• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 5 °C

2010 'Dolar Yılı' olacak

2010 'Dolar Yılı' olacak
Para piyasasının analistlerinin görüşüne göre 2009'da düşük faiz ve likidite bolluğundan önemli ölçüde kan kaybeden dolar, 2010'da güçlenecek.

MURAT EMEN- EMEN&EMEN


(Haftanın Ekonomik Görünümü- 28 Aralık 2009-02 Ocak 2010)
İSTANBUL- Dow Jones"un yaptığı geniş bir anketten çıkan sonuç “Dolar 2010 yılında güçlenecek”.  Para piyasasının önde gelen analistlerinin görüşü bu. 2009 yılında düşük faiz ve likidite bolluğundan önemli ölçüde kan kaybeden dolar, 2010 yılında güçlenecek.2009 sonunda 1.43 ile euro karşısında rallye başlayan dolar bu yükselişini sürdürecek. 2010 haziranında 1.42, yılsonunda da 1.40 olacak. Bazıları daha da ileri giderek, pariteyi 1.27"ye kadar çekiyorlar. Analistler FED"in beklenenden önce faiz artırımına gidebileceğini söylüyorlar.Faizin yükselecek olması kaygı veriyor (Dünya)


2010 yılında faizin yükselecek olması artık kesin. Bunu bankalar önceden gördüler ve faizin aşağılara düşürülmesinden memnun olmadıklarını önceden belirttiler. 2009 yılını düşen faizlerin etkisiyle yüksek kapatan bankalar, 2010 karlarından yükselecek faizler ve düşecek kar marjları sebebiyle emin değiller. Bunu BDDK başkanıda açık olarak ifade ederek “Bankalarımız bu yıl gösterdikleri performansı muhtemeldir ki birkaç yıl gösteremiyecekler” dedi. Uyarı üstüne uyarı yaparak, bankaların kar dağıtımında dikkatli olmalarını, kendilerinin bu konuda hassas olduklarını belirtti.D Ü N Y A D A N H A B E R L E R


Ege"nin öbür yakası

Milliyet"te Mehmet Yılmaz yazmış.

“ERMENİSTAN"daki bir kemik iliği bankasının yöneticisi olan hekim geçenlerde Türkler ile Ermenilerin gen yapılarının birbirine çok benzediğini söylemişti.

Olabilir, yüz yıllardır yan yana, iç içe yaşamış iki halkın birbirine karışarak “akraba” olmalarında çok şaşılacak bir durum yok. Milliyet"te Yunan-Türk Ticaret Odası Başkanı Panagiotis"in Türk işadamlarına yazdığı bir mektubu okurken benzeri bir “genetik” akrabalığın Türkler ile Yunanlılar arasında olduğunu da düşündüm.
Panagiotis, Yunanistan ekonomisinin “iflas” noktasına gelmesini “Yunanistan ekonomisi üzerine oynanan oyunlara” bağlıyor.
Yani birileri karar vermişler, “Gelin şu Yunanistan ekonomisini batıralım” demişler, çeşitli oyunlar tezgâhlamışlar ve amaçlarına da neredeyse ulaşacaklar!
Yani bu ekonomik sıkıntıya düşülmesinde Yunanistan ekonomisini yönetenlerin hiç suçu olmamış!
Hesapsızca borçlanmamışlar, yanlış yatırımlar yapmamışlar, aldıkları borçları sanki “kazanılmış para” gibi rahatça harcamamışlar, “seçim var” diye kamu kaynaklarını partizanca amaçlar için kullanmamışlar!
Bize ne kadar benziyor değil mi? İyi olursa “ben yaptım”, kötü olursa “üzerimizde oyunlar oynanıyor”
Ege"nin bu yakasında da böyle oluyor, öteki yakasında da böyle oluyor!
Bu arada Yunanistan"da 2010 bütçesi onaylandı. Borç yükü 300 milyar dolara ulaşan GSYİH"nin % 12.8"sine kadar yükselen kamu borcunun büyüklüğünü gelecek yıl % 9.1"e indirmeyi hedefleyen Yunanistan"da parlamentoda yapılan oylamada bütçe kabul edildi. Yeni bütçe savunma harcamalarının büyük oranda azaltılması, yeni memur alımlarının durdurulması gibi önlemleri içeriyor.Çin'den 2010 için Yüzde 8'lik büyüme hedefi (BBC)

Çin hükümeti, küresel mali krizin etkilerini sürdürmesine karşın, gelecek yıl için yüzde 8'lik büyüme hedefi açıkladı.
Pekin, geçen yıllarda da yüzde 8 büyüme öngörmüş ama bu hedefi tutturamamıştı.
Ekonomi uzmanları, Çin ekonomisinin gelecek yıl bu hedefi yakalabileceyeceğini hatta yüzde 9 ya da daha fazla büyüyebileceğini belirtiyor.
Dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olan Çin'de hükümet, küresel mali kriz sırasında geniş kapsamlı canlandırma paketleri açıklamıştı.2010 BÜYÜME TAHMİNLERİ
• ABD % 1,5
• Almanya % 0,3
• Fransa % 0,9
• İtalya % 0,2
• İngiltere % 0,9
• Japonya % 1,7
• Kanada % 2,1
• Çin % 9
• Hindistan % 6,4
Kaynak : IMF
Çin Hükümeti, sanayi üretiminin gelecek yıl hızla artmasının da beklendiğini açıkladı.
Sanayi ve Bilgi Teknolojisi Bakanı Li Yizhong, "Hükümetimizin yüzde 8'lik büyüme hedefine bağlı olarak sanayi üretiminin yüzde 11 civarında artmasını bekliyoruz" dedi.
Kasım ayında sanayi üretimi, bir yıl öncesine kıyasla yüzde 19,2 oranında artarak, Haziran 2007'den sonraki en yüksek seviyesine ulaşmıştı.
Ekonomi uzmanları, Çin'in açıkladığı bu hedeflerin "gerçekleştirilebilir" olduğunu belirtiyor.
Moody's Economy.com'dan Alaistair Chan, "Çin, yakaladığı ivme sayesinde muhtemelen gelecek yıl yüzde 8'i aşacak" dedi.
Chan, gelecek yıl Çin'in yüzde 9,3 oranında büyüyeceği tahmininde bulundu.
Çin hükümeti, bu ayın başlarında ihracata bağımlılığı azaltmak için iç tüketimi canlandırmaya yönelik önlemlere devam edeceğini duyurmuştu.Piyasalar

