• BIST 104.862
  • Altın 229,725
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 4 °C

AB ülkelerinde Euro için endişe başladı

AB ülkelerinde Euro için endişe başladı
Avrupa Bölgesi’nin yapısal zayıflığının sorgulanması, sorunların yayılarak devamı endişeleri Euro’nun ve piyasaların baskı altında kalmasına neden oluyor.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
(Haftanın Ekonomik Görünümü 17-21 Mayıs 2010)


Yunanistan"ı kurtarma planı sorgulanıyor (Economist)
Avrupa Birliği ülkeleri Yunanistan ve gerekirse diğer AB ülkelerinin krizine deva olmak için, yukarıdaki grafikte de görüleceği gibi çağın en büyük kurtarma planına imza attılar. AB ülkelerinin katkısı 500 milyar Euro ki 835 milyar dolara tekabül eden üç yıllık istikrar planını açıkladılar ve piyasalar rahatladı. IMF"de AB ülkelerinin katkısının yarısı kadar destek vereceğini belirtti. Bu arada 60 milyar dolarlık hükümet bonosu satın alma vaadi de verildi.
Piyasalarda hissedilen rahatlama kısa süre sonra birtakım tereddütleri tartışmağa başladı. Yörüngeler sarsılmağa başladı.
Hafta başında AB"de açıklanan dev destek paketi ilk etapta umut saçarken etkisi çok kısa sürdü ve piyasalara daha hakim olan endişe, sonraki günlerde satışların etkili olmasına neden oldu. Yaklaşık 1 trilyon doları bulan destek paketinin sorunları çözmek konusunda yetersiz kalacağı görüşü tedirginliğine yol açarken, Avrupa Bölgesi"nin yapısal zayıflığının sorgulanması ve orta-uzun vadede benzer sorunların daha da yayılarak devam edeceği endişeleri Euro"nun ve piyasaların baskı altında kalmasına neden oluyor.

Gerçekten asrın en büyük kurtarma paketi ile ilgili üç önemli tereddüt ortaya atıldı.

1. Kurtarma planı yamalı bohça gibi. Bazı teferruatlar hala belirgin değil.
2. ECB hükümet bonolarını satın alacağı ifade edildi. Hatırlanacağı gibi, IMF"nin devreye girmesine önce muhalif kalan sonra kabul eden Trichet, bonolar konusunda da bir demecinde öyle bir niyetleri olmadığını belirtmişti. Sonradan o da yalanlandı. Ancak akabinde ECB gibi AB ülkelerinin merkez bankasının bağımsızlık ilkesi ve enflasyonla mücadeledeki kredibilitesi tartışılmaya başlandı.
3. Ayrıca Paketin hacmı ve hızı sorgulanıyor. Tam sorunlu hükümetlerin bütçe açıklarını kapatma ve yapısal reform hazırlıkları içinde oldukları dönemde, bu ülkelerin ihracattaki rekabet şansları da sorgulanmaya başlandı.
Eğer geç kalınırsa ve zaman kaybedilirse, euro bölgesi vatandaşlarının kayıpları yeni sorunlar yaratacaktır.
Euro bölgesinin 16 ülkesi bu istikrar planına imza attılar. Program Euro dışı AB ülkelerine açık tutuldu. Bunlardan İngiltere hariç Polonya ve İsveç imza atacaklarını belirttiler.
Son soru, IMF"nin katkısının detayları henüz belli değil. Açıklanan Euro ülkelerinin yarısı kadarda IMF destek verecek. Bu konuda detay bilgiler henüz soru işareti.

AB bölgesinde hava hala puslu
Zayıf olumlu seyir ve hala etkili olan güçlü risk iştahı, havadaki pusun dağılmamış olmasına rağmen olumlu bakışın henüz kırılmamasına neden oluyor. ABD borsaları bu ortam altında değer kazanırken, trendin Asya borsalarında da sürdüğünü gözlemliyoruz. Geçtiğimiz hafta ortasında Dow Jones Sanayi Endeksi 1.38%, S&P 500 Endeksi 1.37% ve Nasdaq Bileşik Endeksi 2.09% değer kazandı.Yunan hükümeti vergi kaçakçılarını ifşa ediyor
Yunanistan hükümeti vergi kaçırdığını söylediği doktorların isimlerini ifşa etmeye başladı.

