• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 2 °C

ABD yüzünden dünya toz duman oldu

ABD yüzünden dünya toz duman oldu
Dünyanın jandarmalığına soyunan Amerika hükümetler kuruyor hükümetler deviriyor ve savunma harcamalarına büyük paralar harcıyor.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü 8-13 Ağustos 2011
İSTANBUL-
Dünyaya yön veren bu büyük ekonominin, Amerika’nın notu tarihinde ilk defa düşürüldü, Dünya toz duman oldu. Amerika 2008 krizinin etkilerini hala yok edemedi. Dünyanın jandarmalığına soyunan Amerika hükümetler kuruyor hükümetler deviriyor ve savunma harcamalarına büyük paralar harcıyor. Amerika’nın sancısı tüm dünyayı etkiliyor.

• Türkiye’de TCMB sağ gösterip sol vurdu yükseltmesi beklenirken faiz indirdi
• Borsa anormal bir düşüş yaşadı ve endeks 57.000’ne indi.
• Dünya için şok; S&P ABD’nin tarihte ilk defa ratingini düşürdü. Obama zorda.
• Bazı Avrupa ülkelerinin anormal borç stoku ürkütüyor
• Bugün Yunanistan yarın belki İtalya, Almanya’nın vesayetine giriyor. Hitler’in savaşarak yapamadığını ekonomik güç ile sanki halledecekler.
• Bankaların karları beklenenden iyi.

Merkez Bankası geçtiğimiz hafta yaptığı olağanüstü toplantıda politika faizini %6,25’ten %5,75’e düşürürken, gecelik borçlanma faizini %1,5’ten %5,0’e yükselterek faiz koridorunu daralttı. Gerek gördüğü günlerde döviz satım ihalelerine başlayabileceğini açıkladı. Ayrıca repo ihalelerinde yöntem değişikliğine gitti.

Merkez Bankası yayınladığı notta; bazı Avrupa ülkelerindeki kamu borcu sorununa ve küresel büyümeye ilişkin endişeler güçlenirken, Temmuz ayı PPK toplantısında belirtilen risklerin belirginleştiğini belirtiyor. Kısa vadeli faizlerde oluşabilecek aşağı yönlü oynaklığı azaltmak amacıyla gecelik borçlanma faizini önemli ölçüde artırma yoluyla faiz koridoru daraltıldı.
Ayrıca TL likidite yönetiminin etkinliğini artırmak ve Merkez Bankasınca sağlanan likiditenin sistem içinde daha dengeli dağılmasına katkıda bulunmak amacıyla, teknik bir düzenleme yapıldı. Buna göre bir hafta vadeli repo ihalelerinde her bir kuruluşun ihalelere verebileceği toplam teklif tutarı, ilan edilen ihale tutarının en fazla %20'si ile sınırlanmasına karar verildi; fakat likiditede öngörülemeyen nedenlerle sıkışıklık ortaya çıkması halinde söz konusu %20'lik sınırlama geçerli olmayacak.

Küresel ekonomiye dair artan sorunların yurt içi iktisadi faaliyet üzerinde durgunluğa yol açma riskini azaltmak amacıyla politika faizi %6.25'ten %5.75'e indirildi.

Gerektiğinde uygun araç ve yöntemlerle piyasaya döviz likiditesi sağlanması konusunda mutabık kalındı. Bu çerçevede MB gerek gördüğü günlerde döviz satım ihaleleri düzenleyeceğini açıkladı. İhalenin tutarı ise döviz satımı yapılacak gün saat 11.00’de açıklanacak. Döviz satım ihalelerinde de bankalar ihale tutarının %20’si kadar teklifte bulunabilecek.
Karar sonrasında Dolar/TL 1,69’dan 1,72’ye yükselirken, İMKB %1 geriledi. Gösterge bono faizi ise %8,55’ten %8,62’ye yükseldikten sonra, %8,62’den %8,57’ye indi.

İngiliz Financial Times, Türkiye Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun beş yıl aradan sonra ilk kez olağanüstü toplanarak haftalık repo faizini yarım puan düşürmesini şok bir karar olarak niteledi.
Merkez Bankası, faizi yüzde 6,25'ten yüzde 5,75'e çekerek en düşük düzeyine indirmişti. Banka dış risklerin içeride durgunluk yaratmasını engellemek için bu kararı aldığını açıklamıştı.

