• BIST 94.499
  • Altın 244,013
  • Dolar 5,9310
  • Euro 6,6059
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 18 °C

Abdi İpekçi'ye yarış havuzu

Abdi İpekçi'ye yarış havuzu
İstanbul'da yapılacak 13. Avrupa Kısa Kulvar Şampiyonası'nda kullanılacak Abdi İpekçi Spor Salonu'na portatif yüzme havuzu kurulacak.

İSTANBUL -Yüzme Federasyonu, 10-13 Aralık tarihlerinde İstanbul'da yapılacak 13. Avrupa Kısa Kulvar Şampiyonası'nda kullanılacak Abdi İpekçi Spor Salonu ile ilgili açıklamada yaptı.
Yüzme Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, Abdi İpekçi Spor Salonu'nun 2 bin ton ağırlığı taşıyıp taşıyamayacağı sorularının oluş tuğu belirtilerek, "Yüzme Federasyonu Organizasyon Komitesi, organizasyonun tüm haklarına sahip olan LEN (Avrupa Yüzme Birliği) ve havuzları inşa edecek olan firma tarafından idari ve teknik incelemeler yapıldı. Bu incelemelerin sonucunda Abdi İpekçi Spor Salonu, portatif havuzlar ve şampiyona için uygun bulundu" denildi.
Son yıllarda sıkça büyük şampiyonalarda örneklerine rastlanan (2004/indianapolis-2008/Manchester) portatif havuzlarda yapılan müsabakaların bir ilkinin de Türkiye'de Abdi İpekçi Spor Salonu'nda gerçekleştirileceği ifade edilen açıklamada, "Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, İstanbul'da LEN kriterlerine uygun bir havuz bulunmamaktadır (seyirci potansiyeli kriteri, çift tribün kriteri, ısınma ve yüzme havuzunun aynı alanda bulunması kriteri). Bu nedenle Abdi İpekçi Spor Salonu'na havuz kurulma kararı ortaya çıkmıştır" ifadeleri kullanıldı.
2009 yılında İtalya'da yapılan Dünya Kısa Kulvar Şampiyonas ı ve benzeri pek çok şampiyona için portatif havuzlar kuran İtalyan firmanın, Abdi İpekçi Salonu'nda uygunluk teşkil etmeyen bir durum görmesi halinde, olası bir riski göze alarak onay vermesinin mümkün olmayacağı kaydedilen açıklama, şöyle devam etti:
"İtalyan firmanın gerekli koşullar olmadığı takdirde onaylamama hakkı vardır ve montajlama sorumluluğu firmaya ait olduğu için risk teşkil eden bir duruma kendi adını koyarak bir başarısızlığa ortaklık etmeye kalkması düşünülemez. Abdi İpekçi Spor Salonu sıkıştırılmış toprak üzerinde betonarme bir beton ve üzerinde 5x10 kalaslarla karkaslanmış bir parke yüzeye sahiptir. Ancak maçlar bu parke üzerinde oynanmamaktadır. Bu parkenin üzerinde ayrıca, ikinci bir portatif parke sistemi vardır. Şampiyonada bu parke firması tarafından kaldırılacak ve eski parke üzerine sistem kurulacaktır. Ayrıca artı bir koruma yüzeyi döşenecektir. Bu tür yüklerde en kritik noktasal yüktür. Ancak havuz sisteminde noktasal değil yayılı bir yük söz konusu olup, santimetrekare başına 2 kg bir yük gelecektir. Bir basketbol oyuncusunun ağırlığının ayak tabanına oranı, ayrıca zıplama ve noktasallık düşünüldüğünde santimetrekareye uyguladığı yük çok daha fazla ve kritiktir. Bu salonda Eurovizyon gibi ciddi ağırlıklı sahne sistemi ile alana binlerce kişinin doluştuğu organizasyonlar da yapılmıştır. Lisans hakları LEN'e ait olan bu ve benzeri şampiyonalar için sadece portatif havuzlar için gerekli koşulların oluşması da yeterli değildir. Soyunma odalarından, duş kapasitesine, basın odalarından, tribünlere kadar pek çok konuda var olan ve değiştirilmesi mümkün olmayan tüm kurallar dahilinde gerekli olan çalışmalar yapılmaktadır."
Açıklamada, Abdi İpekçi Salonu'nda kurulacak olan portatif havuzların yaratabileceği tüm sorunların dikkate alınarak ciddi bir çalışma yürütüldüğü vurgulanarak, "Dünyada 600 milyon kişinin gözünün İstanbul'da olacağı bir organizasyona bu endişeyle yaklaşmak doğru değildir. Sadece skorboardlar için değil bir çok malzeme için aynı risk her türlü organizasyonda geçerlidir. Abdi İpekçi Spor Salonu hepimizin. Gerekli özeni göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır. Ayrıca şampiyona için sigorta şirketleriyle anlaşma yapılacaktır" denildi.
Salondaki organizasyon nedeniyle basketbol maçlarının nerede oynanacağı konusundaki eleştirilere de değinilen açıklamada, "Abdi İpekçi Spor Salonu, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'ne (GSGM) bağlı olan bir spor salonudur. Basketbol Federasyonu da GSGM'nin tahsis ettiği salonu kullanmaktadır. Daha önce Güreş Federasyonu, Voleybol Federasyonu da Abdi İpekçi Spor Salonu'nda çeşitli spor organizasyonlarına ev sahipliğini nasıl yaptıysa, biz de Yüzme Federasyonu olarak, aynı sorumluluk ve bilinçle 13. Avrupa Kısa Kulvar Şampiyonası'nı Türkiye;nin adına yakışır bir şekilde gerçekleştireceğiz" ifadeleri kullanıldı.
