• BIST 103.262
  • Altın 227,043
  • Dolar 5,3290
  • Euro 6,0432
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 8 °C

5761 Sayılı Yasa yürürlüğe girdi

5761 Sayılı Yasa yürürlüğe girdi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dün onayladığı 5761 Sayılı Turizmi Teşvik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ANKARA- Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dün onayladığı 5761 Sayılı Turizmi Teşvik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanuna göre Hazine'ye ait yerler Maliye Bakanlığı'nca Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsis edilecek. Hazine adına tescil edilmemiş, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerle kapanan yollar ve yol fazlalarının resen tescili talep tarihinden başlayarak en geç bir ay içinde tamamlanacak.

Hazine'nin mülkiyetinde yeterli alanın olmadığı durumlarda, Orman Kanunu'na göre orman sayılan yerlerden hangilerinin Çevre ve Orman Bakanlığı'nca Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsis edileceği de kanuna göre belirleniyor.

Orman sayılan yerlerde turizme tahsis edilecek alanın büyüklüğü ildeki ormanların binde 5'ini geçemeyecek.

 

Yapılaşmaya esas inşaat emsal değeri yüzde 30'u aşamayacak.

Turizm yatırımı için tahsis edilen orman alanının üç katı kadar alanı ağaçlandırma bedeli ve ağaçlandırılan alanın üç yıllık bakım bedelini yatırımcı, Orman Genel Müdürlüğü hesabına yatıracak.

Bu paralar ağaçlandırma ve bakım giderlerinde kullanılacak.

Belirtilen bedelin yatırılmadığının tespiti durumunda yatırımcıya turizm yatırımı veya işletme belgesi verilmeyecek.

Bakanlığın tasarrufuna geçen taşınmazların yatırımcılara tahsisi, kiralanması ve bunlar üzerinde irtifak hakkı tesisine ilişkin esaslar, süreler, bedeller, hakların sona ermesi ve diğer şartlar saydamlık, güvenirlik, eşit muamele, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı ilkeleri doğrultusunda Kültür ve Turizm, Maliye, Çevre ve Orman bakanlıklarınca Devlet İhale Kanunu ve Orman Kanunu'nun hükümlerine bağlı olmaksızın ortak tespit edilecek.

Bakanlık, kendi tasarrufuna geçen taşınmazları Türk ve yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişilere tahsis edebilecek.

Belgeli işletmelerin uygulayacağı fiyat tarifelerinin hazırlanması ve onaylanmasına ilişkin genel ilkeler, Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek.

Kanunla işletmelerin en geç Temmuz ayının sonuna kadar, bir sonraki takvim yılında uygulayacakları tarifeleri Bakanlığa gönderme zorunluğu kalkacak.

Bakanlık belgeli yatırım ve işletmeleri, belgeye esas olan niteliklerini, bu niteliklerini koruyup korumadıklarını denetleyecek ve işletmeleri sınıflandıracak.

 

TESİS ŞARTLARINA UYMASINI TALEP EDECEK

Bakanlık, gerekli gördüğü hallerde, ilan edeceği pilot bölgelerdeki turizm işletmesi belgesi olmayan konaklama tesislerinden verilen süre içerisinde turizm işletmesi belgeli tesis şartlarına uymasını talep edecek.

Bu şartları yerine getiren konaklama tesisleri belgelendirilecek, şartları yerine getirmeyen konaklama tesislerinin faaliyetlerine son verilecek.

Kanunla turizm yatırımı veya işletme belgesinin iptaline de sınırlama getirildi.

Buna göre bir yıl içerisinde üç kez idari para cezasını gerektiren bir fiilden dolayı turizm yatırımı veya turizm işletmesi belgesi iptal edilemeyecek.

Daha önce Çevre ve Orman Bakanlığı'nca verilen ön izinler Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca verilecek.

 

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'NA DEVREDİLECEK YERLER

Kanuna göre talep tarihinden başlayarak en geç bir ay içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilecek yerler şöyle:

"Sağlık turizmine yönelik fizik tedavi tesisi veya rehabilitasyon merkezi tesislerini kapsayan konaklamalı tesisler yapılabilmesi için iklimsel ve çevresel zorunluluk olan yerler.

Termal turizmine yönelik jeotermal kaynakları bulunan ve kış turizmi kapsamında uygun yapı ve tesislerin yapılabileceği yeterli pist uzunluğunu ve gerekli rakımı sağlayan, eko-turizm kapsamında yer alan yayla turizmi, kırsal turizm ve benzeri turizm türlerine yönelik tesislerin yer alabileceği çevresel ve sosyal anlamda imkan sağlayan bölgeler.

Golf turizmine yönelik uygun iklim yapısı ve topografik özellikler dikkate alınarak uluslararası standartlara uygun tesisler gerçekleştirilmesine imkan sağlayan, kıyıların coğrafi ve fiziksel yapısı nedeniyle kumsallardan, doğal manzaradan, çevresel zenginlikten, biyolojik çeşitlilikten yararlanma bakımından alt ve üst yapı tesisi konusunda kolaylık sağlayan yerler.

Kruvaziyer ve yat gibi deniz turizmine yönelik, kıyıdan başka bir yerde gerçekleştirilmesi mümkün olmayan, uluslararası yarışmaların yapılabileceği turizm amaçlı spor tesisleri yapılabilmesi için uygun iklim yapısı veya coğrafi özellikler sağlayan yerler."

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.