'Aşırı ısınma tehlikesi'

Financial Times, bu adımın piyasa uzmanlarını şaşırttığını belirterek şöyle dedi
"Şu anda enflasyon yüzde 6,3. Merkez Bankası'nın hedefi yüzde 5,5. Bazıları, faiz indiriminin istikrara tehdit oluşturabileceğinden endişe ediyor. Bu kaygıyı taşıyanlar cari açığın gayri safi yurt içi hasılaya oranının yüzde 9 ve kredi artış oranının yüzde 40'a dayandığına dikkat çekerek Türk ekonomisinin aşırı ısınma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor."

Gazeteye göre Capital Economics'ten Neil Shearing, "Karar vericilerin önündeki asıl zorluk büyümeyi canlandırmak değil, cari açığı kontrol altına alıp ekonomiyi yeniden sürdürülebilir bir çizgiye oturtmaktır." dedi. Shearing, mali politikaların sıkılaştırılmaması halinde Türk ekonomisi için "yumuşak iniş" olasılığının zayıf olduğunu savundu. Royal Bank Of Scotland'dan Timothy Ash ise bu sürpriz adımın Merkez Bankası'nın güvenilirliğinin sorgulanmasına neden olabileceğini öne sürdü.

ABD'ye not şoku! S&P darbeyi vurdu

Global arenada işler yine karıştı. Dün ve önceki gün piyasalarda görülen sert ve sürpriz düzeltmelerin şaşkınlığı sürerken bir kötü haber daha geldi. Ve bu haber Amerikan tarihinde bir ilke işaret ediyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart & Poor's ülkenin "AAA" olan kredi notunu "AA+"ya çekti. Ve bu hamleyle dünya liderleri teyakkuza geçerken, müthiş bir telefon trafiği başladı. Ve durumun kötüye gittiğine kanaat getiren gelişmiş ülke liderleri (G7), piyasalarda oluşan not paniğini önüne geçmek için olağanüstü toplanma kararı aldı. Ayrıca bir çok Asya ülkesinden de değişik açıklamalar geliyor. Bu açıklamalar da açıkçası safların yeniden belirlendiği bir sürece girildiğine işaret ediyor.

Bu kararın, hükümetin bütçe açıkları ve artan borç yükünden dolayı alındığı kaydedildi. S&P analistlerine göre ABD'nin borcunun GSYH'ye oranı 2012'de yüzde 85'e çıkacak. Kararın alınmasında iki parti arasındaki kavganın uzaması etken oldu.
Japonya’dan destek, Çin’den eleştiri geldi.

Barroso: Euro krizi çevreden merkeze doğru yayılıyor

baroso.jpg

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa'daki borç krizinin, euro bölgesi çevre ülkelerinin ötesine de sıçramaya başladığı konusunda uyardı.

Barroso Avrupa hükümetlerine gönderdiği mektupta, ülkeleri euro bölgesindeki krizi aşmak için "tam destek vermeye" çağırdı.
Hükümetlerin Avrupa Mali İstikrar Fonu'nu (EFSF) yeniden gözden geçirerek, krizin euro bölgesinde yayılması riskini azaltmaya çağırdı.
Avrupa Mali İstikrar Fonu, euro bölgesi hükümetlerinin Yunanistan'daki krize karşı 21 Haziran'daki anlaşma ile kurduğu yardım fonunun adı. Fon, henüz tek tek tüm üye devletler tarafından onaylanmış değil. Barroso, ESFS'nin bir an önce yürürlüğe gitmesi için onay prosedürlerinin hızlandırılması gerektiğini belirtti.
Avrupa Birliği komisyonu başkanı ayrıca bono piyasalarının İtalya ve İspanya'ya yaklaşımlarının da kaygı verici olduğunu ifade etti.

