• BIST 99.835
  • Altın 242,463
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara -1 °C

AB: Ormanların yokolma zararı

AB: Ormanların yokolma zararı
AB araştırmasında ormanların ve buna bağlı doğal yaşamın yok olmasının yol açtığı kayıpların, finansal kayıplarının yanında çok daha fazla olduğu belirtildi.

FRANKFURT- Avrupa Birliği (AB) Komisyonu"nun araştırmasında, Amerikan mali sektöründeki kayıp 1 trilyon dolar ila 1,5 trilyon dolar olarak hesaplanırken, ormanların temiz su sağlaması ve karbondioksiti soğurması gibi çeşitli yararları gözönüne alındığında, küresel ekonominin her yıl 2 trilyon ve 5 trilyon dolar arasında kayba uğradığı ortaya çıktı.

Araştırmanın başında yer alan Alman Deutsche Bank ekonomisti Pavan Sukhdev, ormanların ve buna bağlı doğal yaşamın yok olmasının yol açtığı kayıpların, yaşanmakta olan finansal pazar kayıplarının yanında çok daha fazla olduğunu belirterek, bu durumun, yasa yapıcıları doğanın korunması için harekete geçmeleri konusunda ikna etmek için yeni gerekçe olabileceğini kaydetti.

Ekonomist Sukhdev, araştırmanın sonuçlarıyla ilgili olarak, ""Bu büyük kayıp bir sefer olmakla kalmıyor, sürekli oluyor, her yıl devam ediyor"" diye konuştu. Ormanların yok olmasıyla her yıl, gayri safi küresel hasılanın yüzde 7"sinin de kaybedildiği belirlenen araştırmada, ormanların yok olmasının, başta gelişmiş Batı ülkelerine, önemli bir doğal sera gazı soğurucusunun kaybı olarak yansıdığı ortaya çıktı.

Orman yangınına en çok anız yakılması yol açıyor
Zonguldak, Bartın ve Karabük"te 2005"ten bu yana 194 hektar alanın zarar gördüğü yangınlara yol açan nedenler arasında, anız yakılması ilk sırada yer aldı. Zonguldak, Bartın ve Karabük"te, 2005"ten bu yılın Eylül ayına kadar, anız yakılmasından 105, insan kaynaklı diğer ihmallerden ise 79 yangın çıktı. Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluğundaki bu illerde 2005"ten itibaren çıkan orman yangınlarında, 582 hektar alan zarar gördü. Anız yakılmasının yol açtığı yangınların en büyüğü 2007"de Karabük"te çıktı, 85 hektar alanın zarar gördü. Anız yakılması nedeniyle çıkan 105 orman yangınına yol açanlardan 11"i dışındakiler bulunarak hakkında yasal işlem yapıldı. Zonguldak, Bartın ve Karabük"te cam kırığı, avcı ateşi, piknik ve ormana sigara atılması gibi insan ihmali bulunan nedenlerden de 2005"ten itibaren çıkan 79 yangın da önemli zarara yol açtı.

Dünya, plastik çöplük oluyor
Dİcle Üniversitesi (D.Ü) Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel, plastik torbaların ışık altında kimyasal çözünmeye uğradığını ve bu çözünmeyle toprak ve suya zehir karıştığını söyledi. Temel, sanayinin ilerlemesi ile birlikte başlayan insanın doğaya yönelik acımasız tahribinin artık geri döndürülmesinin güç aşamalara ulaştığını bildirdi.

Buzdolabı, klima ve spreylerde kullanılan itici gazlardan ozon tabakasının delindiğini, atmosferdeki ısınmadan kutuplardaki buzulların eridiğini, deniz seviyesine yakın toprak parçalarının yaşanabilir olmaktan çıktığını ifade eden Prof. Dr. Temel, kuraklık ve çölleşmenin yaygınlaştığını kaydetti.

Prof. Dr. Temel, kirliliğe yol açan bir faktörün de plastikler olduğunu, dünyada plastik sanayinin hızla geliştiğini, Türkiye"de de plastik ürün ithalatının giderek arttığını, ancak bu artışa rağmen Türkiye"deki plastik tüketiminin henüz dünya ülkelerine oranla iki kat daha az olduğunu ifade etti.

Dünya yüzeyinin henüz bir plastik çöplüğüne dönüşmemesinin sebebinin deniz diplerinin çöplük olarak kullanılması olduğunu ve plastik torbaların az zamanda çok uzak yerlere taşınabildiğini belirten Prof. Dr. Hamdi Temel, Kuzey Kutbu"nda Spitzbergen yakınlarından, güneyde Folkland Adaları"na kadar geniş bir çevrede, deniz yüzeyinde bu torbalara rastlandığını söyledi.

Prof. Dr. Temel şöyle devam etti: “Plastik poşet çok zararlı. Plastik ambalajların zararı, çevreye yayılarak kirletmek düzeyinde kalmıyor. Plastik torbalar ışık altında kimyasal çözünmeye uğrar. Zaman içinde daha küçük ve daha zehirli petro-polimerlere bölünürler. Plastik poşetlerin kimyasal çözünmesiyle toprak ve suya zehir karışır. Sonuçta bu mikroskobik zehirli parçacıklar besin zincirine girer. İşte o zaman doğal hayatın geleceği tehlikededir. Çevreye saçtığımız bu atıklarla bilmeden bir veya birçok hayvanın katili olabiliriz.

Plastik torbaların çevreye saçılması nedeniyle balina, yunus, fok gibi memeli hayvanların yanı sıra balıklar ve deniz kaplumbağaları gibi birçok deniz canlısının hayatı tehlikeye girmektedir. Çöpten beslenen kara hayvanları veya kuşlar da bu tehlikeden etkilenmektedir. İnsanların ucuz ve kolay bulduğu bir ambalajlama ve taşıma aracı olan plastik poşetler birkaç dakika veya birkaç saat kullanılıyor. Oysa bu kısacık kullanımın bedeli çok ağır.”

Prof. Dr. Temel, plastiğin imhasının gelişigüzel yapılamayacağını, çöplüklerde metan gazıyla birlikte kendi kendine tutuşması, düşük sıcaklıkta yanması halinde toksit gazların açığa çıktığını ve ideal olanın plastik maddeyi 1400 derecede yakmak olduğunu ifade etti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.