• BIST 99.326
  • Altın 236,843
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 4 °C

ABD'de Türkiye'nin başarısı

ABD'de Türkiye'nin başarısı
Miami'de düzenlenen 5. Dünya Medikal Turizm Kongresi ve Fuarı’nda Türkiye standı sağlıktaki başarıyı öğrenmek isteyenlerle doldu.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
MİAMİ / ABD
- ABD’nin Miami kentinde düzenlenen 94 ülkeden 400’ü aşkın katılımcının bulunduğu 5. Dünya Medikal Turizm Kongresi ve Fuarı’na 15 ülke Turizm ve Ekonomi Bakanlıkları düzeyinde 4 ülke ise Kongre ve Ziyaret Büroları aracılığıyla yer aldılar.

miami-fuar-ein-panel3.jpg

miami-fuar-stand5.jpg

miami-fuar-bayrak.jpg

Kongrede düzenlenen panellerde ve fuarda Türk standını ziyaret edenler Türkiye’nin sağlık turizmindeki başarısının sırrını sordular. Kongrede düzenlenen “Medikal Turizmde Başarılı Ülkelerin Sırları” panelinde Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Derneği-THTDC Başkanı Emin Çakmak’ın Türkiye sağlık turizmi hakkında konuşması büyük ilgi çekti.

miami-fuar-panama2.jpg

miami-fuar-ozkan-sokak.jpg
Amerika'nın tatil şehri Miami'ye adım attığımız gün Bahamalar'dan gelen ve 43 kişinin ölümüne yol açan Sandy fırtınası heryeri allak bullak etti. Ağaçlar devrildi, otomobiller uçuştu. Okullar tatil edildi. Miami sokaklarında kimse kalmadı. Fuara gelenler otellere kapanıp dışarı çıkamadılar. Hatta şiddetli yağan yağmur ve fırtına yüzünden 100 metrelik yere bile araçla gitmek zorunda kaldılar. Issız Miami sokaklarında kısa bir süre dolaşabildim.

KASIRGA İSİMLERİ NEREDEN GELİYOR?

Pasifik ve Atlas Okyanusu'nda her yıl onlarca kasırga görülüyor. Büyüklü küçüklü tüm kasırgalar istatistiklerinin daha kolay tutulabilmesi için tek tek isimlendiriliyor. Peki bazıları çok şiddetli olan ve yüzlerce milyon dolar zarara yol açan bu kasırgaların isimleri nereden geliyor?
Kasırgalara isim vermek çok eski yıllara dayanmıyor. İlk olarak 19. yüzyılın sonlarına doğru Avustralyalı bir meteorolog, kasırgalara kadın isimleri vermeye başladı. Bu fikri benimseyen Amerika Ulusal Kasırga Merkezi, 1953 yılından itibaren uygulamayı resmen yürürlüğe koydu. 1979 yılından sonra da kadın isimlerinin yanına erkek isimlerinin eklenmesine karar verildi.
Merkez her yıl isim tabloları oluşturuyor. 21 isimden ve 6 listeden oluşan tablo, A harfinden başlayarak Z harfine kadar gidiyor ve bu liste 6 yılda bir tekrar ediyor. Ancak herhangi bir kasırga çok sayıda can ve mal kaybına sebep olmuşsa, 'efsane' yapılıyor ve ona verilim isim listeden çıkarılıp yerine yeni bir isim ekleniyor. Örneğin, 2005 yılında özellikle New Orleans eyaletinde çok ciddi zarara sebep olan Katrina listeden çıkarılan isimlerden bir tanesi. 1953 yılından itibaren ise yaklaşık 40 isim emekliye ayrılmış durumda.
Tüm kasırgalar ismini sıraya göre alıyor. Yani sırası gelen isim, bir sonraki kasırgaya adını veriyor. ABD'yi vuran Sandy, 2012 yılı listesinin 18. sırasında yer alıyor. Bundan sonraki kasırgalar ise sırasıyla Tony, Valerie ve William adlarını alacak.
Bununla birlikte günümüzde birçok kişi hala kasırga isimlerinin sadece kadın isimlerinden oluştuğunu sanıyor. Sebebi ise şiddetli kasırgaların çoğunlukla kadın isimlerini almış olması. Aslında merkez 1979 yılından beri listelerinde eşit sayıda kadın ve erkek ismi kullanıyor. Yani en şiddetli kasırgaların kadınların isimlerini almış olması sadece bir tesadüf.

miami-sandy-1.20121027001525.jpg

miami-sandy2.jpg


ÜLKELER DEVLET DESTEKLİ KATILDILAR

ABD'nin Miami kentindeki Sağlık Turizmi Zirvesi'ne ülkeler devlet desteği alarak katıldılar. Malezya, Meksika, Brezilya, Polonya, Kolombiya, Nikaragua, Filipinler, Bahamalara, Panama, Cayman Adaları, Arjantin, Tayland, Tayvan, Japonya, Litvanya, Kolombiya bakanlık düzeyinde katıldı. Havayolları arasında ise Türk standında Türk Hava Yolları temsil edilirken, Lufthansa Alman Hava Yolları fuara katıldı.

