• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 2 °C

40 yıllık turizmciler buluştu

40 yıllık turizmciler buluştu
“Meslekte 40 yılını geride bırakan, yıllanmış turizmcileri 2’inci buluşması”na katılan 100’ü aşkın turizmci birbirleriyle hasret giderdi

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL -
Turizm Araştırmaları Derneği-TURAD Başkanı Turizm eski Bakanı Bahattin Yücel ve Türk turizminin “Usta”sı Plantur Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kurtoğulları’nın organizasyonu, Konak Oteli’nin sahibi Savaş Gürsel’in evsahipliğinde düzenlenen “Meslekte 40 yılını geride bırakan, yıllanmış turizmcileri 2’inci buluşması”na katılan 100’ü aşkın turizmci birbirleriyle hasret giderdi. Buluşmada Konak Oteli’nin mutfağından ikram edilen “hamsili pilav” ise sohbetlere lezzet kattı.

turizm-40-1.jpg

İstanbul içinden ve dışından, hatta yurtdışından bile katılanların olduğu buluşmada eski anılar tazelenirken turizmciler bir kez daha birlikte olmanın mutluluğunu yaşadılar. Salonun bir köşesine konulan turizmde kaybettiklerinizin fotoğraflarının sıralandığı pano ise herkesi duygulandırdı. Aradan geçen 40 yıl içinde ve öncesi Türk turizminin sessiz kahramanları büyük mücadele vererek, Türk turizmini bugünlere getirdiler. Türk turizminin taşıyıcılarının yeniden buluşması ise insanın aklına yaşanan yılları getiriyor.

turizm-40-9.jpg

KATILANLARA SERTİFİKA VERİLDİ

Buluşmaya katılanlara birbirlerini hatırlamaları için isimleri yazılı olan yaka kartları verildi Bu arada TURAD tarafından buluşmanın anısına verilen sertifika ise çok anlamlıydı. Bir köşesinde sonbaharı temsil eden sarı renkli çınar yaprakları bulunan sertifika Türk turizminin çınarlarını simgeliyordu. Altında ise “Turizmde 40 yıl, dile kolay” şeklindeki sözcük ise Türk turizmini iğneyle kuyu kazarcasına bu günlere getiren son derece deneyimli turizmcilerin yaşadığı yılların özetiydi.
Kolay değildi 1970’lerden önce turizmin “t”si bile zor telaffuz ediliyordu. 1970'lerden sonra değişim oldu ve turizm ekonomisine başlandı. Türkiye’den turizmin doğuşu için 10-15 yıllık sancılı bir dönem geçirildi. 1980 ekonomik kararlarından sonra gerçekleşen değişikliklerle turizmde hızlı hamleler başladı. Sonraki yıllarda yükselmeler ve düşüşler yaşandı. Kültür ve

turizm-40-2.jpg

turizm-40-22ed-1.jpg

turizm-40-27.jpg

turizm-40-25.jpg

turizm-40-15.jpg

turizm-40-14.jpg

TÜRK TURİZMİ 30 YILDA 30 KAT BÜYÜDÜ

Turizm Bakanlığı tarafından teşvik sistemleri uygulamaya koyulunca Türkiye dünya turizm pastasından daha fazla pay alma gayreti içinde oldu.
Yapılan hamlelerle 1980 yılında gelen turist sayısı 1 milyon 250 bin, bıraktığı para 350 milyon dolara ulaştı. Günümüzde ise 30 milyon turist ve 30 milyar dolar geliri bakıldığında ise Türk turizminin 30 yılda 30 kat büyüdüğü görülür.

turizm-40-24.jpg

turizm-40-17.jpg

turizm-52.20140228233929.jpg

turizm-51.jpg

İKİMİZ BİR ERTUĞRUL GÜNAY EDİYORDUK

Bahattin Yücel toplantıda yaptığı konuşxmada iske anılarından bahsederken kendisinin sadece Turizm Bakanı olarak görev yaptığını belirterek şu anısını nakletti. “Bir yerde oturuyorduk. Bana ‘Sen Kültür’e bakıyor muydun?’ diye sordular. “Hayır ben Turizme bakıyordum. Kültür’e İsmail Kahraman bakıyordu. Yani ikimiz bir Ertuğrul Günay ediyorduk’ dedim. Gülüştük. Sonra Ertuğrul Günay’ı arayıp sohbeti anlattık. Mütevazi adam “Yok olmaz öyle şey”’dedi. Ancak benim eşim içerden “Öyle…Öyle…” diye bağırdı. Bizden sonraki dönemde iki bakanlık birleştiği için öyle olmuştu. Ama şunun için memnunum turizmin içinden gelerek o seviyeye çıkmak bana gurur veriyordu. İmkânım olsaydı turizm sektörüne çokm faydalı işler yapmak isterdim.”
Bahattin Yücel daha sonra Hüseyin Kurtoğulları ve Savaş Gürsel’e teşekkür ederken salonda bulunan bazı kişileri tanıttı. Daha sonraki sohbetlerde bu buluşmanın mevsimlik olarak yılda 4 kez tekrarlanmasına karar verildi.

