• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 4 °C

810.bin kişiye eğitim kampanyası

810.bin kişiye eğitim kampanyası
5 Haziran Dünya Çevre Gününde küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı TEMA ve TURMEPA elele vererek 810.000 kişiye eğitim Kampanyası başlattı.

İSTANBUL- Küresel Isınma ve İklim Değişikliği geleceğimizi tehdit ediyor... Tarım alanları, ormanlar, su kaynakları, biyolojik çeşitlilik, deniz yaşamı giderek tükeniyor. Bu tehditlere karşı toplumu bilinçlendirmek ve çözümler yaratmak amacıyla Türkiye"de ilk kez iki sivil toplum kuruluşu, TEMA ve TURMEPA büyük bir işbirliği yapıyor. “Geleceğimiz Erimesin” sloganıyla oluşturulan proje kapsamında iki kuruluş ülke genelinde bir eğitim kampanyası düzenliyor. Proje kapsamında kişi, kurum ve kuruluşların desteği ile yurt çapında özel araç ve ekiplerle, küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda ortak eğitim çalışmaları gerçekleştirilecek. Kampanya ile 2011 sonuna dek 810.000 kişiye ulaşılması hedefleniyor.

 

Küresel Isınma ve İklim Değişikliği"nin nedenleri, sonuçları ve alınabilecek önlemler konusunda halkı bilinçlendirmek amacıyla TEMA & TURMEPA el ele vererek Türkiye çapında bir kampanya düzenliyor. “Geleceğimiz Erimesin” sloganıyla oluşturulan kampanya, 5 Haziran Dünya Çevre Günü"nde başlayacak. Kampanyada yapılacak bağışlar sonucunda elde edilecek gelir ile planlanmış olan eğitim çalışmaları gerçekleşecek. Karadan TEMA Vakfı"nın Mobil Eğitim Aracı, denizden ise TURMEPA"nın Eğitim Teknesi ile yurt çapında eğitim çalışmaları düzenlenecek. Kampanya kapsamında, toplanan bağışlarla, güneş enerjisiyle ve biodizelle çalışacak olan, özel hazırlanacak araç ve teknenin önümüzdeki aylarda yola çıkması ve 2011 sonuna kadar 810.000 kişiye ulaşılması hedefleniyor. Projenin hedeflenen bütçesi ise 3.000.000 YTL tutarında.

 

Kampanyaya bağış yapmak için AVEA, TURKCELL veya VODAFONE hatlarından 4014"e SMS atılabilir veya Vakıflar Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası Levent Şubelerindeki özel hesaplara* bağış yapılabilir.

 

“Küresel Isınma ve İklim Değişikliğine Karşı TEMA ve TURMEPA El Ele 810.000 Kişiye Eğitim Kampanyası” kapsamında yola çıkacak olan TEMA Mobil Eğitim Aracı"nın aynı anda 40 kişiye eğitim verebilmesi planlandı. Çevreye daha az zarar veren motor sistemiyle (Euro 4-5 veya hibrit motor) hazırlanacak araçta yakıt olarak biyodizel kullanılacak. Araç yola çıktıktan sonra 81 ilde ve çevre ilçelerinde eğitim çalışmaları gerçekleştirmesi planlanıyor.

 

TURMEPA"nın, güneş enerjisi destekli hibrit motor ve yelkenli olacak eğitim teknesi ise denize kıyısı olan 28 ili, çevre ilçeleri de gezerek çocuklara, küresel ısınmanın getireceği sonuçlar, denizlerin kirletilmesinin tehlikeleri ve geleceğin kurtarılması için yapılması gerekenler konusunda eğitim verecek ve farkındalık yaratmaya yönelik çalışmalar yürütecek. Denize kıyısı bulunan illerde TURMEPA Eğitim Teknesi"yle TEMA Eğitim Aracının ortak eğitim çalışmaları yapması da planlanıyor. 

