• BIST 96.238
  • Altın 239,526
  • Dolar 5,8248
  • Euro 6,5545
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 12 °C

3.Havalimanı Limak'in oldu

3.Havalimanı Limak'in oldu
İstanbul 3. Havalimanı'nın 25 yıllık işletmesi açık artırmada 22 milyar 152 milyon euro veren Limak-Cengiz-Mapa-Kalyon OGG'nin oldu.

ANKARA - Cumhuriyet tarihinin en büyük ihalelerinden olan İstanbul’a yapılacak 3. havalimanını 25 yıllık işletme hakkı için Ankara Esenboğa Havalimanı’da düzenlenen açık artırmada 22 milyar 152 milyon euro (76 milyar lira) veren kazanan Limak-Cengiz-Mapa-Kalyon OGG'nin oldu.

3.-havalimani-teklif.jpg

Kıran kırana 6 saati aşkın yapılan yarışmada ilk teklifi 20 milyar euro olan Limak-Cengiz-Mapa-Kalyon OGG rakamı 95’ncı turda 22 milyar 152 milyona çıkardı. Böylece Limak-Cengiz-Mapa-Kalyon OGG İstanbul’un 3.Havalimanı için DHMİ’ye yıllık 22.152 milyar euro artı KDV ödemeyi kabul etti.
İhalenin başında zarflar açıldığında 4 milyar euroluk en düşük teklifi veren Makyol İnşaat çekildi  Daha sonra kıran kırana devam eden artırmada ise Tav Havalimanları Holding 88 ci turda 22.110 milyar euroya yükselen ihaleden çekildi. Daha sonraki tularda IC-Fraport'ta çekilince ihale Limak-Cengiz-Mapa-Kalyon OGG'nin oldu.

3.havalimani.20130503155512.jpg

İhalede kapalı zarfta alınan ilk teklifler şöyle:
IC-Fraport: 20 milyar euro
Makyol: 4 milyar euro, Limak-Cengiz-Mapa-Kalyon OGG: 12 milyar 682 milyon euro, TAV Havalimanları: 9 milyar euro

MAKYOL ÇEKİLDİ
Üçüncü havalimanı için ihale süreci sabah saat 10.00'da başladı. 17 firmanın şartname aldığı ihalede 4 firma ve ortaklık teklif verdi. En düşük teklifi veren Makyol İnşaat çekildi. İhalede açık artırma ilk 5 dakikada 20.5 milyar euro'yu aştı.
Önce dış zarf belgeleri açıldı ve firmalara teknik yeterlilik onayı verildi. Ardından iç zarflar da açıldı ve dört firma açık artırma sürecine kabul edildi.
İhalede teklif zarfları açılmaya başlandı. Açılışta IC-Fraport 20 milyar euro ile en yüksek teklifi verdi. İstanbul'a yapılacak 3. Havalimanı için planlanan ve Cumhuriyet tarihinin devleri arasında anılacak ihale, saat 10.00'da Esenboğa Havalimanı Sosyal Tesisleri'nde başladı. İhaleye teklif veren dört grup da ilk aşama olan teknik yeterliliği geçti.

DHMİ'NİN YATIRIMLARI ANLATILDI
İhale Komisyonu Başkanı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdür Yardımcısı Funda Ocak, Esenboğa Havalimanı Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen ihalenin başlangıcında komisyon üyelerini tanıttı.
Ocak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının çalışmaları kapsamında DHMİ'nin son 10 yılda havalimanlarına ve hava sahası güvenliğine yönelik 3,3 milyar dolarlık yatırım yaptığını bildirdi
Bu yatırımların bir kısmının öz kaynaklarla, büyük bir bölümünün ise kamu-özel işbirliği projeleri yoluyla olduğunu anlatan Ocak, bu yatırımların yaklaşık yüzde 25'inin Atatürk Havalimanı'na yönelik olduğunu kaydetti.
Bu havalimanının kurulduğu günden bu yana sivil hava ulaşımının ana merkezi konumunda olduğunu vurgulayan Ocak, "Bu meydanda bahse konu dönemde gerçekleşen uçak trafiği yüzde 127 olurken, toplam yolcu trafiği ise yüzde 297'ye ulaştı" diye konuştu.
Atatürk Havalimanına yapılan yatırımlara rağmen, özellikle hava sahasında doyuma ulaşılmasının hükümeti bu sektörde yeniden radikal karar almaya ittiğini ve yeni bir havalimanı yapılmasının acil gündem maddesi olduğunu belirten Ocak, bu konudaki çalışmaların geçen yıl başında başladığını söyledi.
Ocak, Bakanlığın, 21 Mayıs 2012'de Yüksek Planlama Kurulu (YPK) nezdinde girişimde bulunduğunu ve süreci başlattığını kaydederek, sonrasında kamulaştırma, işbirliği protokolleri, master planlar, yolcu projeksiyonları, fizibilite etütleriyle çok yoğun çalışmaların yürütüldüğünü bildirdi.

