• BIST 98.198
  • Altın 234,346
  • Dolar 5,4947
  • Euro 6,2026
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 14 °C

ABD Müslümanlarla barışamadı

ABD Müslümanlarla barışamadı
Obama’nın başkan seçildi ama Amerikan toplumununun Müslüman dünyası ile barışmada başarılı olduğunu söylemek pek kolay değil.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü 12-17 Eylül 2011

İSTANBUL-
ABD’liler bugün ülke topraklarında yaşanan tarihin en büyük terörist saldırısının 10’uncu yıldönümünde anma törenleri için bir araya geldi. ABD’nin her köşesinde ve dünyanın çeşitli yerlerinde de 11 Eylül’de hayatlarını kaybedenler için anma törenleri düzenlendi.
Kaçırılan uçaklardan birinin, 11 Eylül 2001’de, Dünya Ticaret Merkezi’nin ilk kulesine çarptığı anda, yani yerel saatle 8.46’da yapılan saygı duruşuyla başlayan anma törenleri, saldırılarda ölen yaklaşım 3000 kişinin adlarının tek tek okunmasıyla devam etti.
Benimde ABD’de bulunduğum saldırının olduğu günlere dönersek; Birçok Amerikalı 11 Eylül’ü İslam ve Müslümanlardan gelen bir saldırı olarak gördü. Müslümanlar potansiyel bir ulusal güvenlik tehdidi olarak kabul edildi. Afganistan, Irak Savaşı bu yüzden oldu. Amerika’da yaşayan veya okuyan Müslümanların zor günler geçirdiği, işlerinin bozulduğu, işsiz kaldıkları günler birbirini izledi. Özellikle Araplar açısından çok daha zor günler yaşandı. Zamanla Amerikan halkı bu konudaki hatasını anladı. Yarı Müslüman olan Obama’nın başkan seçilmesi bile bu konuda Müslüman dünya ile bir barışma adımıdır diye yorumlandı. Geçen on yılın bu konuda yani Amerikan toplumunun Müslüman dünyası ile barışması konusunda başarılı olduğunu söylemek pek kolay değil.

Bernanke: Büyümeyi destekte hiçbir çabadan kaçınmayacağız

bernanke.jpg

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke ekonomide zayıflayan büyümeyi desteklemek için hiçbir çabadan kaçınmayacaklarını belirterek, “FED, fiyat istikrarı bağlamında istihdamın ve büyümenin yüksek oranlara geri dönmesine yardımcı olabilmek için herşeyi yapacak” dedi.

Bütçe açığını hızla azaltmanın ekonomideki toparlanmaya zarar verebileceği uyarısında bulunan Bernanke şöyle konuştu: “Kısa vadede önemli bir mali konsolidasyon ekonomideki büyümenin ve istihdamın karşı karşıya olduğu dalgalanmalara yenisini ekleyebilir. ABD’li siyasetçiler elindeki önlemleri uygun biçimde kullanmaya hazır. ABD Başkanı Barack Obama yönetimi ve Kongre’nin federal hükümetin finansmanını uzun vadede sürdürülebilir bir yörüngeye oturtması gerekiyor.”
Siyasetçilerin, kısa vadeli mali kemer sıkma politikasını devreye sokarak ekonomideki toparlanmanın kırılganlığına önem vermemezlik yapamayacağına işaret eden Bernanke sözlerini şöyle sürdürdü: “Konut sektöründeki zayıflık ve devam eden finansal dalgalanma, toparlanmanın yavaş seyretmesindeki iki ana sebebi oluşturuyor. Bu yıl tüketici fiyatlarındaki yükseliş muhtemelen geçici olacak. Olağandışı zayıf hanehalkı harcamaları, Avrupa’nın borç krizinin desteklediği daimi finansal sorunlar ve ABD’nin uzun vadeli kredi notunun ‘AAA’dan ‘AA ‘ya düşmesi toparlanmayı aksatmaya devam ediyor.”

OBAMA’dan 450 milyar dolarlık istihdam paketi

obama2.jpg

Kongre'ye seslenen ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan ekonomisini yeniden canlandıracağını söylediği iddialı istihdam paketini açıkladı. Parlemento’dan süratle onaylanması istediği bu 450 milyar dolarlık paket ile %9’u geçen işsizlikle oranını düşürmek için mücadele edecek.

Amerikan hükümeti, Ağustos ayında tarım dışı ekonomide yeni net istihdam yaratılamadığını açıkladı.