Yunanistan'da ekonomik önlemler halkın tepkisini çekiyor
Şimdiye dek 57 isim yayımlayan hükümeti, en ağır suçlulara da çeşitli cezalar verdi.
Hükümet, devlete borcu olanların banka hesaplarına el konulacağı uyarısında bulundu.Yetkililer, hesaplara el koyarak 40 milyar dolardan fazla paranın toplanabileceğini öngörüyor.Bu rakam, Yunanistan'ın dev borç yükünün yüzde 10'unun ödenmesine yetecek.
Yunan hükümeti bu yolla ayrıca kesintilerden zarar gördüklerini; zenginlerin ise vergiden kaçmayı başardıklarını söyleyerek tepki gösteren sıradan vatandaşların öfkesini de yatıştırmayı umuyor.

Sony'den rekor zarar
Japon elektronik üreticisi Sony, yıl genelinde 439 milyon dolar zarar etti.
Tokyo merkezli şirketten yapılan açıklamada, 31 Mart 2010'da sona eren mali yılda şirketin 40,8 milyar yen (439 milyon dolar) zarar ettiği açıklandı.
Önceki yıl 98,9 milyar yen zarar eden şirket, 14 yıldır ilk kez yıllık bazda zarar açıklamıştı.Türkiye ile Yunanistan arasında 22 anlaşma
Başbakan Erdoğan'ın 10 bakan ve 300 işadamıyla gerçekleştirdiği ziyarette iki ülke arasında işbirliğini arttıracak 22 anlaşma imzalandı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan anlaşmaların imza töreninin ardından Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile yaptıkları ortak basın toplantısında, ''Bugün, yüz yıla yaklaşan bir süre içerisinde iki ülke için gerçekten bir dönemeç, böyle bir dönemece girdiğimizi buradan duyurmak istiyorum'' dedi.
''Şu veya bu nedenlerle bazı sıkıntıları ne yazık ki hep yaşadık'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti:
''Tabii değerli dostum Yorgo'nun ilk ziyaretini son dönemde Başbakan olduktan sonra Türkiye'ye gerçekleştirmiş olması ve İstanbul'da başbaşa yaptığımız görüşme çok manidardı. Bundan dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Ardından kendilerine yazmış olduğum mektup ve bu mektuba aldığım cevapla başlayan bu süreç meyvesini vermeye başladı."
Son altı yıldır ilk kez ülkeye giden Erdoğan, ekonomik sorunlar yaşayan ülkeyle dayanışma içinde olacaklarını söyledi. Erdoğan burada Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile biraraya geldi. Erdoğan-Papandreu arasındaki görüşme 1,5 saat sürdü.

İşbirliği anlaşmaları
Temaslar kapsamında 22 işbirliği anlaşması imzalandı.Bunlardan biri Türkiye'nin geri gönderilen yasadışı göçmenleri kabul etmesini içeriyor. Yunanistan Vatandaşları Koruma Bakanı imzaları atılan anlaşma ile Türkiye'nin yılda en az bin iade talebini kabul etme sözü verdiğini açıkladı.
Ayrıca üç ay içinde, İzmir yakınlarında bu işlemler için sınır karakolu işlevi görecek bir merkez oluşturulacak. Taraflar bu konuda işbirliği için 2001'de de bir anlaşma yapmışlardı.
Avrupa Birliği'ne girmek isteyen kaçak mülteciler için ilk tercihlerden biri durumundaki Yunanistan, Türkiye'yi mülteci akışının önünü kesmek için yeterince adım atmamakla eleştiriyordu.
Papandreu ülkesine her yıl 150,000 kaçak göçmen ulaştığını belirtiyor.