25 YILLIK KİRA BEDELİNDE YARIŞIYORLAR
Funda Ocak, 21 Ocak'ta YPK kararının çıktığın belirterek şöyle konuştu:
"İhalenin ilanıyla birlikte 2'si yabancı 15'i yerli olmak üzere 17 firma şartname satın aldı. Zeyil sürecinde bu firmaların idaremize yönelik toplam 250 soru talebi oldu. Bu talepler tek tek cevaplanmış ve ihaleye katılmayı beyan eden tüm isteklilere eş zamanlı olarak dağıtılmıştır. Son yer görme tarihi olan 18 Nisan 2013'te 4 firma yer görme belgesi aldı.
Bu firmalar TAV, Makyol, IC/Fraport ortak girişim grubu, Limak/Cengiz/Kolin/Ma-Pa/Kalyon beşli grubu. Bu çerçevede iki firma tek alırken, iki firma da ortak girişim grubu olarak tarafımızdan yer görme belgesi talebinde bulundu. Yer görmelerin alınmasını müteakip istekli firmaların ortaklarıyla çok ciddi bir araştırması yapılmıştır."
İhale yöntemi hakkında bilgi veren Ocak, ihalede teklif veren firmaların dış zarf belgelerinin açılacağını, daha sonra tüm bilgi ve belgelerin usulüne uygun olup olmadığının komisyon üyelerince irdeleneceğini ve yeterlik alan firmaların belirleneceğini anlattı.
Basın mensuplarının, ihalenin gerçekleştirileceği salondan dışarı alınacağını ve öğle vakti yeterliliklerin ilan edileceğini bildiren Ocak, daha sonra öğle yemeği için ara verileceğini ve iç zarf belgelerinin açılacağını ve bu belgelerin şartnameye uygun verilip verilmediğinin teyit edileceğini söyledi.
Daha sonra bu konudaki yeterlilikler de belirlendikten sonra teklif mektuplarının açılacağını bildiren Ocak, "Yarışma kriteri 25 yıllık süre için idaremize teklif edilen toplam kira bedeli artı KDV üzerinden yapılacak" dedi.
İhalenin kapalı artırma usulüyle yapılmasının planlandığını bildiren Ocak, "Bugün burada Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük ihalesini yapacak olmamız nedeniyle kapalı pazarlıklar yerine açık artırma usulunu belirledik. Hep beraber basınımızın huzurunda, canlı yayında, iç zarfta teklif edilen bedeller üzerinden yine iç zartan çıkan en düşük fiyattan en yüksek fiyata sıralanmak kaydıyla gerçekleştireceğiz" diye konuştu.
"Bugün burada hep birlikte bir tarih yazacağız" ifadesini kullanan Ocak, ihale ilanına çıktıkları günden bu yana basın mensuplarının da destekleri için teşekkür etti.
Konuşmaların ardından iç zarflar notere teslim edilerek, dış zarfların incelenmesi için basın mensupları salondan çıkartıldı.

78'İNCİ TURDA İKİSİ KALDI
Açık arttırma 20 milyar avro artı KDV üzerinden başladı.
TAV Havalimanları Holding AŞ, 31'inci turda mola istedi. Yaklaşık 25 dakika sonra ihale salonuna gelen TAV Havalimanları Holding AŞ, 21 milyar 55 milyon avro artı KDV teklif verdi.
73'üncü turda yeniden mola isteyen TAV Havalimanları Holding AŞ, 10 dakika sonra 22 milyar 31 milyon avro artı KDV olarak yeni teklifini açıkladı.
TAV Havalimanları Holding AŞ, 78'inci turda ihaleden çekildi.

İC İÇTAŞ ÇEKİLDİ
Açık artırmanın devamında yarışan IC İçtaş-Fraport OGG, 87'inci turda mola istedi. Daha sonra ihale salonuna dönen IC İçtaş-Fraport OGG, 95'inci turda Limak/Cengiz/Kolin/Ma-Pa/Kalyon inşaat OGG'nin 22 milyar 152 milyon avro artı KDV teklifi üzerine ihaleden çekildiğini açıkladı.
Böylece ihalede en yüksek teklifi 22 milyar 152 milyon avro artı KDV ile Limak/Cengiz/Kolin/Ma-Pa/Kalyon inşaat OGG vermiş oldu.
İhale, DHMİ Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın onayıyla sonuçlanacak.
İhalede teklif edilen en yüksek tutarın üzerine ilave edilecek yüzde 18'lik KDV ile birlikte elde edilecek kira bedeli firma tarafından 3. havalimanının tamamlanmasının ardından ilk işletme yılından itibaren eşit taksitler halinde ödenecek.

