• BIST 85.316
  • Altın 249,256
  • Dolar 6,0767
  • Euro 6,7820
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 21 °C

160. katta Ankara’ya bina kararı

160. katta Ankara’ya bina kararı
Burç Halife’nin 160’cı katında yenilen yemekte. ATO Başkanı Salih Bezci, Ankara’ya en yüksek tematik binayı yapacağını söyledi

DUBAI/ANKARA-Ankara Ticaret Odası 9-29 Haziran’da yapılacak “Ankara Alışveriş Günleri”ne heyecanla hazırlanırken değer ülkelerde yapılan etkinlikleri izliyor. Bu amaçla Ankara Ticaret Odası komisyon üyeleri, ATO başkanı Salih Bezci’nin de katılımıyla Dubai Shopping Fest’i ziyaret etti. Konuk heyete T.C.Başkonsolosu Elif Çomoğlu Ülgen konukseverlik göstererek çalışmalarına katkıda bulundu.

burc-halife-2.jpg

Gezinin en ilginç bölümü ise dünyanın en yüksek binası Burç Halife’nin 160’cı katında yenilen yemekte ortayı çıktı. ATO Başkanı Salih Bezci, Ankara’ya en yüksek tematik binayı yapacağını söyledi. Ayakkabı Dünyası’nın sahibi Mehmet Akabacakoğlu bunun üzerine 24 çift ayakkabı armağan edeceğini söyledi. Heyet tematik bina konusunu Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek’e taşımayı kararlaştırdı.

burc-halife-4.jpg

ÖZGÜN MARKALARIN OLMADIĞI BİR ORTAM
ATO heyetinde yer alan Anadolu Turizm İşletmeleri Derneği –ATİD Başkanı Seçim Aydın inceleme gezisi hakkında gözlemlerini şöyle anlattı:
“Turizm Fuarları nedeniyle daha önceleri de bulunduğum kenti bir başka açıdan da görebilme imkanı buldum. Duabi’de
bir alış-veriş ortamının uluslararası markaların desteği ile oluştuğu yönünde gerçekleştiğini gördüm. Sınırların kalktığı bu ticaret ortamında Dubai Shopping Fest özgün markaların ağırlıkta olmadığı bir ortamdı. Müşteriye ulaşılan nihai fiyatın yolu gümrük ve ithalatta alınan vergiler ve fiyat niteliği kazanan (KDV, ÖTV) vergilerin yüksekliği ile doğrudan bağlantılı bir model oluşmuştu. Dubai Shopping Fest özel etiketli ürünler ya da farklı özel etiketli ürünler bazında yapılan tanıtım ve satışlarla bugünkü yerini almış bir uluslararası etkinlik haline getirilmişti.

ALICILAR YENİLİKLER ARIYOR
Dubai’deki festival ticarette güvenin denemekle başladığı ve sürdüğü bir model olması yanında;17 yıldır devam etmesi nedeniyle alıcıların yenilikler aradığı bir aşamaya gelindiğini gösteriyor.

burc-halife-3.jpg

GÖSTERİLERLE DESTEKLENEN BİR ORTAM
Gezdiğimiz yerler arasında bulunan 1600 mağaza ile dünyanın en büyük alış veriş merkezi, Yapay Palmiye adası, dünyanın en büyük oteli Atlantis, Kayak Merkezi ve yapımı devam eden yapay Dünya Adası, yapay marina gibi tesisler ve gösterilerle desteklenen bir ortamın varlığı ve sağlanan güvenlik festivali olumlu katkılarla devam ettiriyor. Gelecek 40 yılda dünyanın en büyük 8 projesinin hayata geçirilecek olması da bu katkıyı artırıyor.
Heyetimizde bulunan ASY medya grup başkanı Ahmet Saydam Yalçın bey 3 günde 3 bin kare fotoğrafla gezdiğimiz her yeri tespit ederek önemli bir kaynak oluşturdu.

160.KATTA ANKARAYA EN YÜKSEK BİNA İDDİASI
828 metrelik dünyanın en yüksek binası Burç Halife’nin 160’cı katında bulunan Armani Hotel’in Atmosfer Restoranı’nda yemek sırasında yükseklikten herkes etkilendi. Ayakkabı Dünyası’nın sahibi Mehmet Akabacakoğlu ile ATO Başkanı Salih Bezci arasında Ankara’ya en yüksek tematik binayı kimin yaptıracağı iddiası başladı. Bezci önerinin ATO meclisince kabul edilmesi halinde yapıyı ATO’nun veya kendisinin yaptıracağını söylemesini ise Ankara’nın bu anlamda yeni bir eser kazanacağının güvencesi oldu. Bu iddia üzerine Akbacakoğlu’da 24 çift ayakkabı hediye etmeyi kabul etti. Heyet tematik bina konusunu Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek’e taşıyacağını söylediler. Böylece Ticaret Odası heyetlerinin anında proje üreten bir başka özelliği ortaya çıkmış oldu.

ANKARA MARKALARI TÜRKİYE’YE MODEL OLUR
“Ankara Alışveriş Günleri”nin Ankara için önemli sonuçlarından biri Ankara’nın markalarını ve markaların Ankara modellerini ortaya koyabilmek olacaktır. Yerinde satış özgünlüktür; değer katar, değer kazandırır. Bir örnek olarak Ankara’nın Türkiye çapında tanınan mobilya üretim merkezi sitelerin de bu etkinliğe katılması düşüncemi ve Çeyiz Sandığı markası ile etkinliğe dahil edilebilir. Dış satımlarda vergi iadesi sağlayan uygulamalar dış pazar açısından; ATİD tarafından yapılacak olan Ankara Turizm Fuarı’da iç pazar açısından önemli tanıtım imkanları olarak görünüyor.
Ankara Markaları diğer illere de örnek olabilecek bir motivasyondur. Ankara günlerinin farkı da bu olmalıdır. Alış-veriş günlerinin tüm illere bu anlayışla yayılması için TOBB’un desteği ve yönlendirici çalışmalarına ihtiyaç duyulacaktır.
Ankara’nın İstanbul’un yoğunluğunu dengeleyecek yeni bir iş merkezi olmasının yolunun bu tür etkinliklerle başlayacağını ve 3 yıl önce önerdiğimiz Viyana Modeli bir yapılanmanın başlangıcını teşkil edeceğini düşünüyorum. Bunu aynı zamanda Türkiye ekonomisinin tümüne katkı sağlayacak, Anadolu’da başta turizm olmak üzere tüm hizmet ve mal üretimlerine yansıyacak bir model olarak değerlendiriyorum.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.