• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 14 °C

80 bin turistik personel işsiz

80 bin turistik personel işsiz
ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, "Turizm sezonunun sona ermesiyle birlikte Alanya'da yaklaşık 80 bin turistik personel işsiz kaldı.

ALANYA- ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, "Turizm sezonunun sona ermesiyle birlikte Alanya'da yaklaşık 80 bin turistik personel işsiz kaldı. Kış turizmi ve istihdamın devamı için Gazipaşa Havalimanı, spor turizmi ve Akdağ Kayak Merkezi şart" dedi. TÜRSAB Alanya BYK Başkan Yardımcısı Suat Çavuşoğlu ise "En iyi çare spor turizmi. Golf ve kayak en önemlileri" dedi.

'SGK İSTERSE İŞSİZLİK BİTER'
ALTİD Başkan Yardımcısı Hayriye Argun, sezonluk çalışma dönemi nedeniyle sürekli değişen personel tablosu yüzünden otellerde iş veriminin de azaldığına dikkat çekerken, Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili "Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), turizmciden aldığı ücretleri azaltırsa oteller kışın da açık kalır, işsizlik biter" dedi.
Alanya’nın ekonomik anlamda sürekli büyüdüğünü söyleyen Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ALTSO) Kerim Aydoğan, "Fakat daha dengeli bir büyüme sağlayabilmemiz için kış turizmini yaygınlaştırmamız gerekiyor. Turizm sektöründe yaz döneminde çalışan 70-80 bin civarında insanın kış döneminde atıl bir halde kalmasının önüne geçmemiz gerekiyor. Kış döneminde de istihdamı arttırmak için Alanya'da golf alanlarının, kayak merkezinin oluşturulması, Gazipaşa Havalimanı'nın da daha etkin bir şekilde kullanılması gerekiyor. Bu alanlarda başarı sağlarsak ekonomik büyümemizi daha da arttırır, dengeli ve istikrarlı bir şekilde yol kat ederiz" dedi.

“ALANYA FUARINI KOSGEB DESTEKLİYOR”
Geçen sene ilki düzenlenen Turizm-Ticaret Fuarı’nın bu sene ikincisini düzenleyeceklerini söyleyen Aydoğan, "İlk fuardan elde ettiğimiz tecrübelerle, daha yüksek taleple, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteğiyle Turizm-Ticaret Fuarı'nın 2'ncisini 1-4 Aralık tarihlerinde yine Alanya'da düzenleyeceğiz. Fuarımıza olan ilgi KOSGEB'in de desteğiyle daha da fazlalaştı. Bu seneki fuarımızdan Alanya olarak daha yüksek verim alacağız" dedi.

“ÇİN MALLARI ALANYA EKONOMİSİNİ ETKİLEMEZ”
Alanyalı iş adamlarının son dönemlerde artan Çin ziyaretleri hakkında da görüş bildiren Aydoğan,
Her Çin'e giden işadamına "ticaret için gidiyor" dememek gerektiğini söyleyerek "Çin, farklı bir ülke. Değişik bir kültürel yapıya sahip. İş adamlarımızın da tatil amaçlı gezileri oluyor. Ayrıca ekonomimiz artık farklılaşıyor. Tabii ki yerli malı kullanılsın bunu destekliyoruz fakat Çin mallarının Alanya ekonomisine zarar verebileceğini düşünmüyorum. Yine de milli ekonomimizin gelişmesi ve sosyal sorumluluk anlamında yerli malının tercih edilmesi taraftarıyım" dedi.

"DAHA FAZLA SPORCUYU ALANYA'YA GETİRMELİYİZ"
Alanya turizminin acilen çeşitlendirilmesi gerektiğini söyleyen Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) 2. Başkanı Suat Çavuşoğlu, "Alanya'nın kış müşterileri genelde yüksek yaş grubundaki Almanlardan oluşuyor. Çok düşük de olsa tesisleri olan otellere sporcular da geliyor. Fakat tesislerimize spor alanlarımızı da katarak daha fazla sporcuyu kış döneminde Alanya'ya getirmeliyiz. Bu anlamda golf ve kayak merkezlerinin hızla başlatılması gerekli. Eğer kış turizmi için bu çeşitlendirmeler tamamlanırsa birçok tesis kışı açık olarak geçirir ve kış döneminde birçok Alanyalının işsizliğine çare olur" dedi.

"SGK BİR ÇALIŞMA BAŞLATMALI"
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Hayriye Argun, turizm sektöründe personelin sezonluk çalışmasından dolayı her sene yeni göreve başlayan kişinin eğitimi, çalışma sistemine uyum sağlaması gibi süreçlerin otellerde iş veriminin azalmasına yol açtığını kaydetti.
Kış turizminin sürdürülebilmesi anlamında Sosyal Sigortalar Kurumu'nun (SGK) bir çalışma yapması gerektiğini söyleyen Konaklı Turistik İşletmeciler Derneği (KONTİD) Başkanı Burhan Sili, işverenlerden alınan ödemelerin bir kısmının alınmayarak veya azaltarak otellerin kış döneminde açık tutulması sağlanılabileceğine değindi.

"80 BİN METREKARE ALANA SPOR KOMPLEKSİ KURACAĞIZ"
Alanya'daki otellerin kışın açık olmaması için iklim olarak bir engelinin bulunmadığını söyleyen Mahmutlar Otelciler Derneği (MODER) Başkanı Ekrem Er, "MODER olarak Mahmutlar bölgesinde 4 adet futbol sahası kurulması üzerinde çalışmalar yapıyoruz. 80 bin metrekarelik bir alan üzerine spor kompleksi yapmayı düşünüyoruz. Bu konuda Mahmutlar Belediyesi ile istişare içerisindeyiz. Bölge ilçelerde bulunan tesisler de bu kompleksten faydalanabilecekler" dedi.

“BETONLAŞMANIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ GEREKİYOR”
Alanya ekonomisine bakıldığında turizmin ön sıralarda yer aldığını söyleyen Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu ise “Fakat ülke genelinde ekonominin temelini tarım oluşturuyor. T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tarım alanlarının korunmasıyla ilgili tapulandırma çalışmaları var. Turizmin hızla büyüdüğü Alanya'da bu çalışmalarla betonlaşmanın önüne geçilmesi gerekiyor. Deniz kenarında bulunan muz bahçelerini iç kesimlere taşıyarak bu alanları beton yapılarla doldurmamalıyız. Turizm alanlarını iç kısımlara kaydırarak tarım alanlarını arttırabiliriz” dedi.

Tolga Şili-Yeni Alanya

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.