• BIST 98.991
  • Altın 219,874
  • Dolar 5,5632
  • Euro 6,4169
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 14 °C

Acenteler Başbakan'a gidiyor

Acenteler Başbakan'a gidiyor
Call center ve internet üzerinden yapılan satışlarla Seyahat acenteleri sistem dışı kaldılar ve Başbakan'a gidiyorlar, ama TÜRSAB'ta ses yok.

Call center ve internet üzerinden yapılan satışlarla Seyahat acenteleri sistem dışı kaldılar ve Başbakan'a gidiyorlar, ama TÜRSAB'ta ses yok.
Turizm Gönüllüleri olarak yapılan duyuru ve imzalanması gereken dilekçe şöyle:

Değerli Meslektaşlarımız,

 

Sizleri Mesleğimize sahip çıkmak üzere ortak adım atmaya davet ediyoruz.

 

Son günlerde bizlerden aldığı satış gücünü, ekonomik gücü birleştirerek çeşitli bankalar ile anlaşan, Yazılı ve Görsel Medya'da Call Center ve İnternet üzerinden yapılan işlemlerinde kapsam dışı bırakılan Seyahat Acenteleri olarak mağduriyetimizi Başbakanlığa bizzat ulaştırmak istiyoruz.

 

THY'nin İnternet ve Call Center üzerinden yapılan satışlarında uyguladığı promosyonlarını aynı şekilde Seyahat Acentalarının web sayfalarında veya Call Center'lerinde de uygulaması gerekliliğini hatırlatıyoruz.

 

THY'yi “teknolojik gelişme” ve “pazarlama tekniği” dediği bu uygulamalarını Seyahat Acenteleri ile derhal paylaşmaya veya bu yönde bir çalışma yapılamayacaksa uygulamadan kaldırmaya davet ediyoruz.

 

Yolcuların THY satış ofislerine veya Yetkili Acentelere gelmeden bilet satın alması, Seyahat Acenteleri tarafından da rahatlıkla gerçekleştirebilmekte olup THY'nin veya Yetkili Seyahat Acentelerinin arasında fiyat farkı olmasına gerek duyulmayan ve farklı prosedür gerektirmeyen bir satıştır.

 

THY' Call Center'ini veya Seyahat Acentesini telefonla arayarak bilet satın alınmasında bir farklılık olmadığını ve bu satış türünde Seyahat Acentelerini kapsam dışı bırakılmasını son derece yanlış buluyoruz.

 

THY Call Center ve İnternet üzerinden gerçekleştirecek olduğu bu ve benzeri uygulamalarını 430 adet IATA acenteye teknolojik destek vererek çok daha kapsamlı ve kazançlı bir hale getirebilecek yeterliliğe sahiptir.

 

Seyahat Acenteliğinin icraatları ve icraat kapsamları yasalar ile belirlenmiştir.

 

Dolayısı ile Uçak bileti satışı gibi temel geçim kaynaklarından yoksun bırakılan Seyahat Acenteliği ülke ekonomisine zarar verebilecek durumda ortada bırakılmıştır.

 

25 Bin kişinin yaşam ve geçim kaynağı olan Seyahat Acenteliği mesleğinin anlık kararlar alınarak tehlikeye düşürülmesine sessiz kalan yöneticilerimize olan şaşkınlığımız her geçen gün artmakta ve güven konusunda endişe duymamıza yol açmaktadır.

 

Endişelerimize karşın bu güne kadar hassasiyet gösterilmemesi bizleri Başbakanımıza konuyu iletmeye yönlendirmiştir.

 

Değerli Seyahat Acenteleri,

 

Hiçbir şekilde;

 

Herhangi bir havayolunun “kendi Acentelerinden daha düşük fiyata bilet satmasını” asla kabul etmiyoruz.

 

Sizlerde bu şekilde düşünüyorsanız lütfen aşağıda belirtilen linke tıklayarak Başbakan'ımıza ulaştırılmak üzere hazırladığımız dilekçenizi doldurunuz.

 

http://www.turizmhaberleri.com/dilekce/default.asp  

 

Mesleğimize, kendinize, ailenize ve çalışanlarınıza sahip çıkınız.

 

Formda yer alan bilgilerinizi sadece Şahsım ( Aydın Yaylacıklılar ) ve Sn. Selma Yılmaz görebilecek olup Başbakanımız dışında hiçbir 3. şahıs ile paylaşılmayacaktır.

 

Bu şekilde dilekçenizi hiçbir kişinin baskısına maruz kalmadan gönül rahatlığı ile doldurabilirsiniz.

 

Hep birlikte Kazançlı günler dileği ile Saygılarımızı sunuyoruz.

 

AYDIN YAYLACIKLILAR

KURUCU

TURIZM GONULLULERI / TURGON

Gsm : 0 541 20 541 11

Tel :                0 258 242 77 58        

Fax : 0 258 264 13 41

aydinyay@gmail.com

 

Biz Neredeyiz?