Bono piyasaları ülkeleri zorluyor

Şimdiye kadar Yunanistan, Portekiz ve İrlanda kurtarma paketine ihtiyaç duyduklarını açıklamıştı. Euro bölgesinin çevre ülkeleri olarak anılan bu üç ülkenin ardından İtalya ve İspanya'nın da krizin içine çekilme tehlikesi, Avrupa Komisyonu'nun bir kurtarma paketini karşılayamayabileceği endişesi yarattı.
İtalya ve İspanya para birimi olarak euro kullanan bölgenin üçüncü ve dördüncü en büyük ekonomileri. Devletlere borç veren uluslararası bono piyasaları, Yunanistan, Portekiz ve İrlanda'dan sonra İtalya ve İspanya'nın da borçlarını ödemeyememesinden kaygı duyduğunun işaretlerini vererek bu ülkelerin borçlanma maliyetlerini artırmıştı. Buna karşılık başını Almanya'nın çektiği euro bölgesi ülkeleri ise dev bütçeli fonlar oluşturarak piyasalara güven telkin etme yoluna gitti.

Euro Bölgesi borç krizi ve Amerikan ekonomisindeki sorunların yarattığı kaygılar nedeniyle dünya piyasalarında yaşanan düşüşler Avrupa borsalarıyla devam ediyor.

İngiltere'deki Financial Times 100 endeksi yüzde 3,2 puan düşerken, Almanya'da Dax'ta yüzde 3,5 ve Fransa'daki Cac 40 endeksinde ise yüzde 2,8 düşüş gözlendi.Küresel ekonomi konusundaki kaygılar önceki saatlerde Asya borsalarında da düşüşlere yol açmış, Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 3,7 düşüş kaydederken, Hong Kong borsası ise yüzde 4,6 düşüş sergilemişti.Asya ve Avrupa borsalarındaki keskin düşüşler Amerikan borsalarında yaklaşık yüzde 4 düzeyinde yaşanan düşüşlerin ardından geldi.
Almanya Başbakanı Angela Merkel'ın Euro Bölgesi krizindeki son durumu görüşmek üzere Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile bir telekonferans düzenlemesi bekleniyor.
İleriye matuf beklentilerden biriside AB yükünü Almanya’nın yüklenmekte olduğu endişeşi. Kriz AB kıyılarından merkez ülkelere doğru yauıolma temayülünde iken kuvvetli Alman ekonomisinin bu yükü daha ne kadar yüklenebileceği konuşuluyor.
Yunanistan için tamamen Almanya vesayeti genel kabul görürken ve Almanya neredeyse buraya bir genel vali tayin etmiş iken sırada muhtemelen İtalya olacağı söylentileri var. Buradan hareketle Hitler’in savaşarak ele geçiremediği Avrupa’yı Almanya’nın güçlü ekonomisi ile vesayet altına alacağı yavaş yavaş telaffuz edilmeye başlandı.

PİYASALAR

İç ve dış piyasalar yangın yeri gibi. G-7’ler toplanıyor. ABD şokta. AB şaşkın. Merkel&Sarkozy istişarede. TCMB olağanüstü toplanıp, gerekçesi AB borç sorunu ve kuresel ekonomi sıkıntıları olan bir toplantının sonucunda sağ gösterip sol vurdu ve gösterge faizini .50 puan indirdi. Bir nevi genişlemeci politikalara dönüş yaptı. Amaç dış etmenlerden ülke ekonomisini korumak. Bu arada dolar ve Euro aldı başını gitti. Dış tepkiler arttı. Çünkü faiz artışı beklerken tersi oldu.
En büyük sürpriz Borsa’da oldu. Hızla 57.000’e indi. Pazartesi ilginç. Borsa nasıl bir seyir izleyecek merak konusu. Üstelik banka bilançoları beklenenden iyi gelmişti. Bir senaryoya göre, IMKB yakın vade de 50.000 görecek hatta daha aşağısı. Bunu yapacak olanlarda yabancılar. Borsadan çıkış kayıplarını, artan kurlarla telafi hesabı yapıyorlar.
Bu bakımdan Pazartesi borsanın açılışı çok önemli. Kurların seyri ve borsanın yönü merak konusu. Hepbirlikte göreceğiz.
Siyasi olarak, Erdoğan’ın Davutoğlu’nu Suriye’ye göndermesi manidar. Burada ABD’den gelen bir talimatın yansıması var. Bütün batılı liderler Esat’ı kınama mesajları yayınlarken, Sert mesajlar iletecek olan Davutoğlu’nun ani ziyareti gerçekten manidar. Erdoğan ne yapmak istiyor?
Esenlikle kalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.