Savunma bütçeleri
Tarafların üzerinde durduğu konulardan birisi de savunma bütçelerinin düşürülmesi için işbirliği. Başbakan Erdoğan iki ülke arasında işbirliği yapılacak konulardan birinin, silahlanma için ayırdıkları bütçenin düşürülmesi olacağını belirtti.
Gözlemciler, Yunanistan'ın 300 milyar euroluk borç krizinde, çoğu Türkiye'ye karşı olmak üzere ithal edilen silahların da payı olduğunu söylüyor. Yunan Savunma Bakanı Evangelos Venizelos, ülkesinin bu yıl ordunun operasyonel harcamalarını yüzde 25 azaltmak istediklerini belirtti.
Venizelos 2010'da savunmaya 6 milyar euro ayrılacağını bunun yaklaşık üçte birinin silah alımlarına gideceğini belirtti. Savunma bütçesi ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 4,8'ine denk geliyor. Ancak Yunanlı siyasetçiler, askeri harcamaları düşürüp silahsızlanmaya girişmeden önce, masadaki sorunların çözülmesi gerektiğini belirtiyor.Bankacılık devleri konut kredisi işlemleri için mercek altında

İncelemeler henüz adli soruşturma aşamasına gelmedi
Amerika Birleşik Devletleri'nde, sekiz büyük banka konut kredisi işlemleri konusunda inceleme altına alındı.
BBC'ye ulaşan bilgilere göre bankalardan bazıları hakkında soruşturma açılabilir.
ABD Sermaye Piyasası Kurulu SEC tarafından açılan soruşturma, konut kredisi ile ilgili tahvil işlemlerine odaklanıyor. Mali kaynaklar bu soruşturmanın henüz ilk aşamalarında olduğunu ve herhangi bir kurum için suç duyurusu yapılmadığını vurguluyorlar.
Bundan bağımsız bir başka inceleme yürüten New York Başsavcısı Andrew Cuomo da, bankalarla kredi derecelendirme kuruluşları arasındaki ilişkiyi mercek altına aldı.
Bu ilişkinin riskli menkul kıymetler için hakettiğinden daha yüksek kredi notu verilmesini sağlamak için manipüle edilip edilmediği araştırılıyor.

Sektör devleri
İnceleme altındaki bankalar arasında Goldman Sachs ve Morgan Stanley, Citigroup ve Merrill Lynch gibi sektör devleri bulunuyor.
Bunlar arasında ayrıca Avrupa'dan Credit Agricole, Credit Suisse, Deutsche Bank ve UBS de var.
Karşılıksız kalan konut kredileri ABD'de başlayıp tüm dünyayı saran mali krizin fitilini ateşlemişti. Bu duruma riskli menkullerin daha farklı borçlanma araçlarına dahil edilip dünyanın çeşitli ülkelerinde satılması katkıda bulundu.
Başsavcı sekiz banka ile üç büyük kredi derecelendirme kurumu Standard and Poor's, Moody's ve Fitch Ratings'den de bilgi istedi.
Konuyla ilgili söylentiler ardından dün Wall Street'teki banka hisseleri değer kaybetmişti. Bu incelemeler ABD Senatosu'nun kredi derecelenedirme kuruluşlarına daha sıkı denetimler getirmeyi kararlaştırdığı bir döneme rastlıyor.
Geçen ay da Sermaye Piyasası Kurulu, Goldman Sachs hakkında konut kredisi ürünlerini pazarlarken yatırımcıları yanlış yönlendirdiği suçlamaları ile ilgili olarak soruşturma açmıştı.İngiltere"nin Yeni Koalisyon Hükümeti
İngiltere"nin yeni koalisyon hükümeti kuruldu. İki asırdan buyana ülkenin en genç başbakanı olan David Cameron, 65 yıl sonra İngiltere"nin ilk koalisyon hükümetini kurdu. Muhafazakar ve Liberal parti ilk defa bir koalisyonda birlikteler. Mr. Nick Clegg"in Liberal partisi koalisyon kabinesinde bes bakanlık aldı. İngiltere"nin uzun zamandır alışık olmadığı koalisyon hükümetinin 5 yıllık termini nasıl sürdüreceği merak konusu.
Bazı kesimler bu koalisyonun başarılı olacağı konusunda ümitliler. İlk etapta ekonomik tedbirler ve eğitimde fakir öğrenciler için daha fazla bütçe katkısı açıklandı bile.

