• BIST 99.326
  • Altın 236,346
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara -1 °C

Abdülhamid`in hazinesi kitapta

Abdülhamid`in hazinesi kitapta
Sultan 2. Abdülhamid`in bir hazine niteliği taşıyan `Yıldız Albümleri` arşivinden derlenen fotoğraflar, üç cilt halinde yayımlandı.

İSTANBUL- Sultan 2. Abdülhamid`in bir hazine niteliği taşıyan `Yıldız Albümleri` arşivinden derlenen fotoğraflar, üç cilt halinde yayımlandı.
Dünya kültür mirasının paha biçilmez bir parçası olan albüm, 18001ü yıllarda 29 ülkeden fotoğrafkarelerini buluşturuyor...
Sultan 2. Abdülhamid`in büyük hazinesi gün yüzüne çıktı. Kültür A. Ş, `Sultan 2. Abdülhamid Arşivi İstanbul Fotoğrafları`, `Sultan 2. Abdülhamid`in Arşivinden Dünya` ve `Sultan 2. Abdülhamid`in Aile Albümü` ile önemli bir kültür hiz meti daha sundu.
Her biri özenle saklanmış, ciltlenmiş ve yakutlarla, zebercetlerle bezeli sandukalarda arşive kaldırılan bu nadide kültür mirası, Sultan 2. Abdülhamid`in, dönemin teknolojik gelişmelerine açık bir padişah olduğu kadar bu teknolojiyi nasıl kullandığını göstermesi bakımın dan da önem taşıyor. 35 bin kareyi bulan bu fotoğraf arşivi, dünyada eşi benzeri olmayan bir hacim ve döneme tanıklık etmesi bakı mmdan da önemli bir hazine niteliğinde.

DÖNEME IŞIK TUTUYOR
Osmanlı`ya fotoğrafın girişinin anlatılma sıyla başlanan 680 sayfalık `Sultan 2. Abdülhamid Arşivi İstanbul Fotoğraflan` kitabında, manzaralar, saraylar, camiler, türbeler, çeşmeler, abidevi yapılar, kışlalar, hastaneler, okullar, kamu yapıları, müzeler, törenler, yabancılar, tesisler, sosyal yaşam, surlar, spor etkinlikleri, 1894 depremi fotoğrafları yer alıyor.
Esere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bir önsöz yazdı. Erdoğan, kitabın, bu toprakların medeniyetinin `kalp merkezi`` İstanbul`u ruhuyla gün yüzüne çıkaran bir eser olduğunu ifade etti.

SUBAYLARDAN 35 BİN KARE
Kültür AŞ`nin yayınladığı, editörlüğünü gazeteci Hakan Yılmaz`ın yaptığı 3 ciltlik eserde, Almanya, Amerika, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bulgaristan, Çin, Doğu Türkistan, Fransa, Gürcistan, ingiltere, iran, ispanya, italya, Ja` ponya, Kırım, Kudüs, Lübnan, Mısır, Özbekistan, Portekiz, Romanya, Rusya, Suriye, Suudi Arabistan, Tataristan, Türkmenistan, Ukrayna, Yunanistan`dan fotoğraflar yer alıyor.

GÜNDELİK YAŞANTI
Dünya kültür mirasının paha biçilmez bir parçası olan bu albüm, 1800`lü ı yıllarda dünyanın farklı ülkelerinden fotoğraf karelerini buluşturuyor. `Sultan 2. Abdülhamid`in Aile Albümü` ise Osmanlılar`ın gündelik yaşantısını çeşitli yönleriyle belgeliyor. Albüm, gerek şehzadelerin gerekse sultanların, saraydaki eğitim ve sürdürülen yaşam tarzının niteliği konusunda ipucları taşıyor.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş``Sultan 2. Abdülhamid`in Arşivinden Dünya`` kitabının önsözünde, Sultan 2. Abdülhamid`in Yıldız Sarayı`n-dan çıkmamasına rağmen dünyayı yakından takip ettiğini ve bilimsel gelişmelere karşı büyük bir ilgisinin olduğunu belirtti.
2. Abdülhamid döneminin geniş kitlelere hitap eden en önemli elişmelerin-den birinin de fotoğrafın icadı olduğunu vurgulayan Topbaş, Sultan Abdülhamid`in bir kısmını ordu bünyesindeki subaylar arasından yetiştirdiği fotoğrafçıları aracılığıyla hem Osmanlı İmparator-luğu`nda hem de dünyanın farklı ülkelerinde olup bitenleri izlediğini belirtti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.