 

Yaklaşık 3 yıl boyunca 81 il ve çevre ilçelerde gerçekleştirilmesi planlanan eğitim çalışmaları sonunda öncelikle, Küresel Isınma ve İklim Değişikliği"nin yarattığı olumsuz etkiler hakkında bilgilendirme yapılacak. Bu doğrultuda, Küresel Isınma ve İklim Değişikliği ile ormanlar, meralar, tarım alanları, denizleri ve insanları bekleyen tehditler arasındaki direkt ilişkinin kavranarak, hangi önlemlerle olumsuz etkilerin azaltılabileceğiyle ilgili bireylerde farkındalık yaratılması bekleniyor. Bilinçlendirme kampanyası sonunda kamu nezdinde de gereken yasaların çıkartılması ve ülke olarak sürdürülebilir kalkınmaya ulaşılması hedefleniyor.

 

5 Haziran Perşembe günü başlayacak “Küresel Isınma ve İklim Değişikliğine Karşı TEMA ve TURMEPA El Ele 810.000 Kişiye Eğitim Kampanyası” için yapılacak yayınlarda, küresel ısınmanın dünya ve özellikle de Türkiye üzerindeki etkileri uzmanlarla birlikte değerlendirilecek ve tüm duyarlı Türk vatandaşlarının projeye destek vermeleri beklenecek.

 

Kampanya ile ilgili düzenlenen basın toplantısında bilgi veren TEMA Kaynak Geliştirme ve Halkla İlişkiler Bölüm Başkanı Yeşim Beyla “Türkiye"nin de etkilerini şiddetle görmeye başladığı küresel ısınma ve iklim değişikliği ile ilgili Türk halkının bilinçlenmesi gereği üzerine TURMEPA ile el ele vermekten dolayı çok mutluyuz. Yakın gelecekte bu topraklarda buğdaysız, ekmeksiz, bu denizlerde balıksız kalmamak için tüm kişi ve kurumları geliri ülke çapında eğitim çalışmalarına aktarılacak bağış kampanyasına kampanyaya destek olmaya davet ediyoruz” dedi.

 

Konuyla ilgili olarak TURMEPA Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Julide Ergin de “TURMEPA olarak denizlerin ve deniz canlılarının korunması için yaptığımız çalışmaları TEMA"yla birlikte hazırladığımız eğitim çalışmalarıyla devam ettiriyoruz. Küresel Isınma ve İklim Değişikliği"nin getireceği sonuçların zararlarını en aza indirmenin ve sularımızı korumamızın başında, öncelikle denizlerin, suların ve bitki örtüsünün öneminin anlatılması gelmektedir. Bu konuda bir toplumsal bilinç yaratılması için yürüttüğümüz çalışmalara ve bu büyük kampanyaya tüm Türkiye"yi destek olmaya çağırıyoruz” dedi.

 

 

*Banka Hesap No"ları

Vakıflar Bankası Levent Şubesi 310 - 00158007290573487

İş Bankası Levent Şubesi 1035 - 1142483

Yapı Kredi Bankası Levent Şubesi 322 - 82442306

Ziraat Bankası Levent Şubesi 753 – 50368586-5001

 

Ayrıntılı bilgi www.tema.org.tr veya www.turmepa.org.tr

 

 

 

Basın bülteni ile ilgili detaylı bilgi için Kiraz Halkla İlişkiler"den Seda Büyüklü"yü arayabilirsiniz.