Sayın  RECEP TAYİP ERDOĞAN      


14.08.08

 

TC.BAŞBAKANI

 

ANKARA 

 

Sayın Başbakanım, 

 

Bizler Türk Hava Yolları nın uçak biletlerini satan yetkili bayileriyiz. 430 adet iç ve dış hat uçak bileti satan IATA bayisi,75 adet sadece iç hat bileti satan Bayisi ve en az 1500 adet de bu seyahat acentelerinden aldıkları bileti satan alt bayi vardır.Bütün bayilerin çalıştırdıkları personel sayıları ve onların bakmakla yükümlü  oldukları aileleri ile birlikte 25 000 kişilik bir istihdam sayımız mevcut dur.

Türk Hava Yolları bayisi olmak için en az 300-450 bin dolarlık teminat mektubu verilmesi ve belli kursları bitirmiş personel çalıştırmak zorunluluğu vardır.Anadolu bayilerinde Türk Hava Yolları na verilen teminat

Miktarı biraz daha düşüktür.

Bu teminat mektuplarını vermek için evlerimizi ipotek ettik .Acenteliğimiz sona erse bile en az iki yıl bu mektupları alamıyoruz.

01 Nisan 2007 tarihinde Türk Hava Yolları tek taraflı karar alarak acentelerine komisyon vermeyi durdurmuştur.

Acentelerin hizmet bedeli alarak çalışabileceğini ,bunu kabul etmeyen acente ile bayi ilişkisinin sonlanacağını belirterek hakim durumunu kullanarak tadil sözleşmesi de imzalatarak durumu kabul ettirmiştir.

Bu tadil sözleşmeleri imzalanırken, Meslek Örgütümüz TÜRSAB maalesef üyeleri olan seyahat acentelerini uyarmamış, bu sözleşme metinlerinin daha insaflı hale gelmesini de sağlamamış ve acentelerin hakları ellerinden alınırken sessiz kalmıştır.

Bu tadil sözleşmelerinin imzalanmasından aldığı yetki ve güçle Türk Hava Yolları yönetimi kendi internet sitesinden bayileri olan seyahat acentelerinden daha düşük fiyata uçak bileti satmaya başlamıştır.

01 Ağustos 2008 tarihi itibariyle iç hatlarda fiyatı düşük uçak biletlerinde 5 ytl,fiyatı yüksek iç hatlarda 10 ytl daha düşük,Dış hat uçak biletlerinde Avrupa da 30 ytl,Amerika ve Uzakdoğu da 50-80 ytl daha düşük ücretle uçak bilet satımına başlamıştır.

Ayrıca 01 Ocak 2009 tarihinden itibaren de daha da düşüğe satacağını açıklamıştır.

Bu durumda biz bayilerin ,Milli Havayolumuz Türk Hava Yollarının altında uçak bileti satma şansımız olmadığı gibi kendisi ile aynı fiyata satmamız halinde de hiç. bir kazancımız olmadığı için işletmelerimizi kapatmak dan başka bir çaremiz kalmamaktadır.Yaklaşık 25 000 kişiyi de işsizlik beklemektedir.

Bu konuyla ilgili olarak Türk Hava Yolları yönetimi Acentelerin kapanmasının doğuracağı sonuçlarla ilgilenmemekte ve Star Alliance Hava yolları içinde internet satışı en düşük havayollarından birisinin Türk Hava Yolları olduğunu belirterek,Yurt dışındada internet fiyatlarının daha düşük olduğunu ,Türk Hava Yollarının internet kullanma oranının artması gerektiği için bu uygulamaya geçtiklerini belirtmişlerdir.

Yurt dışında Havayollarının internet fiyatları düşük olmasına rağmen,Seyahat Acentelerine ek komisyon ve özel fiyat uygulaması olduğundan müşterilerine havayolu internet sitesi ile aynı fiyatı verebilmektedirler.

Bizde ise bu uygulama sadece bazı büyük Seyahat Acentelerine yapılmaktadır.

Türk Hava Yollarının "Protokol Fiyatları" ve "Teşvik Primi " uygulamaları ile büyük Seyahat Acenteleri desteklenmektedir.  

Türk Hava Yolları yönetimi dağıtım ağının önemi ve ülkemiz ekonomik koşulları ve Özellikle Anadolu Seyahat Acentelerinin  daha hızlı kapanacak olmalarıyla ilgilenmemektedir ve 444 0849 call centeri ve www.THY.COM dan sürekli yaptığı reklamlarla müşterilerimiz elimizden almaktadırlar.

En son olarak Maksimum kartla antlaşma yapmış ve bu antlaşmanın sadece kendi callcenteri ve İnternet sitesinde geçerli olduğunu ilan ederek Seyahat Acentelerinin kapanmasını ve dışlanmasını istediklerini açıkca ortaya koymuştur…

Sayın Başbakanım ,bu durumdan bizi ancak ve ancak sizin kurtaracağınıza inanıyoruz ve sizden başka çaremizin olmadığını düşünüyoruz.

Türk Hava Yollarının uygulamasını durduracağınıza inanıyoruz ve durumumuzu tarafınıza arz ediyoruz.

 

Saygılarımızla

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.