• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 6 °C

3. havaalanının yeri belli oldu

3. havaalanının yeri belli oldu
Bakan Yıldırım, "Havalimanı İstanbul'un kuzeyinde, Avrupa yakasında Karadeniz'e yakın yerlerde. %80'i kamu arazisi. Kalan %20'si kamulaştırilıyor.

ANKARA- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Havalimanının yeri belli. İstanbul'un kuzeyinde, Avrupa yakasında Karadeniz'e yakın yerlerde. Yüzde 80'i kamu arazisi. Kalan yüzde 20 için kamulaştırma işlemleri başladı" dedi. Türk Telekom'un Ahlatlıbel tesislerinde basın mensuplarıyla iftarda biraraya gelen Yıldırım, iftar sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
3. köprü ile ilgili soru üzerine Yıldırım, 3. köprü ile ilgili sözleşme çalışmalarının başladığını, yüklenici firmaya tebligat yapıldığını söyledi.
Yıldırım, “Bizim açımızdan sözleşme imzalansın ya da imzalanmasın köprünün yapımına ilişkin süreç başlamış oldu” dedi.
Yüklenici firmanın arazide etütler ve sondaj çalışmaları yaptığını bildiren Yıldırım, hesaplamalar yapıldıktan sonra kulelerin çıkacağı temel kısmında çalışmalara en geç gelecek yılın başında başlamayı hedeflediklerini söyledi.
İstanbul'a yapılacak 3. havalimanının yerinin ve çalışmaların ne aşamada olduğunun sorulması üzerine Yıldırım, çeşitli yerlerin konuşulmasının doğal olduğunu, bunların bir kısımının arsa spekülatörleri tarafından ortaya atıldığını, kendilerinin de doğru yeri bulabilmek için etüt çalışmaları yaptıklarını anlattı.

3. havalimanının yapılacağı yerle ilgili kamulaştırmaya başlandığını, yap-işlet-devret modeliyle yapılacağını ifade eden Yıldırım, “YPK kararı çıkma aşamasında. Hedefimiz yetişirse ağustos ayı içinde ihale ilanına çıkmak. Her şey yolunda giderse bu sene içinde ihaleyi yetiştirip yapım için gerekli adımları atmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Havalimanının birinci etabını 2015 yılında tamamlamayı öngördüklerini belirten Bakan Yıldırım, 150 milyon kapasiteye sahip olacak havalimanının, ilk etabının 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olmasının öngörüldüğünü söyledi.

Seçtikleri alanın yüzde 80'lik kısmının kamu arazisi olduğunu, yüzde 20'lik kısmı için kamulaştırma bedeli olacağını belirten Yıldırım, “Havalimanının yeri belli. İstanbul'un kuzeyinde, Avrupa yakasında Karadeniz'e yakın yerlerde” dedi.

“Biz eser yapalım, isim bulmak kolay”

Atatürk Havalimanı'nın kira sözleşmesinde 3. havalimanının yapımıyla ilgili bağlayıcı bir maddenin olup olmadığı sorusuna Yıldırım, Atatürk Havalimanı'yla 2021 yılına kadar kira sözleşmesinin devam etiğini, 3. havalimanı açıldıktan sonra da kira sözleşmesinin iptalinin söz konusu olmadığını söyledi.

Yeni YİD sözleşmesinde bütün bu hususların dikkate alındığını belirten Yıldırım, hem yeni havalimanının fizibil olmasını hem de Atatürk Havalimanı işletmesinden doğan yükümlülükleri yerine getirmede bir sorun yaşanmamasına çalışıldığını kaydetti.

Bu konuda bir kaç opsiyon üzerinde çalışıldığını ifade eden Yıldırım, “Herhalde en uygun olanı kalan süre içinde buradaki kiracıya hakkı olan ödemeleri yapmak. İşin güzel tarafı trafik garantimiz yok. Artan trafiği de dikkate alarak paralel olarak hem Atatürk Havalimanı hem de yeni havalimanı çalışacak. Sonrasında Atatürk Havalimanı kapanmayacak, biraz fonksiyonu değişecek. Şehiriçi butik havalimanına dönüştürülerek, görevi devam edecek. Biz bu kiradan mahrum kalmak istemiyoruz. Buranın işletmecisinin bu kirayı ödeyebilecek imkan ve kapasitede olmasını da gözetmemiz lazım” diye konuştu.

3. havalimanı ve 3. köprüye verilecek isimlerin sorulması üzerine Yıldırım, isminin acelesinin olmadığını, zamanı geldiğinde ismin bulunacağını söyledi. Gerekirse bir anket yapıp vatandaşa sorabileceklerini ifade eden Yıldırım, “Biz eser yapalım, isim bulmak kolay. Yapılacak esere bakmak lazım. Eser mi önemli isim mi? “ diye sordu.

yeni-havaalani.jpg

Atatürk Havalimanı ile İstanbul'un üçüncü havalimanının arası kuş uçuşu mesafeyle 35 km olacak. Yaklaşık 6–7 milyar Euro yeni havalimanı için gözden çıkarılacak.