İşsizlik oranı da değişmedi ve %9,1'de kaldı. Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı tarım dışı istihdam verileri beklentilerin epey altında kaldı. Tahminler Ağustos'ta 70 bin kişiye iş imkanı yaratıldığı yönündeydi.
Açıklama ardından dünya piyasaları yeniden düşüşe geçti. ABD'de 1945'ten beri ilk kez bir ayda istihdam aynı seviyede kalıyor.
İletişim alanında uzmanlaşan Verizon şirketinde 45 bin işçinin grev yapması rakamları etkiledi. Grev yapan işçiler istihdam istatistiklerine dahil edilmiyor.
"Finans piyasalarında işlem hacmi daraldı. Sanırım şirketler de bu yüzden işçi almayı durdurdu."
Currency Solutions'dan Max Johnson da durumu "Amerikan şirketlerinin Amerikan ekonomisine ve siyasi liderlere güveni yok. Dolayısıyla da istihdam yaratılmamasına şaşmamak lazım." sözleriyle özetledi.

 Prof. Roubini kriz beklentisini öne çekti.

roubini.jpg

Roubini, özellikle ABD ve Euro Bölgesi ekonomilerindeki zayıflıkların yeni bir krizi öne çektiğini söyledi. İkinci dıbin 2013'te ya da daha öncesinde olabileceğini savunan kriz kahini, bunun ekonomik krizi çözmek için kullanılacak araçlara bağlı olarak değişeceği tahmininde bulundu.

Nouriel Roubini, gelişmiş ülkelerin resesyona girme ihtimalini yüzde 60 olarak tanımlarken, ekonomiler için acil durum desteği seçeneklerinin tükendiğini iddia etti. Ekonomik büyümenin şimdi sağlanmasının gerektiğine dikkat çeken Roubini, kısa vadede devasa desteklere ihtiyaç olduğunu, aksi halde bir başka büyük buhran yaşanacağını ileri sürdü.

Roubini, "durum daha kötüye gidiyor ,bir kaç yıl öncesi ile şimdinin farkı politika silahlarımız tükeniyor" uyarısında bulundu.(şapkadan çıkarılacak tavşan kalmadı)

Yatırım kararlarını da anlatan kriz kahini, “çok param olsaydı genelde nakitte kalırdım; özellikle de dolarda" dedi. Prof. Roubini, Amerikan dolarının finansal kriz dönemlerinden güçlü olduğunu savundu.

Ayrıca Roubini, bütçe açığı ve kamu borcu düşük olan Kanada ve Avustralya gibi ülkelerin tahvillerini alacağını, emtialardan ve hisse senetlerinden ise uzak duracağını belirtti.
TCMB Banka ekonomistleri ile bir araya geldi
TCMB bankaların ekonomistlerini bir araya toplayarak onlara brifing verdi. Kredilerdeki artış hızına kur etkisinden arındırılarak bakıldığını vr sene sonunda %25 hedefinin yakalanacağı belirtirken bankaların elini rahatlatacaka yeni bir imkanın tanınacağınında mesajını verdiler.
Bilindiği gibi bankaların aktif pasif toplantılarında uygulanacak politika konusunda banka ekonomistleri kendi komitelerine ekonomik açıklamalarda bulunurlar. Basına yansımayan ama bankaların bilgilendirildiği bu toplantıda; küresel ekonomideki sorunların daha da genişlemesi ve içeride yavaşlamanın belirginleşmesi halinde MB’nin bütün politika araçlarını genişletici yönde kullanacağı hatırlatılarak TL. zorunlu karşılıkların bir kısmının döviz cinsinden tutulması konusunda bir imkanın gündeme gelebileceği de açıklanmış. Bu şekilde bankalar yurtdışında tuttukları dövizi içerde tutma imkanı bulacaklar. Böylece ellerindeki TL imkanını artırmış olacaklar.

PİYASALAR
Sınırsız döviz alımına hazır olduğunu vurgulayan İsviçre MB'nın açıklamaları pariteyi 1,42'nin üzerine taşırken altın fiyatlarının zayıflamasına neden oldu.
Yabancı kurum raporları ise yurtiçi hisse senedi piyasasına moral vermeye devam ediyor. Türkiye için arka arkaya gelen "ağırlık artır" tavsiyelerinin desteğini alan İMKB-100 endeksi %1'in üzerinde değer kazandı.
Yaşanan sert değer kayıplarının ardından tepki alımları ile destek bulan piyasalar bugün özellikle Almanya Anayasa Mahkemesi'nden çıkacak karara odaklanmış durumda. Her ne kadar mahkemenin yardımların anayasaya aykırı olduğu yönünde bir karara varması beklenmese de sonraki yardım paketlerinin onaya tabi olması için karar alma ihtimali bulunuyor. Karar sonrasında özellikle EUR/USD paritesinde hareketlilik görülebilir.
ABD Başkanı Obama'nın açıkladığı 450 milyar dolarlık istihdam paketi piyasalarda memnunluk yarattı.
FED Başkanı Bernanke'nin destek konuşmasıda piyasalara moral verdi.