Tel: 0212 232 49 02 /03 seda@kirazhalklailiskiler.com.tr

Editöre Notlar

 

TEMA Vakfı, 11 Eylül 1992 tarihinde Türkiye"nin geleceğini tehdit eden erozyon ve çölleşme tehlikesine karşı toplumsal duyarlılığı arttırmak ve bu mücadelenin devlet politikası haline gelmesini sağlamak için kurulmuştur. Türkiye genelinde faaliyet gösteren 555 Temsilci ve Gönüllü Sorumlusu ile 340 bini aşkın kayıtlı gönüllüsü bulunmaktadır. Bilinçli ve güçlü bir kamuoyu oluşturmayı hedefleyen TEMA Vakfı, çeşitli eğitim etkinlikleri düzenlemekte, çok sayıda kurumla eğitim işbirlikleri yapmaktadır. Ülke genelinde 100"ün üzerinde kırsal kalkınma ve ağaçlandırma projesi üzerinde çalışmaktadır. Bugüne kadar çok sayıda kişi ve kurumun desteğiyle yaklaşık 5 milyon fidanın toprakla buluşmasını sağlamıştır. (www.tema.org.tr)

 

DenizTemiz Derneği/TURMEPA, Denizcilik ve iş dünyasının denize gönül vermiş önde gelen isimleri tarafından 8 Nisan 1994"te kurulmuş olan Deniz Temiz Derneği/TURMEPA bugün; 320 asli, 300 tüzel üye sayısıyla denizler ve kıyılar konusunda ülkemizde en önde gelen sivil toplum kuruluşudur. Halktan, işbirliği içerisinde olduğu kamu kuruluşları, üniversiteler, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarından aldığı destek ile çalışmalarını en çok çocuk ve gençlerin eğitilmesi, halkın bilinçlendirilmesi, teknolojik kıyı temizliği çalışmalarının yürütülmesi yönünde artırarak sürdüren Deniz temiz Derneği/TURMEPA, Hopa"dan İskenderun"a kadar uzanan 8.333km'lik kıyımızda 80 bölge koordinatörü ile denizleri yaşatma çabalarına devam etmektedir.(www.turmepa.org)

 

Küresel Isınma ve Küresel İklim Değişikliği; dünyanın yaşadığı doğal iklim süreçlerinden farklı olarak “insan faaliyetleri” sonucu yaşanan yapay ısınma ve buna bağlı olarak iklimlerde yaşanan değişimlerdir. İnsan aktiviteleri sonucu yoğun olarak atmosfere salınan karbondioksit (CO2) başta olmak üzere metan, halokarbonlar, azot oksitler (NO ve NO2), ozon gibi sera gazları ile su buharı, Küresel Isınma ve İklim Değişikliği"nin temel nedenlerdir.

Küresel Isınma ve İklim Değişikliğine neden olan sera gazların en başında karbondioksit (CO2) gelmektedir. O nedenle bol miktarda üretilen bu gazın, atmosferde tüketilmesi tek çıkar yol olarak görünmektedir. Bu konuda ilk akla gelen önlem, milyarlarca ton karbondioksiti fotosentezle tüketen ormanların, meraların ve yeşil alanların korunması, alanlarının genişletilmesidir. Bir hektarlık bir orman 1 yılda 12-30 ton CO2 bağlar. Karada yaşayan tüm bitkiler yılda 41 - 69 milyar ton CO2 tüketmektedirler (Osche 1979).

Atmosferdeki CO2 gazınını yok eden ikinci kaynak ise denizlerdeki bitkisel planktonlardır. Denizlerdeki bitkisel planktonlar yılda 38 - 60 milyar ton CO2 tüketmektedirler (Osche 1979). Küresel Isınma ve İklim Değişikliğine neden olan CO2 gazının yarısı karadaki bitkiler, yarısı da denizlerdeki bitkisel planktonlar tarafından yok edilmektedir.

Su ve karalarda yaşayan bütün yeşil bitkiler toplam olarak yılda 79 - 129 milyar ton CO2 tüketmektedir.

Küresel Isınma ve İklim Değişikliğine karşı alınabilecek önlemlerin başında bitki örtüsünün ve denizlerin korunması gelmektedir. Bu amaçla mücadele konuları; ormanların, meraların, tarım alanlarının, biyolojik çeşitliliğin korunması olan TEMA Vakfı ile mücadele konusu denizlerin korunması olan TURMEPA ele ele vererek “neler yapabiliriz?” konusunda ortak eğitim çalışmaları yapacaklardır.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.