Uzun bir süredir Silivri'de yeni havalimanı yeri olarak kamulaştırılıp bekletilen alan, ulaşım modlarına uzaklığı ve planlanan projeye ters düşmesi sebebiyle tercih edilmedi. Bu nedenle yeni havalimanının İstanbul Marmaray hattına, üçüncü köprü bağlantı yollarına ve Karadeniz'den deniz ulaşımına imkân sağlayacak bir noktaya inşa edilmesine karar verildi.

Habertürk gazetesinde yer habere göre; Yeni havalimanı İstanbul'un kuzeyinde, Avrupa yakasında Karadeniz'e yakın bir noktada olacak. Kısacası yolcu için havalimanına ulaşımda tüm alternatifler bulunacak. Ayrıca kargo taşımacılığı için de bu ulaşım ağı yeni havalimanını farklı bir noktaya taşıyacak. Atatürk Havalimanı ile İstanbul'un üçüncü havalimanının arası kuş uçuşu mesafeyle 35 km olacak. Yaklaşık 6–7 milyar Euro yeni havalimanı için gözden çıkarılacak. Yeni havalimanına finansman kolaylığının sağlanması, özel ve örnek bir projenin ortaya çıkması için de yeni formüller geliştirilecek. Bu formüllerden birisinin ne olması gerektiğini ben söyleyeyim. Kesinlikle işletme süresinin uzun tutulması gerekiyor. Böylece terminallerde yolculara pahalı hizmet verilme sıkıntısı ortadan kalkacağı gibi ihaleyi kazanan firma havalimanıyla birlikte kenti ve etrafını pazarlayarak ülkeye ilave değer katacaktır.

İSMİ VECİHİ HÜRKUŞ OLACAK MI?

Üçüncü havalimanı için son noktaya gelinme aşamasında birçok soruya şimdiden cevap bulunması gerekiyor. Yeni havalimanın ismi Vecihi Hürkuş olacak mı? Ya da ismi ne olacak? Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapılan havalimanlarında işletme süresi üzerinden yürütülen yarışmalar sebebiyle, ortaya kalitesiz işçilikle, kullanılan basit malzemelerle vasıfsız meydanlar ve terminaller çıkıyor. Bu durumun yeni havalimanı ihalesinde işletme süresi uzun tutularak düzeltilmesi gerekir.

ATATÜRK HAVALİMANI NE OLACAK?

2015'te hizmete girmesi düşünülen üçüncü havalimanıyla birlikte İstanbul'un hava sahası aynı anda 3 havalimanına hizmet veremeyecektir. Bu durumda THY ve Atatürk Havalimanı'na yönelik kararların şimdiden belli olması gerekir. TAV Havalimanları Holding tarafından işletilen Atatürk Havalimanı'nın süresi 2021 yılında dolacak.

FİNANSMAN NASIL SAĞLANACAK

O zamana kadar yeni havalimanıyla birlikte burası nasıl işletilecek? Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin (DHMİ) mesuliyetleri ne olacak? Yani kamudan ihaleyle alınan ve yurtdışı finansmanlarla geliştirilen bir havalimanında mevcut işletmecinin hakları nasıl korunacak? Bunların yabancı finans çevrelerine gösterilmesi gerekir. Bu soruların cevabı önemli çünkü halihazırda bu tarz sıkıntılardan dolayı ihalesi yapılmış birçok büyük projeye finansman bulunamıyor. Örnek; Çukurova Bölgesel Havaalanı ve İzmit Körfez Geçiş Projesi. Çukurova'ya tek teklif 357 milyon 71 bin 685 Euro yatırım bedeli ve 9 yıl 10 ay 10 gün işletim süresiyle Sky Line Havacılık-Zonguldak Özel Sivil Havacılık Ortak Girişim Grubu'ndan gelmişti. Ama 6 aylık zamanda finansman bulunamadı. 3 ay ek sürede de durum zor. Kamunun bunları iyi düşünmesi gerekir.

KAMULAŞTIRMA BAŞLADI

Öğrendiğim kadarıyla üçüncü havalimanının devreye girmesiyle Atatürk Havalimanı özel iş jetlerine, uçuş okullarına, kargo uçaklarına, uçak bakım merkezlerine ve havacılıkla ilgili çeşitli hizmet kollarına imkân tanıyacak şekilde yapılandırılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'da üçüncü havalimanı yapımıyla ilgili kamulaştırma işlerine başladıklarını, bu ay içinde ihale ilanına çıkmayı planladıklarını söylüyor, ama yukarıda bahsettiğim detaylara da açıklık getirmeli. Bu sene yapım için gerekli adımların atılması da hedefleniyor, ancak acele etmede haklılık payı olduğu kadar kamuoyu ve ilgili çevrelerle projenin paylaşılması da sağlıklı bir şekilde gelişmesine katkı sağlar.(Habertürk/Güntay Şimşek)
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.