• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 20 °C

Afyon'un şifasını dünyaya sunacak

Afyon'un şifasını dünyaya sunacak
Alila Termal Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ali Acar, Afyon'un termal sularından faydalanarak Avrupa'nın en büyük termal kompleksini kuruyor.

AFYON- Alila Termal Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Ali Acar, Avrupa'nın en büyük termal kompleksini kuruyor. Acer, Afyon'un termal sularındaki şifayı insanların hizmetine sunmak için kolları sıvadı.
Son yıllarda giderek popülaritesi artan sağlık turizmi, termal yatırımlarını da hızlandırdı. Daha çok deniz turizmine yatırım yapan turizmciler, sağlık turizmine ilginin artmasıyla termal kaynaklara yöneldi. Bu alandaki yatırımlar, şifalı su kaynakları bakımından zengin olan Afyonkarahisar'da yoğunlaşıyor. Bölgedeki 5 bin olan yatak sayısı, yeni yatırımlarla 10 bine çıkacak. Yaptığı yatırımlar ve öncülük ettiği projeler dolayısıyla termalin duayeni olarak bilinen Alila Termal Turizm Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Acar, Avrupa'nın en büyük termal kompleksini kuruyor. Alila Wellness Park adıyla inşa edilecek tesis, 127 bin 500 metrekare alan üzerinde bir adet beş yıldızlı, bir adet dört yıldızlı termal otel, 150 suit daire, 30 ultra lüks villa ve 32 residence daireden oluşacak.

Ali Acar, Afyonkarahisar'da gerçekleştireceği projeyi anlattı.

-Türkiye ve dünyada termal turizm hızla gelişiyor. Sektörün duayeni ve söz sahibi olarak Türkiye'deki termal su kaynakları ve termale dayalı turizm için neler söylersiniz?

Söylediğiniz gibi dünyada ve ülkemizde termal yer altı sularına dayalı tatil ve şifa turizmi hareketi her geçen gün daha büyük boyutlara ulaşıyor. Ülkemizde tespit edilen termal su kaynakları hacim ve kapasite olarak dünyada 7'inci sırada yer alıyor. Yani bu demektir ki, Türkiye termal turizm sektöründe muazzam bir imkan ve fırsatlara sahiptir. Fakat ne acıdır ki, bu kaynakların turizme çevrilmesinde aynı başarıyı gösteremiyoruz. Hatta diyebilirim ki, termal turizm sektöründe dünya liginde en alttaki takımlardan biriyiz. Tabloya bakıyorsunuz, Macaristan, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya jeotermal kaynaklar olarak Türkiye'nin çok çok gerisinde olmalarına rağmen, dünyada ön sıraları işgal ediyorlar. Bunun yanında jeotermali kullanan ülkeler arasında Japonya'ya bakıyorsunuz, japonlar termal suyu günlük yaşantılarının bir parçası haline getirmişler. Türkiye'de de son on yıldan beri jeotermal suların turizm yatırımlarına dönüştürülme hamlesi başladı. Bu konuda büyük gelişmeler kaydedildi. Örneğin; Deva A.Ş. olarak projelendirip kurduğum Avrupa'nın bilinen en büyük ve modern termal SPA otelini sonradan ortağım olan Ali Korkmaz bey ile birlikte hizmete açtık. Yine özellikle Afyon bölgesinde sektörde hatırı sayılır kalite ve büyüklükte en az dört tane beş yıldızlı termal otel ve tesis kuruldu. Gelişmeler olumlu yönde, ancak tesislerimizin çok azı dünya standartlarına uygun.

-Afyonkarahisar deyince akla hemen termal Kaplıcalar geliyor. Afyon'un bu yönüyle Türkiye'deki yeri nedir?

Aslında ülkemizin hemen her bölgesinde zengin jeotermal kaynakları var. Fakat Afyonkarahisar'ın tektonik yapısı üzerinde yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre, Türkiye'nin hatta dünyanın en yoğun ve kaliteli termal kaynakları bu bölgede bulunuyor. Avrupa standartlarına göre 1 litre suda 1 miligram mineral eriyik varsa termal su olarak kabul ediliyor. Afyon bölgesindeki termal sular litrede 3-4 mg mineral eriyik içeriyor. Bununla birlikte asıl enteresan olan Avrupa'da 50lt/sn debi olan bölgeler termal havza olarak nitelendiriliyor ve oteller kurulabiliyorken Afyon bölgesinde 700lt/sn termal su debisi mevcut. Bu potansiyelle Afyonkarahisar bölgesinde yüzlerce termal tesis ve otel kurulabilir. Termal su sıcaklığında da Afyon çok şanslı bir bölge. Bu imkanlarla Afyonkarahisar dünyanın termal merkezi yapılabilir.

-Biraz da kendi projenizden bahseder misiniz? Alila fikri nasıl ortaya çıktı?

