• BIST 105.268
 • Altın 163,674
 • Dolar 3,9702
 • Euro 4,6602
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 3 °C

Acenteler TÜRSAB’tan çare istedi

Acenteler TÜRSAB’tan çare istedi
TÜRSAB Güney Marmara BYK Başkanı Mehmet Akkuş başkanlığında 30 kişilik Bursa bölgesi seyahat acenteleri TÜRSAB’tan çıkış yolu istediler

İSTANBUL- Turizmdeki çökme nedeniyle orta ölçekli seyahat acenteleri büyük sıkıntı yaşarken TÜRSAB Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu, BYK Başkanı Mehmet Akkuş başkanlığında 30 kişilik Bursa bölgesi seyahat acenteleri İstanbul”da TÜRSAB Genel Merkezi”nin ziyaret ederek “Batıyoruz. Çıkış yolu bulun” dediler. Güney Marmara TÜRSAB BYK heyeti ile TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Genel Sekreter Çetin Gürcün ve Yönetim Kurulu Üyesi Davut Günaydın görüştü.

tursab-byk2.20170503131413.jpg

TÜRK TURIZMI BITIYOR

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile görüşerek turizmdeki bitişe son verecek bir çözüm bulunması gerektiğini söylediklerini anlatan Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş şunları anlattı: “Bursa’nın herbiri 30 yıllık seyahat acentelerinin sahipleri ile TÜRSAB’ı zeyaret ettik. Türkiye’nin turizminin satış ve pazarlamasında en önemli yere sahip olan seyahat acenteleri ve buna bağlı olarak profesyonel turist rehberleri ile otellerini sıkıntılarına zincirleme çözüm bulunması gerektiğini anlattık. Bizim derdimize haklarımızı korumakla görevli olan TÜRSAB çözüm bulmayacaksa kim bulacak? Türk turizmi bitiyor. Biterken arkasında yüzlerce aileyi de karanlığa sürüklüyor” dedi.

SURIYELILER IŞIMIZI ALıYOR
Mehmet Akkuş Bursa bölgesinin en büyük sorunlarından birinin kaçak turlar, olduğunu belirterek bu konuya çözüm bulunmadığını söyledi. Akkuş şunları anlattı: “Bölgemizde sayısı giderek artan kaçak tur var. Bunları engellememiz gerekiyor. Engellersek meslektaşlarımızın gelirleri ve kazançları daha artacak. Bursa, Arap turistler için önemli bir destinasyon. Şimdi Suriyeliler geldi. Arapça bildikleri için acentelerin elinden Arap turistin işini alıyorlar. Bandrol ve plaka düzenlemesinde sıkıntılar çok. En az iki yıl süreli verilmesini istiyoruz. Bandrol parası ödeyen acenteler, ayrıca bankaya havale parası ödüyor.

REHBERLERLE ÇOK BÜYÜK SıKıNTıLAR YAŞıYORUZ
Rehberlerle büşük sıkıntı yaşadıklarını anlatan Akkuş “Rehberler şu anda bizim patronumuz oldu. Bu işi biz yapıyorsak rehberlerin denetim yapmaması gerekiyor” dedi..

SEYAHAT ACENTELERİ SATIŞ İÇİN FUARLARA GİTMELİ
Dubai’de düzenlenen Arabian Travel Market 2017’nin özellikle Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden büyük oranda turist alan Bursa için çok önemli olduğunu anlatan Mehmet Akkuş, şunları söyledi: “TÜRSAB’ın Bursa bölgesi acentelerini öncülük ederek Dubai ATM Fuarı’na götürmesi gerekirdi. Can cekişen acenteleri oralara gitmek için gücü yok. TÜRSAB Kalkınma Ajansı, bakanlık ve THY ile işbirliği içinde Arap ülkelerinden turist alan bölge acentelerin bu fuarda fırsat tanımalıydı. ATM’de Arap turistin yeni tendi olan Rize, Trabzon bölgesi Kalkınma Ajanslarınla temsil edildi. Bu gibi fuarlara Türkiye’nin satış ve pazarlamasını yapan seyahat acentelerini katılarak, dinemik satış yapmalarına fırsat verilmesini istiyoruz.”

KRİZDEN ÇIKIŞ TOPLANTILARI YAPILMALI
Mehmet Akkuş, TÜRSAB’ın kurumsal yapısını kullanarak soruna çözüm arayış toplantıları yapması gerektiğini belirterek şöyle devam etti: “Seçim zamanlarnda oy uğruna sarfedilen emek ve paranın bugünlerde daha güçlü olarak kullanılması gerekir. TÜRSAB’ın bugünlerde seçim zamanlarında yaptığı toplantalıran benzerini yaparak Türkiye’nin dört bir yanında bulunan seyahat acentelerin Lütfi Kırdar’a toplayarak ‘Krizden Çıkış’ veya ‘Arayış’ toplantıları yapması gerekir. Bu şekilde turizmin çektiği sıkıntılar kamu oyu ile paylaşılır ve yetkililer işin vehametini anlarlar.

tursab-byk4.jpg

TÜRSAB SESSIZ KALıNCA TURIZM GÜLLÜK GÜLISTANLıK SANıLıYOR

TÜRSAB ve diğer sivil toplum kuruluşları bu gibi toplantılarla birer baskı grubu oluşturarak hükümetin dikkatini çekecek hareketler yapmalılar. Sustukları için turizm güllük gülistanlık zannediliyor. Açıklanan istatistiki rakamlar ise gerçek dışı oluyor. Birileri birilerine yaranmak isterken olan turizmcilere oluyor. Bur çok turizmci sektörden çekildi ve başka işler arayışına girdi. Bu Türkiye’nin turizmdeki deneyimli kadroların ve milli servetinin heba olması demektir.”

BOOKİNG.COM’U KAPATMAK ZAMANSIZ VE  HATALI
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nin (TÜRSAB) başvurusu üzerine Türkiye'deki faaliyetleri durdurulan booking.com'a çok zor bir dönemden geçildiği zamanda yanlış yapıldı. Bu bir zamanlama hatasıdır. Yıllardır işleyen sisteme kimse dur demedi. Turizmin çöktüğü zaman ortaya çıkıp siyasi bir takım görüşlerle durun denildi. TÜRSAB bu oyuna gelmemeliydi. Bizim bilgimiz dışında portal kapatılınca birlikte çalıştığımız oteller ile karşı karşıya kaldık. Zaten kapımızı çalan yoktu, bu durumda düşman olduk ve kimse kapımızı çalmıyor. Bir de siz yaptınız diyenlere dert anlatmak zorunda kalıyoruz.

38 BYK SAVURGANLIK, 7 BÖLGEYE İNMELI, YETKİLER ARTMALI
TÜRSAB'ın Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, TÜRAB’ın 38 Bölge Yürütme Kurulu’na çıkmasının büyük bir hata olduğunu sözlerine ekleyerek “TÜRSAB böyle kritik bir dönemde milyonları BYK’ların ofis, araç ve diğer giderlere için savuracağına acentelerin aidatlarını almasın. Bizce TÜRSAb’ın BYK sayısı 7 bölge ile kısıtlanmalı. Sayı yükseldikçe BYK’ları yetkileri kısıtandı ve hiçbirşey yapamaz oldu. 18 acentenin bulunduğu bölgeye BYK yapılarak büyük savurganlık yapıldı” dedi.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.