• BIST 116.603
  • Altın 172,438
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 7 °C

Acentelerin uçak bileti isyanı

Acentelerin uçak bileti isyanı
Uçak bileti satan acenteler Dinamik Stok , Corporate ve havayolu internet sitelerinde özel fiyat uygulamaları ile APJC Uygulamalarına dur demek için toplanıyor

İSTANBUL - IATA ve Non IATA olan uçak bileti seyahat acenteleri başta THY olmak üzere tüm havayollarının getirdiği uygulamalara karşı isyan bayrağı açıyor. Şubat ayında gerçekleştirilen ısrarla açıklanması talep edilen “APJC tutanakları”nın sektörden gizlendiğini belirten seyahat acenteleri TÜRSAB görevini yapmadığı için çözüm üretmek üzere direniş hareketi başlattı.

Tursapnet üzerinden yapılan açıklamada “Dinamik Stok , Corporate ve yeni uygulamaya konan havayolu internet sitelerinde özel fiyat uygulamaları ile APJC Uygulamalarına dur demek için hepinizi toplantımıza bekliyoruz” denilen duyuruda ““Önceden kazanılmış haklarımızı, başta TÜRSAB başkanı ile uçak biletinden sorumlu yönetim kurulu üyesi ve diğer yönetim kurulu üyelerinin beceriksizliği, iş bilmezliği yüzünden, tek tek kaybetmeye devam ediyoruz” denildi.

TÜRSAB’ın acentelerin yanında olmadığı ve soruna çözüm üretmek adına en küçük bir gayret göstermediğini belirten seyahat aceteleri “IATA ve Non IATA olan uçak bileti seyahat acenteleri değerlendirme toplantısı”adı altında Ardasa Turizm sahibi Uğur Hacıalioğlu, Glory Turizm sahibi Selma Yılmaz’ın öncülüğünde bir araya geliyorlar.

Duyuruda , “TÜRSAB Yönetim Kurulu üyeleri ve IATA komitesi çalışmaları ile uçak bilet sorunlarının çözülemeyeceği artık anlaşılmıştır. Türsab Başkanı ilgilenmezse ve çözümü gerçekten istemezse sorunlarımızın çözülemeyeceğini geçen 19 yılda işimizi ve sağlığımızı hatta itibarımızı kaybederek öğrendik.
Iata ve Uçak bileti satan Seyahat acenteleri olarak mevcut sorunlarımızı görüşmek ve önümüzdeki yeni dönem politikalarımızı belirlemek üzere 02 Haziran 2017 tarihinde saat 14:30-17:00 arası Taksim Grand Oztanık otelinde yapacağımız çalışma toplantımıza sizleri de davet ediyoruz”denildi

Duyuru şöyle:

Değerli Meslektaşlarımız,

Uçak bileti satan, IATA yada NON IATA seyahat acenteleri olarak yaşadığımız en büyük ekonomik krizde işyerlerimizi ayakta tutmak için mücadele verirken kendi meslek örgütümüzün iş bilmezliği ve ilgisizliği yüzünden gelirlerimiz anlamında her gün darbe üzerine darbe yiyoruz.

2015 Yılında azınlık oyları ile seçilen Başaran Ulusoy yönetimi üyeleri sektörün haklarını korumak yerine, havayolları ile yaşadığımız haksız rekabeti bizler gibi izlemekte ve bu iş bilmezlikleri sayesinde sektörün kayıpları her geçen gün büyümektedir.

Başta Milli havayolumuz THY 'nın seyahat acentelerini dışlayan kampanyaları olmak üzere bütün havayollarının Seyahat Acenteleri aleyhine olan uygulamalarına karşı hiçbir tepki vermeyerek Seyahat Acentelerinin ekonomik kayıplarına yol açmaktadırlar.

Karşılıklı görüşmeler ile çözülebilecek en basit sorunları dahi çözmekten uzak bir tutum sergileyen Türsab yönetimi iş ilişkisinde bulunduğumuz hava yolları şirketleri tarafından ciddiye alınmamaktadır.

Türk Hava Yolları’ nın kendi internet sitesi ve çağrı merkezinden alınan biletlerde iki katı mil uygulaması, iadelerde 15 USD servis bedeli uygulaması, Pegasus Havayolları, Atlas Global, Onur Havayolları' nın ekonomik promosyon uygulamasını seyahat acentelerine uygulatmaması, Lufthansa Havayolları' nın GDS ' ler de 16 USD fazla uygulaması gibi teknik sorunları dahi çözmekten aciz bir durumdadırlar.

Bunların yanında 2015 seçimlerinde seçim kitapçıklarında ;

1) Uçak bileti satan üyelerimizin yaşamakta oldukları haksız rekabeti önlemek için hava yollarının internet ortamındaki fiyatlarıyla, acenta satış programındaki fiyatları eşitlemek amacıyla yapılan çalışmalarımızı, hem devlet kurumları hem de havayolları nezdinde yoğun ve ısrarla, gerektiğinde hukuksal yollardan sürdürmeye devam edeceğiz.

2) Havayolu bilet satışlarımızdaki hizmet bedellerinin her yıl tefe/tüfe’ ye endeksli olarak artmasını sağlamak için etkin çalışma yapacağız.

3) Bankaların müşterilerine kredi kartı puan veya milleriyle uçak bileti satışı yapmalarını engelleyeceğiz.

UÇAK BİLET SATIŞLARI altında yayınladıkları seçim bildirisinde hiçbir sorunumuzu çözemedikleri gibi ayrıca sektörün başına yeni sorunların açılmasına seyirci kalmışlardır.

