SÖZÜ VERDİ

Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve eşi heyeti konutlarında kabul etti. Bakan AIDS hastalığının ve tedavisinin insanlık için önemine dikkat çekerek Somali izlenimlerini aktardı. Uluslararası AIDS Derneği 2010 – 2012 Başkanı Prof. Katabira “2014 Uluslararası AIDS Konferansı’nın bu alandaki en büyük bilimsel toplantı olacağını belirterek Türkiye’yi bu kongre için Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkelerine olan konumu ile önemli bir buluşma noktası olarak değerlendirdiklerini” ifade etti. Buna karşılık Ahmet Davutoğlu, “Kongrenin İstanbul’da yapılacak olmasından çok büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, gereken resmi taahhüt mektubunu memnuniyetle hazırlayacaklarını ve bunu ilgili diğer bakanlıklar ile de paylaşacaklarını” belirtti.

aids-kongresi-5.jpg

HIV VİRÜSÜNÜ BULAN NOBEL ÖDÜLLÜ BARRE GELDİ

HIV virüsünü bularak Nobel tıp ödülüne sahip olan Prof. Dr. Francoise Barre Sinoussi’de dönemin başkanı olarak heyette bulunuyordu. Uluslararası AIDS Derneği 2012-2014 Dönem Başkanı Prof. Dr. Francoise Barre Sinoussi , “Kongre ev sahipliği için birçok kriterlerinin olduğunu belirterek; gittikleri ülkenin siyasi desteği ve toplantıya sahip çıkmasının çok önemli olduğunun altını çizdi.”
Ayrıca, “ Türkiye’nin HIV virüsü ile savaşta çok başarılı olduğunu, siyasi desteği de arkasına alarak birçok önemli çalışma yürüttüğünü ve AIDS’i kontrol altına aldığını” söyleyen Prof. Dr. Sinoussi, 1983 yılında HIV virüsünü bularak Nobel tıp ödülünü alan AIDS konusunda dünyadaki en yetkin kişilerden biridir.

2016-2017 YILLARINDA ÇOK KONGRE YAPILACAK
ITO ve ICVB Başkanı Murat Yalçıntaş ; Kongre vadisinin tamamlanmış olması, Dünya Su Forumu, IMF ve NATO toplantıları gibi başarılı tecrübeler İstanbul’un yıldızını parlattığını söyledi.
Heyetin başkanlığı yapan İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) Başkanı Murat Yalçıntaş, ICVB olarak, dünyanın en büyük ve saygın kongrelerinden biri olan “Uluslararası AIDS Kongresi”ni Türkiye'ye getirmekten büyük mutluluk duyduklarını, İstanbul ve Türkiye için çok güzel bir iş yaptıklarını ifade etti. Bu kongreyi İstanbul'a getirmek için uzun zamandır çalıştıklarını anlatan Yalçıntaş, “ Bu çalışmaların sonucunda İstanbul'un, Melbourne ve San Paolo ile birlikte finale kalan üç kent arasında yer aldığını, daha sonra Uluslararası AIDS Derneği Konseyince 2014 kongresine ev sahipliği yapmak üzere seçildiğini” de sözlerine ekledi.
Heyetin ziyaretinin sebebini; kongrenin seçilen kentte yapılabilmesi için konseyin, söz konusu ülke hükümetinin onayı ve desteğini de aranması olduğunu belirten Yalçıntaş, Uluslararası AIDS Derneği üyesi ve 2012-2014 döneminde başkanlığını yapacak Prof. Dr. Francoise B. Sinoussi'nin de Türkiye'ye bu daveti almak üzere geldiğini söyledi.

İSTANBUL’DA GÖRÜŞMELER YAPILDI
Ankara ziyareti sonrası İstanbul’a da gelen Uluslararası AIDS Derneği yönetimi, İBB-İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Selamet ile bir araya geldi. Selamet “İstanbul’un kongre destinasyonu olarak geldiği nokta ve sağlık alanında da dünyanın önemli şehirlerinden biri haline gelmesinden bahsederken, bu kadar önemli bir tıp kongresinin şehrimizde gerçekleşmesine katkıda bulunmaktan büyük memnuniyet duyacaklarını ifade ederken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait tüm mekan ve imkanların 2014 Uluslararası AIDS Kongresi için kullanılması ve tahsisi konusunda her türlü desteği vereceklerinin” de sözünü verdi.
Kasım ayının ilk haftasında Uganda’da yapılacak Yönetim Kurulu Toplantısı’ nda İstanbul 2014 Uluslararası AIDS Kongresi resmen açıklanacak.

ÇALIŞMA HEYETİNE KATILANLAR ŞÖYLE

Françoise Barré- Sinoussi, Uluslararası AIDS Derneği/ International AIDS Society Başkan 2012-2014
Dr. Elly Katabira, Uluslararası AIDS Derneği/ International AIDS Society Başkan 2010-2012
Bertrand Audoin, Uluslararası AIDS Derneği/ International AIDS Society Direktörü
Mats Ahnlund,Uluslararası AIDS Derneği/ International AIDS Society Direktör Vekili
Dr. Murat Yalçıntaş, İTO ve TUGEV/ ICVB Başkanı
Yılmaz Tecmen, TUGEV- ICVB Başkan Vekili
Elif Balcı Fisunoğlu, ICVB Genel Müdürü

SAYILARLA / 2010 ULUSLAR ARASI AIDS KONGRESİ -

VİYANA
• Toplam 19.100 katılımcı;
- 14.325 Delege
- 825 ‘i Avusturya’ dan katılan delegeler
- 770 Gönüllü katılımcı
- 1.261 Medya mensubu
• 193 ülkenin temsili
• 848 bursiyer
• 10,831 özet sunumu yapıldı, 6.238 özet kabul gördü
• 248 oturum yapıldı
- 59 özetsiz oturum
- 79 atölye çalışması
- 110 özetli oturum
• 19 genel kurul konuşmacısı
• 18 özel oturum
- 151 Sergi
- 127 Satallite Meetings
- 10 Bilimsel ödül
- 12.324 Facebook fanı, 361 tweet, 8.550 #aids2010 tweet ve 48 blog mesajı
- 12.726 Beyanname imzalandı

Uluslararası boyutta 2 yılda bir düzenlenen AIDS Kongresi dünyanın en büyük ve önemli kongrelerinden birisi olarak biliniyor. 2006 yılında Toronto, 2008 yılında Meksiko City ve 2010 yılında Viyana’da düzenlendi. 2012 yılı kongresi Washington’da gerçekleşecek.

KONGRE VADİSİ HAZIRLANIYOR
Kongre için tüm Taksim kongre vadisinin kullanılacağı bildirildi. ICC- İstanbul Kongre Merkezi, ICEC- İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Askeri Müze
Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu, Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu, Hilton Kongre Merkezi’nin toplantılar için hazırlandığı belirtildi. AIDS kongresinin resmi acentesi “Congrex” halen İstanbul otellerinde 9672 oda tutuyor.

KONGRE TURİZMİNDE İSTANBUL (*)
Yıl Kongre
Sayısı Dünyadaki
sırası
2005 57 24
2006 73 15
2007 70 21
2008 72 17
2009 80 17
2010 109 7

EN BÜYÜK KONGRE KENTLERİ (*)
Sıralama Şehir Kongre Sayısı (2010)
1 Viyana 154
2 Barselona 148
3 Paris 147
4 Berlin 138
5 Singapur 136
6 Madrid 114
7 İstanbul 109
8 Lizbon 106
9 Amsterdam 104
10 Sidney 102
(*) ABD kentleri dışında Kaynak: ICCA
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.