PARİTELERİN SEYRİ :
Dolar/Euro Paritesi

İsviçre Merkez Bankası'nın aşırı değerli frank için tedbir alarak EUR/CHF kurunu minimum 1,2 seviyesinde tutacağını ve bu hedefe ulaşmak için sınırsız tutarda döviz alımı yapabileceğini açıklaması EUR/USD'ın 1,42'nin üzerini görmesini sağladı. Ancak daha sonra yeniden gevşeyen parite 200 günlük ortalamasının hemen üzerinde bulunuyor. İsviçre MB'nın desteğinin yanısıra 20-21 Eylül'de gerçekleştirilecek olan Fed toplantısı öncesi ABD'de gevşek para politikasının devam edeceği beklentisi EUR açısından pozitif. Öte yandan Alman Anayasa Mahkemesi'nin bugün yardım paketlerine ilişkin vereceği karar paritede hareketlilik yaratabilir.
Avrupa'da borç krizinin yayılma riski, ABD'de ise ekonomiye yönelik endişeler her iki tarafta da risklerin olduğunu gösteriyor. Ancak FED'in 2013 ortasına kadar faiz oranlarını düşük tutarak gevşek para politikasını devam ettirecek olması uzun vadede EUR'nun ön plana çıkmasını sağlıyor.

USD/TL.
Paritedeki toparlanmaya paralel olarak geçtiğimiz hafta gevşeyen USD/TL haftayı 1,7885 olarak kapattı. Ekonomi yönetiminden ve piyasa katılımcılarından gelen sinyaller doğrultusunda kurdaki bu mevcut seviyelerin kalıcı olduğu düşünülmüyor.

Riskler hala geçerli olmakla birlikte son dönemde TCMB'nın aldığı kararların, ekonomi yönetiminden gelen açıklamaların ve FED'in gevşek para politikasının TL'yi destekleyeceği düşünülüyor.

Euro/TL
İsviçre MB'nın açıklamalarının ardından EUR'nun değer kazanmasıyla 2,50'nin üzerini gören EUR/TL daha sonra yeniden gevşedi. Kısa vadede Euro Bölgesi borç sorununa ilişkin endişelere verilen politik tepkiler ile Avrupa'ya yönelik risk algısı kurun seyrinde belirleyici olacaktır.
AB tarafında aciliyet arz eden senaryoların fiyatlanması sonrası TL, EUR karşısında geçmişte olmadığı kadar değer kaybetmişti. Orta-uzun vadede yurtiçi kaynaklı olumlu haberlerin öne çıkmasıyla TL tarafında tekrar değer artışı bekleniyor.

Geçtiğimiz haftanın kapanışları aşağıda verilmiştir.
BORSA 55.902
Dolar/TL 1.7875
Euro/TL 2.4536
Dolar/Euro 1.3682
Altın 106.127
Bu haftanın beklentisinde dolar paritesinin 1.78’lerde kalıcı olacağını tahmin etmiyoruz. Uzun vade de aşağı doğru bir inişi bekliyebiliriz. Borsada yabancı raporlarının da etkisiyle endeksin biraz daha yukarılarda oluşmasını bekliyoruz. Borsa konusunda da özellikle yabancı banka raporlarında yeralan IMKB’ye ilişkin olumlu görüşlerin, endeksi 60.000’lere doğru üstelik yakın vade de taşımasını bekliyoruz.
Siyasi açıdan Türkiye-İsrael ilişkileri birden ısındı. Gereksiz bir ısınma olarak gördüğümüz hareketin, Erdoğan’ın Mısır belki Gazze ziyareti öncesinde iç-dış politikaya yönelik suni olarak şişirildiği kanaatindeyiz. Türk dış politikasını son zamanlarda anlamak mümkün değil. Bütün komşularla dostluk diye başlayan politikanın, hemen hemen hepsi ile gerilim içine nasıl sokulduğunu anlamaya çalışıyoruz.
Esenlikle Kalın

(DİKKAT: Haftalık ekonomik ve politik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.