• BIST 104.595
 • Altın 229,788
 • Dolar 5,4631
 • Euro 6,1893
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 2 °C

Acenteler rehberi sigortalayacak

Acenteler rehberi sigortalayacak
Araştırma ve Eğitim Genel Müdür Vekili Nusret Tutan’ın imzalı bildiriye göre turlarda görevli rehberler acentenin sigortalı elemanı olacak olmak zorunda

ANKARA- T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araştırma ve Eğitim Genel Müdür Vekili Nusret Tutan"ın imzalı bildiriye göre turlarda görevli rehberler acentenin sigortalı elemanı olacak olmak zorunda kalacak.

T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araştırma ve Eğitim Genel Müdür Vekili Nusret Tutan"ın imzalı 14.03.2009 tarih ve B.16.0.AGM.0.13.04.00.460.04.040.04-71644 sayılı yazısını Sosyal Güvenlik Kurulu dikkate aldığı takdirde Seyahat Acentelerinin turlarında görev alan tüm rehberler acentelerin sigortalı elemanı olmak zorunda kalacak.

Ekte rehber Turgut TÜR"e cevaben gönderilen ve Genel Müdür Vekili Nusret Tutan imzalı yazıda, Rehber Esnaf Statüsünde değildir denilmektedir. Buna göre rehberlerin serbest olarak çalışmaları mümkün olamayacak, sadece işçi sayılacak ve iş kanunlarına göre sınırlı süreli veya sınırsız süreli iş akdi ile seyahat acentelerinin çalışanı olmak zorunda kalacaklar.

Seyahat Acentelerine yüzbinlerce TL"lik yeni külfet.

Sosyal Güvenlik Kurumu inceleme başlatırsa 1 saatlik turunda SSK bildirimi yapılmamış rehberden dolayı seyahat acentesine 2.500 TL para cezası kesilebilecek. Özellikle gemi turları için rehber çalıştıran büyük acentelerin bir sezonda çalıştırdığı rehber sayılarına bakılacak olursa o acentelere yüzbinlerce liralık ssk primi ödeme zorunluluğu gelecektir.

Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli tespitleri yapamasa bile turlarda görev alan rehberler 1 saatlik turda dahi SSK bildirimi Acente tarafından yapılmadığı takdirde durumu mahkemeye ve Sosyal Güvenlik Kurumuna taşıyabilecek. Bu da daha büyük külfetler getirecek.

Rehberler için sevindirici bir durum mu?

Buna göre rehberler sadece SSK kaydı ile çalışabilecek, Acenteler SSK Primi yatırmak zorunda olacak, rehberler serbest çalışan olamayacak, rehberler SSK Primi veya SGDP Primi ödemekten muaf olacak. Efes, Ayasofya, Topkapı, Göreme Açık Hava Müzesi gibi yerlerdeki rehberler müze girişinde serbest olarak bekleyemeyecek. Müze girişleri seyahat acentelerine ihale veya tahsis edilir ise, rehberler bu acentelerin çalışanı olarak müze girişinde bekleyebilecek.

Şu ana kadar uygulama nasıldı?

Şu güne kadar uygulama üç şekildeydi;
1- Seyahat Acentesinin turuna çıkan rehber o acente ile sınırlı süreli veya sınırsız süreli iş akdi yapar (sınırlı süreli iş akdi yazılı olmak zorunda değildir, sözlü de olabilir), Acente rehberin SSK Primini yatırı ve bordro düzenlerdi.
2- Rehber Ticret Sicil veya Esnaf Sicil"e Vergi kaydı ile kayıt olur, serbest çalışan olarak rehberlik mesleğini icra eder. Seyahat Acentesinin turuna çıkar veya müze ve ören yeri girişinde bekler, münferit gelen turistlere rehberlik hizmeti verir. Rehberlik hizmeti sonunda Fatura keser, kendi Sosyal Güvenlik veya SGDP(Sosyal Güvenlik Destek Primi)"ni kendi yatırır ve vergi usul kanununa göre vergisini öder.
3- Vergi usul kanunun 155. maddesindeki Vergi Muafiyetinden yararlanarak, Esnaf ve Sanatkar Sicil kaydı ile bir Rehber Esnaf Odasına veya Karma Esnaf Odasına kayıtlı olarak Seyahat Acentelerinin turlarına çıkar veya Müze ve Ören Yerlerinin girişlerinde bekler, münferit gelen turistlere rehberlik hizmeti verir. Rehberlik hizmeti sonunda rehberlik hizmeti verdiği seyahat acentesinin gider makbuzunu imzalar ve parasını tahsil eder. Acente verdiği ücretin stopajını yatırır.
Peki Şimdi Ne olacak?

Seyahat Acenteleri tüm turlarında süre ne olursa olsun rehberi SSK"lı gösterecek ve maaş bordrosu düzenleyecek, bu kriz döneminde Seyahat Acenteleri bu güne kadar yükümlü olmadıkları yüzbinlerce lirayı ödeyecek, ya da T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı, Araştırma ve Eğitim Genel Müdür Vekili yanlışını düzeltecek, bir düzeltme yazısı ile kamuoyunu bilgilendirecek, Sosyal Güvenlik Kurumu önceki dönemlerdeki uygulamaları dikkate alacak.

Aldığımız bilgilere göre; Haziran ayının ilk haftasında Sosyal Güvenlik Kurumu denetlemelere başlayacakmış.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.