• BIST 96.026
  • Altın 223,129
  • Dolar 5,3606
  • Euro 6,1069
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 0 °C

2010’dan 4 üye istifa etti

2010’dan 4 üye istifa etti
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Yürütme Kurulu üyeleri Prof.Dr. Metin Sözen, Prof.Dr.İskender Pala, Nuri M. Çolakoğlu ve Gürhan Ertür istifa etti.

İSTANBUL- İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Yürütme Kurulu üyelerinden Prof.Dr. Metin Sözen, Prof.Dr.İskender Pala, Nuri M. Çolakoğlu ve Gürhan Ertür, yaptıkları yazılı açıklamada “Bu projede güzel şeyler yapmak istedik. Lakin karşılaştığımız olumsuzlukları giderme konusunda gayret göstermemize rağmen birtakım engellere de takıldık” denildi.
İstanbul"un 2010"da kutlanacak Avrupa Başkenti çalışmalarını yürütmekle görevli yürütme kurulunda bir süreden beri yaşanan sorunlar sonunda dört üyenin istifasıyla sonuçlandı.
İstanbul 2010 Avrupa Kültür başkenti Yürütme Kurulu üyelerinden Prof.Dr. Metin Sözen, Prof.Dr.İskender Pala, Nuri M. Çolakoğlu ve Gürhan Ertür, konuyla ilgili yaptıkları yazılı açıklamada. Yürütme kurulu üyeliğinden istifa ettiklerini duyurdu.
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Yürütme Kurulu üyelerinden Prof.Dr. Metin Sözen, Prof.Dr.İskender Pala, Nuri M. Çolakoğlu ve Gürhan Ertür'ün yayınladıığı ortak açıklamada şöyle deniliyor:
İstanbul"u 2010 yılında Avrupa"nın Kültür Başkenti yapmak için uzun zamandır gayretle çalıştığımız 2010 AKB Yürütme Kurulu Üyeliği"nden kendi irademizle istifa ettik. İstanbul ve Türkiye için büyük bir fırsat olarak gördüğümüz bu projede güzel şeyler yapmak istedik; bazılarını yaptık, bazılarını yürürlüğe koyduk, bazılarını tasarladık, bazılarının ilişkilerini kurduk. Vardığımız noktayı da sizlere Kasım 2008"de basılı olarak sunduk.
Lakin karşılaştığımız olumsuzlukları giderme konusunda gayret göstermemize rağmen birtakım engellere de takıldık. İstanbul"un, 2010 yılında hak ettiği başarıyla kültür başkenti olabilmesi ve bu projenin her bakımdan mükemmel yürümesi yolunda biz de ayrı bir engel olmak istemediğimiz için şimdi kenara çekiliyoruz. İstifamız kişi yahut kurumlara karşı yapılmış bir hareket olmayıp tamamen projenin selameti amacını gütmektedir.
Bizler, ülkemizin kültür sanatla ilgili önemli kişilerinin yer aldığı Danışma Kurulu tarafından seçildik. Teveccüh ve iyi niyetlerine teşekkür ederiz. Danışma Kurulu tarafından seçilecek yeni üyelere, arzu ettikleri takdirde destek olmaya devam edeceğiz. Çalışmalarını huzur ve güvenle yürütebilmeleri adına da - kişilik haklarımız saklı kalmak koşuluyla- bizim çalıştığımız dönemle ilgili susma hakkımızı kullanacağız. 2010 Avrupa Kültür Başkentliği sürecinin başarıya ulaşmasını yürekten destekliyoruz. Kamuya saygıyla duyururuz.

Dünden bugüne İstanbul 2010 olayı ve yönetimde yaşanan sorunlar
Yürütme Kurulu üyelerinden dördünün istifası ile yeni bir aşamaya gelen İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti konusu ilk günden beri AKP"nin parti faaliyeti olarak ele alıp hem siyasal amaçlı hem de bazı kişilere kaynak aktarmak amacıyla kullandığına ilişkin tartışmalarla bugüne kadar geldi.

AKP"nin propaganda aracı olarak kulanılıyor
Uzun süre kapalı kapılar arkasında cereyan eden tartışmalar bir süreden beri basına da yansıdı. Basına yansıyan tartışmalarda yürütme kurulunda, projenin hükümet adına ilgili bakanı Hayati Yazıcı ile onun adına hareket eden genel Sekreter Eyüp Özgüç"ün yürütme kurulunu devredışı bırakan tasarrufları Prof.Dr. Metin Sözen, Prof.Dr.İskender Pala, Nuri M. Çolakoğlu ve Gürhan Ertür"ü istifanın eşiğine getirdi.

Bardağı taşıran olaylar
Konunun basına yansıması üzerine devreye başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın devreye, adı geçen kişilere istifalarını şimdilik duyurmamalarını istediği belirtiliyordu.
Ancak aradan günler geçmesine karşın durumda bir değişiklik olmaması üzerine Genel Sekreter Eyüp Özgüç ile birlikte çalışmak istemeyen Prof.Dr. Metin Sözen, Prof.Dr.İskender Pala, Nuri M. Çolakoğlu ve Gürhan Ertür"ü draha önce fiilen gerçekleşen ama açıklamadıkları istifalarını açıklama noktasına getirdi.

Proje sunulmuyor, sunulanlar kabul edilmiyor
2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti projesi ile ilgili olarak yapılan eleştirilerin başında gelen projelerin objektif ölçülere göre değil tümüyle kişisel ve parti bağlantılı olarak değerlendirildiği, bunun da Yürütme Kurulu"nda rahatsızlığa neden olması geliyor.
Proje ile ilgili olarak ilk günden beri çok laf edildiği ama ortaya somut bir iş ve proje konulmadığına ilişkin eleştirilerin biri de Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Otaylı"dan gelmişti. Ortaylı , İstanbul 2010 için ortaya hanüz hiçbir şey konulmadığını belirterek "Yapsınlar da görelim, alkışlayalım. Ama ortada bir şey yok" demişti.
Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan haberler üzerine yürütme Kurulundaki sorunlar ile ilgili olarak "İstanbul 2010 AKB Yürütme Kurulu"nun bugüne kadar neden bir proje sunamadığı soruluyordu. Ayrıca sunulan projelerin de değerlendirilmesi ve seçim sürecinde objektif davranılmadığı belirtiliyor, “Niçin İstanbul 2010'a gönderilen projeler aylarca bekletiliyor?" diye soruluyordu.

..ve beklenen istifalar açıklandı
2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Yürütme Kurulu 9 kişiden oluşuyor. Bunlar; Prof. Dr. Metin Sözen, Nuri Çolakoğlu, Sabri Kaya, Gürhan Ertür, Ahmet Emre Bilgili, Alpaslan Baki Ertekin ve Şekib Avdagiç. Konuyla ilgili oluşturulan yürütme kurulu aşansının Genel Sekreterliğini isi Eyüp Özgüç yapıyor. Sorunların da Özgüç"ün bütün işleri AKP merkezli ve siyasal bağlantı ve amaçlı yürütmesinden kaynaklandığı belirtiliyor.
Uzun süre sorunları kendi arasımda tartışan 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansı (AKBA) Yürütme Kurulu, bir ara Özgüç'ün istifasını istedi. Ancak Özgüç"ün AKP"den aldığı destekle bu talebe karşı çıktığı belirtiliyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.