GAZETELERDEN DERLEMELER

Tarım kesimi milli gelirden sadece % 9.6 pay alıyor
Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, çiftçilerin milli gelirden aldığı payın sadece yüzde 9.6 olduğunu belirtti
Pankobirlik, Konya Pancar Ekicileri Kooperatif AB Holding ve Konya Şeker A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, Türkiye"de istihdamın dörtte birinin hala tarım sektörünce sağlandığını söyledi. 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle bir açıklama yapan Konuk “Ülke nüfusunun ise yüzde 24"ü hala köy ve beldelerde yaşıyor. Köylerde istihdam edilen bu büyük kitleden toprağı olanlar çiftçilikle, olmayanlar ise rençperlik ile hayatlarını kazanıyorlar. Bu büyük kitlenin, milyonlarca insanımızın 2009 yılı rakamlarıyla Gayri Safi Yurt İçi Hasıla"dan aldığı pay sadece yüzde 9.6” dedi. “Çiftçilerin geçimini, iktisadi faaliyetini doğrudan ilgilendiren üretim altyapısı için yapılması gereken yatırımları ve üretim yaklaşımını konuşmamız gerekiyor” diyen Konuk, şöyle sonuştu:

TEDBİR ALINMASI GEREKİYOR
“Mesela sulama altyapısı yatırımlarını artık tartışmayı bırakıp süratle bitirmemiz, rekabetçi yapımızı güçlendirmek için girdi maliyetlerini düşürecek tedbirleri geliştirmemiz, birim alandan alınan verimi arttıracak çözümleri üretmemiz, gıda güvenliğimiz açısından tüketim odaklı yaklaşımımızı, üretim odaklı bir yaklaşımla değiştirmemiz gerekiyor.”

STAR 14/05/2010

Kredilere garanti genişliyor
Kredi Garanti Kurumları, KOBİ'lerin yanı sıra gemi inşa ve gemi işletmeciliği alanında faaliyet gösteren işletmelerle, Türk vatandaşı gerçek kişilerin de finansmana erişim imkanlarını geliştirecek
Bakanlar Kurulu'nun 'Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanacak Hazine Desteğine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar'ı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Kararla birlikte kredi garanti kurumlarının finansmana erişim imkanlarını geliştireceği kesimlere gemi inşa ve gemi işletmeciliği alanında faaliyet gösteren, Türkiye Cumhuriyeti (TC) kanunlarına göre kurulmuş işletmelerle TC vatandaşı gerçek kişiler dahil edildi. Buna göre, denizcilik sektörü işletme kredilerinin vadesi, 1 yılı anapara ödemesiz olmak üzere azami 3 yıl; denizcilik sektörü yatırım kredilerinin vadesi, 3 yılı anapara ödemesiz olmak üzere azami 8 yıl olacak. Ödemesiz döneme ilişkin faizler 1 yıllık dönemler sonunda tahakkuk ve tahsil edilecek.

Nükleerin elektriğine yüzde 70 alım garantisi
Enerji Bakanı, dört üniteli Akkuyu nükleer santralında iki ünitenin üreteceği elektriğe yüzde 70, diğer iki üniteye de yüzde 30 alım garantisi vereceklerini söylediEnerji Bakanı Taner Yıldız, Rusların kuracağı Akkuyu nükleer santralında üretilecek elektriğin yüzde 70"ine alım garantisi vereceklerini söyledi. Karadeniz 2. Petrol ve Gaz Zirvesi"nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldız, nükleer santralda yer alacak dört ünitenin alım garantilerinin farklı olacağını belirtti. İlk iki ünitenin alım garantisinin yüzde 70 olacağını ifade eden Yıldız şöyle devam etti:
“Üçüncü ve dördüncü üniteler için de yüzde 30 alım garantili olduğunu söyleyebiliriz. Hangi oranlarda ortaklık yapılacak, yapılmayacaksa bunun şartları nedir, bunları detaylıca kamuoyuyla paylaşacağız. Ama Atatürk Barajı yapılırken ülkemizde ne tür bir heyecan hissedilmiş ise bundan daha azını hissetmeyeceğimizi söyleyebilirim.”
Akkuyu nükleer santralının yedi yılda, 20 milyar dolara mal olacağını ifade eden Yıldız, bu işlemin benzerinin şartların uygun olması ve mutabık kalınması halinde Sinop için de yapılacağını, bu kararlılıklarının devam ettiğini bildirdi. 4 bin 800 megavat kurucu gücü olacak Akkuyu nükleer santralının bugün için Türkiye"nin toplam kurulu gücünün yüzde 10-11"lerine karşılık geldiği, 2020"lerde ise yüzde 5"lere düşeceği Bakan Yıldız tarafından açıklandı.

