• BIST 102.494
 • Altın 226,892
 • Dolar 5,3255
 • Euro 6,0377
 • İstanbul 3 °C
 • Ankara 0 °C

1618 Sayılı Kanun değişiyor

1618 Sayılı Kanun değişiyor
Bir süre önce değiştirilen 1618 Sayılı Seyahat Acentaları Ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'nda ikinci kez yapılacak değişiklikler belli oldu.

ANKARA- Kısa bir süre önce değiştirilen 1618 Sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'nda ikinci kez gerçekleştirilecek olan değişiklikler belli oldu.

28.12.2006 tarihinde TBMM'de görüşülerek kabul edilen ve 13 Ocak 2007 tarihinde, 26402 nolu Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5571 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu ile Turizmi Teşvik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un ardından hazırlanan yasa tasarısının metin şöyle:


"Seyahat Acentaları Ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı

 

MADDE 1- 14/9/1972 tarihli ve 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu'nun 19'uncu maddesinin ikinci cümlesi madde metninden çıkarılmıştır.

 

MADDE 2- 1618 sayılı Kanun'un 20'nci maddesinin üçüncü fıkrası madde metninden çıkarılmıştır.

 

MADDE 3- 1618 sayılı Kanun'un 27'nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 

"MADDE 27- Bu Kanun ve ilgili mevzuatta belirlenen esaslara uymayan seyahat acentalarına Bakanlıkça aşağıda belirtilen cezalar uygulanır.

 

a) İdarî para cezaları ve bu cezaların uygulanacağı durumlar aşağıda belirtilmiştir:

 

1- Bu Kanunun 10'uncu maddesinin birinci fıkrasının (a) veya (f) bendinin ihlali halinde binbeşyüz Yeni Türk Lirası.

 

2- Bu Kanunun 7, 17, 19 veya 21'inci maddelerinden birinin veya 10'uncu maddesinin birinci fıkrasının (c), (ç) veya (d) bentlerinden birinin ihlalinin tespiti halinde bin Yeni Türk Lirası.

 

3- Bu Kanunda belirtilen veya Bakanlıkça istenilen bilgi ve belgelerin süresi içerisinde verilmemesi veya yanıltıcı bilgi veya belge verilmesi halinde iki bin Yeni Türk Lirası.

 

4- Bu maddede belirtilen fiiller dışında, bu Kanun hükümlerine uymayan seyahat acentaları, durumu düzeltmeleri veya bir daha mevzuata aykırı davranmamaları konusunda Bakanlık'ça uyarılır. Uyarıya rağmen otuz gün içerisinde gerekli düzeltmelerin yapılmaması veya bir yıl içerisinde uyarmayı gerektiren aynı veya başka fiil veya fiillerin tespiti halinde bin Yeni Türk Lirası.

 

b) Seyahat acentası işletmesi belgesi aşağıdaki hallerde iptal edilir:

 

1- Bu Kanunun 12'nci maddesi hükümleri uyarınca zorunlu sigortanın yaptırılmaması.

 

2- Seyahat acentasının belge almaya esas niteliklerini kaybettiğinin veya bu Kanunda yer almayan faaliyetlerde bulunduğunun tespiti.

 

3- Bu Kanunun 10 uncu maddesinin (b) veya (e) bendini ihlal eden bir fiilin tespiti.

Bu madde uyarınca işletme belgesi iptal olunan seyahat acentalarının isimleri veya iltibasa yol açacak bir isim hiçbir seyahat acentasına yeniden verilemez. Birlikçe geçici ve uzun süreli üyelikten çıkarma cezası verilen seyahat acentalarının belgeleri, fiilleri bu maddenin (b) bendi uyarınca bir cezayı gerektirmiyorsa, geçici men süresince iptal edilir."

MADDE 4- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür"

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.