İç hatlarda ''Dinamik stok'' uygulaması adı altında birebir teminata geçilmiş ve Dış hatlar içinde birebir teminat uygulamasının 2018 yılı başında uygulanması en son toplanan APJC toplantısında Acenta tarafı olarak iyice düşünülmeden, sektöre danışılmadan kabul edilmiştir.

Halen Şubat ayında gerçekleştirilen ısrarla açıklanmasını talep ettiğimiz APJC tutanakları yayınlanmamış ve sektörden gizlenmektedir..

Yeni bir APJC toplantısı düzenlenerek sektör ile paylaşılmadan sadece birliğimiz adına katılım sağlayan AJPC üyelerinin oluru ile kabul edilen karardan vazgeçin isteğimiz ise ısrarla duymamazlıktan gelinmektedir.

Takdir edersiniz ki yaşadığımız en büyük krizde birebir teminat olmadan hangi banka bize teminat mektubu verip DBS kredisi açacaktır?

Sektör üyesi bizler 2018 yılında nasıl mevcut teminatlarımızı iki yada üç katına çıkartacağız?

400.000 usd teminatı olan seyahat acentesi en az 800.000 usd teminat mektubunu nereden ve nasıl bulacaktır?

Dinamik stok uygulamasına diş hatlarda da geçilmesi Türkiye turizmine yurtdışından gelen grupların biletlerinin kesilmesine de kesinlikle darbe vuracaktır.

Dinamik stok sistemi ile teminatı artan IATA seyahat acenteleri çalıştıkları Non-iata seyahat acenteleri ile vadeli çalışma biçimlerini değiştirip, peşin ödemeye geçecektir.

Kısa dönemli vade uygulayarak elimizde tuttuğumuz kurumsal müşterilerimizin bizler yerine mobil uygulama ve internet portallarına kaptırılması sonucunu doğuracaktır.

Havayolları kendi internet sitelerinden düşük hizmet bedeli ile veya hiç hizmet bedeli almadan uçak bileti sattığı için münferit yolcularımızı havayollarının internet sitelerine ve global fiyat alan birkaç toptancı internet portalına kaptırdık.

Şu anda elimizde kalan tek müşteri ''Kurumsal Müşteri'' olmasına rağmen Havayollarının corporate programlarına seyirci kalınmış ve havayollarının doğrudan müşterilerimize gitmesine müsade edilmiştir.

Bu seyahat acentelerini dışlayan programların sonucunda THY-Yapı Kredi Bankası işbirliği ile Corporate Kart çıkartılmıştır.

Türk Hava Yolları % 5 iç ve diş hatta indirim, yurt dışı başlangıçlarda % 10 indirim, CIP salonu girişi ve vade farksız 3 taksit uygulaması ile kurumsal müşterilerimizin seyahat acenteleri yerine doğrudan internet üzerinden bilet satın almalarını yerleştirmeye çalışmaktadır.

Nasıl Türk Hava Yolları kendi internet sitesi ve çağrı merkezinden alınan biletlerde iki katı miles&smiles puanı alınıyorsa çok kısa bir zaman sonra bu indirimler ve CIP girişleri sadece THY internet den yapılacak satışlar için geçerlidir kuralı getirilecektir.

Bu kartın kullanımında hizmet bedeli dahil değildir ve Türk Hava Yolları’ web sitesinde mevcut hizmet bedeli yine bu dönemde 25 eur dan 55 tl 'na indirilmiştir.

Yapılan bu indirimle tarihinin en derin krizini yaşayan ülkemizde seyahat acenteleri de Kurumsal müşterilerine bu fiyat dan satış yapmaya zorlanmaktadır.

Corporate Club Kartının kullanımı başta Rekabet yasasına ve 1618 Sayılı Seyahat acenteleri kanununa aykırı olduğu bilinmesine rağmen yine Türsab yönetimi tarafından ses çıkartılmamış ve sessiz kalınmıştır.

Önceden kazanılmış haklarımızı, başta Başkan, Uçak biletinden sorumlu yönetim kurulu üyesi ve diğer yönetim kurulu üyelerinin beceriksizliği ve iş bilmezliği yüzünden, tek tek kaybetmeye devam ediyoruz.

Yönetim Kurulu üyeleri ve IATA komitesi çalışmaları ile uçak bilet sorunlarının çözülemeyeceği artık anlaşılmıştır.

Türsab Başkanı ilgilenmezse ve çözümü gerçekten istemezse sorunlarımızın çözülemeyeceğini geçen 19 yılda işimizi ve sağlığımızı hatta itibarımızı kaybederek öğrendik.

Iata ve Uçak bileti satan Seyahat acenteleri olarak mevcut sorunlarımızı görüşmek ve önümüzdeki yeni dönem politikalarımızı belirlemek üzere 02 Haziran 2017 tarihinde saat 14:30-17:00 arası Taksim Grand Oztanık otelinde yapacağımız çalışma toplantımıza sizleri de davet ediyoruz.

DİNAMİK STOK , CORPORATE,Yeni uygulamaya konan havayolu internet sitelerinde özel fiyat uygulamaları ve APJC Uygulamalarına dur demek için hepinizi toplantımıza bekliyoruz.

Saygılarımızla
Selma Yılmaz-Uğur Hacıalioğlu

Toplantı katılımınız için lcv ;
Selma Yılmaz 0532 2437798
Uğur Hacıalioğlu 0532 3323489

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.