"Rusya"ya bağımlılık artacak" kaygısı
Rusya"nın Türkiye"de bir nükleer santral kurup işletecek olması, bazı uzmanlarca, Türkiye"nin enerjide bu ülkeye bağımlılığını artıracağı şeklinde yorumlanıyor. Önceki gün imzalanan anlaşmayı okurlarına duyuran New York Times gazetesi, “Nükleer santral anlaşması, Türkiye"nin Rusya"ya fazla dayandığı kaygılarını artırdı” diye yazdı. Enerji uzmanı Necdet Pamir de konuyla ilgili görüşlerini şöyle açıkladı:
“Nükleer santralın hammaddesi olan zenginleştirilmiş uranyum Türkiye"de yok. Rusya"ya doğalgazda yüzde 65, petrolde yüzde 33 bağımlıyız. Zenginleştirilmiş uranyumu da Rusya"dan alacağız. Ayrıca Rusya, Avrupa"da denenmemiş bir reaktör modelini bizde deneyecek.”

İhracat yüzde 20 turist yüzde 70 artar"
Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev"in ziyaretinin ardından Türk ve Rus işadamları da İstanbul"da bir araya gelerek işbirliği imkânlarını konuştular. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu"nun organize ettiği toplantıda konuşan Türk Rus İş Konseyi Onursal Başkanı Turgut Gür, “Vizenin kalkmasıyla halen 3 milyon olan Rus turist sayısı en az 5 milyona çıkabilir” dedi. Rusya"da Soçi Olimpiyatları nedeniyle 2014"e kadar 14 milyar dolarlık bir yatırım yapılacağını hatırlatan Gür, “Türkiye bunun en az yüzde 25"ini üstlenmeli” diye konuştu.İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise vize uygulamasının geçen yıl 6.5 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracatta yüzde 20 artışa neden olacağını ifade etti.

Gazda 8 milyar $'lık indirim
14.05.2010 Uzun zamandır Rusya'dan beklenen doğalgaz indiriminde nihai anlaşmaya varıldı. Anlaşma gereği Türkiye, yüzde 6'lık indirim aldı. Yeni sözleşmeyle ayrıca formül değişikliği de yapıldığı için indirim oranı yüzde 11'e ulaştı
Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in tarihi Türkiye ziyaretinde Samsun- Adana petrol boru hattı başta olmak üzere nükleer santral ve vizesiz geçiş anlaşmalarının yanında doğalgazda indirim anlaşmasına da imza atıldığı ortaya çıktı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın "Doğalgazda indirim konusunda karşılıklı iyi niyetin, anlayışın olduğunu gördük" sözleri ile ifade ettiği yeni fiyata ilişkin anlaşma iki ülke tarafından önceki gün imzalandı. Ancak anlaşma Rusya'nın ticari kaygıları nedeniyle şimdilik kamuoyuna duyurulmadı.

Fatura hafifledi
Yeni anlaşmayla Türkiye, Rusya'dan ithal ettiği doğalgazda yaklaşık yüzde 6'lık indirim aldı. Ancak sözleşmeyle doğalgaz fiyatını belirleyen değişkenleri içeren fiyat formülü de yenilendi. Bu değişiklilikle Türkiye'nin Rusya'dan aldığı indirim oranı yüzde 11 civarına yükseldi. Yıllık 28 milyar metreküp gaz alınan Rusya'dan 1000 metreküp gaz için 300 dolar üzerinde fiyat ödendiğini anlatan kaynaklar, "Yeni anlaşma faturayı en az 1 milyar dolar azaltacak" dedi. Anlaşma Türkiye'ye sözleşmelerin sona ereceği 15 yıllık sürede asgari alım miktarında dahi en az 8 milyar dolar dolayında avantaj sağlayacak.