miami-fuar-tijuana.jpg

Meksika’dan Medellin, Portoriko, Tijuana kongre ve sziyaretçi büroları ile yer alarak şehirlerini tanıttılar. Bu arada Türkiye’nin yakından tanıdığı ve bir zamanlar hastaların akın akın gittiği Cleveland Heart Clinic, Mayo Clinic, Disney Institute’de fuarda yer alarak tanıtım yaptı.

miami-fuar-bob-emin.jpg
CNN'nin ünlü sunucusu Bob Losure, THDC Başkanı Emin Çakmak'la Türkiye'nin sağlık turizmini konuştu.

miami-fuar-bob-universal.jpg
CNN'nin ünlü sunucusu Bob Losure, Universal Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Esat Erkuş, Hasta Hizmetleri ve İş Geliştirme Direktörü Levent Baş ile röportaj yaptı
 

miami-fuar-dans-bob.20121027000026.jpg

TÜRKİYE’NİN SAĞLIK TURİZMİNDE BAŞARISININ SIRLARI

Kongrede düzenlenen panelde Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Derneği-THTDC Başkanı Emin Çakmak “Medikal Turizmde Başarılı Ülkelerin Sırları” başlıklı oturumda Litvanya, Meksika yanında yer alarak Türkiye’nin sağlık turizmini anlattı.
Emin Çakmak Türkiye’nin başarılı olmasında öncelikle Türk insanını bireysel başarısı ve özgüveninin yattığını söyledi. Ancak bu çalışmaların devletin desteğiyle daha da arttığını belirterek şunları söyledi: “Türk Hava Yolları dünyanın her tarafına uçarken, İstanbul’un hub havalimanı olmasını sağladı. Ayrıca THY yabancı hastalara bir çok imkânlar sağladı. Hastaya refakat edene indirim ve fazla bagaja ücret almamak bunlardan bazılarıdır. Türkiye sağlık turizmi için kamu ve özel kurumlarla birlikte hareket ederken önemli branşlarda ihtisas hastaneleri oluşturdu. Bu arada Türk doktorlarının dünya çapındaki başarıları Türkiye’nin sağlık turizmine olan ilgiyi ve güveni artırdı. Türkiye’nin en büyük sırrı bölgenin tarih ve kültür hazinesi olmasıdır. Ayrıca insanı ve sağlık turizmine getirdiği kalite ve tedavide uygun fiyattır.”

miami-fuar-rene-emin.jpg

MTA BAŞKANI RENE MARİE STEPHANO: TÜRKİYE BİZE GÜÇ KATIYOR

Miami’deki dünya kongresini düzenleyen Amerikan Medikal Derneği-MTA Başkanı Rene Marie Stefano, sağlık sektörünün dünya ülkelerinin bütçelerinin yüzde 20’sin oluşturduğunu belirterek “Sektör her yıl giderek büyüyor. Miami zirvesinde sigorta şirketleri, ülkelerin sağlık bakanlıkları, turizm ve ekonomi bakanlıkları, ticari ofisleri, yerel yönetimleri, sağlık ateşeleri Dünya Medikal Turizm Kongresi ve Fuarı’nda buluşuyor. Gelecek yıl kongreyi 2-6 kasım 2013’te Las Vegas’da yapıyoruz. Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi-THTDC’nin Diamond Sponsor olarak her zaman yanımızda olması ve Türkiye bize güç katıyor” dedi.

miami-fuar-eglence.jpg

miami-fuar-stand3.jpg

miami-fuar-stand4.jpg

İSTANBUL, İBB İLE MIAMİ SAĞLIK ZİRVESİNDE

5. Dünya Medikal Turizm Kongresi ve Fuarı’na Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Derneği-THTDC’nin önderliğinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İstanbul Kalkınma Ajansı ve T.C. Ekonomi Bakanlığı destekli katıldı.

miami-ibb1.jpg

İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına Kaynak Geliştirme ve İştirakler Daire Başkanlığı’ndan Sağlık Turizmi İstanbul Proje Koordinatörü Medina Rohan Karabıyık ve Dr. Ali Osman Soluk ile projenin danışmanları Sezen Özgür ve Sadullah Uzun Amerika’nın Miami kentinde düzenlenen 5.Dünya Medikal Turizm Fuarı ve Kongresi’ne katıldılar. Fuarda 36 metrekare alanda görkemli bir standla sergilenen İstanbul, fuara katılanlar tarafından en başarılı tanıtım olarak değerlendirildi.

miami-fuar-emin-cin.jpg
Çinli ziyaretçi Türkiye'ye hasta göndermek için THTDC Başkanı Emin Çakmak ile görüştü

TÜRK LOKUMU VE BAKLAVAYA AKIN
Standın her yanında İstanbul’u ve Türkiye’yi simgeleyen posterlerin ilgi çektiği standa sunulan Türk lokumu, baklava, fıstık ve fındık ziyaretçiler tarafından akına uğradı.