Noel tatili öncesi yarım günlük hacımsız seansta yukarı dogru ve son ayların en yükseği yaşandı. Dow Jones %0.51, S&P 500 % 0.53, Nasdaq %.071 yükseldi. Avrupa borsalarıda son 15 ayın en yüksek seviyesine ulaşıldı.
Yurtdışı piyasalar tatile girdiler ve pozisyonlar büyük ölçüde kapatıldı. Yıl sonuna kadar fazla bir hareketlilik beklenmiyor.
Tatil rehavetiyle dolar/euro paritesi 1.4220-1.4420 bandında hareketli. Ancak bu yılı 1.43 ortalama ile kapatacak. Ama dolar lehine başlayan rally"nin devamı beklentisi var.YENİ YILA MERHABA DERKEN


Zor bir yılı geride bırakıyoruz. Dünyada ve Türkiye"de 2008 global krizinin etkilerini bu yıl derinden yaşadık. Her ne kadar diğer ülkelere göre krizi fazla hissetmedikse de, ülkenin her kesiminde artan işsizliğin, ekonomideki durgunluğun ve reel kesimin borç sarmalındaki sıkıntılarını yaşadık. Vatandaş olarak özellikle alt kesimlerde yaşanan geçim derdinin doğurduğu sıkıntılarla boğuştuk ve ayakta kalmağa çalıştık.

Siyaset zaman zaman ekonomik sıkıntıların önüne geçti. Ergenekon davası yüzünden uzun zamandır özgürlükten yoksun yaşayan, hocalarımıza, komutanlarımıza, medya mensuplarına ve politikacılarımıza üzüldük. Davaların bir an önce sonuçlanmasını temenni ediyoruz.
Yargının ve Silahlı kuvvetlerin yıpratılmağa çalışıldığı bir yıl geçirdik. Kamplaşma tahrikleri oldu. Açılımlar denildi, önce sevindik ama yüzümüze gözümüze bulaştırdık. Hazımsız ve haddini bilmeyen insanların politika yapmasının sonuçlarına katlanmak zorunda kaldık.Sonunda partileri kapatıldı. Bir şey değiştimi hayır!

Çok şükür ki bankalarımız global krizi kolay atlattılar veya atlatıyorlar. Hatta en fazla kazanan sektör bayrağını krizde de bırakmadılar. Uygulanan mali ve parasal politikalar onların ekmeğine yağ sürmeğe devam etti. Düşük kurdan, düşen faizlerden çok kazandılar. Ama tehlikeli bir sektör oldukları bilincini kaybetmemeleri lazım. Bir anda her şey tersine dönebilir. Tedbiri elden bırakmamaları lazım. 

BDDK Başkanı yeni yıla girerken, bankalarımıza 2010 için tedbirli olmalarını öneriyor. Tehlike henüz geçmedi. Temettü pol,itikalarını belirlerken önümüzdeki sıkıntıları unutmamları gerektiğini hatırlatıyor. Bankalarda biriken 20 milyar doların 2010'da reel sektöre kanalize edilebileceği temennisinde bulundu.

Ülke daha resesyondan çıkmadı bir müddet daha çıkamayacak. Güven ortamına en fazla ihtiyacımız olan bir döneme giriyoruz. Ama siyaset sahnesi sakin gözükmüyor. Kapatılan DEP"in yankıları daha belkide artarak devam edecek. Dikkat edeceğimiz çok şey var. İç çatışma tahrikçilerine imkan tanımamalıyız. TSK ve yargı konusundaki yanlışlardan dönmeliyiz. Özellikle AKP"nin ve yöneticilerinin çok dikkatli olmaları gerekiyor.

Sokak anarşisi sona ermeli. Sağduyumuzu kaybetmemeliyiz. Bu ülke hepimizin. Aynı gemide olduğumuzu, sağcısı, solcusu ve özellikle medyanın her kesimi unutmamalı. Bu ülkenin ve türk ulusunun Atatürkçü çizgisinden, demokrasiden ve ulus-devlet anlayışından taviz vermeyeceğinin de anlaşılmış olması gerekir.2010 çok önemli bir yıl

2010 yılına zorlama bir bütçe ile giriyoruz. Açık ciddi ve daha da büyüyebilir. Devletin gelire ihtiyacı var. Maliye Bakanını zor bir 2010 yılı bakliyor. Kayıtdışı konusunda sert tedbirlerin alınacağı bir yıl bekliyoruz. Temennimiz IMF konusunda sağduyu. Hükümetin bu konuda 2010 yılında stand-by için istekli olmasını ümit ediyoruz.
2010 yılı bütün milletimiz için hayırlı, barış ve huzur içinde geçireceğimiz bir yıl olsun istiyoruz.

Esen kalın

(DİKKAT: Haftalık ekonomik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır.  İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz.  Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)


Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.