• BIST 86.072
  • Altın 251,133
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 22 °C

2010 Kültür Başkenti'nde buluşma

2010 Kültür Başkenti'nde buluşma
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi'nde yeni dönemin ilk kapsamlı kampanyası 'Sahne Senin İstanbul' kentle kentlileri buluşturmayı hedefliyor.

İSTANBUL- İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi'nde geri sayım başladı.  Yeni dönemin ilk kapsamlı kampanyası 'Sahne Senin İstanbul' kentle kentlileri buluşturmayı hedefliyor.
Sekiz yıl önce bir sivil toplum inisiyatifi olarak girişimde bulunanların bile gerçekleşeceğine inanmadığı İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi geri sayıma başladı.
Bu yeni dönemin ilk kapsamlı kampanyası "Sahne Senin İstanbul" başlığını taşıyor.
İstanbul 2010 Yürütme Kurulu Başkanı Nuri Çolakoğlu, Genel Sekreter Eyüp Özgüç ve Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul İl Müdürü, Cuma akşamı Atlas Pasajı'ndaki yeni merkezlerinde gerçekleşen küçük bir sohbet toplantısında 2009 projelerini anlattı.
24-27 Kasım'da gerçekleştirilevek olan dört ayrı toplantıda ise 10 farklı projenin artistik yönetmenleri kendi programlarını sponsor, kurumsal iletişim ve pazarlama müdürleri, reklam ajansları, yabancı kültür merkezleri ve konsolosluklara anlatacak.
Çolakoğlu, bu projeyi anlatmayı körlerin fil tarifine benzetse de en önemli özelliği İstanbul'a sağladığı fırsat.

Çünkü İstanbul böyle fırsatlar olunca kımıldayan bir dev.
Çolakoğlu "En büyük amacımız, İstanbul'un yaratıcı kapasitesini harekete geçirmek. Kültür sadece şehrin belli kesimlerinin değil, tüm İstanbulluların bir ucundan tuttuğu, yararlanacağı bir şey olmalı," diyor.
Bugün İstanbul'da yaşayan 13 milyonu aşkın kişinin sadece 2 milyonu kültür sanat etkinliklerine ucundan kıyısından da olsa erişebiliyor.
Daha fazlası için çevre belediyeler, sivil toplum örgütleri, özel kurumlar ve bireylere çok iş düşüyor.

Gerçek kültür başkenti
İstanbul 2010 Avrupa Ajansı'nın 2008 bütçrsi 285 milyon 173 bin YTL, 2009 için 805 milyon 156 bin YTL olarak belirlenmiş.
Bu bütçelerin yüzde 70'i restorasyon ve yenileme çalışmalarına kullanılıyor.
Fakat kamudan aldıkları bu destek tabii ki yetmiyor. Sponsorlardan gelecek desteğe de ihtiyaçları var. Ekonomik krizden dolayı sponsorların artmamasından çekiniyorlar.
Çolakoğlu "Kültüre para ayırmak zor zanaat ama tek sorun para değil, herkesin, bir şekilde taşın altına elini koyması gerekiyor," diyor.
Yılların korumasızlığını yaşayan tarihi dokuyu ayağa kaldırmak için, özellikle tarihi yarımadada çok kapsamlı restorasyonlar gerçekleştiriliyor.
Topkapı Sarayı Müzesi Kule Kapısı, Mutfaklar Bölümü gibi çeşitli bölümlerinin bakım ve onarımı, Arkeoloji Müzesi'nin genişletilmesi, Atatürk Kültür Merkezi'nin yenilenmesi, Süleymaniye'deki eski konakların yeniden inşa edilmesi, Eminönü Semti İyileştirmesi, Leonardo Da Vinci Yaya Köprüsü'nün inşa edişmesi, 2010'a dek bitmesi planlanan projeler.
Genel Sekreter Eyüp Özgüç'e göre yılların korumasızlığını yaşayan tarihi dokuyu ayağa kaldırmak kadar olanları göstermek de önemli.
Tüm İstanbul'un ışıklandırılması gözden geçirilip tarihi yarımada ve Boğaz çevresindeki 80 bina özel olarak ışıklandırılacak.
Milli Saraylar, Resim ve Heykel Müzesi ve İstanbul'daki diğer kamu kuruluşlarına ait yerlerdeki 12 bin sanat eseri bugün depolarda duruyor.
Resim ve Heykel Müzesi düzenlenmesi, Haliç'te tersanelerden sürekli sergi mekanı olacak bir yer alınması, Büyükçekmece'de devlete ait 35 bin metre karelik bir yerin depo müze yapılmak üzere tahsis edilmesi gibi projeler hayata geçirilirse İstanbul'un tüm müzelerinde sağlıksız bir şekilde saklanan eserler kurtulmuş olacak. Çolakoğlu'nun gerçekleşmesini istediği bir hayali de Haliç'in İstanbul'un Hyde Park'ı olması.
Bu yıl yapılacaklar tabii ki sadece restorasyonlarla, yenilemelerle sınırlı değil. Sinema, edebiyat, plastik sanatlar ve müzik alanlarında da İstanbul'u ve kültürünü görünür kılan öncü çalışmalara imza atılıyor. 2010'da İstanbul'u konu edinen en az 2 sinema filminin dünya çapında gösterime girmesi de planlar arasında.
İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili'ye göre de bugüne dek yapılmak istenenlerin önünde hep kaynak yokluğu sıkıntısı vardı. 2010 sonuna dek böyle bir sorun yok. İstanbul bundan en iyi şekilde yararlanmalı. Bu şehirde yaşayanlar şehre katılmalı, herkes bir parçası olduğunu hissetmeli.

Leonardo Da Vinci Köprüsü
Leonardo Da Vinci, 1502'de Haliç üzerinde antik dünyanın en büyük tek kemerli köprüsünü yapmak üzere Sultan II. Bayezid'e teklif sunar. Proje o dönemde çeşitli nedenlerle gerçekleştirilemez. Şimdi bu köprü Leonardo'nun özgün çizimleriyle yapılacak ve ünlü dehanın adı verilecek. Sütlüce ile Eyüp arasında yapılacak olan Leonardo Köprüsü ile Haliç'in kongre merkezi olma işlevinin daha iyi çalışacağı ve tarihi değer taşıyan Piyer Loti'ye de turistik çekicilik sağlayacağı düşünülüyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.