BAKAN YILDIRIM PROJENİN DETAYLARINI VERDİ 
İhaleden sonra Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım açıklamalarda bulundu. Yıldırım, bu ihalenin Cumhuriyet tarihinin en büyük projesinin bu ihale ile gerçekleştirildiğini söyledi. Yıldırım ihalenin dünyanın en büyük havaalanları arasında yerini alacağını ve Türkiye'nin 2023 vizyonunun en önemli eserlerinden biri olacağını söyledi. 
Yıldırım, bu ihaleye uzun ve zahmetli hazırlık yapan ve ihaleye katılan tüm guruplara teşekkür etti. Yıldırım, oluşan fiyatın KDV ile birlikte rakamın 30 milyarı geçtiğin, TL karşılığı 75 milyar lirayı geçtiğini belirterek "Allah yapanlara güç kuvvet versin. Buraya sıfırdan bir havaalanı yapılacak. Her türlü diğer yardımcı tesisleri büyük bir havaalanı kuruluyor. Bu hava alanı Türkiye'nin gelecek 50 yılına cevap vercek bir havaalanı olacak. "dedi. 

PROJE 90 MİLYAR LİRA
Yıldırım, THY'nin dünya üzerinde 203 noktaya uçuş yaptığını, havaalanına 10 milyar avro harcanacağını, projenin neredeyse 90 milyar liraya ulaşağını belirterek Yıldırım bu rakamın son 10 yılda devlet bütçesinden tüm karayolları ve yatırımlar için aldıkları rakamla eş değer olduğunu söyledi. 
Yıldırım, bugün ikinci büyük projenin de 15 milyar avroluk nükleer santral için verileceğini söyledi. Yıldırım bu paranın 15 milyar avrosunu nükleer projelere geri kalan 17 milyar avroluk kısmı da devletin alt yapı yatırımlarına aktarılacağını söyledi. 
İhale sonrasında ihaleyi kazanan konsorsiyum adına Limak Holding'ten Nihat Özdemir projenin Türkiye ile birlikte belki de dünyanın en büyük projesi olduğunu belirterek 2018 yılı sonlarına doğru bu projeyi bitirerek hizmete açmayı hedeflediklerini söyledi. 

150 MİLYON YOLCU KAPASİTESİ 
İstanbul Avrupa yakasının kuzeyine Arnavutköy ilçesine yapılması planlanan 3. Havalimanı tamamlandığında dünyanın yolcu kapasitesi en büyük havalimanı olacak. Projenin ilk etabı olarak 90 milyon yolcu kapasiteli ana terminal binası 2017'de hizmete açılacak. Tüm etapları tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak havalimanıdna toplam, 4 terminal binası 6 pist ve 8 kontrol kulesi bulunacak. Proje yaklaşık 9 milyar Euro'ya mal olacak. 

TAKSİM 15 DAKİKA
Havalimanı'na ulaşım için Osmanlı - Rus savaşı sırasında sökülen İstanbul'un kuzeyine giden banliyö tren hattı tekrardan canlandırılacak. Havalimanı, 3. köprüden geçirilmesi planlanan hızlı tren hattına da bağlanacak. Böylece Havalimanı'na inen bir yolcu, hızlı trenin ulaşacağı illere kolayca gidebilecek. Yapımı planlanan yeni tren hatları ile havalimanından Taksim'e 15 dakikada gidilebilecek.

Nihat Özdemir: 3. havalimanı için kazmayı bir yıl içinde vuracağız 

Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, en yüksek teklifi verdikleri İstanbul'un 3'üncü havalimanının finansmanının yüzde 20'sini öz kaynaklarından karşılayacaklarını söyledi. İstanbul'un 3'üncü havalimanı ihalesini kazanan, Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon ortaklık grubu adına Nihat Özdemir açıklama yaptı. Türkiye'nin ve dünyanın en önemli ihalesini kazandıklarını kaydeden Özdemir, ihalenin; şeffaf, açık ve güvenilir olduğunu belirtti 2018'in sonlarına doğru yeni İstanbul Havalimanını bitireceklerini kaydeden Özdemir, "Büyük ve zor bir proje, ama bizler 5 ortak Türkiye'nin önemli projelerini kısa zamanda yapan ortak girişim gurubudur. Yatırımlarımız etap etap olacak. Şartnamemize baktığımızda 22 milyar 152 milyar Euro, 25 yıla bölünerek ödenecektir. Finansman modellerinin kaynaklarını hal ederek bu salona gelmiş bulunmaktayız. Herhangi bir zorluk çekeceğimize inanmıyoruz. Çalışmalarımıza da önümüzdeki sene başlayacağız." dedi.Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Özdemir, dış finansman konusunda, "En ekonomik şartları veren finansman çeşidini bizler gerçekleştireceğiz." ifadelerini kullandı.

HAVALİMANININ İSMİNİ DEVLET YETKİLİLERİ VERECEK
Nihat Özdemir, hava limanının isminin sorulması üzerine de "3. Havalimanı Türkiye Cumhuriyeti devletinin malıdır. Dolayısıyla, ismi de Türkiye Cumhuriyeti'nin yetkilileri tarafından verilecektir." demekle yetindi.
Özdemir, 3. havalimanı ile ilgili yapılan eleştirilerin aktarılması üzerine de şunları söyledi: "Yasalara uygun bir şekilde biz çalışmalara başlayabiliriz. ÇED gerekiyorsa ÇED'i, Orman İdaresi'nin izni gerekiyorsa bu izni alırız. Bu hava limanımız çevreye en az zarar veren hava limanı olacaktır." 


 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.