• BIST 104.862
  • Altın 230,076
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 8 °C

ADRO'dan tarihi proje

ADRO'dan tarihi proje
ADRO Başkanı İsa Akdağ: Kilikya Korsanlarından Kilikya Azizlerine seminerlerine katılacak rehberler fark yaratacaktır.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
SİİRT
-Adana Rehberler Odası-ADRO Başkanı İsa Akdağ, Klikya Bölgesi'nin güçlü bir turizm potansiyeli bulunduğunu belirterek “Akdeniz bölgesindeki turizm hareketini Adana’ya ve bölgeye çevirecek tarihi bir proje geliştiriyoruz. Adana rehberlerin girişimiyle turizmde hak ettiği yeri alacaktır” dedi.

isa-akdag-adro-5.jpg
Adro Başkanı İsa Akdağ, Eski Müsteşar Kamil Yüceoral, Türsab Başkan Adayı, Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak, Siirt Valisi Ahmet Aydın, İstanbul Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Siirt AKP Milletvekili Afif Demirkıran, Başbakanlık Müşaviri Hamdi Şengel, Siirt Kültür ve Turizm İl Müdürü Cengizhan Başaran

isa-akdag-adro-2.jpg
Siirt Dilek Turizm sahibi Ekrem Üney, Cevahir İstanbul Asia Genel Müdürü Ali Can Aksu, Adro Başkanı İsa Akdağ, Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak, İstanbul Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve bölgenin seyahat acente sahipleri

isa-akdag-ahmet-aydin.jpg
Siirt Valisi Ahmet Aydın, Adro Başkanı İsa Akdağ'a "Bölgemiz turizmi için tecrübeli rehberlerin desteğine ihtiyacımız var" dedi.

isa-akdag-adro-misbah.jpg
 İstanbul Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Adro Başkanı İsa Akdağ'a
"Türkiye'nin dünyaya tanıtımı için herberler önemli görev yapıyor" dedi.


isa-akdag-adro-1.jpg
Adro Başkanı İsa Akdağ, Başbakanlık Müşaviri Hamdi Şengel, Türsab Başkan Adayı Emin Çakmak ve seyahat acenteleri sahipleri

Siirt Valiliği tarafından düzenlenen “Tillo Eğitim ve Bilim Günleri”ne çağrılan Adana Rehberler Odası-ADRO Başkanı İsa Akdağ, burada yaptığı görüşmelerde Siirt’in Adana turizmi için önemli olduğunu söyledi. ADRO’ya kayıtlı üye 135, bölgede ise 150’yi aşkın rehber bulunduğunu belirten İsa Akdağ, 11 Mart 2013’te 6326 sayılı kanunla kamu kurum niteliği kazandıklarını ve 1 Mayıs’ta yapılan seçimler sonrası üye sayısını artırdıklarını söyledi. İsa Akdağ, ADRO’nun Çukurova Bölgesi'nde Mersin, Osmaniye ve Adana'yı kapsadığını bildirerek “Yeni üyeler bekliyoruz” dedi.

isa-akdag-adro-2a.jpg

KİLİKYA KORSANLARINDAN, KİLİKYA AZİZLERİNE

ADRO Başkanı İsa Akdağ “Likya bölgesi kadar önemli Kilikya bölgesinde tarihi bir projeyi hayata geçiriyoruz” dedi.
İsa Akdağ, Kilikya projesinin gelecekte yeni bir destinasyon ve yeni rotalarla hem turizm firmalarının; hem de rehberlerin yüzünü güldürecek yeni bir istihdam olacağını belirterek “Kilikya bölgesini turizme hazırlamak için bölgede aktif rol oynayacak; bölgenin bu sektördeki aktörleri olan profesyonel turist rehberlerimizi bölgede uzmanlaştırmak istiyoruz. Bunun için çok yakında Kilikya uzmanlaşma seminerleri başlatacağız” dedi.

isa-akdag-adro-4a.jpg

FARKLI DESTİNASYON VE ANLAYIŞ SUNUYORUZ

Bölgeyi dini, tarihi, kültürel, coğrafik ve flora-fauna açısından bir bütün olarak gördüğümüz için bölgeyi her anlamda, tam donanımlı rehberleri uzmanlaştırmak için tarihi bir projeye imza atıyoruz. Böyle bir projeye başlamadan önce her alanda geniş çaplı araştırmalar yaptık. Incoming yapan bir çok firmayla görüştük ve şunu gördük: Yeni rotalar, yeni destinasyonlar arayışı içinde olduklarını gördük. Daha önce yaptıkları Antalya-Pamukkale-Kapadokya rotasına alternatif olarak biz onlara farklı bir destinasyon, farklı bir bakış sunduk.
Hali hazırda yapımı devam eden, bölgenin en büyük havalimanı olacak olan Çukurova Havalimanı’nın bitirilmesini takiben, firmalar gruplarını Çukurova Havalimanı’na indirip; iki gün Kilikya bölgesi yapıp, Gülek Boğazı’ndan Kapadokya; Kapadokya’dan Pamukkale’ye, oradan da Antalya Havalimanı’ndan uğurlayacaklar.

isa-akdag-adro-7a.jpg

BÖLGEYİ MARKA HALİNE GETİRMEYİ PLANLIYORUZ

Yapacağımız seminerin Kilikya Korsanlarından Kilikya Azizlerine diye adlandırmamızın sebebi; bölgenin çok eski bir tarihe sahip olması, korsanlardan Roma’ya; Bizans, Arap, Ermeni, Selçuklu, Osmanlı ve Türk tarihiyle yoğrulmuş bir bölgenin, korsan tüccarların bölgeyle yapmış olduğu ticaretten; bölgede Ermeni tüccarların Müslümanlarla ticaretinden; Hristiyanlığın bölgede yayılması, bölge azizleri (Aya Tekla, Aziz Paul, Aziz Pierre), Arap akınları ve İslamiyet gibi temel konuların yanında; bölgenin flora-faunasını da harmanlayıp bölgeyi bir marka haline getirmeyi planlıyoruz.
Anamur’dan Silifke’ye; Kilikya’nın Efes’i olan Uzuncaburç’tan Kanlıdivane’ye, Mersin’den Tarsus’a, Adana’dan Hititler’in doğu kalesi olan Karatepe’ye; Anavarza’dan Kozan’a, Misis’ten Payas’a adım adım Kilikya keşfine çıkıyoruz. Bu seminerlere katılacak meslektaşlarımız fark yaratıp aranan rehberler olacaktır.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.