İTO, Türkbank'ın binasına talip oldu
Tarihi yarımadada birçok gayrimenkulu bulunan İstanbul Ticaret Odası, TMSF'nin satışa çıkardığı Türk Ticaret Bankası'nın Eminönü'ndeki binasının ihalesine katılacak.
İstanbul'un tarihi yarımadası ve önemli mimari eserleri ile ilgili birçok projeye imza atan İstanbul Ticaret Odası, Eminönü'ndeki bu binaya daha talip oldu. İTO Meclis toplantısında, 31 Mayıs 2010 tarihinde TMSF tarafından 16 milyon lira muhammen bedelle açık artırmaya çıkarılacak olan Türk Ticaret Bankası'nın, Eminönü'ndeki binasının ihalesine girilmesi karara bağlandı. 500 bin lira katılım payı olarak ihaleye çıkılacak olan bina 516 metrekarelik kullanım alanına sahip. İTO binada çalışma alanları yapacak. Söz alan İTO Mimarlık Mühendislik ve Ar-Ge Hizmetleri Komitesi Başkanı Mehmet İşçi Anadolu yakasından bakılınca İTO binasının ve çevresinin silüet olarak çok önemli olduğunu dile getirdi. İşçi, "Ticaret Odası binasının yanında bulunan otoparka ilişkin de projelerimiz var. Bu binayı da projelere ilave edebiliriz. Hünkar Kasrı ve çeşmeleri yenilediğimiz gibi buraları da yenileyebiliriz"

Rusya'da oturma izni fırsatı
Rus-Türk İş Konseyi Başkanı Palankoyev, yılda en az 60 bin dolar geliri olan Türk vatandaşlarının Rusya"dan 3 yıllık çalışma ve oturma izni alabileceğini söyledi. Rus-Türk İş Konseyi Başkanı Ahmet Palankoyev, Rusya ile Türkiye arasında imzalanan vize anlaşmasıyla Rusya"da yılda en az 60 bin dolar kazanan Türk vatandaşlarının 3 yıl boyunca çalışma ve oturma hakkı kazanacaklarını söyledi. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen Türk-Rus İş Konseyi"nin 14. Ortak Toplantısı"na katılan Ahmet Palankoyev, Rusya ile Türkiye arasında gerçekleşen vize anlaşmasıyla, Rusya"da yılda 60 bin dolar para kazanan Türk vatandaşları için Rusya"nın vize konusunda kolaylık sağlayacağını belirtti.
PİYASALAR

