• BIST 95.421
  • Altın 265,969
  • Dolar 5,7779
  • Euro 6,5790
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 33 °C

1300 işadamı Antalya'da buluşuyor

1300 işadamı Antalya'da buluşuyor
Antalya Expo Center'da 15-16 Mayıs'ta 44 ülkeden 1300 KOBİ ile düzenlenecek görüşmelerde 1 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefleniyor.

ANTALYA - 44 ülkeden 1300 KOBİ, Akdeniz İş Görüşmeleri çerçevesinde Antalya'da ikili görüşme yapacak. Antalya Expo Center'da 15-16 Mayıs 2008 tarihlerinde düzenlenecek görüşmelerde 1 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefleniyor. Turset tarafından organize edilen zirvede her bir yabancı firmanın 10 yerli KOBİ'yle görüştürülmesi planlanıyor.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen ve Anfaş Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık, düzenledikleri basın toplantısında zirveye ilişkin bilgi verdi. Anfaş Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık, Türkiye'de iş yapmak isteyen 300 yabancı firmanın Anadolu'da ilk kez bu ölçekte gerçekleştirilen bir eşleştirme programında bir araya geleceğini söyledi. Yerli KOBİ'lerin ilgili sektördeki yabancı meslektaşlarıyla eşleştirilerek yerel işbirliği imkanının geliştirileceğini ifade eden Çalık, "300 yabancı alıcı ve bin yerli KOBİ katılımcı planlaması ile yola çıkılan Akdeniz İş Görüşmeleri'nin amacı; bire bir eşleştirme toplantıları sayesinde, yerli firmaları ile yurtdışındaki benzer ölçekli şirketler arasında yeni iş fırsatları yaratmak ve uzun soluklu ticari ilişkiler kurmaktır." dedi. Zirvenin büyük bir proje olduğunu vurgulayan Çalık, şöyle konuştu: "Bu görüşmeler özellikle yerli KOBİ'ler için inanılmaz bir fırsat. Kapılarına kadar gelen bu fırsatı değerlendireceklerini ümit ediyoruz. Zirveye özellikle tekstil ve yapı sektöründen ilgi bekliyoruz."

 

ATSO Başkanı Kemal Özgen ise, organizasyonun bir ortaklık kurma, ihracat-ithalat bağlantısı kurma, yatırım ortağı bulma fırsatının olduğunu söyledi. "Akdeniz İş Görüşmeleri, Antalya olarak gerek konu ve kapsam, gerekse hitap edilen coğrafya ve katılımcı ülke sayısı bakımından bugüne kadar benzer organizasyonlar içinde bir ilktir." diyen Özgen, "Akdeniz İş Görüşmeleri, bu çerçevede KOBİ'lerimize dışa açılma, yabancı pazar bulma, yabancı şirketlerle birlikte iş yapma fırsatı sunmaktadır. Yabancı yatırımcı veya müşteri Türk KOBİ'lerinin ayağına gelmektedir." şeklinde konuştu.

 

Özgen, görüşmelerin hitap ettiği ülkelerin seçiminin son derece isabetli olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti: "Avrupa, Orta Doğu, Rusya, Türki Cumhuriyetler, Mısır'dan Fas'a kadar Kuzey Afrika ülkeleri bizim ekonomik hinterlandımızdır. Tüm bu bölgelere ihracat yapan, yatırım yapan iş adamlarımız vardır, fakat sayıca azdır. Avrupa dışında çevremizdeki tüm ülkeler hızla büyüyen pazarlardır. Bir çoğu teknolojik olarak üstün olduğumuz, ürünümüzü ve bilgimizi satabileceğimiz ülkelerdir." Antalya'dan görüşmelere 100 firmanın katılacağını bu sayını çok az olduğunu kaydeden ATSO Başkanı, iş dünyasının ayağına kadar gelen fırsatı kaçırmamasını istedi. Özgen, şöyle konuştu: "Yine hepimizin gördüğü gibi Türkiye ekonomisi giderek artan bir durgunluk dönemindedir. Bu durumda dışa açılma KOBİ'ler için hayati bir konu haline gelmektedir. Dünya ekonomisi durgunluğa girerken, Rusya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri petrol geliriyle büyümeye devam etmektedirler. Bu bizim için bir fırsat olabilir. Dolayısıyla KOBİ'lerimizin dış pazarlardan tırnaklarıyla kazıyarak pay almayı öğrenmesi gereklidir. Bu konuda reel sektör olarak kendi başımızın çaresine bakmak durumundayız."

 

Programı katılacak ülkeler arasında Asya'dan Azerbaycan-Nahcivan, Belarus, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya Federasyonu, Türkmenistan, Ukrayna,Ortadoğu'dan Afganistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Filistin, Irak, Iran, İsrail, Kuveyt, Lübnan, Suriye, Suudi Arabistan, Ürdün, Kuzey Afrika'dan Cezayir, Fas, Libya, Mısır, Sudan, Tunus ve Avrupa'dan Almanya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İngiltere, İspanya, İtalya, Macaristan, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan bulunuyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.