“SAĞLIK TURİZMİ BAŞKENTİ İSTANBUL” TANITILDI
İstanbul’un dünyanın sağlık başkenti projesi ize fuarda heyecan uyandırdı. Kültür, spor başkentinden sonra “Sağlık Turizmi Başkenti İstanbul” projesi ise İstanbul’un tarihi ve kültürel geçmişine lâyık bir şekilde tanıtılarak büyük beğeni topladı.

miami-fuar-universal.jpg
Universal Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Esat Erkuş, Hasta Hizmetleri ve İş Geliştirme Direktörü Levent Baş ve Uluslararası Hasta Hizmetleri Uzmanı Selda Baysa

miami-fuar-medical-park.20121026234213.jpg
Medical Park Hastaneleri Uluslar arası Pazarlama ve Operasyon Grup Müdürü Gökhan Yuğrucu ve Uluslar arası Operasyon Uzmanı Beyza Meriç

TÜRKİYE’DEN ÖNEMLİ KURULUŞLAR YER ALDI

Medical Park Hastaneleri Uluslar arası Pazarlama ve Operasyon Grup Müdürü Gökhan Yuğrucu  Uluslararası Operasyon Uzmanı Beyza Meriç ve Londra Direktörü Sadun Atığ, Universal Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Esat Erkuş, Hasta Hizmetleri ve İş Geliştirme Direktörü Levent Baş ve Uluslar arası Hasta Hizmetleri Uzmanı Selda Baysa, Başkent Üniversitesi Alanya Hastanesi Markez Müdürü Kalp ve Damar Cerrahi Yrd. Doç.Dr. Cevahir Haberal, Turizm Birimi İdari İşler Sorumlusu Gürol Birgen ve yardımcıları Ulaş Bartuğ, Bursa Sağlık Turizmi Derneği- BUSAT Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi’nden Prof.Dr. Hakan Ozan,  BUSAT Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Alagöz, BUSAT Genel sekreteri Bio. Çiğdem Dilek Atalmış, İzmir Sağlık Turizmi Derneği Dünya Sağlık ve 3.Yaş Turizmi Kongresi Genel Koordinatörü Özlem Karakış,  T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Şube Müdürü Süreyya Şeker,  Kongre Koordinatör Yardımcısı Onur Türkcan, Medicabil Hastanesi Bursa’dan Anestezi ve Yoğun Bakım Direktörü Prof.Dr. Aysun Yılmazlar, Kurumsal İletişim Sorumlusu Yasemin Bilgen, Emsey Hospital Başhekim Yardımcısı Dr.M.Tansel Turan ve Uzm.Dr. Hüseyin Çağıl, Est-Ethica Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi Müşteri İlişkileri Sorumlusu Merve Aloğlu ile Özel Ethica Sağlık Grubu Sağlık Turizmi Müdürü Burcu Olçun, Dent Beaute Clinic’ten Dr. Ferzan Kemali, Amerikan Shared Hospital Services ve Özyürek A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mert Özyürek ile Satış Geliştirme Başkan Yardımcısı Ernest R.Bates fuarda yer aldılar.

miami-fuar-medicabil-bursa.jpg
Medicabil Hastanesi Bursa’dan Anestezi ve Yoğun Bakım Direktörü Prof.Dr. Aysun Yılmazlar, Kurumsal İletişim Sorumlusu Yasemin Bilgen

miami-fuar-baskent-alanya.jpg
Başkent Üniversitesi Alanya Hastanesi Markez Müdürü Kalp ve Damar Cerrahi Yrd. Doç.Dr. Cevahir Haberal, Turizm Birimi İdari İşler Sorumlusu Gürol Birgen ve yardımcıları Ulaş Bartuğ

miami-fuar-bursa.jpg
BUSAT Genel sekreteri Bio. Çiğdem Dilek Atalmış, BUSAT Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Alagöz

miami-fuar-emsey.jpg
Emsey Hospital Başhekim Yardımcısı Dr.M.Tansel Turan, Uzman Dr. Hüseyin Çağıl

miami-fuar-ethica.jpg
Est-Ethica Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi Müşteri İlişkileri Sorumlusu Merve Aloğlu ile Özel Ethica Sağlık Grubu Sağlık Turizmi Müdürü Burcu Olçun

miami-fuar-izmir.jpg
İzmir Sağlık Turizmi Derneği Dünya Sağlık ve 3.Yaş Turizmi Kongresi Genel Koordinatörü Özlem Karakış, T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Turizmi Şube Müdürü Süreyya Şeker, Kongre Koordinatör Yardımcısı Onur Türkcan

miami-fuar-ozyurek.jpg
Amerikan Shared Hospital Services ve Özyürek A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mert Özyürek ile Satış Geliştirme Başkan Yardımcısı Ernest R.Bates

miami-fuar-dent-beatue.jpg
Dent Beaute Clinic’ten Dr. Ferzan Kemali ve Yusuf Köse


miami-fuar-medical-beyza.jpg

miami-fuar-davul-dersi.jpg

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.