Geçtiğimiz hafta başından bugüne birgün olumlu ve alıcılı seyir, ertesi gün ise bozulan hava ve gelen satışlar. Piyasalarda baş döndüren bir hafta geçirdik. Avrupa endişelerinin bir nebze gelen kemer sıkma haberleri ile giderilmiş olması sonrası oluşan olumlu hava haftanın son iş gününde kendisini ABD"den gelen bankalara yönelik soruşturma haberleri ve şaşırtan veriler ile moral bozukluğuna bıraktı. ABD piyasaları bankaların mortgage işlemlerine ilişkin başlatılan incelemeler ile endişelenirken, Cisco Systems"in hayal kırıklığı yaratan kar tahmini ile tetiklendi ve 1% üzerinde düşüşler ile kapandı. Citigroup ve Moody"s ise mali sektördeki kayıplarda başı çeken şirketlerdi.
Bu gelişmeler ışığında, Dow Jones Sanayi Endeksi 1.05%, S&P 500 Endeksi 1.21% , Nasdaq Bileşik Endeksi 1.26% değer kaybederek haftayı kapadılar. Satışların Asya borsalarında da sürdüğünü gözlemledik. ABD"deki gelişmelere ek olarak Avrupa Bölgesi"ne dair süren endişeler ve emtia fiyatlarındaki geri çekilme satışlara destek veren gelişmeler olarak gözlemlendi.
Yurtiçinde yoğun bir siyasi gündem olmasına rağmen , piyasaları etkilemediğini görüyoruz. Bir tarafta referandum tarihinin 12 Eylül"e kalması, CHP"nin Anayasa Mahkemesine müracaatı ve yaklaşan CHP Kurultayı gündemin önemli sahifeleri.
Bu arada kamuoyu yoklamalarında Baykal"ın istifasından sonra AKP oylarında belirgin bir düşüş yaşanırken, CHP oylarının yükseldiği şeklinde sonuçlar alınıyor. Tepkilerin çoğunluğunda, bu işte AKP"nin parmağı olduğu kanısı var. Bu nedenle eğer suçlular bulunamazsa bu şüphe referanduma damgasını vuracak. Siyasi mücadelenin şekil değiştirmesi olarak yorumlanan olayın, ülkeyi hangi noktalara getirdiği tartışılıyor. Bir taraftan Ergenekon, Balyoz gibi davalarla yozlaşma ve yıpratma politikaları dip yaparken, son kaset olayı ve arkasından gelen istifa şok etkisi yarattı.
Emtia fiyatlarına baktığımızda, altın rekor seviyelerden gelen satışlar ile 1236 dolar seviyesine geri çekilirken Brent petrol 81 dolar seviyesinde işlem görüyor. Altında yaşanan hareketin rekor seviyelerden gelen kar satışları ile hafiflese de gücünü koruduğunu görüyoruz. 1250 dolar seviyesinin güçlü alışlar ile kırılması durumunda hedef 1340 dolar.
Yurtdışı piyasalarda yaşanan çalkantılı hava, liranın güçlenmesini engelleyemiyor. Her ne kadar geçtiğimiz hafta tüm dünyada yaşanan panik ile lira 1,6350 seviyesine kadar zayıflasa da ortamın yumuşaması sonrası yeniden 1,55 seviyesinin altında denge kurmaya çalışıyor. Olumlu havanın sürmesi durumunda 1,50 seviyesi kırılırsa hedef 1,48. Şu an için kurun, 1,52-1,55 bantında hareket ettiğini ancak, olumlu seyre paralel, 1,50 kuvvetli destek seviyesi olmak koşulu ile 1,48-1,52 aralığında hareketi test edeceğini söyleyebiliriz.
Her ne kadar AB"de yaşanan endişelerin sert tedbirler ile giderilmeye çalışılması sürse de euro bir türlü toparlanamıyor.
Alınan tedbirlerin yetersiz olduğu görüşünün daha hakim olması, genel piyasalar olumlu hareket de etse euroya olan inancın zayıflaması ile satışların güçlenmesine neden oluyor. Bu hava altında EURUSD paritesi 1,2520 seviyesini bir kez daha test etti. Satışların sürmesi durumunda 1,2430 seviyesinin test edilmesini olası buluyoruz. Bu haftaya paritenin 1,2480-1,2630 aralığında başlamasını bekleniyor.
Hafta başında yaşanan panik havasının normalleşmesi, dalgalanmanın ise normal boyutlar ve şartlar altında yaşanması, lira ve lira cinsi enstrümanların yeniden güçlenmesine neden oldu. 10,00% bileşik seviyesine kadar yükselen faizlerin ortamın yumuşaması sonrası 9,20% bileşiklere kadar geri çekildiği gözlemlendi. Liranın dolar karşısında gücünü bir süre daha korumasını, bu nedenle de bono piyasasında bir miktar daha alıcılı havanın sürmesini olası buluyoruz. Bu hafta bono faizlerinin 9,45-9,15% bileşik bantında işlem görmesini bekliyoruz.
Esen Kalın.

KIZILDERİLİDEN TEK KELİMELİK HAYAT DERSİ
Cherokee kabilesinin yaşlılarından biri kabilenin gençleriyle hayat, aşk ve evlilik üzerine konuşurken şunları söylüyor:
- İçimizde iki kurt var ve bunların arasında da korkunç bir savaş,
- Kurtlardan biri korkuyu, öfkeyi, kıskançlığı, pişmanlığı, açgözlülüğü, kibiri, kendine acımayı, küskünlüğü, aşağılık duygusunu, yalanları, üstünlük taslamayı ve benciliği temsil ediyor;
- Diğeri ise; zevki, huzuru, sevgiyi, umudu, paylaşmayı, cömertliği, dinginliği, alçak gönüllülüğü, nezaketi, yardımseverliliği, dostluğu, anlayışı, merhameti ve inancı.

Dinleyenlerden biri soruyor;
- Peki, hangi kurt kazanacak?
Yaşlı adam kısaca cevap veriyor:
- Beslediğiniz...

(DİKKAT: Haftalık ekonomik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır.  İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz.  Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.