Açıklamada, "Avrupa Ligi maçları nerede yapılacak?" ara başlığı nın altında da, "Bu konu Yüzme Federasyonu ile ilgili olmayıp, bizlerin bir yorum yapması söz konusu değildir. Ancak burada değerlendirilmesi gereken bir konu varsa, Dünya Şampiyonası;ndan sonra en büyük şampiyonaya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor olmamız. Yüzme Federasyonu olarak talebimiz bu şampiyonayı gerçekleştirmemiz için LEN;in koşullarına uygun bir yer belirlenmesi oldu. Bulunan en uygun yer de Abdi İpekçi Spor Salonu oldu" ifadelerine yer verildi.
Yapılan eleştirilerin ara başlıklarla verilerek yanıtlandığı açıklamada, "11 gün nasıl 30 gün oldu?" eleştirisi için de şu görüşlere yer verildi:
"Bu yola ilk çıkıldığında Abdi İpekçi Spor Salonu'nun belirlenmesi ve ön incelemelerin yapılmasının ardından 11 günlük bir süreye ihtiyaç olduğ u telaffuz edildi. LEN ve havuz şirketinin nihai tespitlerinden sonra iki havuzun da (ısınma ve yarış) içeride bulunması gerekliliği ortaya çıktı ve teknik açıdan yap ılan fizibilite çalışmaları sonucunda, Abdi İpekçi Salonu İndianapolis veya benzeri salonlarda olduğu gibi çok amaçlı planlanmadığından, 20 Kasım-20 Aralık 2009 tarihleri arasında Abdi İpekçi Spor Salonu'nun kullanımına ihtiyaç olduğu belirlendi. Bu ihtiyaç LEN ve havuzu inşa edecek olan firmanın havuzların zamanında ve sağlıklı yapılabilmesi için gerekli olan süre olarak bildirildi. Bu bir aylık çalışma süreci Abdi İpekçi Spor Salonu'nun havuza dönüşt ürülmesi, yarışmaların yapılması ve salondan çıkma sürecini kapsamaktadır. Bütün dünyanın gözünün üzerimizde olacağı böyle bir şampiyonaya ev sahipliği yapmaya hazırlanırken, zamanında ve sağlıklı yürütülecek bu 1 aylık bir çalışma olabilecek tüm risklerin de ortadan kalkması anlamına da geliyor. Olimpiyat adayı olan ülkemizi herhangi bir teknik ya da idari sorunla karşılaşabileceği bir duruma düşürmemek bizlerin asli görevidir. Bu bir aylık süreç içerisinde yapılacak tüm çalışmalar sonrasında Yüzme Federasyonu tarafından gereken saygı ve özen tümüyle gösterilecektir."
"Amacımız Basketbol Federasyonu'nu zorda bırakmak değil" denilen açıklamada, "Amacımız GSGM'nin de tüm desteğini aldığımız bu organizasyonla, tüm dünyanın önemsediği bu şampiyonanın aynı algıyla ülkemizde de alg ılanmasına bir nebze olsun doğru ve sağlıklı bir çalışmayla katkıda bulunmaktır. Bu noktada bütün federasyonların da bizlere gerekli desteği vereceğinden şüphemiz yok. Sonuç olarak Avrupa Ligi bir Avrupa Şampiyonası değil. Kulüplerin yarıştığı bir organizasyondur" görüşlerine yer verildi.
Abdi İpekçi Spor Salonu'nda kurulacak olan portatif havuzlar için iki ayrı metodun bulunduğu anlatılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
"Birincisi beton bloklar ki kapıların dar olması ve tırların içeri girememesi nedeniyle bu metot uygulanamıyor, ikincisi ise çelik. Roma'da da çelik aksamlarla havuzlar inşa edilmişti. Diğer teknik konular gibi bu konu da dikkate alınarak bu yönteme başvuruldu. Ayrıca belirtildiği gibi beton ya da çelik bloklar iddia edildiği gibi metrelerce devasa bloklar değil sadece 3m x 1m boyutunda modüllerden oluşmaktadır."
Tadilatı yeni yapılan Abdi İpekçi'de parkelerin zarar görebileceği konusundaki eleştirilere de açıklamada, şu yanıt verildi:
"Abdi İpekçi Spor Salonu;nun hal-i hazırdaki zemininde portatif parke kuruludur ve maçlar bu portatif zemin üzerinde yapılmaktadır. Dolayısıyla taşınabilir halde olan bu parkeler kaldırılacak ve var olan eski parkelerin de zarar görmemesi için üzerine bir koruma yapılarak daha sonra iskeleler kurulacaktır. Güreş Federasyonu ve Voleybol Federasyonu da daha önce yapılan organizasyonların içeriğine göre düzenlemeler yapmıştır. Amacımız bu tesise zarar vermek değil, yarışa uygun hale getirip, aynen geri teslim etmektir.
Türkiye'nin talip olduğu ve aldığı uluslararası bu büyük organizasyonun ç alışmalarını yaptığımız şu günlerde bu konuyu kulüpler üstü görmek gerekir. Gerekli anlayışı ve desteği gerek medyadan, gerek tüm federasyonlardan, gerekse tüm kulüplerimizden bekliyoruz."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.