• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 10 °C

Ağaoğlu'na yıkım şoku!

Ağaoğlu'na yıkım şoku!
Ağaoğlu'nun My Prestige konutları hakkındaki şikâyetler üzerine yapılan incelemede ruhsat ve eklere aykırı imalatlar tespit edildi.

Ali Ağaoğlu'nun My Prestige'i için yıkım kararı alındığı ortaya çıktı

Ağaoğlu'na yıkım şoku!

İdris Naim Şahin'in görevden alınmadan bir gün önce verdiği yanıtla ortaya çıktı.

İSTANBUL- İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin'in MHP Milletvekili Durmuşali Torlak'a, görevden alınmasından bir gün önce verdiği yanıtta, Ali Ağaoğlu'nun My Prestige projesi için yıkım kararı alındığına ilişkin açıklama yaptığı ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri’nin yıkım ve para cezası kararına sebep ise My Prestige konutlarına ilişkin yapılan şikâyetler üzerine yapılan incelemede ruhsat ve eklere aykırı imalatlar tespit edilmiş olması.

19 Ocak'ta MHP Milletvekili Durmuşali Torlak tarafından o zamanki İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'e yönelttiği 7/9490 sayılı yazılı soru önergesine 23 Ocak 2013 tarihinde gecikmeli yanıt veren İdris Naim Şahin, sözkonusu proje ile ilgili para cezası ve yıkım kararının Belediye encümeninin 2011 tarihli kararları gereği alındığını bildirdi. Mahallinde sonradan yapılan incelemelerde yapılarda ruhsat ve eklere aykırı yapılmış imalatların düzeltildiği, kusurların giderildiği ancak binanın içinde kullanım alanının büyütüldüğü belirlendi. Şahin, “İBB’nin 2011 tarihli yazısına istinaden binanın mahallinde yeniden yapılan incelemede binanın zemin katında bulunan dükkânların birleştirildiği, ortak alanlara taşma olduğu, yeniden kısmi asma kat yapıldığı, bodrum kattaki dükkânların otopark bölümünü de kullanarak kullanım alanlarının büyütüldüğü tespit edilmiştir” dedi. Şahin, “24.1.2012 tarihinde yeniden yıkım yapılmak üzere bina mahalline gidildiği ancak söz konusu işletmelerin işgalli olması nedeniyle yıkımın gerçekleştirilemediği, ayrıca ilgililerin 26.1.2012 tarihinde İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne başvurdukları ancak tadilat projeleri onayının yapılmadığı yapının yıkımı ile ilgili yasal işlemlerin devam ettiği anlaşılmıştır” diye ekledi.

Şahin'in yanıt yazısında şu ifadeler yer aldı:

Savcılığa suç duyurusunda bulunuldu "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın 12.10 2011 tarihli yazısına istinaden binanın mahallinde yeniden yapılan incemede binanın zemin katında bulunan dükkanların birleştirildiği ve ortak alanlara taşma olduğu yeniden kısmi asma kat yapıldığı, bodrum kattaki dükkanların otopark bölümünü de kullanarak kullanım alanlarının büyütüldüğünün tespit edildiği 13.10. 2011 tarih ve 10/11-12-13-15 sayılı yapı tatil tutanakları düzenlendiği 3194 sayılı imar kanununun 32. ve 42. maddelerine göre 22.11.2011 tarihli Encümen Kararları alınarak ilgililere 19.11.2011 tarihinde tebliğ edildiği ayrıca TCK'nın 184. maddesi gereği işlem yapılması konusunda mal sahibi hakkında 1/A (144-145-146); 1-B/1 , 1-B/2 kapı sayılı yerlere ilgili ayrı ayrı 28.12.2011 tarih ve 294578 sayılı (dükkanlar hakkında) yazıları ile Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğu, bahse konu yapı tatil tutanağında belirtilen kusurların binaya ilave bir yapı yapılması ile ilgili olmayıp sadece bina alanı içerisindeki kullanımlarla ilgili olduğu anlaşılmıştır.

Söz konusu yer ile ilgili Belediye Encümeli tarafından alınan yıkım kararının uygulanabilmesi amacıyla alt yapı hizmetlerinin kesilmesi için İSKİ ve AYEDAŞ kurumlarına yazılar yazıldığı, Ruhsat Denetim Müdürlüğü'ne Encümen Kararları ile ilgili bilgilendirme yazısı yazıldığı ve işletmelerin açma ve çalışma ruhsatlarının iptal edildiği anlaşılmıştır.

Daha sonra Fen İşleri Müdürlüğü ile 19.12.2011 tarihli yazışma doğrultusunda 24.01.2012 tarihinde yeniden yıkım yapılmak üzere bina mahalline gidildiği ancak sözkonusu işletmelerin işgalli olması nedeniyle yıkımın gerçekleştirilemediği ayrıca ilgililerin 26.01.2012 tarihli yazı ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'ne başvurdukları ancak tadilat projeleri onayının yapılmadığı belirlenmiştir. Söz konusu yapının yıkımıyla ilgili yasal işlemlerin devam ettiği, alt yapı hizmetlerinin kesilmesi ve tahliyenin gerçekleşmesini müteakip yıkımın gerçekleştirileceği anlaşılmıştır."

RN
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.