turizm-40-5.jpg

turizm-40-44.jpg

turizm-40-41.jpg

turizm-40-45.jpg

turizm-57.jpg

KAYBETTİKLERİMİZ FOTOĞRAFLARIYLA HATIRLANDI

Kaybettiklerimiz panosunda Barlas Küntay’dan Ferit Epikmen’e, Fethi Pirinçcioğlu’ndan Semih ve Selim Duru kardeşlere, Azmi Heper’den Kemal Dedeman’a, Ömür Çağlar’dan Ünsal Tülbentçi’ye, Hüseyin Şahin’den Çetin Saraç’a, Halit Cura’dan Fikret Evliyagil’e kadar değerli isimler vardı.

turizm-53.jpg
Turizm fotoğrafçısı Halil Tuncer, 40 yıllıklara Nemrut Dağı fotoğrafını imzalattı

turizm-56.jpg

turizm-60.jpg

turizm-40-39.jpg

turizm-55.jpg

turizm-40-38.jpg

turizm-40-37.jpg

turizm-40-35.jpg

turizm-40-34.jpg

turizm-40-33.jpg

turizm-40-32.jpg

turizm-40-31.jpg

turizm-40-29.jpg

turizm-40-28.jpg

turizm-40-3.jpg

turizm-40-4.jpg

turizm-40-6.jpg

turizm-40-7.jpg

turizm-40-8.jpg

turizm-40-26.jpg

turizm-40-19.jpg

turizm-40-18.jpg

turizm-40-13.jpg

turizm-40-12.jpg

turizm-40-16.jpg

turizm-40-11.jpg

KİMLER VARDI

Turizm eski bakanları Abdülkadir Ateş, Alev Coşkun, Ahmet Tan çağrılı oldukları halde gelmediler. Ancak 40 yıllık turizmcilerin buluşmasına katılan ve sayıları 100’ü geçen turizmcilerden bazıları şöyle:
Ahmet Barut, Ferda Köstendil, Özkan Altıntaş, Ahmet Bozkurt, Ferit Volkan, Öznur Çilingiroğlu, Ahmet Değer, Fikret Atalay, Raif Terzi, Ahmet Teker, Güngör Su, Saadettin Bülbül, Ahmet Kozikoğlu, Halil Ak, Savaş Gürsel, Ahmet Özatacan, Halil Fıratlı, Savaş Kutkan, Halil Tuncer, Halim Bulutoğlu, , Ali Korur, Halim Mumoğlu, Haluk Beceren, Sinan Kocapınar, Bahattin Yücel, Haluk Semiz, Sinan Vardar, Hami Fidanoğlu, Somer Özkök, Hamit Günal, Süha Alnıtemiz, Sümer Yığcı , Hülya Aslantaş, Süha Uyar, , Hüseyin Kurtoğulları, Süleyman Blum, , Teoman Göral, Cenap Aybay, Kasım Zoto, Timur Bayındır, Kayhan Önder, Tolon Sökmen, George Kudyan, Kemal Özyiğit, Turgay Kıran, Deniz Anapa, Mahmut Sinan Özer, Doğan Tugay, Melike Doğruer, Ünver Gazez, Emre Pekin, Mehmet Doğan, Veli Terzi, Erdal Danyal Muammer Can, Yalçın Manav, Ergun Güvenç, Erkunt Öner, Mustafa Coşkun, Yavuz Balibaş, Ersin Özgündoğdu, Murat Üçler, Yavuz Gültekin, Ertuğrul Karaoğlu, Nadiye Tatar, Yavuz Moralı, Eşref Yıldırım, Nihat Boytüzün, Yılmaz Tecmen, Ethem Esenalp,, Nizamettin Şen, Yusuf Bolayırlı, Faruk Pekin, Orhan Başdoğan, Yusuf Duru, Fehmi Kaynak, Osman Öztürk, Sadettin Bülbül,

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.