Daha önce Afyon'da kurulmasında bizzat yer aldığım ve ortaklığını da yaptığım otelden farklı bir konsept kurmak için ayrıldım. Uzun zamandır ufkumda çok daha modern ve insana hizmete dayalı bir tesis vardı. Bu tesis hem bir otel, hem de tatil ile beraber sağlıklı yaşam merkezi olsun istedim. Üstelik insanımız bu hizmetlerin tümünden ister günlük konaklamayla isterse "her şey dahil' tatil satışı ve hisse tapulu gayrimenkul satışı tarzında yararlanabilsin. Bu amaçla kolları sıvadık. Belediye yetkilileriyle görüşerek kaplıca bölgesinde tüm tesislere en hakim ve en yüksek konumda olan İnaz tepelerinde yaklaşık 130 bin metrekare araziyi satın aldık. Buraya Avrupa'nın en büyük termal kompleksini inşa edeceğiz.

-Yeni konseptinizde ne gibi özellikler ve avantajlar olacak? İnsanların bu kadar çok tesis arasında sizi tercih etmesi için neler vaat ediyorsunuz?


Alila Wellness Park'ın kuruluşundaki ana felsefe ve slogan "hizmetin yeni adresi'. Her çalışmamız her planımız bu felsefeye dayalı olacak. Diğer tesislerden en önemli farkımız bu olacak. Gayemiz hizmet, insana hizmeti Hakka hizmet olarak algılıyoruz. Termal tesislerin asıl kurulum amacı insanların sağlıklı yaşamı içindir. Termal tesislerin Avrupa ve dünya ülkelerindeki asıl fonksiyonu sağlıktır. Oysa Türkiye'deki termal tesislerde ağırlık eğlence ve tatildir. Sağlık ve şifa çok arka planda düşünülür. Fakat biz Alila olarak tesislerimizde insanlara hem sağlık ve şifa hem huzurlu bir tatil ve dinlenme hem de yüksek nitelikli sosyal tesislerimizle eğlenme imkanları sunacağız. Sağlık alanında oldukça fonksiyonel bir tesis olmasını istiyoruz. Bütün çalışmalarımızı buna göre yapıyoruz. İnsanların alternatif tıp ve aroma terapiyle burada tanışmasını istiyoruz. Alanında uzmanlaşmış doktor ve profesörlerin denetiminde insanlarımızı sentetik ilaçlar kullanmadan tamamen naturel bir ortamda şifalı sular ve bitkilerle iyileşmelerini sağlayacağız. Bu amaçla Türkiye'de ve dünyada isim yapmış özellikle Rusya ve Kafkas bölgelerinden kariyer sahibi alternatif tıp ve aroma terapi uzmanlarını getireceğiz. Çeşitli romatizmal rahatsızlıklar, kadın hastalıkları, cilt rahatsızlıkları gibi konularda insanlarımıza doğal tedavi imkanlarını sunacağız. Sağlık sorunu olmayan insanlara da doğru beslenme seminerleri vereceğiz.

-Sağlık hizmetlerinizin dışında ne gibi aktiviteleriniz olacak?

Müşterilerimizin güzel vakit geçirmesi, yılın stres ve yorgunluğunu gidermelerini sağlamak için çeşitli aktiviteler hazırlıyoruz. Hem hanımlar, hem de beyler için ayrı ayrı rahat edebilecekleri havuzlar, banyolar, aquapark su eğlenceleri, tenis kortları, masa tenisi, mini futbol ve voleybol, basketbol alanları planlıyoruz. Otellerimizin içinde küçük, orta ve büyük gruplar için toplantı ve kongre salonları yer alacak. Bu salonlarda son teknolojiye uygun multimedya iletişim imkanları sunacağız. Sosyal aktivitelere yönelik yeşil alanlar oldukça yoğun bir biçimde yer alacak.

-Projede iki ayrı otel de yer alıyor. Peki "herşey dahil' satış ve hisse tapulu gayrimenkul alanlar otel konforundan nasıl yararlanacaklar?

Evet Alila'da hem iki adet termal otel hem de 70 ve 97 metrekarelik VIP suit ve Family suit daireler yer alacak. Üç ve beş katlı bloklarda hisse tapulu gayrimenkul satışı ve dört yıldızlı otelimizde herşey dahil tatil satışı yapılacak. Otellerimizin biri yaklaşık 40 bin metrekare içinde müstakil beş yıldızlı termal ve sağlık oteli olarak hizmet verecek. Diğer otelimiz de dört yıldızlı olacak ama beş yıldız hizmet imkanlarıyla donatılacak. Her şey dahil tatil satışı ve hisse tapulu gayrimenkul satışı sahipleri, hem kendi binalarında oturacaklar hem de oturdukları binaların altındaki termal tesislerden ve aktivitelerden faydalanacaklar.


Ülkemizin değişik yerlerinde ve şehrimizde birçok yeni devre-mülk tesisler yapılıyor. Vaat edilen sosyal tesislerin bir kısmını bulamayan insanlar hayal kırıklığına uğruyor. İşte biz bu hayal kırıklıklarına imkan vermek istemiyoruz.

Kaynak: Samanyoluhaber.com

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.